Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Технологія виробництва продуктів тваринництва


Соляник Микола Борисович. Удосконалення технології виробництва гомогенних кормових суспензій та ефективність їх використання при відгодівлі свиней : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / Херсонський держ. аграрний ун-т. — Херсон, 2007. — 149арк. — Бібліогр.: арк. 115-131.



Анотація до роботи:

Соляник М.Б. Удосконалення технології виробництва гомогенних кормових суспензій та ефективність їх використання при відгодівлі свиней. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04 - технологія виробництва продуктів тваринництва. - Херсонський державний аграрний університет , Херсон. - 2007.

Дисертація присвячена розробці технології приготування гомогенної кормової суспензії та багатофункціонального апарату для її виробництва, в якому поєднано процеси подрібнення, змішування, підігрів і подачу корму.

Уперше розроблено спосіб приготування гомогенних кормових суспензій із зернової сировини у водному середовищі, який сприяє підвищенню поживності кормів. Установлено підвищення перетравності основних поживних речовин в організмі свиней при згодовуванні їм таких кормів порівняно з сухими, зволоженими і запареними кормами.

Використання гомогенних кормових суспензій підвищує рівень відгодівельних і м'ясних якостей свиней. Встановлено особливості поведінки свиней і відмінності показників мікроклімату в приміщеннях під час згодовування тваринам кормів різної консистенції.

1. Виконаними дослідженнями теоретично обґрунтовано доцільність і ефективність використання кормових суспензій для підвищення продуктивних ознак свиней. Проведено дослідження та розроблено нову технологію приготування гомогенних кормових суспензій, апробовано спосіб їх виробництва з використанням нового агрегату АКГСМ з гідромлином-змішувачем.

2. Аналізом існуючих кормоготувальних агрегатів установлено їх конструктивну недосконалість, у результаті чого технологія приготування кормів не може забезпечити збереження їх протеїнової та енергетичної цінності. За результатами пошуку оптимальних конструкцій, на базі комплексного аналізу теоретичних і експериментальних досліджень технологічного процесу приготування гомогенних кормових суспензій із зернової сировини, розроблено агрегат серії АКГСМ. Основою агрегату є нова конструкція гідромлина-змішувача і жорновів. Базові операції агрегату - подрібнення, змішування , підігрів поєднані в гідромлині-змішувачі. За рахунок кута і форми конструкції зубів рухомого і нерухомого жорен у переробній камері гідромлина, при швидкості 1500 об/хв, здійснюється процес гомогенізації кормової суспензії.

3. Порівняно з існуючими, розроблений багатофункціональний кормоагрегат серії АКГСМ відрізняється тим, що в камері гідромлина, у водному середовищі, одночасно виконуються декілька операцій – подрібнення зернової суміші, перемішування, підігрів готового корму, за рахунок штучної подачі повітря в переробну камеру гідромлина (процес кавітації), видача готового корму за рахунок лопаток, розташованих на центральному рухомому жорнові, діючому як гідронасос. Кормоготувальний агрегат є енергоощадним і малогабаритним, працює в індивідуальному режимі і агрегується в будь-яку лінію кормоприготування.

4. Обґрунтовані оптимальні розміри фракцій зернових компонентів гомогенних кормих суспензій. Встановлено, що найвищі прирости маси при відгодівлі свиней забезпечувала годівля тварин кормом із фракцією розміром 0,5...1,4 мм, частка яких досягає 70% ...80%.

5. Найбільші показники росту свиней отримано при споживанні ними гомогенної кормової суспензії порівняно з використанням зволожених (1:1) і запарених кормів (1:2). За показниками середньодобових приростів установлено їх збільшення - від 7,6 до 16,9%. За витратами кормів дослідні групи також перевищували контрольну на 0,2…0,5 кормових одиниць на одиницю приросту.

6. Годівля свиней гомогенною кормовою суспензією дозволила отримати середньодобові прирости на 90,6 г або 16,6% вищі, порівняно з контрольною групою (сухий спосіб годівлі), і досягнення живої маси 100 кг у віці 201 доби. Використання комбікорму і зернової суміші рівного співвідношення сприяло отриманню середньодобових приростів на рівні 594,3 г і досягнення живої маси 100 кг у віці 207 діб.

