Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Ордіховська Наталя Дмитрівна. Удосконалення управлінського обліку та аналізу на агропромислових підприємствах (на прикладі галузі рослинництва) : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Тернопільський держ. економічний ун-т. — Т., 2006. — 178, [17]арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 162-178.



Анотація до роботи:

Ордіховська Н.Д. Удосконалення управлінського обліку та аналізу на агропромислових підприємствах (на прикладі галузі рослинництва). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Тернопільський державний економічний університет, Тернопіль, 2006 рік.

У дисертаційній роботі узагальнено теоретичні та практичні аспекти формування системи управлінського обліку, дано оцінку діючій методиці обліку та аналізу витрат виробництва на сільськогосподарських підприємства та розроблено практичні рекомендації щодо її удосконалення.

Досліджено передумови становлення, сучасний зміст управлінського обліку, а також його значення в системі прийняття управлінських рішень.

Встановлені фактори, що впливають на модель обліку та класифікацію витрат виробництва продукції рослинництва.

Виявлено особливості класифікації витрат та формування собівартості продукції рослинництва на досліджуваних підприємствах, що впливають на структуру моделі управлінського обліку.

Розроблено модель системи управлінського обліку з врахуванням особливостей функціонування та розвитку галузі рослинництва, що забезпечить належне формування інформаційних ресурсів та ефективний процес управління.

Обґрунтовано методику аналізу операційної діяльності сільськогосподарських підприємств та узагальнено систему його показників.

У дисертаційній роботі узагальнено теоретичні положення і запропоновано практичні рекомендації щодо удосконалення системи управлінського обліку та аналізу в сільськогосподарських підприємствах. Отримані результати дослідження надають змогу зробити наступні пропозиції та висновки:

  1. Під управлінським обліком слід розуміти систему принципів, методів обробки інформації, що сприяють ефективному прийняттю рішень у сфері планування, організації, контролю та регулювання господарської діяльності підприємницьких структур. При цьому основним завданням управлінського обліку є формування інформаційного продукту адекватного умовам ведення господарської діяльності, що враховує особливості галузі, та відповідає індивідуальним запитам управлінського персоналу на конкретному підприємстві.

  2. Дослідження предмету, методів, завдань, функцій системи управлінського обліку доводить необхідність його виокремлення із загальної системи обліку, що пов’язано з розвитком виробництва, сучасними умовами господарювання. Інформація управлінського обліку використовується безпосередньо внутрішніми користувачами, є комерційною таємницею і здійснюється на принципах доцільності відповідно до організаційної структури підприємства та масштабів його діяльності.

  3. Багатогалузевий характер, сезонність виробництва, природні та інші об’єктивні фактори, що притаманні галузі рослинництва, мають значний вплив на організацію системи управлінського обліку. За цих обставин, виникає необхідність розробки моделі управлінського обліку, яка б забезпечувала можливість оцінки ефективності діяльності галузі рослинництва, враховувала її специфіку та задовольняла потреби конкретних користувачів.

  4. При розробці моделі системи управлінського обліку досить суттєвим є врахування особливостей формування собівартості продукції, класифікації та розподілу витрат. Дослідження показали, що вирощування продукції галузі рослинництва є складним комплексним виробництвом, у процесі якого внаслідок впливу сезонних факторів виробничі витрати протягом року формуються нерівномірно. Саме тому, застосування традиційних систем класифікації витрат не в повній мірі задовольняє потреби підприємств галузі рослинництва та перешкоджає ефективному процесу управління. За цих умов доцільно класифікувати витрати на постійні і змінні, нормовані і ненормовані, стандартні та фактичні, релевантні і нерелевантні, що оптимізує процес формування собівартості продукції та позитивно вплине на діяльність підприємства в цілому.

  5. Управлінський облік є автономною системою, яка функціонує відокремлено від інших, передбачає розробку внутрішньої звітності та алгоритмів розрахунків економічних показників. Запропонована організація побудови моделі впровадження системи управлінського обліку, враховує особливості досліджуваних підприємств, передбачає використання методу часткових витрат, а саме системи “директ-костинг”, оскільки постійна частина загальновиробничих витрат не пов’язана з виробництвом конкретної одиниці продукції і повинна відноситись до витрат звітного періоду. Як показали дослідження на підприємствах галузі рослинництва метод “директ-костинг” реалізовує себе найефективніше при розрахунку оптимального співвідношення понесених витрат та отриманих прибутків.

  6. На основі факторного аналізу встановлено чинники, що найбільш суттєво впливають на обсяги виробництва продукції галузі рослинництва та повинні стати орієнтиром для підприємств під час формування стратегії їх розвитку. Найбільш суттєвими факторами впливу є: урожайність сільськогосподарських культур, обсяги та структура посівних площ, технологія виробництва. Встановлена кореляційна залежність між валовим збором та урожайністю культур надає підґрунтя для цілеспрямованого формалізованого аналізу з кількісною оцінкою впливу окремих факторів для подальшого прогнозування обсягів виробництва.

