Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Фармацевтична хімія та фармакогнозія


Ярмола Ірина Костянтинівна. Удосконалення сучасних організаційних засад управління фармацією в Україні : Дис... канд. наук: 15.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Ярмола І.К. Удосконалення сучасних організаційних засад управління фармацією в Україні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. - Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2009.

Робота присвячена розробці та впровадженню науково-обгрунтованих рекомендацій з удосконалення сучасних організаційних засад управління фармацією в Україні.

Визначено науково-практичні підходи щодо удосконалення управління фармацією України та напрями реформування галузі за результатами експертного опитування фахівців. Проведено порівняльний аналіз засад управління фармацевтичною галуззю за кордоном та класифіковано країни за принципами централізації та децентралізації. Запропоновано принципи створення уповноваженого органу управління фармацією України та визначено його функціонально-організаційні завдання.

Сформульовано принципи формування та реалізації національної лікарської політики в Україні. Розроблено методику оцінки та проведено розрахунок показників фармацевтичного забезпечення населення у системі регіонального управління.

  1. Вперше отримано нове вирішення важливого для фармацевтичної галузі України науково-практичного завдання з удосконалення організаційних засад управління фармацією за «горизонталлю» та «вертикаллю» на основі створення єдиного регуляторного органу, метою якого є покращення фармацевтичного забезпечення населення.

  2. На підставі даних наукової літератури науково-обґрунтовані теоретичні положення та організаційні засади управління: проведено аналіз основних понять, систем, рівнів, цілей, принципів, методів та механізмів управління. Досліджено сучасний стан та проблеми розвитку фармації як специфічного об’єкту управління та з позицій формування і реалізації державної політики в галузі.

Розроблено та практично реалізовано алгоритм проведення експертного опитування фахівців галузі щодо науково-практичних аспектів формування державної політики у фармації. Під час дослідження вироблено підходи до оцінки стану вітчизняної фармацевтичної галузі, визначено напрямки реформування та виокремлено проблеми, які потребують першочергового вирішення. Встановлено, що 35,0 % експертів вбачають недостатнім рівень взаємодії між всіма рівнями управління у фармацевтичній галузі, 15,3 % опитаних зазначили низьку ефективність планування та прогнозування розвитку галузі. Аналіз результатів опитування доводить необхідність створення єдиного регуляторного органу з управління, регулювання, координації, організації та контролю за фармацевтичною діяльністю ринкових суб’єктів (відмічають 42,4 % респондентів).

  1. Доведено необхідність впровадження науково-обґрунтованих механізмів управління галуззю (відмітили 70,2% респондентів) та поєднання елементів демократизації, централізації та децентралізації в управлінні фармацією (зазначили від 59,0% до 75,4% опитаних). Оптимальним вважають проведення реформування протягом 3-5 років та здійснення соціальних та ринкових трансформацій (про це відмітили більше 70,0% експертів).

  2. Систематизовано зарубіжні фармацевтичні системи управління в країнах світу. Проведено змістовний аналіз організаційних засад управління за ступенем централізації функцій та повноважень. Доведена ефективність управління, основаного на принципах централізації та децентралізації, а також раціонального впливу державного та суспільного регулювання фармацією на прикладі країн, яким властиві переважно централізовані принципи (Франція, Польща), децентралізовані (Швейцарія), комбінація принципів централізації та децентралізації (Данія).

  3. Проаналізовано досвід управління та визначено пріоритетність напрямів державної політики в фармацевтичній галузі країн СНД за напрямками: реєстрації ЛЗ; ліцензування діяльності у сфері обігу ЛЗ; атестації й сертифікації фахівців; державного контролю виробництва, виготовлення, якості, ефективності, безпеки ЛЗ; регулювання цін на ЛЗ. Проведено порівняльний аналіз компетенції (повноважень) органів управління фармацією в країнах СНД та Україні, встановлено відмінності та необхідність їх коригування до міжнародних норм фармацевтичного законодавства.

  4. Проведено ретроспективний аналіз функціональних повноважень органів управління фармацевтичною галуззю та порівняльний аналіз сучасної нормативної бази регулювання обігу ЛЗ в Україні, на підставі якого показано необхідність усунення дублювання виконуваних функцій і завдань. Отримані результати доводять доцільність створення центрального органу управління фармацевтичною галуззю України, для якого запропоновано принципи створення і розроблено стратегічні та тактичні напрями реалізації функціональних завдань.

