Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Національна безпека / Пожежна безпека


Кравченко Ростислав Іванович. Удосконалення методів оцінки пожежної небезпеки обігрівальних електричних приладів : Дис... канд. техн. наук: 21.06.02 / Український НДІ пожежної безпеки. — К., 2003. — 221 арк. : рис. — Бібліогр.: арк.160-172..



Анотація до роботи:

Кравченко Р.І. Удосконалення методів оцінки пожежної небезпеки обігрівальних електричних приладів – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 21.06.02 – Пожежна безпека. Український науково-дослідний інститут пожежної безпеки МНС України,

У дисертації наведено рішення наукової задачі щодо удосконалення методів оцінки пожежної небезпеки обігрівальних електричних приладів, теоретично обґрунтовано і експериментально підтверджено вплив факторів, умов і критеріїв на достовірність результатів випробувань, які впроваджено в національну нормативну базу в сфері пожежної безпеки. Удосконалено методи випробувань кабелів і проводів на поширення полум’я, якими передбачено нові критерії оцінки пожежної небезпеки цих виробів.

Визначено залежності максимальних температур нагрівання складових частин обігрівальних електричних приладів, оснащених тепловими пристроями захисту, від напруги живлення і температури навколишнього середовища. Розроблено алгоритм визначення цих температур, з використанням якого удосконалено методи випробувань обігрівальних електричних приладів у пожежонебезпечних режимах роботи.

Удосконалено метод визначення імовірності виникнення пожежі від обігрівальних електричних приладів з урахуванням принципів оцінки пожежної небезпеки. Визначено критерій, згідно з яким пожежна небезпека цих виробів має визначатись з урахуванням терміну їх служби. Удосконалено метод визначення імовірності досягнення температурою складової частини обігрівального електричного приладу критичного значення. Удосконалено метод визначення цієї імовірності, який включає її інтервальну оцінку і критерій вибору мінімальної кількості зразків, та враховує залежність температур складових частин від напруги живлення і температури навколишнього середовища.

З урахуванням отриманих результатів досліджень обґрунтовано методику випробувань обігрівальних електричних приладів на пожежну небезпеку. Результати досліджень впроваджено шляхом розроблення і надання чинності 4-м національним стандартам, які регламентують методи випробувань електротехнічних виробів, у тому числі кабелів і проводів, на пожежну небезпеку.

У дисертації наведено рішення наукової задачі щодо удосконалення методів оцінки пожежної небезпеки обігрівальних електричних приладів, теоретично обґрунтовано і експериментально підтверджено вплив факторів, умов і критеріїв на достовірність результатів випробувань, які впроваджено в національну нормативну базу в сфері пожежної безпеки. Основні висновки за дисертацією такі:

1. На підставі аналізу нормативної бази виявлено, що в методах визначення пожежної небезпеки обігрівальних електричних приладів, а також їх складових: кабелів і проводів, є відмінності в умовах випробувань і критеріях оцінки, що може призводити до отримання недостовірних результатів і, як наслідок, до реалізації продукції, від якої виникають пожежі. В Україні за період з 2000 по 2002 рр. ризик загибелі людей на пожежах від електротехнічних виробів складає 12,510-6, у тому числі від обігрівальних електричних приладів – 2,710-6, від кабелів і проводів – 1,810-6 на рік, що перевищує допустимий рівень. Зменшення імовірності виникнення пожеж і ризику загибелі людей від пожеж можливе, зокрема, шляхом удосконалення методів оцінки пожежної небезпеки цих виробів.

2. Проведено дослідження впливу випробувального полум‘я і умов його дії, температури випробувань і умов кондиціювання зразків на характеристики горіння кабелів і проводів. Удосконалено методи випробувань кабелів і проводів на поширення полум’я за ГОСТ 12176, ІЕС 60332-1 і ІЕС 60332-2, застосування яких дозволяє збільшити ефективність виявлення пожежонебезпечної продукції. Визначено критерії оцінки стійкості кабелів і проводів до поширення полум’я. Зменшено критеріально допустимі значення довжини звугленої частини зразків кабелів і проводів, порівняно з ГОСТ 12176 та IEC 60322-1, введено також нові критерії, за якими не допускається відділення часток від зразків, здатних до запалювання паперу, і встановлюється граничне значення тривалості самостійного горіння зразків. Обґрунтовано умови застосування випробувального полум‘я потужністю 1 кВт за IEC 60695-2-4/1, температуру випробувань і умови кондиціювання зразків: тривалість, температуру і відносну вологість.

