Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Технологія виробництва продуктів тваринництва


Шамро Микола Олександрович. Удосконалення способів утримання бджолиних сімей в зимовий період : Дис... канд. наук: 06.02.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Шамро М. О. Удосконалення способів утримання бджолиних сімей в зимовий період. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04 – технологія виробництва продуктів тваринництва – Національний аграрний університет, Київ, 2008.

У дисертаційній роботі на основі експериментальних досліджень вперше в умовах лісостепової зони України зроблено порівняльний аналіз підготовки бджолиних сімей до зимівлі на квітковому меді і з використанням цукрової підгодівлі. Отримано нові дані, які уточнюють оптимальні строки осіннього поповнення бджолиним сім’ям кормових запасів. Удосконалено підготовку гнізд бджолиних сімей на період зимового спокою відповідно до строків осіннього поповнення кормових запасів. Обґрунтовано норми згодовування цукру при створенні запасів корму для зимівлі бджолиних сімей.

Розроблено спосіб контролювання стану бджолиної сім’ї у вулику під час зимівлі за допомогою системи дистанційного вимірювання температури в гнізді. Отримано нові дані про переміщення клубу на стільниках і зміну його об'ємних показників та стану бджіл у зимовий період та розроблено спосіб моделювання розміщення бджолиного клубу в різні періоди.

1. На основі досліджень впливу оптимальних запасів корму в період осінньої ротації генерацій бджіл на збереження умов життєзабезпечення бджолиних сімей в стані холодового гіпобіозу удосконалено систему технологічних прийомів підготовки до зимівлі та розроблено спосіб дистанційного контролювання їх стану, що забезпечує суттєве збереження чисельності бджіл, зменшення кількості витраченого корму, відображення рівня життєвих процесів упродовж зимівлі і контроль трофічних зв’язків бджіл із запасами корму, упередження втрат бджолиних сімей внаслідок вуглеводної дистрофії та збереження потенціалу їх розвитку ранньою весною.

2. У лісостеповій зоні Лівобережжя України при підготовці бджолиних сімей до зимівлі з третьої декади липня відбувається поступове зменшення вирощування розплоду незалежно від наявності продуктивного медозбору. При забезпеченні зимівлі бджолиних сімей квітковим медом період від початку зменшення до припинення виховання розплоду коротший і дорівнює в середньому 71 добу, а при зимівлі на кормі, виготовленому із цукрового сиропу в термін з 1 до 15 вересня – довший (84 доби). Сила бджолиних сімей, що зимували на кормі з цукрового сиропу, на початку зими і навесні порівняно з сім’ями, що зимували на квітковому меді менша на 1,0 та 0,9 вулички (р < 0,001).

3. Підгодівля бджолиних сімей цукровим сиропом для диференційованого поповнення зимових кормових запасів у третю декаду серпня призводить до збільшення їх сили на 0,5 вулички при осінній ротації вікового складу бджіл, зменшення використання корму на вуличку бджіл на 0,1–0,4 кг та найменшого відходу бджіл (0,3 вулички) за період зимівлі порівняно з сім’ями, яким його згодовували з 1 до 15 вересня та з 20 вересня до 5 жовтня.

4. За 28–30%-ного рівня забезпечення бджолиних сімей медом до норми (2,5 кг) на зимовий період потреба в цукрі для підгодівлі сімей становить 1,7–1,6 кг на вуличку бджіл.

5. Потреба вуглеводного корму на період зимівлі бджолиних сімей різної сили (4-6-8 вуличок) у лісостеповій зоні України становить на вуличку бджіл для слабких сімей 1,5 кг, середніх – 1,3 і сильних – 1,2 кг, а на період весняного розвитку – відповідно 1,3; 1,3 і 1,4 кг. Після перезимівлі запас меду в гніздах слабких сімей становить 4,8 кг; середніх – 7,5 і сильних – 10,8 кг, що наближається до біологічно зумовленої потреби в ньому до першого весняного взятку.

6. Спосіб зимівлі сімей, забезпечених верхньою вентиляцією гнізд через покрівець з тканини, має переваги над способами покриття, коли гнізда сімей обладнували за загальноприйнятою методикою і розміщували на середині вуликів таким чином, щоб їх краї знаходились біля льотків, а стельова дощечка з вентиляційним вирізом розміщувалась за останнім гніздовим стільником навпроти льотка, що сприяє економнішому споживанню корму відповідно на 0,2 і 0,4 кг на вуличку зимувалих бджіл, підвищенню збереженості бджіл – на 0,2 і 0,3 вулички і збільшенню виховання розплоду сім’ями навесні – на 28,6 і 42,1%.

