Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Скачков Олександр Николаевич. Удосконалення методів ціноутворення в умовах невизначеності ринкової кон`юнктури : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Скачков О.М. Удосконалення методів ціноутворення в умовах невизначеності ринкової кон’юнктури. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – “Економіка та управління підприємствами” (за видами економічної діяльності), ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана", Київ, 2007.

У дисертації розроблено теоретико-методичні засади маркетингового ціноутворення переробного підприємства. На цій основі досліджена маркетингова діяльність вітчизняних сільськогосподарських переробних підприємств різноманітних форм власності та розроблені заходи підвищення її ефективності в умовах трансформаційної економіки України.

Визначено цілі та завдання маркетингового ціноутворення, його місце в системі управління підприємством, розроблено його структуру й зміст.

Напрацьовано методичний апарат маркетингового ціноутворення, а також методичні принципи його практичного використання маркетингового ціноутворення для вдосконалення управлінської діяльності сільськогосподарських переробних підприємств.

У дисертації наведено теоретичні узагальнення та нове вирішення наукового завдання щодо впровадження маркетингового управління ціновою політикою підприємства. Це знайшло відображення у розрізі теоретико-методичних засад і прикладного інструментарію з даної проблематики. Результати проведених досліджень дають підстави сформувати такі висновки:

1. Через слабке інформаційне забезпечення прийняття рішень на підприємствах практично не враховується чинник ризику, особливо коли це стосується встановлення ціни на продаж товару. Тому часто підприємства не готові до різкої зміни цін на ринку, невірно трактують ситуацію, яка склалася, через що несуть збитки.

2. Вузькому і нерозвиненому внутрішньому ринку України притаманні значні недоліки, які потребують серйозної уваги. Це величезна кількість трейдерів, недосконалість маркетингових досліджень, невизначеність перспективних потреб споживання.

3. Ціни на продукцію підприємств галузі сільгосппереробки встановлюються, виходячи з витрат та з врахуванням кон’юнктури ринку. Процес ціноутворення потребує обов’язкового співставлення елементів цінової політики з загальним маркетинговим баченням підприємства на власну діяльність та станом зовнішнього середовища.

4. Для закріплення вітчизняних переробних підприємств на зовнішніх ринках потрібно вирішити цілий комплекс проблемних питань, включаючи підвищення якості продукції, освоєння нових видів продукції, формування сучасної розвиненої збутової мережі та обґрунтованої маркетингової стратегії, організації збутових центрів і високоякісного сервісу, координації дій виробників-експортерів та органів влади.

5. Зниження цін в результаті є дієвим інструментом маркетингової цінової політики, який підприємство застосовує у конкурентній боротьбі. Але зниження цін може привести до суттєвого зниження доходів підприємства і навіть до збитковості. Тому, з метою запобігання негативним наслідкам, запропоновано програму прийняття рішень при зниженні цін в результаті конкуренції.

6. Для обґрунтування прийняття рішень щодо цінових знижок в умовах невизначеності цінової еластичності, обґрунтовано методику визначення розміру сезонного зниження цін на продукцію переробки сільськогосподарської сировини в умовах невизначеності еластичності попиту від ціни та показано, що прийняття рішення про розмір зниження цін може розглядатися як пошук оптимальних цін в умовах невизначеності, що передбачає можливим використання теорії статистичних ігор.

7. З метою визначення впливу високих цін на бажання споживача придбати товар вдосконалено модель виявлення сигналів ціннісних думок споживачів “ціна-вартість”. Розглянуто спосіб використання моделі ціннісних думок для визначення ситуацій, коли високі ціни можуть збільшити попит. Модель описує, як споживачі приймають рішення щодо сигналів, які містяться в ціновій інформації, розглядаючи це як процес порівняння споживачами якості товару і ціни за якість. Модель визначає умови, при яких "ефект сигналу" або "ефект витрат" певної ціни домінуватиме при ухваленні рішення про покупку. Модель пояснює зв”язок ефекту ціни на сприйману цінність з таким чинником як бренд.

8. Як узагальнення процесу ціноутворення на підприємстві рекомендовано використовувати розроблений алгоритм прийняття управлінського рішення щодо цін, який враховує модель виявлення сигналів міркувань “ціна-вартість”.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

1. Скачков О.М.. Огляд ринку пектину // Вісник Східноукраїнського унівеситету – Луганськ: Вид-во Східноукр. нац. ун-ту, 2001.-№5.-С.246-249. – 0,27 д.а.

2. Скачков О.М.. Ціну визначає аналіз споживчого вибору // Журнал „Маркетинг в Україні”, 2002.-№1.-С.47-54. – 0,71 д.а.

3. Скачков О.М.. Методичні підходи до визначення цін на сільськогосподарську продукцію // Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005.-Випуск 200.-Том ІІ.-С.519-527. – 0,55 д.а.

4. Скачков О.М.. Визначення розміру сезонного зниження цін на основі теорії статистичних ігор // Формування ринкової економіки – К.: Вид-во КНЕУ, 2006.-Вип. 15.-С.155-162. – 0,27 д.а.

в інших виданнях

5. Скачков О.М.. Принципи та методи ціноутворення АПК // Маркетинг в Україні. Тези доповідей Шостої міжнародної конференції. – К.: Українська Асоціація Маркетингу, 2005.-С.42-43. – 0,12 д.а.