Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


49. Василичев Денис Вікторович. Удосконалення методів управління оборотними коштами підприємства: дис... канд. екон. наук : 08.06.01 / Криворізький технічний ун-т. - Кривий Ріг, 2005.



Анотація до роботи:

Василичев Д.В. Удосконалення методів управління оборотними коштами підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Криворізький технічний університет Міністерства освіти і науки України, Кривий Ріг, 2005.

Дисертація присвячена питанням управління оборотними коштами підприємства у відповідності до сучасних вимог до організації обліку на підприємстві й адаптації України в ринкових умовах господарювання. В роботі визначений новий підхід до визначення потреби і розрахунку оборотності оборотних коштів, на основі якого виведена математична модель взаємозв'язку основних і оборотних засобів. Запропоновано метод індексації оборотних коштів, а також виявлено вплив прискорення оборотності оборотних коштів на ефективність виробництва.

Підвищення ефективності роботи суб'єктів господарювання безпосередньо пов'язано з управлінням оборотними коштами, що дозволяє оптимізувати необхідну їх величину для виконання виробничої програми і оплати праці персоналу. Прискоренню оборотності оборотних коштів були присвячені роботи багатьох вітчизняних і зарубіжних авторів.

В дисертації, на основі проведених досліджень розв’язана актуальна наукова задача – удосконалення методів управління оборотними коштами на основі вдосконалення розрахунку показників їх оборотності. Розв’язання цієї задачі сприяє розвитку економічної науки.

Основні наукові висновки і рекомендації дослідження зводяться до наступного:

1. В сфері методології управління оборотними коштами – отримали подальший розвиток методичні принципи управління оборотними коштами, які на відміну від тих, які раніше розглядалися, охоплюють стратегічний і тактичний рівні управління, що дозволяє підвищити наукову обґрунтованість управлінських рішень.

Для побудови економічної стратегії управління оборотними коштами пропонується використовувати наступні принципи: орієнтація на стратегічні цілі розвитку підприємства, на виконання місії організації; планування потреби в оборотних коштах, виходячи з цілей, які вони забезпечують; визначення додаткової потреби в оборотних коштах в умовах нестабільного інфляційного середовища; побудова показників оборотності оборотних коштів на основі забезпечення самоокупності виробництва; дотримання взаємозв'язку і взаємообумовленості приватних показників ефективності виробництва на рівні підприємства і показників оборотності оборотних коштів.

Реалізація економічної стратегії управління забезпечується тактикою управління. При реалізації тактики управління пропонується використовувати такі принципи: реалізація оперативних і поточних планів виробництва; забезпечення відповідності обсягу і структури оборотних коштів, обсягу і структури витрат на виробництво продукції; забезпечення умов прискорення оборотності оборотних коштів в процесі їх використання; забезпечення збалансованості наявності оборотних коштів і витрат, матеріальних і грошових потоків за рахунок оборотних коштів; забезпечення поточного контролю над надходженням і витрачанням оборотних коштів.

Ці принципи спрямовані на виконання основної мети підприємства і цілей його структурних підрозділів.

2. У сфері методичного забезпечення управління оборотними коштами:

2.1. Вдосконалені методи планування потреби в оборотних коштах і розрахунку показників їх оборотності, які на відміну від методів, які існують, припускають облік реальних оборотів, а також їх потребу для покриття матеріальних витрат, витрат на оплату праці.

Загальну потребу в оборотних коштах пропонується визначати виходячи з основних цілей, які вони повинні виконувати, і виходячи із структури витрат на виробництво за економічними елементами. Планова величина оборотних коштів повинна включати частину оборотних коштів, необхідну для покриття матеріальних та інших витрат, а також частину оборотних коштів, необхідну для забезпечення витрат на оплату праці і відрахувань на соціальні заходи.

Вперше запропоновано визначати кількість оборотів оборотних коштів шляхом відношення річного доходу (чистого) від реалізації, в який не включаються амортизаційні відрахування і валовий прибуток до середньорічного залишку оборотних коштів. У результаті реальна кількість оборотів оборотних коштів зменшується, а тривалість одного обороту збільшується в порівнянні з показниками, які визначаються за методом, що існує.

