Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Моісєєв Юрій Олексійович. Укладання біржових угод на товарній біржі та їх виконання : Дис... канд. наук: 12.00.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Моісєєв Ю.О. Укладання біржових угод на товарній біржі та їх виконання Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04 – господарське право, господарсько-процесуальне право. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню актуальних проблем теоретичного та правозастосовчого характеру, пов’язаних із укладанням біржових угод на товарній біржі та їх виконанням. У роботі обґрунтовано визначення поняття біржової угоди як господарського договору, якому притаманні певні особливості і які слід враховувати при укладанні договорів на товарних біржах та їх виконанні. Доопрацьовано визначення основних видів біржових угод (спотові, форвардні, ф’ючерсні та опціонні угоди), уточнено види учасників біржової торгівлі, які мають право укладати біржові угоди (члени біржі та брокери), та правові засади їх правового статусу. Конкретизовано порядок та спосіб укладання біржових угод на товарній біржі, яким є біржові торги. Обґрунтована доцільність введення додаткових гарантій належного виконання біржових угод з боку товарної біржі як організатора біржових торгів в т.ч. забезпечення клірингового обслуговування строкових угод. Додатково аргументовано пропозицію щодо доцільності включення в Закон України „Про товарну біржу” окремого розділу, що встановлює правові засади укладання та виконання біржових угод, а також запропоновані відповідні зміни та доповнення до інших нормативно-правових актів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає в удосконаленні теоретичних засад укладання біржових угод на товарній біржі та їх виконання з метою підвищення ефективності функціонування товарного біржового ринку України, активізації участі суб’єктів господарювання у біржовій торгівлі. У роботі обґрунтовані нові положення щодо укладання та виконання біржових угод, а також підготовлені пропозиції щодо змін та доповнень відповідного законодавства України. На підставі проведеного дослідження отримані наступні основні висновки:

1. З урахуванням особливостей біржових угод запропоновано визначення поняття біржової угоди як господарського договору, укладеного суб'єктами господарювання, що є членами товарної біржі, в процесі проведення біржових торгів, і зареєстрованого біржею відповідно до законодавства і Правил біржової торгівлі. Обґрунтована доцільність розмежування понять «біржова угода» і «біржова операція» та запропоновані відповідні зміни до законодавства. Доопрацьована класифікація біржових угод з використанням чотирьох критеріїв, з урахуванням яких запропоновано закріпити в Законі України «Про товарну біржу» такі основні види біржових угод: спотові, форвардні, ф'ючерсні й опціонні угоди, а також дати їхні визначення, що надані в роботі.

2. Аргументовано, що порушення як приватних, так і суспільних інтересів при укладанні і виконанні біржових угод потребують посилення регулювання і, зокрема, контролю діяльності товарних бірж з боку держави, для чого необхідно створити такий орган державної виконавчої влади, як Державна комісія з біржової торгівлі та товарних бірж, з наданням їй відповідних повноважень.

3. Обґрунтовується необхідність розширити коло учасників біржової торгівлі шляхом виділення повних та асоційованих членів біржі, наділивши їх відповідними правами, а також запропоновано конкретизувати правовий статус біржових посередників визначивши такою брокерську контору (член товарної біржі - юридична особа) і незалежного брокера (член товарної біржі - фізична особа), уточнивши їх права щодо укладання угод.

4. Аргументована необхідність уточнення таких умов біржової угоди, як предмет та ціна, для чого пропонується поняття біржового товару як товару, що має родові ознаки, піддається стандартизації з кількості і якості, а також допускається товарною біржею у встановленому порядку до біржової торгівлі. Запропоновано уточнення котирувальної ціни при укладанні біржової угоди як середньозваженої ціни на біржовий товар, що розраховується протягом біржового дня (торговельної сесії) до моменту, зумовленого товарною біржею.

5. Доопрацьовано поняття стандартних умов біржової угоди, під якими пропонується розуміти умови, попередньо підготовлені товарною біржею для подальшого багаторазового використання в процесі укладання біржової угоди без переговорів між сторонами. Розробку і своєчасне опублікування у встановленому порядку стандартних умов біржової угоди необхідно розглядати як обов'язок товарної біржі.

6. Обґрунтовано застосування типового договору при укладанні ф'ючерсних і опціонних угод, а примірного договору - при укладанні спотових і форвардних біржових угод. Розроблено пропозиції щодо укладання біржових угод з використанням електронних торговельних систем товарної біржі.

7. Додатково аргументовано, що для забезпечення розрахунково-клірингового обслуговування розрахунків учасників біржової торгівлі з біржових угод доцільно створювати розрахункову палату (кліринговий центр) біржі як її підрозділ або як юридичну особу у встановленому законом порядку.