  7. Управлінський аналіз продукції галузі рослинництва, відповідно до розробленої моделі управлінського обліку, рекомендується проводити на основі аналізу “Витрати-Обсяг-Прибуток”, що дозволить суб’єктам господарювання планувати витрати, прибуток та інші показники їх діяльності. Поглиблений операційний аналіз передбачає поділ витрат на змінні, постійні прямі та постійні непрямі та проводиться із використання показників маржинального доходу, валової маржі, точки беззбитковості, запасу фінансової міцності та ефекту фінансового леверіджу. Ці показники дозволяють провести оцінку ефективності виробництва в цілому, в розрізі окремих сільськогосподарських культур, обрати оптимальну асортиментну політику, та на цій основі забезпечити підприємству стійкі позиції на ринку.

  8. Ефективна реалізація системи управлінського обліку можлива лише при запровадженні прогресивних методів планування, прогнозування та контролю операційної діяльності сільськогосподарських підприємств. Запропонований методичний підхід щодо прогнозування обсягів виробництва продукції рослинництва базується на результатах операційного аналізу і розрахунку ефекту фінансового леверіджу та надає можливість підприємству оперативно управляти витратами та максимізувати прибуток за рахунок непрямих постійних витрат.

  9. Здійснення процесів планування та прогнозування потребують належної управлінської роботи, яка передбачає удосконалення руху інформаційних ресурсів, чіткий розподіл обов’язків між працівниками, стимулювання їх праці, що в цілому забезпечить успішну реалізацію управлінського обліку на підприємстві. Удосконалення процесу обробки і використання інформації з метою ефективного управління суб’єктів господарювання передбачає автоматизацію облікових процесів. Комп’ютеризація облікової інформації – важливий концептуальний принцип реалізації системи управлінського обліку. Аналіз функціонуючого програмного забезпечення доводить необхідність розробки спеціального продукту, що враховує організаційні, галузеві особливості підприємства.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Ордіховська Н.Д. Методичні та теоретичні основи, проблеми становлення управлінського обліку в Україні // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К. - 2003. – Випуск 9 (28). - С. – 70-72.

  2. Ордіховська Н.Д. Управлінські аспекти організації обліку виробничих витрат // Наукові праці НДФІ: Наук. зб. – 2003. – Вип. 4 (23). – К. - 2003. – С. 137-145.

  3. Ордіховська Н.Д. Особливості агропромислового виробництва та їх вплив на організацію управлінського обліку // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К. - 2003. – Випуск 11 (30). - С. – 78-81.

  4. Ордіховська Н.Д. Модель впровадження системи управлінського обліку// Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К. - 2005. – Випуск 12 (55). - С. – 157-161.

  5. Ордіховська Н.Д. Методи обліку та класифікації витрат операційної діяльності підприємств галузі рослинництва // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К. - 2006. – Випуск 1 (56). - С. – 7-11.

В інших наукових виданнях:

  1. Ордіховська Н.Д., Гега С.Б. Визначення економічної ефективності технологічних процесів, нових машин і агрегатів // Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль: Науковий журнал. – Випуск 5. – Тернопіль: “Економічна думка”. - 2001. – С. – 382-388.

  2. Ордіховська Н.Д. Проблеми стратегічного управління підприєм-ством // Матер. VІІ Всеукр. наук.-прак. конф. “Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість”. Т. 4. – К.: Видавництво Європейського університету. - 2004. – С. – 165-167.

  1. Ordikhovska Natalia. Formation of Management Accounting in Ukraine // Зб. мат. Другої Всеукр. наук.-прак. конф. “Економіка: сучасні перспективи розвитку”. – Т. 2. – К.: Видавництво європейського університету. – 2004. – С. 114-116.

  2. Ордіховська Н.Д. Резерви підвищення ефективності земельних ресурсів // Зб. наук. пр. Між нар. наук.-практ. конф. “Облік, аудит і аналіз: економічна база, стратегія, концепції”. – Тернопіль: ТАНГ. - 2004. – С. 385-390.

  3. Ордіховська Н.Д. Економіко-статистичний аналіз агропромислового комплексу Вінницької області та перспективи його розвитку // Матер. ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. “Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій”. Т. 2. – Вінниця: “Ладно ЛТД”. - 2004. – С. – 418-431.

  4. Ордіховська Н.Д. Особливості управлінського обліку витрат на підприємствах АПК // Матер. ІV Міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень ‘2005”. Т. 14. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – С.8-11.

  5. Ордіховська Н.Д. Управлінський облік агропромислових підприємств в умовах комп’ютеризації // Вісник Київського інституту бізнесу і технологій. – К. – 2005. – Випуск 2 (3). – С. 79-81.

13–14. Публікації за темою дисертації: тези конференцій та семінарів.