В основу показників оборотності окремих частин (запасів, зарплати, дебіторської заборгованості) оборотних коштів покладено принцип відповідності результату оборотності окремої частини оборотних коштів за певний період (рік) до вартості їх окремої частини.

2.2. Вперше розроблено математичну модель взаємозв'язку основних і оборотних засобів у загальному кругообігу капіталу, яка базується на принципі самоокупності виробництва. Ця модель враховує всі фактори виробництва і дає можливість оптимізувати структуру оборотних коштів.

Математичні моделі взаємозв'язку основних і оборотних засобів в моделі взаємозв'язку фінансових ресурсів розроблені на основі рівняння обміну грошей, та не враховують усіх факторів. У моделі, що виведена на основі умови самоокупності виробництва, використовуються реальні обороти основних і оборотних засобів.

Виявлення взаємозв'язку і взаємообумовленості приватних показників дає можливість: методично правильно побудувати ці показники; підтвердити або відкинути методичні пропозиції з їх побудови; економічно обґрунтувати співвідношення продуктивності праці і заробітної плати; обґрунтувати потребу в оборотних засобах.

2.3. Проведено аналіз майна підприємства і джерел його фінансування, що дозволило визначити тип фінансової стійкості на основі транспонованого балансу. Транспонований баланс дає можливість згрупувати активи за ступенем убування ліквідності, а пасиви за терміновістю їх погашення.

Проведений аналіз дозволив спрогнозувати величини капіталу на майбутній період шляхом здійснення трендового аналізу.

2.4. Вперше розроблено метод визначення додаткової потреби в оборотних коштах в умовах нестабільного інфляційного середовища. Він враховує вплив індексів споживчих цін і індексів заробітної плати. Цей метод може бути використаний для індексації дебіторської заборгованості, а також для визначення додаткової потреби в оборотних коштах з урахуванням інфляції. Також метод можна застосувати для оцінки майна підприємств при їх приватизації при переоцінці оборотних коштів підприємства. Пропонується індексувати борги, що належать підприємству (дебіторську заборгованість), які також втрачають свою вартість під впливом інфляційних процесів.

2.5. Вдосконалено метод обліку впливу оборотності оборотних коштів на ефективність виробництва. Вперше запропоновано метод розрахунку річного економічного ефекту від кращого використання оборотних коштів, в якому реалізовано раніше розроблений принцип розрахунку кількості їх обертів.

Вплив оборотності оборотних коштів на економічну ефективність виробництва пропонується оцінити часткою, яку займає економічний ефект від прискорення оборотності в загальному економічному ефекті виробництва.

3. В сфері практичного використання наукових результатів: розроблено «Методичні рекомендації зі стратегічного управління оборотним капіталом підприємства».

Ці методичні рекомендації використані на ВАТ «Запорізький завод високовольтної апаратури», ВАТ «Запорізький сталепрокатний завод», ВАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», а також використовуються при викладанні дисциплін «Економіка підприємства» і «Фінансовий менеджмент» в Запорізькій державній інженерній академії.

Публікації автора:

  1. Салыга С.Я., Костанян Г.А., Василичев Д.В. Управление эффективностью работы хозяйствующих субъектов. – Запорожье, ЧПКФ «Павел», 2001. – 264 с.

Особистий внесок автора: аналіз процесу управління оборотним капіталом підприємства; запропоновані методи розрахунку потреби в оборотних коштах; вдосконалення методики індексування оборотних коштів; розробка проекту підсистеми управління оборотним капіталом акціонерного товариства.

  1. Салыга С.Я., Василичев Д.В. Стратегическое управление оборотным капиталом. – Запорожье: ЗЦНТЭИ, Дикое поле, 2003. – 172 с.

