Залізняк Оксана Любомирівна. Удосконалення методів селекції цибулі шалот для створення вихідного матеріалу з високою продуктивністю : Дис... канд. наук: 06.01.05 - 2008.
Анотація до роботи:
Залізняк О.Л. Удосконалення методів селекції цибулі шалот для створення вихідного матеріалу з високою продуктивністю – рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин. Інститут цукрових буряків УААН, Київ, 2008.
У дисертаційній роботі наведено поглиблені дослідження і нове вирішення наукового завдання, яке полягає у обґрунтуванні методів добору за корелюючими ознаками, удосконаленні селекційного процесу з метою створення вихідного матеріалу цибулі шалот та сортів для забезпечення зеленим пером тривалий період.
Вперше в умовах Закарпаття розкрито можливості використання цибулі шалот для одержання зеленого пера тривалий період на основі виведення високопродуктивних сортів з високою лежкістю. На основі детального вивчення систематики і таксономії цибулі ріпчастої уніфіковано схему походження цибулі шалот. Розроблена кореляційна модель основних кількісних ознак та на її основі оптимізовано добори за ознаками корелюючими із продуктивністю. Виявлені ознаки, що характеризуються значною мінливістю із можливим проявом нових ознак для добору клонів. Вивчено успадкування основних кількісних ознак та встановлено коефіцієнти варіювання ознаки гніздування і форми цибулини в залежності від умов вирощування.
Створений вихідний матеріал та кращі форми оцінені за господарсько-цінними ознаками у конкурсному розсаднику. Кращий сорт Оксамит із 9 цибулинами у гнізді, діаметром гнізда 6,5 см, діаметром цибулини 2,5 см, середньою масою цибулини 9,6 г та масою гнізда 78,9 г готується для передачі на державну експертизу. Перспективними виявились сортозразки АВ- 15, АВ- 13, КЮ-11 та КЮ 13, які характеризувались високими показниками продуктивності та будуть у подальшому вивчатись з метою виділення кращих для впровадження у виробництво. Виділено клон від вихідної АВ/13 із 17 цибулинами у гнізді та масою гнізда 153 г і масою цибулини 9 г. Кращі ознаки продуктивності сформовані у вихідної форми АВ/С з сіянки. Кущ із 18 цибулин мав масу 157 г з середньою масою цибулини 8,7 г. Кращими формами для вигонки зеленого пера є клони іх вихідних АВ (12,9 кг/м2), КЮ (12,3 кг/м2), ІЮ (13 кг/м2). Для забезпечення гніздості цибулі шалот доведено значення величини цибулини вивчених клонів ( АВ 2,6-3 см за діаметром цибулини, КЮ 2-3 см, ІЮ більше 3 см, ХЧ 2-3 см.).
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у обґрунтуванні методів добору за ознаками корелюючими із продуктивністю, відпрацюванні методики селекційного процесу з метою створення вихідного матеріалу цибулі шалот та сортів для забезпечення зеленим пером тривалий період, виявленні ознак, що характеризуються значною мінливістю із можливим проявом нових ознак для добору клонів та генетично нових популяцій, встановленні фенотипового прояву основних кількісних ознак та визначено коефіцієнти варіації гніздування і форми цибулини залежно від зовнішніх умов вирощування, встановленні основних факторів, які впливають на розкриття потенціалу сорту та визначено методи підтримання стабільності морфологічних ознак сортів цибулі шалот при культивуванні.
Доповнено систематику цибулі шалот шляхом виділення груп сортів з червоною та білою шкірочкою, які характеризуються відмінностями за кольором шкірочки, розміром цибулин, лежкістю та здатністю до стрілкування.
Для кращих вихідних форм розроблена кореляційна модель основних кількісних ознак та на її основі оптимізовано добори за ознаками, корелюючими із продуктивністю. При доборі клонів вихідних форм із червоною шкірочкою виявлено значну модифікаційну мінливість за масою гнізда, кількістю цибулин у гнізді, діаметром гнізда та масою 1 рослини.
Встановлено мінливість ознаки діаметра гнізда у вихідних форм цибулі шалот, коефіцієнт варіації яких склав від 15,2% до 19,8%. ХЧ характеризується високою строкатістю. За діаметром цибулини досить вирівняною (V=14,4%) є форма АВ, що складає у середньому 3,2 мм.
