Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


290. Тимченко Олена Костянтинівна. Удосконалення превентивного та відновлювального лікування опіків обличчя та шиї на базі принципів дермотензії: дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Тимченко О.К. «Удосконалення превентивного і відновлювального лікування опіків обличчя та шиї на базі принципів дермотензії». Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.03. – хірургія. – Харківський державний медичний університет, Харків, 2005.

Робота присвячена питанням підвищення ефективності консервативного і хірургічного лікування хворих з поверхневими, глибокими опіками обличчя, шиї і їх наслідками. Лікування поверхневих опіків обличчя оптимізовано застосуванням новокаїнової лицьової тригеміносимпатичної блокади в поєднанні з електрофорезом b- рутозидів.

В основу хірургічного лікування глибоких опіків обличчя і шиї покладені принципи забезпечення і реалізації раннього хірургічного лікування опікових ран обличчя і шиї; більш широке застосування вже на превентивному етапі лікування невільних видів шкіряної пластики, включаючи дермотензію, модифікована техніка традиційної аутодермопластики ( вибір донорських полів, симетричне розташування трансплантатів по 4 зонах обличчя, та з їх якірною фіксацією швами за мімічними лініями); розроблена технологія дистантної дермотензії для превентивної реваскуляризаціи опіків обличчя IV ступеня. Клінічна реалізація принципів хірургічного лікування глибоких опіків обличчя і шиї дозволила підвищити ефективність лікування потерпілих за рахунок досягнення остаточного анатомо-функціонального і естетичного результатів вже на превентивному етапі лікування, у тому числі, і при опіках IV ступеня.

Метод дермотензії залишається методом вибору в реконструктивно-відновлювальному лікуванні наслідків опіків обличчя та шиї. Експериментально обгрунтований і розроблений оригінальний спосіб подолання ішемічних ускладнень при дермотензії, типових для зони обличчя і шиї.

Оптимізація дозволила забезпечити профілактику ішемічних ускладнень в цій анатомічній зоні і знизити її до 3,6%, підвищивши при цьому об'єм одержуваного пластичного матеріалу, що перевищує такий при стандартній дермотензії в 2,0-2,2 рази.

Оцінена медико-соціальна ефективність запропонованої технології лікування опіків обличчя, шиї і їх наслідків, яка забезпечила істотне поліпшення якості життя опікових реконвалесцентів, повноцінну соціальну адаптацію в сім'ї, колективі у 89,9% пацієнтів.

У дисертації теоретично обгрунтовано нове рішення актуальної задачі лікування хворих з термічною травмою обличчя, шиї та їх наслідками. Це досягнуто шляхом розробки і обгрунтування нової комплексної технологічної системи медичної та соціальної реабілітації постраждалих в динаміці лікування цієї патології від моменту отримання травми до усунення її наслідків.

  1. Постраждалі з поверхневими опіками обличчя складають 21,8%-27,5% від усіх госпіталізованих в ХОЦ; з глибокими опіками обличчя та шиї, які потребували відновлення шкіряного покрову – 1,9-2,1%; з наслідками опікової травми – 3,2-3,5%. У цьому контингенті опікова травма мала такі особливості:

діти складали 29,2% від кількості постраждалих з найбільшою частотою опіків гарячими розчинами у віковій групі 1-3 роки;

у дорослих (70,8%) найбільшим був травматизм у віковій групі 21-50 років, ставши причиною виробничої травми у 32,7% дорослих пацієнтів;

глибокі опіки обличчя і шиї, як правило, поєднувалися з ушкодженням інших ділянок, супроводжувалися розвиненням ОШ (82,5%), відрізнялися більшою важкістю, ніж при аналогічних масштабах травми іншої локалізації.

  1. Раннє застосування у хворих новокаїнової лицевої (тригемино-симпатичної) блокади в поєднанні з препаратами групи b-рутазидів забезпечує виражений анальгезуючий ефект, попереджує порушення мікроциркуляції, розвиток набряків. Троксевазін потенцює дію новокаїнової блокади і підсилює її протинабрякову дію. Загоєння поверхневих опіків настає в терміни (11,1±1,5) діб. Глибокі опіки обличчя і шиї на цьому тлі готові до першої аутодермопластики в ці самі терміни.

  2. Раннє застосування, ще на превентивному етапі лікування, арсеналу методів невільної шкіряної пластики, дермотензії, в цілях досягнення органозберігаючого ефекту при реваскуляризації оголених структур, підвищує ефективність та якість хірургічного лікування глибоких опіків обличчя і шиї. Реалізація раннього хірургічного лікування в поєднанні з оптимізованою технологією АДП, яка складається з розроблених вимог до якості пластичного матеріалу, порядку його розміщення і фіксації на ранах обличчя і шиї і забезпечує добрий комплексний результат із збереженням індивідуального обліку хворого у 91% пацієнтів.

  3. Раннє застосування дистантної дермотензії для хірургічного лікування опіків IV ступеня в ділянці обличчя придатно для реваскуляризації некрозів кісток лицьового скелета, відновлення об'єму втрачених м'яких тканин і формування порожнини для протеза очного яблука.

  4. Механічні, гідростатичні напруги, характерні для ділянок обличчя та шиї, обумовлюють міграцію експандера, критичний перерозподіл рідини, що вводиться в експандер, і створюють максимальний тиск у надключичних і надщелепних областях з високим ризиком ішемічних ускладнень ( до 20%).

  5. Особливості приживлення реплантованих і звичайних клаптів (формування структурно-функціональної одиниці реплантат-ложе (10-14 доба), щільність судин мікросудинного русла (78,9±0,9) од.пл., трансформація судин капілярного типу в судини середнього калібру), які були вивчені в експерименті, дозволили вибрати параметри оптимізації технології дермотензії.

