Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Щеголькова Світлана Вікторівна. Удосконалення організації внутрішнього контролю в управлінні витратами машинобудівного підприємства. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Щеголькова С.В. Удосконалення організації внутрішнього контролю в управлінні витратами машинобудівного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (підприємства машинобудівної та металургійної галузей). – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2008.

У дисертаційній роботі розглянуто теоретичні положення та розроблено рекомендації щодо вдосконалення внутрішнього контролю в управлінні витратами підприємства. На основі комплексного підходу запропоновано модель організації внутрішнього контролю в управлінні витратами підприємства, яка визначає складові елементи та механізм її реалізації. Конкретизовано чинники, які визначають вибір напрямів і методів внутрішнього контролю. Визначено пріоритетні завдання з удосконалення організації внутрішнього контролю в управлінні витратами підприємства. Розроблено пропозиції та рекомендації щодо його організації: систематизовано класифікацію витрат у залежності від цілей та напрямів контролю; запропоновано заходи щодо впорядкування об’єктів контролю, класифікації матеріальних витрат, документального супроводу контролю використання матеріальних ресурсів і процедур внутрішнього контролю матеріальних витрат; обґрунтовано доцільність використання калькуляційних та аналітичних методів для здійснення внутрішнього контролю витрат за видами діяльності.

Визначено основні принципи та структуру системи внутрішнього контролю в управлінні витратами, зокрема організаційне забезпечення, системи підтримки та використання результатів внутрішнього контролю. Розроблено й апробовано науково-методичні рекомендації щодо оцінки альтернативних варіантів прогнозних бюджетів витрат на основі використання контрольно-оцінної інформації та вибору з них оптимального.

У дисертаційній роботі на базі проведеного дослідження вирішено актуальне науково-практичне завдання щодо вдосконалення організації внутрішнього контролю в управлінні витратами машинобудівних підприємств. Основні висновки та результати, одержані в ході проведеного дослідження, зводяться до такого.

1. Дослідження теоретичних основ внутрішнього контролю дало підставу розглянути його як функціональну складову та інформаційну підтримку управління витратами підприємства. Уточнено сутність, цільову функцію, об’єкти та принципи організації внутрішнього контролю в управлінні витратами. Під організацією внутрішнього контролю розуміється структурна побудова для управління контрольними функціями, яка встановлює підпорядкованість та відповідальність за виконання визначених завдань. Відповідно до положень комплексного підходу система внутрішнього контролю полягає в комплексному дослідженні законності та доцільності господарських операцій й оцінки фактичного стану об’єкта контролю з метою реагування на відхиляння від нормативів для досягнення стратегічних і тактичних цілей управління витратами.

2. Принциповий підхід до вдосконалення організації внутрішнього контролю передбачає впорядкування всіх елементів системи контролю, визначення цільової функції, принципів, структури, об’єктів і методів контролю. Встановлено, що дієвість внутрішнього контролю забезпечується за умов гармонійної єдності функцій – управлінської, інформаційної, координаційної, прогностичної – та дотримання фундаментальних принципів контролю, які доповнено принципами цілеорієнтованості, збалансованості, інтегрованості, адаптивності.

3. На основі комплексного підходу розроблено модель організації внутрішнього контролю в управлінні витратами підприємства, яка інтегрує такі складові елементи: передумови організації внутрішнього контролю, інформаційне забезпечення, визначення пріоритетних завдань з удосконалення організації внутрішнього контролю, формування системи внутрішнього контролю в управлінні витратами підприємства.

4. Раціональний вибір напрямів і методів організації внутрішнього контролю машинобудівних підприємств визначається впливом зовнішніх та внутрішніх чинників. У роботі виділено три групи внутрішніх чинників з урахуванням особливостей машинобудівних підприємств: технологічні, організаційні та методичні. Методи та засоби організації внутрішнього контролю узгоджено з цілями й завданнями управління витратами підприємства.

5. Упорядковано класифікацію витрат залежно від мети та напряму внутрішнього контролю за такими ознаками: цільові настанови, напрями формування витрат, рівні, способи контрольованості й узагальнення витрат, що створює підгрунтя для організації пооб’єктного контролю.

6. Обґрунтовано необхідність організації внутрішнього контролю матеріальних витрат за центрами їх виникнення й об’єктами контролю. Об’єкти контролю розмежовано за технологією та організацією виробництва, калькуляційними одиницями, способами технологічного контролю якості. Класифікацію матеріальних витрат здійснено за такими ознаками: носії витрат, рівень контрольованості витрат щодо обсягу виробництва, види робіт, місця виникнення. Упорядковано документальний супровід внутрішнього контролю за рухом та використанням деталей і напівфабрикатів на різних стадіях виробництва, який дає можливість своєчасно виявити непродуктивні втрати та відхиляння від нормативів.

7. Обґрунтовано необхідність організації внутрішнього контролю за видами діяльності підприємства на основі вдосконалення організаційного та методичного забезпечення контролю. Визначено складові організації внутрішнього контролю: ідентифікація ієрархічних рівнів контрольованості витрат, місця концентрації витрат, фактори витрат, процедури контролю, узагальнення результатів контролю для прийняття управлінських рішень. Доведено, що внутрішній контроль доцільно здійснювати за стадіями заготівлі, обробки та збірки у зв’язку з тим, що норми та нормативи залежать від організаційної структури й технології виробництва продукції машинобудівного підприємства.