Форма цибулини у білошкірого вихідного матеріалу досить мінлива і залежить від багатьох факторів, але переважаючою є овальна, за якою і доцільно проводити добори. Переважаючою формою цибулини вихідних червоношкірих форм є : АВ, КЮ - еліптична, КМ - еліптична та ромбічна, ХЧ еліптична та округла.
Серед вивченого матеріалу конкурсного розсадника виділився сорт Оксамит із 9 цибулин у гнізді, діаметром цибулини 2,5 см, діаметром гнізда 6,5 см, середньою масою цибулини 9,6 г та масою гнізда 78,9 г готується для передачі на державну експертизу.
Виділено перспективні сортозразки АВ 15, АВ 13, КЮ11 та КЮ 13, які характеризувались високими показниками продуктивності та будуть у подальшому вивчатись детальніше з метою виділення кращих для впровадження у виробництво. Кращою за основними ознаками є сортозразок АВ/13 із 17 цибулинами у гнізді, масою гнізда 153 г і масою цибулини 9 г.
Доведено вплив сорту на забезпечення висоти пера та їх кількості на псевдостеблі при вигонці зеленого пера. Кращими формами для вигонки зеленого пера є клони вихідних форм АВ (12,9 кг/м2), КЮ (12,3 кг/м2), ІЮ (13 кг/м2).
Відмічено вплив розміру цибулини на оптимальний вихід товарних та висадкових цибулин. Велику гніздість забезпечує наступний діаметр цибулин при вегетативному розмноженні: АВ - 2,5-3 см, КЮ - 2-3 см, ІЮ більше 3 см, ХЧ - 2-2,5 см.
Для провокування максимального стрілкування ефективним є підзимня висадка матеріалу, що дає можливість стрілкуватись до 26% рослин для забезпечення сортооновлення та схрещування відібраних форм.
При культивуванні цибулі шалот різних сортозразків розріджена густота висадки не значно впливає на ріст і розвиток рослин. При статистичній обробці матеріалу встановлено важливість клону на формування гніздості (44%) та інших факторів (49,2%). Така ж залежність відмічена при встановленні впливу схеми висадки на діаметр гнізда (клон – 59,4%, інші фактори 32,6%), на формування діаметра цибулини схема висадки вплинула лише на 1,1%, клон – 45,4%, інші фактори 48%.
За результатами виробничого випробування сорт Оксамит забезпечив урожайність 237 ц/га із рентабельністю виробництва зеленого пера у весняний період 27,1% проти сорту Кущівка місцева 112 ц/га із збитками 3,6%.
Пропозиції для селекційної практики і виробництва
Відпрацьовану методику селекційного процесу цибулі шалот використовувати для виведення нових сортів із застосуванням добору за основними ознаками.
Для більшої реалізації продуктивності перспективних сортозразків висадковий матеріал замочувати у воді на дві доби, що прискорює проростання у середньому на 30% та збільшує масу гнізда вихідних форм у порівнянні із контролем: АВ на 11%, КЮ – 41%, ІЮ-35%, ХЧ-73%.
З метою одержання стрілок необхідно висаджувати цибулини великого розміру, а при сильній гніздості проріджувати залишаючи мінімум. Високий відсоток стрілкуючих рослин забезпечує висадка цибулинами діаметром більше 3 см.
Для вигонки зеленого пера рекомендується новий сорт Оксамит за схемою висадки 45х15 см, із діаметром цибулини 2,6-3 см для забезпечення високої гніздості.
Публікації автора:
Залізняк О.Л. Результати створення селекційного матеріалу цибулі шалот / Залізняк О.Л., Кормош С.М.- Кіровоград.- 2007.- С. 105-108.- (Вісник степу. Науковий збірник).
Залізняк О.Л. Створення конвеєра зеленого пера цибулі шалот / Залізняк О.Л., Кормош С.М.-Київ.- Вип.2.- 2007.- С.113-118. – (Збірник наукових праць Національного наукового центру “Інститут землеробства УААН”).
Залізняк О.Л. Створення вихідного матеріалу цибулі шалот / Залізняк О.Л. – 2007.- С.35-37.- Міжвідомчий тематичний науковий збірник Інституту рослинництва ім.В.Я.Юрєва.
Залізняк О.Л. Потенціал вихідного матеріалу цибулі шалот / Залізняк О.Л.- №4.-2008.-С.-82-83 (Вісник аграрної науки).
Залізняк О.Л. Вплив густоти висадки на формування продуктивних ознак цибулі шалот / Залізняк О.Л.-№ 6.-2008.-С.- 81-82 (Вісник аграрної науки).