Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Степаненко Наталія Володимирівна. Удосконалення критеріїв оцінки селекційних ознак у яєчному та м'ясному птахівництві : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Херсонський держ. аграрний ун- т. — Херсон, 2002. — 188арк. — Бібліогр.: арк. 165-185.



Анотація до роботи:

Степаненко Н.В. Удосконалення критеріїв оцінки селекційних ознак в яєчному та м’ясному птахівництві. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01. – розведення та селекція тварин. - Херсонський державний аграрний університет, Херсон, 2002.

Дисертація присвячена використанню моделей росту, несучості птиці провідних кросів яєчного та м’ясного типу з метою прискорення темпів зміни поколінь, підвищення ефективності селекції.

Встановлено, що модель Т.Бріджеса найбільш ефективно описує емпіричні дані несучості та живої маси курей (помилки не перевищують 5% порогу безпомилкового судження про вірогідність отриманих відмінностей), дозволяє прогнозувати рівень продуктивності за весь період випробувань виходячи з даних отриманих за початковий період (6 тижнів вирощування та 3-4 місяці несучості). Встановлена висока кореляційна залежність параметрів моделі інтенсивності росту з живою масою (r=-0,505) та несучістю (r= 0,978). Розроблені критерії комплексної оцінки родинних форм бройлерних кросів. Доведена доцільність використання параметрів моделі (кінетична і експоненційна швидкість росту), як додаткових критеріїв при направленому відборі за продуктивністю.

Ключеві слова: генотип, модель, розвиток, несучість, гібридизація, прогноз продуктивності, інтенсивність росту.

1. Обґрунтовано й апробовано методи фенотипової оцінки курей за основними селекційними ознаками й обробки інформації на персональних комп’ютерах, що дозволяє підвищити темпи генетичного прогресу. Розроблено пакет прикладних програм, які дозволяють визначити селекційно – генетичні параметри популяцій та вести оцінку продуктивних якостей лінійної й гібридної птиці.

2. Встановлено доцільність використання генетико – математичних методів і моделей селекційних ознак для оцінки компонентів складних полігенних ознак і прогнозування продуктивності. Порівняльною оцінкою моделей росту і несучості яєчних та м’ясних курей виявлено, що придатнішою для їх опису й прогнозування є модель Т.К.Бріджеса. Середній відсоток відхилення для кросів і ліній не перевищує 5% порогу безпомилкового судження про вірогідність отриманих даних.

3. Параметри моделей мали високий кореляційний зв’язок із живою масою та несучістю. Так для кросу “Прогрес”, “Конкурент” і “Бєларусь – 9”, вони знаходяться в межах (r= - 0,505 ... 0,978).

4. Встановлено відмінності в інтенсивності росту молодняку курей різної лінійної належності. Враховуючи високу кореляційну залежність параметрів інтенсивності формування, напруги й рівномірності росту, що визначаються в ранньому віці, на рівні 0,776 ... 0,905, доцільно їх використовувати для прогнозування рівня майбутньої продуктивності курей.

5. Встановлено ефективність оцінки і відбору курей за компонентами складних полігенних ознак, зокрема нормами кінетичної й експоненціальної швидкості нарощування живої маси і сумарної несучості. Ці показники високо корелюють з даними продуктивними ознаками.

6. Розроблено і апробовано селекційні індекси для оцінки родинних стад бройлерних кросів за комплексом ознак. Розроблений індекс Ім доцільно використовувати для підвищення такого комплексного показника, як вихід молодняку на 1 несучку батьківського стада, коефіцієнт кореляції складає (r= 0,938). В той же час відбір за цим індексом практично не впливає на показники живої маси й збереженість бройлерів (r=-0,112 і 0,238).

7. З метою автоматизованої комплексної оцінки ліній, родинних форм та гібридів яєчних та м’ясних курей на груповому рівні, в тому числі із застосуванням розроблених нами методів і моделей відпрацьовано концептуальні підходи до створення інформаційно – обчислювальної системи.

Публікації автора:

  1. Степаненко Н.В. Деякі методичні питання прогнозування основних ознак продуктивності сільськогосподарських тварин //Таврійський науковий вісник: зб. наук. пр. ХДАУ. – 1999. - №11. – С. 196-198.

  2. Степаненко Н.В. Порівняльна оцінка моделей росту птиці різних кросів //Таврійський науковий вісник: зб. наук. пр. ХДАУ. – 2000. - №14. – С. 75-79.

  3. Степаненко Н.В. Оцінка параметрів кривих несучості птиці яєчних кросів //Таврійський науковий вісник: зб. наук. пр. ХДАУ. – 2000. - №16. – С. 83-87.

  4. Степаненко Н.В. Математичні моделі для комплексної оцінки батьківських форм бройлерних кросів //Таврійський науковий вісник: зб. наук. пр. ХДАУ. – 2001. - №18. – С. 134-137.

  5. Степаненко Н.В. Використання математичних методів в селекції птиці //Міжвідомчий тематичний науковий збірник . Борки. – 2001. - №51. – С 163 -167.

  6. Степаненко Н.В. Моделювання і прогнозування живої маси птиці яєчних кросів //Таврійський науковий вісник: зб. наук. пр. ХДАУ. – 2002. - №21. – С. 232-236.