Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Подоляка Олег Борисович. Удосконалення управління змагальною діяльністю в американському футболі на основі застосування інформаційних технологій : Дис... канд. наук: 24.00.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Подоляка О.Б. Удосконалення управління змагальною діяльністю в американському футболі на основі застосування інформаційних технологій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 – Олімпійський і професійний спорт. Харківська державна академія фізичної культури, Харків, 2003 р.

Дисертаційна робота присвячена розробці та апробації методів підвищення ефективності підготовки і управління змагальною діяльністю в американському футболі на основі розробки та застосування інформаційних технологій з обґрунтуванням якісних показників змагальних дій.

У результаті багаторічного вивчення процесу змагальної діяльності виявлено основні її показники, які були виражені в математичних формулах. Визначено модель команди та учасників процесу управління на різних його етапах.

Дано характеристику базових показників гри в американському футболі. Розроблено методи аналізу польових позицій, збирання даних та аналізу техніко-тактичних дій суперника і своєї команди. Створено методику побудови плану гри, підготовки команди та тренерів до наступної грі.

Нами створена вітчизняна комп'ютерна система реєстрації техніко-тактичних дій команд і визначенні їх ігрові тенденції. Створено методику формування інформаційних баз даних.

Результати впровадження інформаційних технологій свідчать про підвищення ефективності прийнятих рішень, що відкриває нові можливості в управлінні змагальною діяльністю.

  1. Проведений нами аналіз спеціальної спортивної літератури свідчить проте, що системі управління змагальною діяльністю в американському футболі приділяється недостатньо уваги, а сучасні комп'ютерні технології практично не застосовуються, тому що немає теоретичного і практичного обґрунтування їх використання.

  2. Виявлені показники змагальної діяльності в американському футболі виражені в математичних формулах (23 критерії). Обрані кількісні показники змагальної діяльності дозволили розробити статистичну модель для команди в цілому та окремих її ліній, а також забезпечити семантичний зміст динамічної моделі з прогнозом на майбутнє.

  3. Ступінь взаємозв'язку між показниками змагальної діяльності в американському футболі, виявив вплив окремих факторів на формування спортивного результату. Результативність досліджених факторів від загальної варіації склала:

    • загальна кількість набраних ярдів – 14,8 %;

    • загальна кількість розиграшів – 0,8 %;

    • співвідношення загальної кількості набраних ярдів і загальної кількості розиграшів – 5,3 %;

    • співвідношення кількості результативних дій і загальної кількості виконаних дій – 2,3 %,

  4. Обґрунтована можливість практичного застосування визначених нами факторів дауна та драйву, які мають найбільшу вагу з шести досліджених факторів. У відсотковому відношенні це складає в kдрайву – 44,0% і в kдауна – 17,4% від загальної сумарної дисперсії показників змагальної діяльності. Сума обох факторів складає 61,4% від загальної суми дисперсії вибірки.

  5. Ефективність системи управління змагальною діяльністю в американському футболі залежить від: загального аналізу змагальної діяльності команд по 11 показниках; збирання даних змагальної діяльності супротивника – по 10; аналіз дій суперника – по 38, своєї команди – по 84; застосування баз даних команд – по 52; методики складання плану гри з наступним моделюванням умов змагальної діяльності – по 17 показниках.

  6. Розроблена нами методика підготовки тренерів до оперативного управління змагальною діяльністю підвищує ефективність ігрових дій команд у середньому на 9,0%.

  7. Виявлено зміни в результативності характеристик експериментальної та контрольної груп:

    • фактичне значення t-критерію між характеристиками контрольної та експериментальної груп до проведення експерименту відповідало tф = 4,45 (очків) і 2,64 (ярди) при надійності p=0,95 і обсягу вибірки n1=n2=7, tтабл=2,45, що свідчить про домінування контрольної групи над експериментальною. Після проведення експерименту tф = 0,12 (очків) і 1,98 (ярди) при надійності p=0,95 і обсягу вибірки n1=n2=7, tтабл=2,45, що свідчить про підвищення результативності змагальних дій експериментальної групи в порівнянні з аналогічними характеристиками контрольної групи;

    • при аналізі груп за індивідуальними показниками змагальної діяльності фактичне значення t-критерію між контрольною та експериментальною групами склало: до експерименту tф=3,17, після експерименту tф = 0,69 при надійності p=0,95 і обсягу вибірки n1=n2=12, tтабл=2,2;

    • після статистичної обробки результатів дослідження індивідуальної змагальної діяльності кожної групи окремо значення t-критерію для контрольної групи склало tф=1,5, експериментальної tф = 3,08 при надійності p=0,95 і обсягу вибірки n1=n2=12, tтабл=2,2, що свідчить про недостовірний приріст показників у контрольній групі і про достовірний в експериментальній.

  8. Розроблена нами методика управління змагальною діяльністю в американському футболі, з урахуванням застосування інформаційних технологій дає позитивний ефект на результати цієї діяльності та право рекомендувати її для практичного застосування у навчально-тренувальному процесі висококваліфікованих команд.

Публікації автора:

    1. Подоляка А.Е., Подоляка О.Б. Статистическое выражение соревновательной деятельности в американском футболе // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. науч. тр. – Харьков: ХХПИ, 2002. - № 7. - С. 3-9.

    2. Подоляка О.Б. Определение принципов общего анализа соревновательной деятельности команд в американском футболе // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. – Харків: ХДАДМ (ХХПИ), 2003.-№10. - С. 56-60.

    3. Подоляка О.Б. Роль полевой позиции в американском футболе // Физическое воспитание студентов творческих специальностей:Сб. науч. тр. – Харьков: ХХПИ, 2002. - № 8. - С. 11-18.

    4. Подоляка О.Б. Планирование соревновательной деятельности в американском футболе // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. – Харків: ХХПИ, 2002. - № 21. - С. 83-88.

    5. Подоляка О.Б. Подготовка команды по американскому футболу в соревновательном периоде // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. науч. тр.- Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2003. - № 2.-С. 57-61.