8. Обґрунтовано, що одним із способів забезпечення виконання зобов'язань з біржових угод є гарантійний внесок, різновидами якого є початкова і варіаційна маржа. Аргументовано, що товарна біржа повинна мати право встановлювати розміри гарантійних внесків учасників біржової торгівлі і формувати гарантійний фонд для забезпечення гарантій виконання зобов'язань з біржових угод, а також обов'язок щодо надання гарантій належного виконання біржових угод.

9. Аргументована необхідність врегулювання таких питань, як організація і проведення біржових торгів; порядок укладання і реєстрації біржових угод; умови клірингового обслуговування; склад учасників біржової торгівлі; гарантії належного виконання біржових угод; особливості біржової торгівлі з використання електронних торговельних систем тощо, в окремому розділі Закону України «Про товарну біржу» і відповідно зміни назви Закону України «Про товарну біржу» на Закон України «Про товарну біржу та біржову торгівлю».

Системне запровадження обґрунтованих пропозицій у законодавство здатне сприяти підвищенню ефективності функціонування товарного біржового ринку України, активізації участі суб’єктів господарювання у біржовій торгівлі.

Публікації автора:

1. Моисеев Ю.А. Заключение биржевых сделок на товарной бирже // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора. Донецк: ИЭПИ НАН Украины. 2005. С. 564-567.

2. Моісєєв Ю.О. Щодо реалізації положень Господарського кодексу України при виконанні біржових угод, укладених на товарній біржі // Реалізація чинних Цивільного та Господарського кодексів України: проблеми та перспективи. – К.: НДІ приватного права і підприємництва АПрН України. – 2006. – С. 154-155.

3. Моісєєв Ю.О. До питання про правове регулювання статусу учасників біржової торгівлі // Держава і право. Юридичні і політичні науки. Вип. 11. К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. 2001. С. 375-377.

4. Моісєєв Ю.О. Деякі питання правового регулювання торгово-біржової діяльності // Правничий часопис Донецького університету. 1998. № 1 (2). С. 70-71.

5. Моисеев Ю.А. Понятие и признаки биржевых сделок, заключаемых на товарных биржах // Вісник Донецького університету. Серія В: Економіка і право. 1999. № 3. С. 42-46.

6. Моисеев Ю.А. Виды биржевых сделок, заключаемых на товарных биржах // Материалы науч. конф. профессорско-преподавательского состава экономико-правового факультета Донецкого государственного университета: Правоведение (апрель 1999 г.). Донецк: ДонГУ, 1999 . С. 60-62.

7. Моісєєв Ю.О. Деякі питання державного регулювання біржової торгівлі // Державне регулювання торгівлі в ринкових умовах: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (24-26 жовтня 2001 р.). К.: Київський нац. торговельно-економічний ун-т МОН України, 2001. С. 212-215.

8. Моисеев Ю.А. Правовой обычай как источник регулирования торгово-биржевой деятельности // Проблеми вдосконалення господарського законодавства України: Тези виступів учасників Круглого столу (17-18 квітня 2001 р.). К.: Книжкова друкарня наукової книги, 2001. С. 97-99.

9. Моисеев Ю.А. Формы государственного регулирования деятельности товарных бирж в Украине // Субъекты хозяйствования и экономическая преступность: вопросы предупреждения: Сб. материалов круглого стола (1 ноября 2001 г.). – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2002. – С. 26-29.

10. Моісєєв Ю.О. Про порядок реєстрації біржових угод на товарній біржі в Україні // Материалы итоговой науч. конф. Донецкого национального университета за период 2001-2002 гг.: Правоведение (апрель 2003 г.). – Донецк: ДонНУ, 2003. С. 116-118.

11. Моісєєв Ю.О. Торги як спосіб укладання біржових угод на товарній біржі // Рекомендации по внесению изменений в законодательство в связи с принятием Хозяйственного и Гражданского кодексов Украины: Материалы круглого стола (1 июля 2003 г.). Донецк: ДонНУ, 2003. – С. 64-66.

12. Моісєєв Ю.О. До питання гарантій виконання біржових угод, укладених на товарній біржі // Наука і освіта ‘ 2004: Матеріали VII Міжнар. наук. практ. конф. (10-25 лютого 2004 р.). Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. Т.51: Право. С. 59-62.

13. Моисеев Ю.А. Сторона биржевой сделки, заключаемой на товарной бирже // Материалы итоговой науч. конф. Донецкого национального университета за период 2003-2004 гг.: Правоведение. – Донецк: ДонНУ, 2005. С. 152-154.

14. Бобкова А.Г., Моісєєв Ю.О. Біржове право: Навч. посіб. – К.: Центр навч. літ., 2005. 200 с. (Особистий внесок автора полягає у систематизації видів біржових угод, уточненні порядку укладання біржових угод, виявленні особливостей біржових торгів як способу укладання біржових угод, конкретизації способів забезпечення належного виконання зобов’язань по біржових угодах).