Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка підприємництва


Хлапьонов Леонід Юхимович. Удосконалення управління витратами на підприємствах вугільної промисловості. : Дис... канд. наук: 08.06.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Хлапьонов Л.Ю. Удосконалення управління витратами на підприємствах вугільної промисловості. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.02 - Підприємництво, менеджмент та маркетинг. - Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2002.

Розкрито значення вуглевидобувної промисловості для розвитку економіки України. Проведений аналіз сучасного стану вугільної галузі України. Проаналізовано концепцію реструктуризації вугільної галузі та результати її реалізації. Акцентовано увагу на неухильному зростанні витрат вугільної промисловості. Виділені об'єктивні і суб'єктивні причини цього явища. За результатами функціонального підходу виділені загальні функції підприємства - функція виробництва, функція обслуговування виробництва, функція управління і функції, що забезпечують загальні умови процесу відтворення. Обгрунтовано доцільність використання в дослідженні діяльності підприємства функціонально-вартісного аналізу, розроблено блок-схему та методичні рекомендації з його проведення. Побудовано функціонально-структурну організації підприємства. Розроблені матриці "функції - структурні підрозділи" і "функції - роботи". Сформульовані цілі бюджетування функціональних витрат, уточнено поняття бюджету функціональних витрат, розглянуті види бюджету. Розроблені розрахункові схеми та порядок визначення бюджетів функціональних витрат. Обгрунтовано доцільність створення системи функціонального управління витратами, представлено концепцію її формування, а також розглянуті принципи, що віддзеркалюють специфіку цієї системи. Викладений порядок створення функціональних центрів, показано їх відзнаки від центрів відповідальності та обліку. Структуровано величину загальних і виробничих витрат підприємства за допомогою системи співвідношень функціональних витрат. Визначені внутрішньобюджетні і міжбюджетні співвідношення.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обгрунтування і вирішення актуального науково-практичного завдання із управління витратами підприємств вугільної промисловості. Це рішення полягає в розробці системи функціонального управління витратами, яку побудовано з використанням принципів управлінського обліку на підставі функціонально-структурної організації підприємства. Основні висновки та результати, які одержано в ході проведених досліджень, зводяться до такого.

1. Вуглевидобувній промисловості в економіці України належить особливе місце. Крім вугілля інших енергоносіїв у достатній кількості на території України немає. Нафту і газ Україна закуповує за рубежем, що при сучасній економічній ситуації викликає зростання зовнішньої заборгованості. Необхідність максимального скорочення споживання нафти і газу в промисловості України очевидна, а це можна зробити тільки за рахунок використання іншого енергоносія, зокрема, вугілля.

2. За результатами аналізу сучасний стан вугільної галузі визнаний незадовільним: погіршуються гірничо-геологічні умови видобутку вугілля, безупинно скорочується кількість забоїв, що експлуатуються, не припиняється тенденція відставання в технічному і технологічному оснащенні вітчизняних шахт від зарубіжних. Результати аналізу послугували підставою висновку, що в жодній галузі промисловості України немає такої неузгодженості між важливістю і значущістю продукту і станом підприємств, що його виробляють.

3. За результатами аналізу концепції реструктуризації вугільної галузі та її реалізації встановлено, що споконвічно в концепції були слабко розроблені декілька аспектів, внаслідок чого в її реалізації до теперішнього часу є мало позитивних результатів. Реструктуризацію підприємств вугільної промисловості зведено до формальної зміни статусу колишніх вугільних виробничих об'єднань і перетворення їх у державні холдінгові компанії, що майже ніяк не вплинуло на ефективність роботи цих підприємств. Головною причиною тому є відсутність ринкових механізмів у діяльності вугільних холдінгів, які, зокрема, сприяли б зниженню їх витрат.

4. Неухильне зростання витрат є відмітною рисою сучасного стану вугільної промисловості. Серед причин цього виділені об'єктивні і суб'єктивні. Необхідно створення систем управління витратами, які повинні забезпечити зв'язок витрат із тим чи іншим видом діяльності підприємства, що можливо на підставі застосування функціонального підходу.