7. Розроблена технологія впливає на якість кормів, що поліпшує обмінні процеси в організмі тварин. Споживання азоту, кальцію і фосфору було вищим у групі, де тваринам згодовували гомогенну кормову суспензію (азоту утримувалось в тілі більше на 13,4%, кальцію – на 12,6%, фосфору – на 7,1%).

8. Дослідженнями хімічного складу і фізичних якостей м'яса свиней піддослідних груп встановлено, що вміст вологи у м’ясі тварин, яким згодовували гомогенні суміші, був вищим на 0,67…0,87%, ніж у контрольної групи, що сприяло поліпшенню його смакових якостей. Виявлено підвищення вмісту білка на 0,5…0,9% і зниження жиру на 1,2…1,4%, що свідчить про високу якість м'яса піддослідних груп.

9. Економічна ефективність від впровадження агрегатів серії АКГСМ "Мрія" для приготувальння корму в господарствах різної форми власності за вартістю додатково отриманої продукції при використанні гомогенних кормових суспензій складає 44,63 тис. грн у розрахунку на 1000 голів, а в масштабах України від впровадження 204 агрегатів – 11,41 млн. грн.

Публікації автора:

1. Соляник М.Б.,Вартанян О.М. Універсальні кормоприготувальні агрегати // Вісті академії інженерних наук України. - №1. - 2003. - С. 44-47. (Дисертанту належить розробка конструкції).

2. Соляник М.Б. А приріст живої маси все зростає // Тваринництво України. -№4. - 2004. - С. 26-28.

3. Соляник М.Б. Вдалий експеримент вчених // Тваринництво України. -№9. - 2004. - С. 14-16.

4. Соляник М.Б., Дучєв В.Д., Загнибородько Л.С. Результати експерименту вражаючі // Тваринництво України. -№6. - 2005. - С. 6-8. (Дисертанту належить проведення експерименту, обробка результатів).

5. Соляник М.Б., Заболотний В.І., Загнибородько Л.С. Механізація прибуткова, якщо техніка ефективна // Тваринництво України.-№5.-2006.-С.24-26. (Дисертанту належить проведення експерименту).

7. Соляник М.Б., Коваленко В.Ф. Нові технології у тваринництві.Уряд ставить питання – наука їх вирішує // Вісті академії інженерних наук України.-№1.-2006.-С.39-48. (Дисертанту належить проведення експерименту,).

8. Нежлукченко Т.І., Соляник Н.Б. Перетравність поживних речовин гомогенної суспензії зернових кормів у свиней // Таврійський науковий вісник. - Херсон: Айлант.-2007.-Вип. 49.- С. . (Дисертанту належить організація і проведення експерименту, обробка результатів).

9. Нежлукченко Т.І., Соляник Н.Б. Технологія виробництва гомогенної кормової суспензії та ефективність її використання в тваринництві //Вісник аграрної науки УААН. -2007.-№3.-С.52-53. (Дисертанту належить проведення експерименту, обробка результатів).

10. Нежлукченко Т.І., Соляник Н.Б. Утримання і відгодівля свиней гомогенною кормовою з урахуванням ферментаційних процесів // Тваринництво України. -2007. -№3. -С.7. (Дисертанту належить проведення експерименту).

11. Пат. 53587 С2 Україна, МПК А23К1/00. Спосіб приготування корму із зерна/ Соляник М.Б., Вартаян О.М., Олійник В.С. - №2002107813; Заявл. 02.10.2002; Опубл. 15.07.2005, Бюл.№7.- 3 с. (Дисертанту належить патентний пошук, розробка способу, проведення досліджень).

12. Пат. 53588 С2 Україна, МПК 7В02С7/18, 9/00, А01F29/00. Кормоготувальний агрегат./ Соляник М.Б., Вартаян О.М., Олійник В.С.-№ 2002107814; Заяв. 02.10.2002; Опубл. 15.07.2005. -Бюл.№7.-3с. (Дисертанту належить патентний пошук, розробка способу, проведення досліджень,).

13. Соляник М.Б., Вартанян О.М. Нове покоління кормоприготувальних агрегатів // Фермерське господарство. - №44. - 2002. - С. 10. (Дисертанту належить розробка конструкції і визначення технологічних параметрів).

14. Соляник М.Б. Вдалий експеримент по зростанню маси тварин // Сільський час. - №4. - 2004. - С. 12.

15. Соляник М.Б. Вчені здійснили мрію тваринників // Фермерське господарство. - №13. - 2005. - С. 20.