Базиволяк Світлана Михайлівна. Удосконалення технології виробництва м'яса бройлерів : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / Національний аграрний ун-т. — К., 2004. — 139арк. — Бібліогр.: арк. 117-135.
Анотація до роботи:
Базиволяк С.М. Удосконалення технології виробництва м’яса бройлерів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04 – технологія виробництва продуктів тваринництва.
Національний аграрний університет, Київ, 2004.
У дисертації викладені результати досліджень з порівняльного вивчення продуктивності м’ясних курей кросів “Кобб- 500” і “Арбор Айкрес”. Встановлено, що вищі показники продуктивності в умовах України має крос “Кобб- 500”.
Удосконалено технологічні режими вирощування курчат-бройлерів, а саме, режим освітлення і щільність посадки. Експериментально обґрунтовано, що щільність посадки курчат кросу “Кобб- 500” доцільно підвищити до 16 гол/м2, а кросу “Арбор Айкрес” - до 14 гол/м2. Розроблено новий переривчастий режим освітлення, який передбачає чергування однієї години світла і двох годин темряви протягом доби.
Розроблені технологічні параметри дають змогу одержувати в 1,4 – 1,6 раза більше м’яса бройлерів з одиниці корисної площі та знизити використання електроенергії на освітлення кожного пташника на суму 5,5 тис. грн. за рік.
Запропоновано способи підвищення ефективності виробництва м’яса бройлерів шляхом удосконалення окремих елементів технології з урахуванням генотипових і паратипових факторів. Проведено комплексну оцінку курей м’ясних кросів “Кобб- 500” і “Арбор Айкрес” і встановлено їх адаптивну здатність в умовах сучасних бройлерних підприємств України.
Експериментально встановлена перевага за основними господарсько-корисними ознаками батьківських стад кросу “Кобб- 500” над кросом “Арбор Айкрес”. Кури кросу “Кобб- 500” мають вищі показники несучості на 10,6 %, виходу добових курчат – на 12,4 %, збереженості поголів’я – на 2,6 % при менших на 3,6 % затратах корму на виробництво одиниці продукції .
Бройлери кросу “Кобб- 500” у 42-добовому віці характеризувалися вищими показниками продуктивності порівняно з бройлерами кросу “Арбор Айкрес” за живою масою на 7,5 %, збереженістю за період вирощування – на 3,8 %, але затрати корму на кг приросту були більші на 5,4 %.
У бройлерів досліджених кросів змінюються показники продуктивності із підвищенням щільності посадки. Збільшення щільності посадки курчат-бройлерів кросу “Кобб-500” до 16 гол/м2 сприяєпідвищенню передзабійної маси на 9,4 % порівняно з рекомендованою фірмами-постачальниками. У бройлерів кросу “Арбор Айкрес” при щільності посадки 16 гол/м2 жива маса була аналогічною з рекомендованою фірмою-постачальником.
У курчат-бройлерів кросу “Арбор Айкрес” більші показники довжини тулуба і кіля, тоді як у бройлерів кросу “Кобб- 500” – ширини, глибини та обхвату грудей, що зумовило кращу м’ясну продуктивність бройлерів цього кросу і відображає специфіку селекції досліджуваних кросів.
Підвищення щільності посадки та зменшення тривалості світлового дня при вирощуванні курчат-бройлерів, починаючи з 14- добового віку, з 23 до 8 годин на добу (використання переривчастого режиму освітлення, який передбачає 1 годину світла та 2 години темряви протягом доби) не впливає на якість м’яса та гематологічні показники.
На підставі даних дисперсійного аналізу встановлено, що продуктивність птиці в значній мірі залежить від генотипової належності. Найбільший вплив на мінливість живої маси мало поєднання “крос х режим освітлення” (33,72 % у факторіальній або 10,84% у загальній дисперсії), що відповідно на 8,5 і 26,4 % більше, ніж вплив взаємодії “крос х щільність посадки”.
Експериментально доведено, що ефективність виробництва м’яса бройлерів в Україні можна суттєво підвищити за рахунок використання більш продуктивних і краще адаптованих кросів м’ясних курей, зокрема “Кобб-500”, а також використання удосконаленої технології вирощування курчат-бройлерів, яка передбачає застосування переривчастого режиму освітлення та збільшеної щільності посадки. Це дасть змогу одержувати в 1,4 – 1,6 раза більше м’яса бройлерів з кожного квадратного метра корисної площі, а також знизити затрати електроенергії на суму 5,5 тис грн. в рік в кожному пташнику.
Публікації автора:
Базиволяк С.М., Бородай В.П. Вплив взаємодії “генотип - середовище” на енергію росту молодняку бройлерних кросів. // Птахівництво: Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Борки, 2001. Вип. 51. – С. 23 – 26. (Дисертантом проведено досліди, статистичну обробку даних, підготовано літературний огляд).
Базиволяк С.М., Бородай В.П. Оцінка впливу паратипових і генотипових факторів на живу масу курчат-бройлерів. // Птахівництво: Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Борки, 2003, Вип. 53. – С. 379 – 381
Базиволяк С.М. Оптимальні параметри освітлення і щільності посадки при вирощуванні курчат – бройлерів кросу “Кобб – 500” // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква, 2001. Вип.17.- С. 3-7.