8. Достовірність контрольно-оцінної інформації залежить від вибору бази розподілу непрямих витрат. Доведено, що базою розподілу непрямих витрат для машинобудівних підприємств є маржа покриття, яка має найтісніший зв'язок з постійними витратами (найвищий коефіцієнт кореляції). Тому в роботі запропоновано аналітичні процедури внутрішнього контролю непрямих витрат, які передбачають багатоступеневий розподіл непрямих витрат на основі маржі покриття витрат за ієрархічними рівнями. Такий підхід забезпечує якість контрольно-оцінної інформації за рахунок точної оцінки результативності та ризику окремих видів діяльності, дає можливість скорегувати виробничу програму й обґрунтувати вибір доцільних управлінських рішень.

9. Організація внутрішнього контролю не є жорстко регламентованою, а визначається внутрішнім стандартом у межах окремого підприємства. Визначено основні принципи та структуру системи внутрішнього контролю, яка об’єднує такі елементи: організаційне забезпечення – координація діяльності підрозділу внутрішнього контролю, організаційні регламенти підрозділу контролю та професійна компетенція; системи підтримки – методологічне, інформаційне та методичне забезпечення; використання результатів контролю. Запропоновано шляхи вдосконалення інформаційного забезпечення внутрішнього контролю. Розроблені організаційні й аналітичні процедури внутрішнього контролю виконання бюджетів витрат передбачають: послідовність контролю, узагальнення його результатів, розрахунок точки беззбитковості в запропонованій інтерпретації й оцінку рівня підприємницького ризику, що дозволяє виявити неефективні види діяльності та скорегувати виробничу програму. В дисертації обґрунтовано принципи та вимоги щодо узагальнення контрольно-оцінної інформації для прийняття управлінських рішень.

10. Запропоновано використання результатів внутрішнього контролю для забезпечення гармонійної єдності функцій контролю та бюджетування. Координаційну та прогностичну функції внутрішнього контролю реалізовано на етапі розробки альтернативних варіантів прогнозних бюджетів витрат і вибору із них найкращого. Відповідно до цього узагальнено контрольно-оцінну інформацію, на основі якої здійснено вибір прогнозного бюджету витрат і контроль за його виконанням. Розроблено аналітичні процедури й обмеження щодо вибору прогнозного бюджету витрат. Використання результатів внутрішнього контролю забезпечує зворотний інформаційний зв'язок на всіх етапах управління витратами підприємства.

Основні результати та рекомендації дисертації впроваджено на промислових підприємствах і в навчальному процесі.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Щеголькова С.В. Нормативный учет затрат в системе управления вспомогательным производством // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2005. – №2(84). Ч.1. – С. 243-246.

2. Щеголькова С.В. Внутренний контроль затрат центров ответственности // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 213. Т.2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С. 461-466.

3. Щеголькова С.В. Бюджетирование как инструмент комплексной системы внутреннего контроля затрат // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2006. – №4(98). Ч.2. – С.188-192.

4. Костырко Л.А., Щеголькова С.В. Организация учета и контроля затрат на производство машиностроительного предприятия // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2006. – №5(99). – С. 26-31.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано фактори, що впливають на особливості організації обліку та контролю витрат машинобудівного підприємства.

5. Щеголькова С.В. Создание системы контроля исполнения бюджетов // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2006. – №12(106). – С. 206-211.

6. Щеголькова С.В. Управлінський облік – інструмент управління затратами // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2007. – № 2(108). Ч. 1. – С. 245-248.

7. Щеголькова С.В., Фирсова С.Н. Внутренний контроль в сфере регулирования издержек производства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 225. Т.2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С.438-444.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано сутність, пріоритетні завдання, принципи та методи внутрішнього контролю витрат підприємства.

8. Костирко Р.О., Щеголькова С.В. Нормативний контроль витрат за центрами відповідальності // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії. Зб. наук. праць. Економічні науки. Вип. 8. – Чернівці: БДФА, 2007. – С. 113-119.

Особистий внесок здобувача: розкрито передумови, визначено завдання та роль нормативного контролю за видами діяльності.

9. Щеголькова С.В. Визначення напрямків з удосконалення організації внутрішнього контролю формування витрат за видами діяльності підприємства // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2007. – № 7(113). – С. 217-229.

Друковані матеріали наукових конференцій

10. Щеголькова С.В. Сутність та принципи внутрішнього контролю в управлінні фінансово-економічною діяльністю підприємства // Материалы Всеукраинской научно-методической конференции “Современные аспекты финансового управления экономическими процессами”. Ч.1. – Севастополь: СНТУ, 2005. – С. 163-166.

11. Щеголькова С.В. Особенности учета и контроля затрат на производство на основе выделения центров ответственности // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти”. Ч. 1. – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2006. – С. 171-174.

12. Щеголькова С.В. Аналітичні процедури внутрішнього контролю матеріальних витрат на підприємствах машинобудування // Тези доповідей Міжнародної молодіжної науково-практичної конференції “Соціально-економічний розвиток України в умовах євроінтеграції”. – Луганськ: ЛНПУ ім. Т. Шевченка, 2007. – С.152-154.

13. Щеголькова С.В. Використання методів операційного аналізу при обґрунтуванні аналітичних процедур внутрішнього контролю витрат // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Стан і проблеми обліку, контролю і аналізу в умовах транзитивної економіки”. – Донецьк: ДонНУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2007. – С. 274-278.