  5. Розроблено комплекс рекомендацій щодо оптимізації управлінських відносин у фармації. Узагальнено сучасну систему управління фармацевтичною галуззю України та розроблено перспективну модель управління на державному та регіональному рівнях. Запропоновано створення Державної агенції з регулювання обігу та контролю якості лікарських засобів та виробів медичного призначення як єдиного регуляторного органу управління фармацією.

  6. Досліджено сучасні підходи щодо формування НЛП, систематизовано чинники, які впливають на стан впровадження НЛП, та науково обґрунтовано механізм формування НЛП в Україні. Розроблено напрями та програмні завдання НЛП, у структурі яких рекомендовано систематичний моніторинг лікарського забезпечення населення, оптимізацію системи управління галуззю, обґрунтування регулюючих переліків та переліку основних ЛЗ, удосконалення цінової політики та розширення економічної доступності ЛЗ, оптимізацію системи оподаткування виробництва та реалізації ЛЗ, раціональне фінансування фармацевтичного забезпечення населення та розвиток його економічно обґрунтованих форм, створення відповідної до міжнародних норм і вимог сучасної законодавчо-нормативної бази.

  7. Розроблено систему показників та практично апробовано алгоритм оцінки рівня лікарського забезпечення населення, який дозволяє реалізувати принцип зворотного зв’язку в системі регіонального управління, що сприяє підвищенню ефективності та якості фармацевтичної допомоги. Проведений аналіз свідчить, що найбільше навантаження на один аптечний заклад з роздрібної реалізації ЛЗ відмічається по Україні у сільській місцевості та у Донецькій області. Встановлено, що по відношенню до середньостатистичного обсягу споживання ЛЗ на одного жителя по Україні за 2003-2007 роки найвищий показник забезпечення має Донецька область, а найнижчий показник спостерігається в Сумській області. Розроблено прогнозну модель обсягу споживання ЛЗ на одного жителя області та обсягу продажу, що припадає на один аптечний заклад з роздрібної реалізації ЛЗ.

  8. Результати проведених досліджень та запропоновані наукові підходи щодо удосконалення засад управління фармацевтичною галуззю України впроваджено у практичну діяльність органів державної влади, суб’єктів фармацевтичного ринку та навчальний процес у вигляді методичних рекомендацій, які ухвалені ПК «Фармація» МОЗ та АМН України і затверджені МОЗ України.

Публікації автора:

  1. Хоменко В. М. Методологічні підходи до визначення пріоритетів у формуванні національної лікарської політики / В. М. Хоменко, А. С. Немченко, I. К. Ярмола // Фармац. журн. – 2004. – № 6. – С. 3-8. (Особистий внесок: аналіз визначення пріоритетів формування НЛП за кордоном, формування складових механізму НЛП).

  2. Хоменко В. М. Теорія та практика державного управління фармацією за умов реформування галузі / В. М. Хоменко, А. С. Немченко, I. К. Ярмола // Вісник фармації. – 2006. – № 2 (46). – С. 35-40. (Особистий внесок: проведено аналіз змін у структурі органів управління вітчизняною галуззю, доведено доцільність створення центрального органу у фармації).

  3. Хоменко В. М. Наукове обґрунтування системи регіонального управління лікарським забезпеченням населення / В. М. Хоменко, А. С. Немченко, I. К. Ярмола // Фармац. журн. – 2006. – № 3. – С. 8-16. (Особистий внесок: проведено аналіз наукової літератури, участь у розробці системи показників з оцінки рівня споживання ЛЗ та ВМП і фармацевтичного забезпечення населення в регіоні).

4. Хоменко В. М. Аналіз чинників державного управління в законодавчих актах про лікарські засоби та фармацевтичну діяльність у країнах СНД / В. М. Хоменко, А. С. Немченко, I. К. Ярмола // Вісник фармації. – 2006. – № 4 (48). – С. 13-18. (Особистий внесок: проведено порівняльний аналіз компетенції органів державного регулювання згідно діючого Закону України «Про лікарські засоби» та проекту змін до нього, проаналізовано компетенцію органів управління (на прикладі Російської Федерації та Республіки Казахстан), запропоновано принципи створення, функції та завдання єдиного регуляторного органу в Україні).

5. Хоменко В. М. Наукове узагальнення міжнародних норм державного регулювання у фармацевтичному законодавстві країн ЄС / В. М. Хоменко, А. С. Немченко, I. К. Ярмола // Фармацевтичний часопис. – 2007. – № 3. – С. 6-10. (Особистий внесок: відбір та аналіз літературних джерел, проаналізовано особливості реєстрації, моніторингу лікарських засобів в країнах ЄС).

