Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Павлюк Євген Олександрович. Удосконалення техніко-тактичної підготовки спортсменів у стрільбі по рухомих мішенях : Дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / Львівський держ. ін-т фізичної культури. — Л., 2004. — 283арк. — Бібліогр.: арк. 157-178.



Анотація до роботи:

Павлюк Євген Олександрович. Удосконалення техніко-тактичної підготовки спортсменів у стрільбі по рухомих мішенях. Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 – олімпійський і професійний спорт. – Львівський державний інститут фізичної культури, м. Львів, 2004 рік.

Дослідження присвячено вивченню проблеми вдосконалення техніко-тактичної підготовки спортсменів у стрільбі по рухомих мішенях.

Об’єкт дослідження – процес техніко-тактичної підготовки спортсменів у стрільбі по рухомих мішенях.

Предмет дослідження – просторово-часові параметри парадоксальної фази прицільної поводки зброї у спортивній стрільбі по рухомих мішенях швидкого і повільного пробігу лівого і правого напрямків руху.

Мета дослідження – удосконалення техніко-тактичної підготовки спортсменів у стрільбі по рухомих мішенях.

Наукова новизна отриманих результатів полягає в удосконаленні техніко-тактичної підготовки спортсменів у стрільбі по рухомих мішенях на основі методу візуалізації парадоксальної фази руху мішеней з використанням відомого принципу інтерактивності, який полягає в автоматичному виникненні візуалізатора на початку пробігу мішені і зникненні його під час пострілу, що раніше не було відомо і не зафіксовано у науковій літературі і практиці.

1. На підставі аналізу літературних джерел виявлено, що теоретико-методичне підґрунтя підготовки стрільців по рухомих мішенях дотепер малодосліджене, недостатньо використовуються сучасні науково-технічні досягнення. Зокрема не обґрунтовані тактичні промахи на змаганнях світового рівня. Це визначає необхідність проведення досліджень стрільби по рухомих мішенях.

2. Розкрито природу парадоксального явища прицільної поводки зброї у спортивній стрільбі по рухомих мішенях. Вона полягає у випадкових неконтрольованих промахах під час правильного прицілювання і натискання на спусковий гачок у завершальній фазі руху мішеней. Відрізняється від попередніх розв’язань виявленням парадоксальної фази руху мішеней залежно від швидкості польоту кулі та дистанції стрільби, що раніше не було відомо і не зафіксовано у науковій літературі і практиці.

3. Розроблено новий тип моделей стрільби по рухомих мішенях з використанням відомого принципу інтерактивності, який відрізняється від попередніх рішень тим, що має електронні функції імітації процесу стрільби по рухомих мішенях у класифікаційних вправах і фінальних серіях олімпійської програми з візуалізацією параметрів парадоксальної фази руху мішеней.

4. Визначена ефективність візуалізації парадоксальної фази прицільної поводки зброї у стрільбі по рухомих мішенях: точність прицільної поводки зброї з візуалізацією парадоксальної фази зростає у стрільців-розрядників на 13%, у майстрів спорту міжнародного класу на 7%.

5. Визначено модельні характеристики стрільби по рухомих мішенях повільної швидкості пробігу в олімпійській вправі ГП-12:

скидання зброї Sk =341±27 мс0,35±0,03 с;

прицільна поводка зброї Pp = 4083±102 мс4,08±0,10 с;

виконання циклу пострілу Cp = 4423±106 мс4,42±0,11 с;

резервна фаза поводки зброї tr =577±105 мс0,58±0,10 с;

часові параметри парадоксальної фази руху мішеней:

при мінімальній швидкості польоту куль на 50 м tp =0,20 с;

при мінімальній швидкості польоту куль на 10 м tp =0,10 с;

лінійні параметри парадоксальної фази руху мішеней:

у стрільбі з вогнепальної зброї на 50 м Sp =40 см;

у стрільбі з пневматичної зброї на 10 м Sp =4 см.