5. Функціональний підхід дозволяє представити діяльність підприємства як сукупність його загальних функцій - функції виробництва, функції обслуговування виробництва, функції управління і функцій, що забезпечують загальні умови процесу відтворення. Функція підприємства розглядається як сукупність робіт певного виду, виконуваних для рішення однорідних задач і досягнення цілей діяльності підприємства.

6. Виконання загальних функцій підприємства пов'язано із витратами ресурсів. Витратний характер реалізації загальних функцій підприємства послугував підставою для використання у дослідженні його діяльності функціонально-вартісного аналізу. Застосування функціонально-вартісного аналізу у цій сфері має свої відмітні риси, що зумовило розробку методичних основ і технології застосування аналізу.

7. Функціонально-вартісний аналіз діяльності підприємства пропонується проводити за розробленою блок-схемою, початковим етапом якої є побудова функціонально-структурної організації підприємства. Функціонально-структурна організація підприємства дозволяє виділити структурні підрозділи підприємства, що беруть участь у реалізації загальних функцій, оцінити кількість підрозділів, виявити їхні реальні повноваження і компетенцію. Як інструмент виділення робіт в одному структурному підрозділі, виконуваних у рамках тієї або іншої загальної функції, розроблені матриці "функції - структурні підрозділи" і "функції - роботи".

8. Для визначення вартості загальних функцій підприємства запропоновано використовувати бюджетування функціональних витрат, результатом якого є бюджет функціональних витрат. Результати бюджетування можуть бути використані в аналітичній роботі, для визначення співвідношення витрат, пов'язаних із реалізацією функцій підприємства, при встановлені стандартних (нормативних) бюджетів, що можуть знайти застосування у системі управління витратами, в удосконаленні організаційної структури підприємства.

9. Реалізація функціонального підходу до управління витратами надана у роботі у виді системи функціонального управління витратами. Формування такої системи базується на використанні принципів і методів управлінського обліку, принципів, що віддзеркалюють специфіку цієї системи, а також створенні функціональних центрів витрат. Функціональні центри витрат слід розглядати як результат подальшого розвитку концепції центрів обліку і відповідальності.

10. Бюджетування функціональних витрат дозволяє за допомогою системи співвідношень структурувати величину загальних і виробничих витрат підприємства. За допомогою структурування встановлюється питома вага вартості загальних функцій у вартості реалізації всіх функцій підприємства. Формування бюджетів функціональних витрат також дозволяє визначити внутрішньобюджетні і міжбюджетні співвідношення.

11. Апробація теоретичних положень з формування системи функціонального управління витратами і здійснюваному в її рамках бюджетуванню функціональних витрат дозволяє стверджувати, що система функціонального управління витратами органічно вписується в існуючу систему управління підприємством, доповнюючи і розвиваючи її на основі принципів і методів сучасного управлінського обліку. Її впровадження не потребує революційних перетворень у документопотоках, відповідає національним стандартам бухгалтерського обліку і дозволяє одержати інформацію про функціональні витрати.

Публікації автора:

1. Хлапьонов Л.Ю., Кох Р.В. Вдосконалення внутрішнього механізму управління державного холдингу// Торгівля і ринок України. Зб. наук. праць Донецького державного університету економіки і торгівлі. Вип. 9. Т.2. - Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. - С. 190-194.

Особистий внесок здобувача: розглянуті питання внутрішнього механізму управління підприємствами холдингу, формування системи нормативів.

2. Хлапенов Л.Е. Особенности организации управления государственными холдинговыми компаниями угольной промышленности// Вісник Східноукраїнського державного університету. - 1999. - №3. - С. 275-278.

3. Хлапенов Л.Е. Влияние особенностей угольной промышленности на организационную форму деятельности предприятий //Менеджер. Вестник Донецкой государственной академии управления. - 1999. - №5(7). - С. 36-39.

