290. Тимченко Олена Костянтинівна. Удосконалення превентивного та відновлювального лікування опіків обличчя та шиї на базі принципів дермотензії: дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2005.
Анотація до роботи:
Тимченко О.К. «Удосконалення превентивного і відновлювального лікування опіків обличчя та шиї на базі принципів дермотензії». Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.03. – хірургія. – Харківський державний медичний університет, Харків, 2005.
Робота присвячена питанням підвищення ефективності консервативного і хірургічного лікування хворих з поверхневими, глибокими опіками обличчя, шиї і їх наслідками. Лікування поверхневих опіків обличчя оптимізовано застосуванням новокаїнової лицьової тригеміносимпатичної блокади в поєднанні з електрофорезом b- рутозидів.
В основу хірургічного лікування глибоких опіків обличчя і шиї покладені принципи забезпечення і реалізації раннього хірургічного лікування опікових ран обличчя і шиї; більш широке застосування вже на превентивному етапі лікування невільних видів шкіряної пластики, включаючи дермотензію, модифікована техніка традиційної аутодермопластики ( вибір донорських полів, симетричне розташування трансплантатів по 4 зонах обличчя, та з їх якірною фіксацією швами за мімічними лініями); розроблена технологія дистантної дермотензії для превентивної реваскуляризаціи опіків обличчя IV ступеня. Клінічна реалізація принципів хірургічного лікування глибоких опіків обличчя і шиї дозволила підвищити ефективність лікування потерпілих за рахунок досягнення остаточного анатомо-функціонального і естетичного результатів вже на превентивному етапі лікування, у тому числі, і при опіках IV ступеня.
Метод дермотензії залишається методом вибору в реконструктивно-відновлювальному лікуванні наслідків опіків обличчя та шиї. Експериментально обгрунтований і розроблений оригінальний спосіб подолання ішемічних ускладнень при дермотензії, типових для зони обличчя і шиї.
Оптимізація дозволила забезпечити профілактику ішемічних ускладнень в цій анатомічній зоні і знизити її до 3,6%, підвищивши при цьому об'єм одержуваного пластичного матеріалу, що перевищує такий при стандартній дермотензії в 2,0-2,2 рази.
Оцінена медико-соціальна ефективність запропонованої технології лікування опіків обличчя, шиї і їх наслідків, яка забезпечила істотне поліпшення якості життя опікових реконвалесцентів, повноцінну соціальну адаптацію в сім'ї, колективі у 89,9% пацієнтів.
У дисертації теоретично обгрунтовано нове рішення актуальної задачі лікування хворих з термічною травмою обличчя, шиї та їх наслідками. Це досягнуто шляхом розробки і обгрунтування нової комплексної технологічної системи медичної та соціальної реабілітації постраждалих в динаміці лікування цієї патології від моменту отримання травми до усунення її наслідків.
Постраждалі з поверхневими опіками обличчя складають 21,8%-27,5% від усіх госпіталізованих в ХОЦ; з глибокими опіками обличчя та шиї, які потребували відновлення шкіряного покрову – 1,9-2,1%; з наслідками опікової травми – 3,2-3,5%. У цьому контингенті опікова травма мала такі особливості:
діти складали 29,2% від кількості постраждалих з найбільшою частотою опіків гарячими розчинами у віковій групі 1-3 роки;
у дорослих (70,8%) найбільшим був травматизм у віковій групі 21-50 років, ставши причиною виробничої травми у 32,7% дорослих пацієнтів;
глибокі опіки обличчя і шиї, як правило, поєднувалися з ушкодженням інших ділянок, супроводжувалися розвиненням ОШ (82,5%), відрізнялися більшою важкістю, ніж при аналогічних масштабах травми іншої локалізації.
Раннє застосування у хворих новокаїнової лицевої (тригемино-симпатичної) блокади в поєднанні з препаратами групи b-рутазидів забезпечує виражений анальгезуючий ефект, попереджує порушення мікроциркуляції, розвиток набряків. Троксевазін потенцює дію новокаїнової блокади і підсилює її протинабрякову дію. Загоєння поверхневих опіків настає в терміни (11,1±1,5) діб. Глибокі опіки обличчя і шиї на цьому тлі готові до першої аутодермопластики в ці самі терміни.
Раннє застосування, ще на превентивному етапі лікування, арсеналу методів невільної шкіряної пластики, дермотензії, в цілях досягнення органозберігаючого ефекту при реваскуляризації оголених структур, підвищує ефективність та якість хірургічного лікування глибоких опіків обличчя і шиї. Реалізація раннього хірургічного лікування в поєднанні з оптимізованою технологією АДП, яка складається з розроблених вимог до якості пластичного матеріалу, порядку його розміщення і фіксації на ранах обличчя і шиї і забезпечує добрий комплексний результат із збереженням індивідуального обліку хворого у 91% пацієнтів.
Раннє застосування дистантної дермотензії для хірургічного лікування опіків IV ступеня в ділянці обличчя придатно для реваскуляризації некрозів кісток лицьового скелета, відновлення об'єму втрачених м'яких тканин і формування порожнини для протеза очного яблука.
Механічні, гідростатичні напруги, характерні для ділянок обличчя та шиї, обумовлюють міграцію експандера, критичний перерозподіл рідини, що вводиться в експандер, і створюють максимальний тиск у надключичних і надщелепних областях з високим ризиком ішемічних ускладнень ( до 20%).