6. Визначені модельні характеристики стрільби по рухомих мішенях швидкого пробігу в олімпійській вправі ГП-12:

скидання зброї Sk =404±59 мс0,40±0,06 с;

прицільна поводка зброї Pp = 1407±119 мс1,41±0,12 с;

виконання циклу пострілу Cp = 1811±125 мс1,81±0,12 с;

резервна фаза поводки зброї tr =689±165 мс0,69±0,16 с;

часові параметри парадоксальної фази руху мішеней:

при максимальній швидкості польоту куль на 50 м tp =0,12 с;

при максимальній швидкості польоту куль на 10 м tp =0,05 с;

лінійні параметри парадоксальної фази руху мішеней:

у стрільбі з вогнепальної зброї на 50 м Sp =80 см;

у стрільбі з пневматичної зброї на 10 м Sp =8 см.

7. Розроблено методику техніко-тактичної підготовки стрільців по рухомих мішенях на основі використання інтерактивних моделей “Рухома мішень” для вдосконалення науково-методичного забезпечення стрілецько-спортивних шкіл і вищих навчальних закладів фізкультурної освіти. У даній методиці запропоновано нові матеріали, які раніше не були чітко визначені і не були відомі у науковій літературі й практиці. Нові матеріали порівняно з відомими в науці даними уточнюють систему формування знань, умінь і навичок у галузі стрілецького спорту.

8. Розроблено практичні рекомендації, які містять нові, науково обґрунтовані дані для вдосконалення техніко-тактичних дій стрільців по рухомих мішенях.

Публікації автора:

  1. Пятков В.Т., Павлюк Є.О. Прицільна поводка зброї у стрільбі по рухомих мішенях: Методичні рекомендації. – Л.: Українські технології, 2003.– 24 с.

  2. Павлюк Є.О. Інтерактивні моделі техніко-тактичних дій стрільців по рухомих мішенях // Молода спортивна наука України: Зб. наук. пр. з галузі фізичної культури та спорту. Вип. 6. – Л., 2002. – Т. 2. – С. 10-14.

  3. Павлюк Є.О. Динаміка результативності провідних стрільців України у вправах “Рухома ціль” // Молода спортивна наука України: Зб. наук. пр. з галузі фізичної культури та спорту. Вип. 7. – Л., 2003. – Т. 3. – С. 15-21.

  4. Павлюк Є.О. Методика застосування прицілу з двома мушками у процесі виконання стрілецько-спортивних вправ на тренувально-дослідному стенді “Рухома ціль” // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С. Єрмакова. – Х., 2003. - № 3. – С. 25-31.

  5. Павлюк Є.О. Удосконалення стрільби по рухомих мішенях // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С. Єрмакова. – Х., 2003. - № 13. – С. 59-64.

  1. Пятков В.Т., Павлюк Є.О. Парадокс прицільної поводки зброї у стрільбі по рухомих мішенях // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С. Єрмакова. – Х., 2003. - № 22. – С. 36-44.

  2. Павлюк Є.О., Павлюк О.С. Модельні характеристики стрільби у олімпійській вправі “рухома мішень” // Молода спортивна наука України: Зб. наук. пр. з галузі фізичної культури та спорту. Вип. 8. – Л., 2004. – Т. 1. – С. 308-311.

  3. Павлюк Є.О. Моделювання інтерактивної системи науково-методичного забезпечення підготовки стрільців по рухомих мішенях // Вісник Технологічного університету Поділля: Зб. наук. пр. – Хмельницький, 2002. - № 5. Ч. 3. – С. 29-32.

  4. Трач В.М., Павлюк Є.О. Специфіка вправи “Рухома ціль” // Стрілецька підготовка в олімпійських видах спорту. – Л., 1999. – С. 44-46.

  5. Павлюк Є.О., Пятков В.Т. Програмування інтерактивних моделей спортивних вправ // Сучасні проблеми розвитку теорії та методики гімнастики: Зб. наук. пр. Вип. 5 – Л., 2003. – С. 94-99.