3. Для обігрівальних електричних приладів, оснащених тепловими пристроями захисту, отримано аналітичні залежності максимальних температур нагрівання складових частин від напруги живлення та температури навколишнього середовища. Виявлено умови, за яких температури складових частин обігрівальних електричних приладів можуть збільшуватися зі зниженням температури навколишнього середовища. Встановлено існування найнесприятливіших значень температури навколишнього середовища, за яких досягаються максимальні значення температури складових частин. Розроблено алгоритм визначення цих температур, з використанням якого удосконалено методи випробувань обігрівальних електричних приладів у пожежонебезпечних режимах роботи.

4. Запропоновано формулу розрахунку імовірності виникнення пожежі з урахуванням причинно-наслідкових зв’язків подій, що призводять до пожежі від обігрівальних електричних приладів, та критерій імовірнісної оцінки пожежної небезпеки цих виробів з урахуванням терміну їх служби. Розкрито вплив похибки округлення значень функції розподілу Стьюдента і кількості зразків на результати розрахунків імовірності досягнення температури складової частини критичного значення. Удосконалено метод визначення цієї імовірності, який включає її інтервальну оцінку і критерій вибору мінімальної кількості зразків, та враховує залежність температур складових частин від напруги живлення і температури навколишнього середовища. Ці результати використано для удосконалення методу оцінки імовірності виникнення пожежі від обігрівальних електричних приладів.

5. З урахуванням визначених умов і критеріїв оцінки розроблено методику комплексних випробувань обігрівальних електричних приладів на пожежну небезпеку.

6. Результати досліджень впроваджено шляхом розроблення і надання чинності чотирьом національним стандартам, які регламентують методи випробувань електротехнічних виробів, у тому числі кабелів і проводів, на пожежну небезпеку.

Основні результати дисертаційної роботи опубліковано в таких роботах:

1. Кравченко Р. І., Харченко І. О. Проблеми практичної реалізації методу експериментального визначення ймовірності виникнення пожежі від електротехнічних виробів // Науковий вісник УкрНДІПБ – 2000. №1-2. – С. 64 – 67.

2. Кравченко Р. І. Оцінка впливу напруги живлення на температури нагрівання опалювальних електричних приладів // Науковий вісник УкрНДІПБ – 2001. №3 –С. 138 – 145.

3. Кравченко Р. І. Оцінка впливу температури навколишнього середовища на температури нагрівання опалювальних електричних приладів // Науковий вісник УкрНДІПБ – 2001. №4. – С. 67 – 75.

4. Харченко І. О., Кравченко Р. І. Принципи оцінки пожежної небезпеки електротехнічних виробів // Науковий вісник УкрНДІПБ – 2002. №2 (6) – С. 73 – 79.

5. Кравченко Р. І. Удосконалення методів оцінки пожежної небезпеки електротехнічних виробів // Науковий вісник УкрНДІПБ – 2003. №1 (7). – С. 99 – 105.

6. Харченко И. А., Кравченко Р. И., Донченко В. С. О выборе минимального количества образцов для оценки пожарной опасности электротехнических изделий // Пожарная безопасность – история, состояние, перспективы: Материалы XIV Всероссийской науч.-практ. конф. – Ч.2. – М.: ВНИИПО, 1997. – С. 242 – 245.

7. Харченко И. А., Кравченко Р. И., Донченко В. С. Влияние погрешности округления значений вероятности достижения горючим материалом критической температуры на оценку пожарной опасности электротехнических изделий // Пожарная безопасность – история, состояние, перспективы: Материалы XIV Всероссийской науч.-практ. конф. – Ч.2. – М.: ВНИИПО, 1997. – С. 245 – 248.

8. Харченко І. О., Кравченко Р. І., Нефедченко Л. М., Якименко О. П. Статистичні дані щодо пожеж від електротехнічних виробів // Пожежна безпека – 2001. Збірник наукових праць – Львів: Львівський інститут пожежної безпеки / Видавництво “СПОЛОМ”, 2001. – С. 275 – 277.

9. Кравченко Р. І. Удосконалення методу визначення імовірності виникнення пожежі від електротехнічних виробів // Пожежна безпека: Матеріали ІІІ науково-практичної конференції – К.: УкрНДІПБ МВС України, 1997. – С. 107, 108.

10. Кравченко Р. І. Критерій оцінки ймовірності виникнення пожежі від електротехнічних виробів // Пожежна безпека. Науковий збірник – Черкаси, ЧІПБ МВС України, 1999. – С. 80, 81.