4. Хлапенов Л.Е. Интегральный подход к управлению государственными холдинговыми компаниями в угольной промышленности//Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб наук. праць Східноукраїнського державного університету. Вип 2. - Луганськ: СУДУ, 2000. - С. 15-19.

5. Хлапенов Л.Е., Козаченко А.В. Предпосылки формирования организационно-экономического механизма функционирования холдинговых структур в угольной промышленности// Вісник Східноукраїнського державного університету. - 2000. - №4(26). - С.262-266.

Особистий внесок здобувача: розглянуті передумови формування в державних холдингових компаніях вугільної промисловості організаційно-економічного механізму функціонування холдингу, який побудовано на основі технологічної взаємодії структурних одиниць.

6. Хлапенов Л.Е., Копылов В.А., Бортников А.А. Реструктуризация угольной промышленности и ее социально-экономические последствия// Уголь Украины. - 2000. - №10. - С. 3-11.

Особистий внесок здобувача: розглянуті економічні наслідки реструктуризації вугільної промисловості.

7. Хлапенов Л.Е. Анализ особенностей холдингов как организационно-правовой формы деятельности угледобывающих предприятий// Вісник Східноукраїнського національного університету. - 2001. - № 1(35). - С.242-246.

8. Хлапенов Л.Е. Использование функционально-стоимостного анализа в исследовании деятельности предприятия//Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб наук. праць Східноукраїнського національного університету. Вип. 4. - Луганськ: СНУ, 2001. - С. 171-180.

9. Хлапенов Л.Е. Бюджетирование функциональных затрат //Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. - 2001. - №12. - С. 225-236.

10. Хлапенов Л.Е. Концепция и принципы формирования системы функционального управления затратами//Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб наук. праць Східноукраїнського національного університету. Вип. 5. - Луганськ: СНУ, 2001. - С. 161-169.

11. Хлапенов Л.Е. Преобразование хозяйственных структур в угольной промышленности//Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 6. - Луганськ: СНУ, 2001. - С. 45-52.

12. Хлапенов Л.Е. Центры формирования затрат во внутрикорпоративном управлении государственными холдинговыми компаниями угольной промышленности// Фінансові аспекти глобальних перетворень економічних систем. Міжнар. зб. наук. праць. Вип. 1. - Одеса: Астропринт, 2001. - С. 98-103.

13. Хлапенов Л.Е. Новые организационные структуры в угольной промышленности Украины// Матеріали міжнародної науково-практичної конференції "Університет і регіон". - Луганськ: СУДУ, 1999. - С.162-163.

14. Козаченко А.В., Хлапенов Л.Е. Управление новыми организационными структурами промышленности// Материалы международной научно-практической конференции "Настоящее и будущее в российской экономике: проблемы, подходы, решения". - Пермь: гос. ун-т, 1999. - С. 183-185.

Особистий внесок здобувача: показані недоліки державних холдингових компаній вугільної промисловості.

15. Хлапьонов Л.Ю. Формування системи внутрішньогосподарчих зв'язків у холдинговій структурі// Матеріали міжнародної науково-практичної конференції "Економічна теорія: сучасна парадигма та її еволюція на порозі ХХІ століття". Частина 1 - К.: Київський державний торговельно-економічний університет, 2000. - С. 150-151.

16. Козаченко Г.В., Хлапьонов Л.Ю. Центри відповідальності у ДХК вугільної промисловості як форма децентралізації управління// Матеріали YІІІ Міжнародної науково-практичної конференції "Теорія і практика управління з погляду тисячоліть". - Київ: Політехніка, 2001. - С. 118-119.

Особистий внесок здобувача: показано, що бюджетування витрат, що є інструментом управління діяльністю центрів відповідальності в ДКХ, в умовах вугільної промисловості має яскраво виражені особливості.

17. Хлапенов Л.Е. Система функционального управления затратами //Тези доповідей всеукраїнської науково-практичної конференції "Теорія та практика управління у трансформаційний період" Т.3. - Донецьк: ІЕП НАНУ, 2001. - С. 165-169.