6. Немченко А. С. Експертна оцінка проблем державного та регіонального управління фармацевтичною галуззю / А. С. Немченко, В. М. Хоменко, I. К. Ярмола // Фармац. журн. – 2008. – № 1. – С. 3-9. (Особистий внесок: участь у систематизації результатів дослідження, аналіз та оцінка діяльності державних органів управління, встановлення пріоритетів системи державного та регіонального управління).

7. Немченко А. С. Організаційні засади державного та регіонального управління фармацевтичною галуззю: актуальні проблеми теорії та практики / А. С. Немченко, В. М. Хоменко, I. К. Ярмола // Вісник фармації. – 2008. – № 2 (54). – С. 30-33. (Особистий внесок: узагальнення зарубіжного досвіду на прикладі Великої Британії, обґрунтування моделі державного та регіонального управління України).

8. Хоменко В. М. Наукове обґрунтування механізмів державного управління процесом формування національної лікарської політики: метод. рек. / В. М. Хоменко, А. С. Немченко, I. К. Ярмола. – К., 2006. – 23 с. (Особистий внесок: запропоновано складові механізму НЛП та визначено програмні завдання формування НЛП в Україні).

9. Хоменко В. М. Всеукраїнське експертне опитування фахівців: оцінка проблем державного та регіонального управління фармацевтичною галуззю: метод. рек. / В. М. Хоменко, А. С. Немченко, I. К. Ярмола. – К., – 2007. – 30 с. (Особистий внесок: розроблено анкету для експертного опитування керівників державних органів, здійснено обробку даних та визначено ставлення фахівців до роботи органів управління фармацією в Україні, проаналізовано систему пріоритетів удосконалення управління вітчизняною фармацевтичною галуззю).

10. Хоменко В. М. Аналіз принципів державного управління фармацевтичною галуззю за кордоном / В. М. Хоменко, I. К. Ярмола // Український вісник психоневрології. – 2006. – Т. 14, Вип.2 (47), додаток. – С. 157-158. (Особистий внесок: визначено завдання органів управління за кордоном).

11. Хоменко В. М. Всеукраїнське анкетування: експертна оцінка проблем державного та регіонального управління фармацією / В. М. Хоменко, А. С. Немченко, I. К. Ярмола // Аптека-2007: зб. текстів виступів на Всеукр. фармац. конф., Яремча, 6-9 листоп. 2007 р. – К.: МОРІОН, 2007. – С. 49-51. (Особистий внесок: оцінка роботи органів державного управління, визначення пріоритетів державної політики розвитку фармації).

12. Хоменко В. М. Дослідження тенденцій розвитку аптечної мережі та лікарського забезпечення в Україні / В. М. Хоменко, I. К. Ярмола // Формування Національної лікарської політики за умов впровадження медичного страхування: питання освіти, теорії та практики: наук.-практ. конф., 14-15 березн. 2008 р.: матеріали конф. – Х., 2008. – С. 281-282. (Особистий внесок: узагальнено та проаналізовано результати експертного опитування керівників аптек).

13. Хоменко В. М. Науково-практичне обґрунтування підходів до формування національної лікарської політики в Україні / В. М. Хоменко, А. С. Немченко, I. К. Ярмола // Сьогодення та майбутнє фармації: Всеукр. конгрес, 16-19 квіт. 2008 р.: тези доп. – Х., 2008. – С. 479. (Особистий внесок: охарактеризовано проблеми та пріоритетні напрямки формування національної лікарської політики в Україні).

14. Хоменко В. М. Оцінка репрезентативності результатів всеукраїнського експертного опитування фахівців з проблем державного управління фармацевтичною галуззю / В. М. Хоменко, I. К. Ярмола // Сьогодення та майбутнє фармації: Всеукр. конгрес, 16-19 квіт. 2008 р.: тези доп. – Х., 2008. – С. 480. (Особистий внесок: проведено оцінку узгодженості відповідей керівників органів державного управління).

15. Ярмола І. К. Результати оцінки проблем державного управління фармацевтичною галуззю // Всеукраїнський медичний журнал молодих вчених «Хист». – 2008. – Вип. 10. – С. 267.

16. Ярмола І. К. Науково-практичне обґрунтування створення єдиного регуляторного органу управління фармацевтичною галуззю України / І. К. Ярмола // Ефективність використання маркетингу та логістики фармацевтичними організаціями: наук.-практ. конф., 21 жовт. 2008 р.: матеріали конф. – Х.: НФаУ, 2008. – С. 192-193.