Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Каховська Олена Володимирівна. Удосконалення планування виробничих затрат металургійного підприємства. : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Каховська О.В. Удосконалення планування виробничих затрат металургійного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2006.

Дисертація присвячена розробці методичних і практичних підходів, спрямованих на підвищення точності планування виробничих затрат підприємств чорної металургії. На основі аналізу процесу формування виробничих затрат підприємства виявлено основні чинники зовнішнього та внутрішнього середовища, а також їх вплив на виробничі затрати. Проаналізовано методи прогнозування й визначено їх застосовність для оцінки впливу чинників на величину виробничих затрат. Обґрунтовано необхідність використання ймовірнісного прогнозування щодо планування затрат.

Запропоновано методичний підхід до прогнозування техніко-економічних показників, що базується на методі структурних схем з представленням взаємозв'язків між параметрами в диференціальній формі. Розроблено багатокритеріальну матричну модель оцінки рейтингу чинників, що впливають на величину виробничих затрат, яка дозволяє комплексно враховувати частку, амплітуду та частоту коливань кожного з чинників. Досліджено методичні підходи до використання прогнозування виробничих затрат для оцінки рівня економічного ризику при ухваленні управлінських рішень. Розроблено й апробовано на діючих підприємствах чорної металургії методику планування виробничих затрат, що базується як на детермінованих методах, так і на ймовірнісних результатах економічного прогнозування, внаслідок чого зменшилася похибка при плануванні величини затрат.

У дисертації на основі проведеного дослідженя вирішено актуальне науково-практичне завдання щодо підвищення точності планування виробничих затрат металургійного підприємства за рахунок використання результатів прогнозу впливу зовнішніх і внутрішніх чинників. Основні висновки, які одержані за результатами виконання поставленого завдання, полягають у такому.

1. Виробничі затрати підприємства є важливим об'єктом управління, який вимагає постійної уваги керівництва. Необхідно розрізняти такі поняття, як витрати, платежі та затрати підприємства. Витрати – це передача права власності на частину майна іншій особі або прийняття додаткових майнових зобов'язань. Платежами є факти перерахування грошових коштів за товари або послуги. Як затрати виступають використовувані в процесі виробництва продукції різні ресурси, виражені в грошовій формі. Термін "собівартість" слід розуміти як економічний показник рівня виробничих затрат, який може розраховуватися по-різному залежно від цілей управління.

2. У межах дослідження класифікації затрат за різними критеріями обґрунтовано необхідність дворівневої класифікації елементів затрат, що мають найбільшу питому вагу в собівартості продукції металургійного підприємства. Контрольовані затрати запропоновано планувати відповідно до технологічних розрахунків, норм праці та матеріальних ресурсів, технічних характеристик агрегатів й устаткування. Неконтрольовані затрати не підлягають управлінському впливу, їх рівень залежить від впливу різних випадкових чинників і процес їх планування ускладнений. Детерміноване планування не забезпечує достатньої точності результату. У зв'язку з цим для планування неконтрольованих затрат запропоновано вдосконалення використовуваного на підприємстві економічного прогнозування.

3. На неконтрольовані затрати випадково впливає безліч різних чинників зовнішнього та внутрішнього середовища. Основна проблема полягає у виявленні найбільш важливих чинників зі всієї їх множини. Вдосконалення прогнозування неконтрольованих затрат дозволяє підвищити надійність планування й управління затратами на підприємстві.

4. Чинники, що впливають на формування затрат при виробництві продукції металургійного підприємства, не в усіх випадках можна точно поділити на чинники зовнішнього та внутрішнього середовища підприємства. Так, для металургійних підприємств найбільший внесок у собівартість товарної продукції робить стаття затрат, пов'язаних з використанням доменного коксу, яка належить як до зовнішніх (ціна), так і до внутрішніх (питомі затрати) чинників. Для виявлення впливу фактора запропоновано проводити причинно-наслідковий аналіз.

5. Використання існуючих підходів до прогнозування затрат на металургійних підприємствах не дозволяє отримати результат необхідної точності. Тому в роботі розроблено вдосконалену комплексну методику прогнозування, яка зменшує похибки прогнозу й підвищує точність планування виробничих затрат. Як інструмент причинно-наслідкового аналізу на підприємстві використано метод структурних схем, за допомогою якого в наочній формі представлено взаємовплив техніко-економічних параметрів за будь-яких змін зовнішніх і внутрішніх чинників.

6. Наявність результатів економічного прогнозування є обов'язковою умовою оцінки рівня економічного ризику, оскільки ризик визначається відповідно до вірогідності можливих варіантів розвитку ситуації. Для оцінки ризику використано багатоваріантний прогноз, що складається з трьох оцінок: оптимістичної, найбільш вірогідної та песимістичної.

7. Формування інформаційного забезпечення планування виробничих затрат на підприємстві включає процедуру оцінки рейтингу різних чинників з погляду можливості їх прогнозування. Запропоновано ранжирувати чинники за допомогою матричної моделі, яка враховує не тільки внесок кожного чинника у величину затрат при виробництві продукції, але й особливості їх змін у часі (амплітуду та частоту коливань). Використання запропонованої моделі оцінки рейтингу чинників дозволяє виділити найважливішу інформацію, підвищити точність прогнозування та планування виробничих затрат.