Особливості приживлення реплантованих і звичайних клаптів (формування структурно-функціональної одиниці реплантат-ложе (10-14 доба), щільність судин мікросудинного русла (78,9±0,9) од.пл., трансформація судин капілярного типу в судини середнього калібру), які були вивчені в експерименті, дозволили вибрати параметри оптимізації технології дермотензії.
Оптимізований метод відстроченої дермотензії, показаний для застосування в зонах з підвищеним ризиком ішемічних ускладнень, забезпечує повну профілактику ішемічних ускладнень в зоні обличчя і шиї, а їх загальне число знижує до 3,6%; об'єми отримання пластичного матеріалу при цьому в 2,0-2,2 рази перевищують такі при стандартній дермотензії і зменшують загальну тривалість дермотензії на 40%.
Розроблена програма медичної реабілітації потерпілих з опіками обличчя і шиї, включаючи превентивний і відновлювальний періоди: а) в гострому періоді опікової травми лікування опікових ран обличчя і шиї направлено на ранню профілактику порушень мікроциркуляції, їх захист від інфікування і створення умов для регенерації за рахунок паросткових елементів додатків шкіри при поверхневих опіках; забезпечення раннього оперативного відновлення втраченої шкіри; б) в реконструктивно-відновлювальному періоді вибір виду оперативного лікування обумовлений прагненням одночасного досягнення остаточного результату, повноцінного за анатомічними, функціональними і естетичними критеріями.
Розроблена технологія дермотензії для лікування глибоких опіків обличчя, шиї та їхніх наслідків забезпечує істотне поліпшення якості життя опікових реконвалесцентів, їх соціальне пристосовування в сім'ї та колективі у 89,9% пацієнтів.
Публікації автора:
Тимченко Е.К. Современные принципы консервативного лечения поверхностных ожогов лица и шеи // Український медичний альманах. – 2002. - Т.5, №2. - С.114-116.
Тимченко Е.К. Оптимизация технологии хирургического лечения глубоких ожогов лица и шеи.// Международный медицинский журнал. – 2003. - Т.9, № 4. - С.72-78.
Тимченко Е.К., Григорьева Т.Г., Савви Е.Л., Сивцова Н.Л., Яковцова И.И. Экспериментальное обоснование оперативно-тактических приемов в целях оптимизации технологии дермотензии в условиях повышенного риска ишемических осложнений растягиваемой кожи. // Лекарства – человеку. – Т. XVIII, № 1.- Х., 2003. - С.155-172.
Спосіб пластики при рубцевих деформаціях та контрактурах шиї і лиця. Григор’єва Т.Г., Тимченко О.К., Литовченко А.М., 26.01.2001р. (патент UA № 42362А, бюлл. №9, від 15.10.2001р.).
Clinical use of dermotension based on by laser irradiation and individually calculated quantitative characteristics dermoplastic flaps in burn surgery (T.G.Grigorieva, U.I. Isaev, H.K.Timchenko, A.A.Balenko, A.N.Litovchenko, D.A.Pasichny, S.V.Korkunda, A.F.D.Kamal // Final program and abstract. Laser Congress ( 24-27.09.96; Athens, Greece). – Athens,1996.-p.67.
Григорьева Т.Г., Бондаренко В.А., Исаев Ю.И., Тимченко Е.К. и др. Современные принципы хирургической реабилитации обожженных. // Актуальні проблеми медичної науки: Ювілейний збірник наукових праць , присвяченний до 70-річчя ХІУЛ , Харків, 1998, С.78-83.
Григорьева Т.Г., Олейник Г.А., Тимченко Е.К. Реабилитация обожженных на основе консервативной дермотензии. // Неотложная медицинская помощь: Сборник статей ХГКБСНП. Выпуск 3, – Харьков: Основа, 2000. – С.124-126.
Григорьева Т.Г., Исаев Ю.И., Цигельницкий Э.Г., Цогоев А.А., Колесник Ю.П., Тимченко Е.К. Раннее хирургическое лечение глубоких ожогов в Харьковском ожоговом центре. . // Неотложная медицинская помощь: Сборник статей ХГКБСНП. Выпуск 3, – Харьков: Основа, 2000. – С.119-123.
Тимченко Е.К. Хирургическое лечение при деформациях и контрактурах шеи и послеожоговой деформации лица. // Матер. XIX з’їзду хірургів України ( 21-24 травня, 2000, Харків.): Збірн. наук. стат., 2000, - С.358-359.
Тимченко Е.К., Григорьева Т.Г., Цогоев А.А. Восстановительное лечение обожженных с ожогами лица и шеи. // Неотложная медицинская помощь: Сборник статей ХГКБСНП. Выпуск 4, – Харьков: Основа, 2001. – С.319-321.
Григор’єва Т.Г., Ісаєв Ю.І., Тимченко О.К., Олійник Г.А. Ефективність реваскуляризації електроопіків різної анатомічної локалізації. // Матер. XX з’їзду хірургів України: Збірн. наук. стат., Тернопіль, 2002, Т.2, С. 612-613.
Тимченко О.К., Коркунда С.В., Григор'єва Т.Г., Пасечник В.В., Литовченко А.М., Цогоев А.А. Відновлювальне лікування наслідків електротермічних опіків лиця, шиї, волосяної ділянки голови. // Матер. XX з’їзду хірургів України: Збірн. наук. стат., Тернопіль, 2002, Т.2, С.610- 612.