  6. Оптимізований метод відстроченої дермотензії, показаний для застосування в зонах з підвищеним ризиком ішемічних ускладнень, забезпечує повну профілактику ішемічних ускладнень в зоні обличчя і шиї, а їх загальне число знижує до 3,6%; об'єми отримання пластичного матеріалу при цьому в 2,0-2,2 рази перевищують такі при стандартній дермотензії і зменшують загальну тривалість дермотензії на 40%.

  7. Розроблена програма медичної реабілітації потерпілих з опіками обличчя і шиї, включаючи превентивний і відновлювальний періоди: а) в гострому періоді опікової травми лікування опікових ран обличчя і шиї направлено на ранню профілактику порушень мікроциркуляції, їх захист від інфікування і створення умов для регенерації за рахунок паросткових елементів додатків шкіри при поверхневих опіках; забезпечення раннього оперативного відновлення втраченої шкіри; б) в реконструктивно-відновлювальному періоді вибір виду оперативного лікування обумовлений прагненням одночасного досягнення остаточного результату, повноцінного за анатомічними, функціональними і естетичними критеріями.

  8. Розроблена технологія дермотензії для лікування глибоких опіків обличчя, шиї та їхніх наслідків забезпечує істотне поліпшення якості життя опікових реконвалесцентів, їх соціальне пристосовування в сім'ї та колективі у 89,9% пацієнтів.

Публікації автора:

  1. Тимченко Е.К. Современные принципы консервативного лечения поверхностных ожогов лица и шеи // Український медичний альманах. – 2002. - Т.5, №2. - С.114-116.

  2. Тимченко Е.К. Оптимизация технологии хирургического лечения глубоких ожогов лица и шеи.// Международный медицинский журнал. – 2003. - Т.9, № 4. - С.72-78.

  3. Тимченко Е.К., Григорьева Т.Г., Савви Е.Л., Сивцова Н.Л., Яковцова И.И. Экспериментальное обоснование оперативно-тактических приемов в целях оптимизации технологии дермотензии в условиях повышенного риска ишемических осложнений растягиваемой кожи. // Лекарства – человеку. – Т. XVIII, № 1.- Х., 2003. - С.155-172.

  4. Спосіб пластики при рубцевих деформаціях та контрактурах шиї і лиця. Григор’єва Т.Г., Тимченко О.К., Литовченко А.М., 26.01.2001р. (патент UA № 42362А, бюлл. №9, від 15.10.2001р.).

  5. Clinical use of dermotension based on by laser irradiation and individually calculated quantitative characteristics dermoplastic flaps in burn surgery (T.G.Grigorieva, U.I. Isaev, H.K.Timchenko, A.A.Balenko, A.N.Litovchenko, D.A.Pasichny, S.V.Korkunda, A.F.D.Kamal // Final program and abstract. Laser Congress ( 24-27.09.96; Athens, Greece). – Athens,1996.-p.67.

  6. Григорьева Т.Г., Бондаренко В.А., Исаев Ю.И., Тимченко Е.К. и др. Современные принципы хирургической реабилитации обожженных. // Актуальні проблеми медичної науки: Ювілейний збірник наукових праць , присвяченний до 70-річчя ХІУЛ , Харків, 1998, С.78-83.

  7. Григорьева Т.Г., Олейник Г.А., Тимченко Е.К. Реабилитация обожженных на основе консервативной дермотензии. // Неотложная медицинская помощь: Сборник статей ХГКБСНП. Выпуск 3, – Харьков: Основа, 2000. – С.124-126.

  8. Григорьева Т.Г., Исаев Ю.И., Цигельницкий Э.Г., Цогоев А.А., Колесник Ю.П., Тимченко Е.К. Раннее хирургическое лечение глубоких ожогов в Харьковском ожоговом центре. . // Неотложная медицинская помощь: Сборник статей ХГКБСНП. Выпуск 3, – Харьков: Основа, 2000. – С.119-123.

  9. Тимченко Е.К. Хирургическое лечение при деформациях и контрактурах шеи и послеожоговой деформации лица. // Матер. XIX з’їзду хірургів України ( 21-24 травня, 2000, Харків.): Збірн. наук. стат., 2000, - С.358-359.

  10. Григорьева Т.Г., Гольдфарб Г.Л., Тимченко Е.К., Винников Ю.И., Исаев Ю.И., Цогоев А.А. Лечение термических ожогов лица. // Неотложная медицинская помощь: Сборник статей ХГКБСНП. Выпуск 4, – Харьков: Основа, 2001. – С.316-319.

  11. Тимченко Е.К., Григорьева Т.Г., Цогоев А.А. Восстановительное лечение обожженных с ожогами лица и шеи. // Неотложная медицинская помощь: Сборник статей ХГКБСНП. Выпуск 4, – Харьков: Основа, 2001. – С.319-321.

  12. Григор’єва Т.Г., Ісаєв Ю.І., Тимченко О.К., Олійник Г.А. Ефективність реваскуляризації електроопіків різної анатомічної локалізації. // Матер. XX з’їзду хірургів України: Збірн. наук. стат., Тернопіль, 2002, Т.2, С. 612-613.

  13. Тимченко О.К., Коркунда С.В., Григор'єва Т.Г., Пасечник В.В., Литовченко А.М., Цогоев А.А. Відновлювальне лікування наслідків електротермічних опіків лиця, шиї, волосяної ділянки голови. // Матер. XX з’їзду хірургів України: Збірн. наук. стат., Тернопіль, 2002, Т.2, С.610- 612.