8. Розроблена методика комплексного прогнозування рівня затрат на підприємстві збільшує точність прогнозу й ефективність планів, що розробляються на металургійному підприємстві, дозволяє зменшити величину затрат на виробництво продукції за рахунок економії паливно-енергетичних ресурсів і, відповідно, підвищити ефективність виробництва. Використання методики прогнозування економіко-технічних показників на металургійних підприємствах дає можливість зменшити похибку при плануванні найвагоміших результуючих показників, зокрема, собівартості продукції.

9. Розроблена економіко-математична модель формування виробничих затрат на металургійному підприємстві зі складним багатостадійним виробничим процесом дозволяє оцінити вплив найважливіших зовнішніх і внутрішніх чинників з урахуванням технологічних особливостей виробництва продукції. Вона базується на використанні запропонованого методу структурних схем, а також припускає використання для окремих фрагментів різних методів прогнозування залежно від характеру впливу чинника на собівартість і наявної інформації.

10. Упровадження в практику розроблених у дисертації положень допомогло створити ефективну комплексну систему аналізу, прогнозування, планування й управління виробничими затратами на підприємстві, сприяло підвищенню виробничо-економічних показників.

Публікації автора:

Монографії

1. Аналіз тенденцій соціально-економічного розвитку Дніпропетровської області та її адміністративно-територіальних одиниць: Монографія / Л.М. Зайцева, В.В. Антонов, С.М. Серьогін, Т.О. Савостенко, С.І. Двоєносенко, В.І. Попруга, І.Е. Польська, О.В. Шароваров, О.В. Каховська, О.В. Вишневська. – Дніпропетровськ: ДРІДУ НАДУ, 2003. – 224 с.

Особистий внесок здобувача: розроблено методику прогнозування економічного розвитку виробництва та затрат виробничих ресурсів у регіоні.

Статі в наукових фахових виданнях

2. Акмаев А.И., Каховская Е.В. Анализ формирования себестоимости продукции на металлургическом предприятии // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: економічна. Вип.47. – Донецьк: ДонНТУ, 2002. – С.137-142.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано необхідність урахування технологічних особливостей виробництва при прогнозуванні собівартості продукції на підприємстві.

3. Каховская Е.В. Планирование себестоимости продукции на промышленном предприятии // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 183. Т. 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 203-211.

4. Каховская Е.В. Совершенствование экономической оценки управленческих решений // Економічні проблеми адаптації та розвитку вищої школи в умовах ринку. Зб. наук. праць Інституту економіко-правових досліджень НАНУ. Ч. II. – Донецьк: ІЕПД НАНУ, 2004. – С. 243-251.

5. Каховская Е.В. Совершенствование прогнозирования себестоимости продукции на предприятии // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2004. – № 10 (80). – С. 98-102.

6. Лебедев В.А., Каховская Е.В. Экономическое прогнозирование на металлургическом предприятии // Вісник Криворізького технічного університету. – 2006. – "№ 3(13). – С. 241-244.

Особистий внесок здобувача: проведено аналіз впливу чинників на рівень виробничих затрат металургійного підприємства.

Друковані матеріали наукових конференцій

і праці в інших виданнях

7. Лебедева И. Б., Лебедев В.А., Каховская Е.В. Методика оценки экономического риска природоохранных мероприятий // Материалы Международной конференции "Безопасность жизнедеятельности на пороге XXI в.". – Алчевск: ВО МАНЭБ, ДГМИ, 1999. – С. 137-139.

Особистий внесок здобувача: розроблено алгоритм розрахунку похибки планування в умовах невизначеності інформації.

8. Каховская Е.В. Прогнозирование производственно-экономических результатов работы предприятия // Материалы ІІ Международной научной конференции студентов и молодых ученых "Экономика и маркетинг в XXI веке". – Донецк: РИА ДонГТУ, 2001. – С. 75-76.

9. Каховская Е.В. Использование метода структурных схем при прогнозировании показателей деятельности предприятий // Праці I Міжнародної II Всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих учених "Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання". Ч. 1. – Донецьк: ДонНУ, 2001. – С. 117-119.

10. Лебедева И. Б., Лебедев В.А., Каховская Е.В. Проблемы обоснования экономической целесообразности природоохранных мероприятий // Праці Міжнародної науково-практичної конференції "Вітчизняний та міжнародний досвід переробки відходів". – К.: Знання, 2002. – С. 67-69.

Особистий внесок здобувача: розроблено підходи до оцінки економічних результатів природоохоронних заходів на основі ймовірнісного прогнозування величини затрат.

11. Каховская Е.В. Совершенствование планирования себестоимости продукции на предприятии // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції "Україна наукова 2003". Т. 24 "Економіка промисловості". – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 18-20.

12. Каховская Е.В. Оценка экономической эффективности использования железосодержащих отходов // Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції "Економічні проблеми адаптації та розвитку вищої школи в умовах ринку". – Алчевськ: ДГМІ, 2003. – С. 49.

13. Лебедев В.А., Каховская Е.В. Совершенствование экономического прогнозирования на металлургическом предприятии // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції "Економіка і управління у промисловості". – Дніпропетровськ: НМАУ, 2005. – С. 73-75.

Особистий внесок здобувача: розроблено методичний підхід до ранжирування складових частин виробничих затрат з точки зору точності прогнозування їх рівня.

14. Каховська О.В. Аналіз сучасного стану інвестиційного комплексу України // Зб. наук. праць Донбаського гірничо-металургійного інституту. Вип. 12. – Алчевськ: ВПЦ "Ладо", 2000. – С. 303-308.