Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Національна безпека / Основи національної безпеки держави


Снігир Олена Валентинівна. Україна у геополітичних концепціях Європейського Союзу: динаміка "об'єкт- суб'єктних" відносин : Дис... канд. політ. наук: 21.01.01 / Національний ін-т стратегічних досліджень. — К., 2004. — 178арк. — Бібліогр.: арк. 165-178.



Анотація до роботи:

Снігир О. В. Україна в геополітичних концепціях Європейського Союзу: динаміка “об’єкт-суб’єктних” відносин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 21.01.01 – основи національної безпеки держави. – Національний інститут стратегічних досліджень. – Київ, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню об’єкт-суб’єктних відносин України і Європейського Союзу в контексті геополітичних стратегій сучасності. В роботі запропоновано понятійно-категоріальні, методологічні та концептуальні засади утвердження європейського вибору України. Проаналізовано етапність, шляхи та перспективи розвитку взаємних відносин України і ЄС. Особливу увагу звернено на концепцію “Розширена Європа. Нове сусідство” ЄС щодо України в контексті багатовекторності геополітичних інтересів України. Наголошено на значенні активної позиції України як суб’єкта геополітичних відносин для захисту національних інтересів та забезпечення національної безпеки держави.

Геополітика, як сфера освоєння людиною соціального світу, є важливою складовою стратегії забезпечення національної безпеки держави. Активний розвиток геополітичної науки притаманний країнам, що прагнуть набути впливового статусу суб’єкта геополітики.

Практично кожна геополітична концепція дає певний набір ознак за якими можна визначити місце кожної країни у світі та шляхи до отримання нею впливового статусу у світовій та регіональній політиці. На основі здійсненого у дослідженні аналізу можна зробити висновок про те, що Україна має великий геополітичний потенціал, який робить її важливою одиницею геополітичних відносин навіть за умови пасивної участі.

У ХХ столітті Україна, як географічне та, періодично, політичне явище, визначалась як об’єкт геополітики, який є стратегічно важливим для суб’єктів геополітичних відносин, особливо з точки зору отримання переваг у боротьбі за домінування у європейському регіоні.

Проведення дослідження вимагало визначення таких понять як “об’єкт” та “суб’єкт” геополітики. Суб’єктами геополітики є утворення, які здійснюють активну діяльність в межах певного геополітичного простору, спрямовану на об’єкти геополітики. Суб’єктами геополітики можуть бути окремі народи, держави, міжнародні блоки, об’єднання держав, транснаціональні корпорації тощо. Об’єктами геополітики, в свою чергу, є те, на що спрямована активність суб’єктів, насамперед, це географічні фактори – територія, ресурси; крім того, до об’єктів геополітичного впливу можуть відноситись окремі народи, держави, міжнародні блоки, об’єднання держав, транснаціональні корпорації тощо. Міра приналежності до тої чи іншої категорії визначається ступінню геополітичного впливу, активності та можливостей держави.

Особливого значення для нас набуває ідея європейської єдності та бачення європейськими державами структури спільного європейського дому. Безперечним є те, що в основі європейського об’єднання та подальшого його розвитку лежать принципи цивілізаційної єдності.

Проведений аналіз показує, що учасники євроінтеграційних процесів не завжди сприймали Україну як органічну складову свого об’єднання і донині стримано ставляться до участі нашої держави у ньому.

Серед основних дійових осіб євроінтеграційного процесу (Німеччина, Франція, Великобританія, Італія) відповідну увагу Україні приділяла лише Німеччина, яка розглядає її як потенційного учасника спільного європейського дому та як ключову складову європейської безпеки. Слід зауважити, що в такому ракурсі Україна розглядається лише за умови її державного суверенітету.

Отже, повноцінна участь України у загальноєвропейському процесі можлива при її геополітичній суб’єктності, яка, в свою чергу є основою для забезпечення національних інтересів держави.

Із здійсненого аналізу динаміки об’єкт-суб’єктних геополітичних відносин між Україною та ЄС чітко прослідковується переважаюче перебування України у якості об’єкта геополітики європейських держав. Проте, в останні роки спостерігаються якісні зміни статусу України у сторону збільшення її геополітичної суб’єктності, що проявляється у збільшені можливості держави протистояти зовнішньому тиску та вести самостійну політику із задоволення національних інтересів.

Таким чином, першочерговим завданням для українського суспільства є наближення якості суспільних цінностей та орієнтирів до європейських норм, без чого українське суспільство не може розраховувати на прийняття себе як органічного партнера у європейському інтеграційному процесі. А ефективне використання того потужного геополітичного потенціалу, який є у нашої держави вимагає підтримання чіткої державної стратегії та політики, спрямованої на захист національних інтересів у всіх сферах суспільного життя.

Публікації автора:

  1. Снігир О. В. Вплив національного інтересу західноєвропейських держав на перебіг інтеграційних процесів на початку ХХ століття // Вісник Київського університету ім. Тараса Шевченка. Філософія, політологія. – 2001. – Випуск 36. – С. 30–35.

  2. Снігир О. В. Формування теоретичних засад поняття національного інтересу на терені Європи // Політологічний вісник. – 2001. – Випуск 9. – С. 234–239.

  3. Снігир О. В. Міжнародні транспортні коридори як пріоритет геополітичної стратегії України // Політологічний вісник. – 2002. – Випуск 10. – С. 278–285.

  4. Снігир О. В. Україна як об’єкт у геополітичних стратегіях держав трансатлантичного регіону // Стратегії розвитку України: теорія і практика / За ред. О. С. Власюка. – К.:НІСД, 2002. – С.246–256.

  5. Снігир О. В. Національний інтерес європейських держав як стимул до об’єднання Європи // Україна: крок у ХХІ століття (соціально-політичний аналіз). – К.: Інститут філософії НАН України, 2002. – С. 227–243.

  6. Снігир О. В. Геополітичне розташування України: актуальні питання та проблеми // Політологічний вісник. – 2002. – Випуск 11. – С. 180–191.

  7. Снігир О. В. Поняттєво-категоріальна основа аналізу суб’єкт-об’єктних відносин “Україна-ЄС” // Вісник Київського університету імені Тараса Шеченка. Філософія, політологія. – 2003. – Вип.49-51. – С. 154–158.

  8. Снігир О. В. Концепція “Нове сусідство” та інші підходи до відносин Україна – ЄС // Українська політична нація: генеза, стан, перспективи / За ред. В. С. Крисаченка. – К.: НІСД, 2003. – С. 570–592.