7. Показники температури в гнізді, одержані за допомогою дистанційної системи, дозволяють визначати рівень життєвих процесів бджолиних сімей впродовж зимівлі і контролювати трофічні зв’язки бджіл із запасами корму, що допомагає знизити втрати їх внаслідок вуглеводної дистрофії на 8% та виконувати моделювання розміщення бджолиного клубу в різні періоди зимівлі.

8. Сильні сім’ї (8 вуличок) у центрі бджолиного клубу мають стабільнішу температуру (максимальне зниження +28…33оС) і більш повільніший термотаксис на стільниках у процесі використання корму, ніж слабкі з 4-6 вуличками і максимальним зниженням температури до +21…28оС.

9. Використання у виробничих умовах системи підготовки і утримання бджолиних сімей в осінньо-зимовий період та способу дистанційного контролю їх стану у вулику під час зимівлі забезпечує отримання прибутку понад 11,0 грн. на одну зимувалу бджолину сім’ю, а окупність вкладень у розробки становить 1 рік.

Публікації автора:

1. Поліщук В.П. Дистанційний контроль зимівлі бджолиних сімей / В.П. Поліщук, М.О. Шамро // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2006. – Вип. 94. – С.172 – 178 (самостійно проведено експериментальну частину роботи, біометричну обробку даних та їх аналіз).

2. Пат. UF 15806 U Україна, МПК А01К 47/06. Спосіб контролю стану бджолиної сім’ї у вулику під час зимівлі / М.О.Шамро заявл. 27.01.2006; опубл. 17.07.2006, Бюл. №7.

3. Поліщук В.П Норми згодовування цукру при утворенні запасів корму для зимівлі бджолиних сімей / В.П. Поліщук, М.О. Шамро // Науковий вісник Національного аграрного університету – 2004 – Вип. 79 –С.173-177 (самостійно проведено експериментальну частину роботи, біометричну обробку даних та їх аналіз).

4. Шамро М.О. Контроль зимівлі бджолиних сімей / М.О. Шамро // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2004. – №1. – С. 31 – 33.

5. Шамро М.О. Складання гнізд бджолиних сімей у зиму / М.О. Шамро // Бджільництво. – 1994. – Вип. 21. – С.19 – 21.

6. Шамро М.О. Вплив строків осінньої підгодівлі бджолиних сімей на якість їх зимівлі / М.О. Шамро // Бджільництво.– 1996. – Вип. 22. – С. 65 – 68.

7. Шамро М.О. Технологія підготовки і утримання бджолиних сімей в осінньо-зимовий період / М.О. Шамро К.І. Ємець // Пасіка. – 1997. – №9 – С. 2-3 (самостійно проведено експериментальну частину роботи, біометричну обробку даних та їх аналіз).

8. Шамро М.О. Строки поповнення кормових запасів та зимівля бджіл / М.О. Шамро // Пасіка. – 1999. – №12. – С. 6.

9. Шамро М.О. Вдосконалення методу складання гнізд бджолиних сімей / М.О. Шамро // Матеріали ХІІ Міжнар. Конгресу Федерацій бджолярських організацій країн Центральної і Східної Європи – Апіславії (Київ, 14-17 травня 1998 р.). – К., Фітосоціоцентр, 1999. – С. 117 – 120.

10. Шамро М.О. Вивчення природного розвитку бджолиних сімей та його взаємозв’язку з осінньо-зимовим періодом їх утримання / М.О. Шамро // Бджільництво. – 2002. – Вип. 24. – С. 28 – 32.

11. Шамро М.О. Визначення місця розміщення бджолиного клубу / М.О. Шамро // Український пасічник. – 2002. – №8. – С. 7-9.

12. Черкасова А.І. Технологія утримання бджолиних сімей в осінньо-зимовий період / А.І. Черкасова, М.О. Шамро, К.І. Ємець // Аграрна наука – виробництву. – 1998. - №3. – С.18 (самостійно проведено експериментальну частину роботи, біометричну обробку даних та їх аналіз).

13. Технологія дистанційного контролю зимівлі бджолиних сімей /[авт. тексту А.І. Черкасова, М.О. Шамро] – К.:ННЦ „Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича УААН”, 2005. – 12 с. (самостійно проведено експериментальну частину роботи, біометричну обробку даних та їх аналіз).

14. Черкасова А.І., Шамро М.О.. Дистанційний контроль за зимівлею бджолиних сімей / А.І. Черкасова, М.О. Шамро // Пасіка. – 2006. - №10. – С. 13 – 15 (самостійно проведено експериментальну частину роботи, біометричну обробку даних та їх аналіз).