Особистий внесок автора: Подано критичний аналіз економічній сутності і особливостям процесу формування та використання оборотного капіталу; визначено зміст процесу стратегічного управління оборотним капіталом; зроблено аналіз методів розрахунку оборотності оборотного капіталу; обґрунтовані принципи управління оборотним капіталом; вдосконалені методи планування потреби в оборотному капіталі і розрахунку показників його оборотності; розроблена модель взаємозв’язку основного і оборотного капіталу; вдосконалені методики індексації оборотного капіталу; оптимізації його структури; оцінено вплив оборотності оборотного капіталу на підвищення ефективності виробництва.

  1. Василичев Д.В. Управление инфляционной средой предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 19. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С. 151-156.

  2. Василичев Д.В. Планирование логистики при формировании оборотных средств предприятия на стадии запасов // Вісник Технологічного університету Поділля: Економічні науки. Частина 3. – Хмельницький, 2000. - №4. – С. 101-106.

  3. Василичев Д.В. Формирование производственных запасов предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 22. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С.89-96.

  4. Салыга С.Я., Василичев Д.В. Анализ оборачиваемости дебиторской и кредиторской задолженности предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 57. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С. 58-63.

Особистий внесок автора: запропоновані методи розрахунку показників оборотності дебіторської заборгованості.

  1. Василичев Д.В. Розрахунок оптимального розміру обігових коштів у виробничих запасах // Держава та регіони: Науково-виробничий журнал. – Запоріжжя: ЗІДМУ, 2001. - №2. – С. 154-159.

  2. Василичев Д.В. Формирование показателей эффективности использования оборотного капитала предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 76. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 74-78.

  3. Салыга С.Я., Костанян Г.А., Василичев Д.В. Определение спроса предприятия на деньги // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 77. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 199-203.

Особистий внесок автора: визначення кількості оборотів фінансових ресурсів підприємства.

  1. Василичев Д.В. Регіональні аспекти розрахунку потреби в оборотних коштах // Вісник Рівненського державного технічного університету: Економіка: Збірник наукових праць. Випуск 2(15). – Рівне, 2002. – С. 228-233.

  2. Василичев Д.В. Обоснование необходимости внедрения на предприятии подсистемы управления оборотным капиталом // Всеукраинская научно-практическая конференция «Информационные технологии в экономике и предпринимательстве: проблемы науки, практики и образования» (20-23 мая 2002 г.). Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2002. – С. 305-308.

  3. Салыга С.Я., Василичев Д.В. Оптимизация структуры оборотного капитала предприятия // Всеукраїнська науково-практична конференція “Українська політична антропологія як гуманістичний чинник державотворення в Україні”

Особистий внесок автора: розробка моделі визначення доцільності залучення кредитів і позик, та обґрунтування коефіцієнтів фінансової стійкості нормального та кризового стану підприємства.

  1. Салига С.Я., Василичев Д.В. Формування принципів управління оборотним капіталом // ІІ Міжнародна науково-практична конференція “Актуальні проблеми державного управління і місцевого самоврядування” // Держава та регіони: науково-виробничий журнал. – Запоріжжя: ЗІДМУ, 2002. - №1. – С. 121-127.

Особистий внесок автора: доповнені та обґрунтовані принципи управління оборотним капіталом.

  1. Салига С.Я., Василичев Д.В. Розробка моделі взаємозв’язку основного та оборотного капіталу // Економічний вісник Національного гірничого університету. – Дніпропетровськ: НГУ, 2003. - №2. – С. 52-60.

Особистий внесок автора: розроблена модель взаємозв’язку основного та оборотного капіталу підприємств.

  1. Василичев Д.В., Сидорова О.Є. Управління фінансами в умовах інфляції // Всеукраїнська науково-практична конференція «Формування гуманістичного менеджменту як інноваційної технології в умовах модернізації українського суспільства» (6-7 грудня 2004 р.). Збірник наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії». – Запоріжжя: ЗДІА. – випуск 20. – 2005. – С.212-220.

Особистий внесок автора: розроблена модель визначення додаткової потреби в оборотних коштах в умовах інфляції.