Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Пронтенко Костянтин Віталійович. Удосконалення фізичної підготовленості курсантів операторських спеціальностей засобами гирьового спорту на етапі первинного навчання. : Дис... канд. наук: 24.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Пронтенко Костянтин Віталійович. Удосконалення фізичної підготовленості курсантів операторських спеціальностей засобами гирьового спорту на етапі первинного навчання. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Львівський державний університет фізичної культури, Львів, 2009.

У дисертації висвітлено питання, які стосуються вдосконалення чинної системи фізичної підготовки курсантів операторських спеціальностей. Шляхом аналізу літератури було з’ясовано особливості військово-професійного навчання, а також встановлено недоліки чинної системи фізичної підготовки курсантів операторських спеціальностей. Констатуючий експеримент дозволив підтвердити результати літературного аналізу щодо недостатньої ефективності чинної системи фізичної підготовки у ВВНЗ операторського профілю – динаміка фізичної підготовленості курсантів на старших курсах має регресивний характер. Важливою причиною зазначеного недоліку є низький рівень базової фізичної підготовленості курсантів молодших курсів. Напрямом удосконалення системи фізичної підготовки визначено формування базової фізичної підготовленості курсантів на етапі первинного навчання на основі переважного розвитку сили та витривалості. Одним із засобів фізичної підготовки, що сприяє вирішенню окресленої проблеми, може слугувати гирьовий спорт, який має низку позитивних рис. Спираючись на вивчені літературні джерела та комплексні пошукові дослідження, ми запропонували програму вдосконалення фізичної підготовленості курсантів операторських спеціальностей засобами гирьового спорту на етапі первинного навчання, сутність якої полягає у застосуванні вправ з гирями (у години спортивно-масової роботи), спрямованих на розвиток сили, загальної та силової витривалості, формування м’язового «корсету», підвищення розумової та фізичної працездатності, формування «фундаменту» для розвитку професійно важливих якостей курсантів – майбутніх операторів. У результаті впровадження авторської програми було покращено показники фізичної підготовленості, фізичного розвитку, функціонального стану та здоров’я курсантів, а також їхніх професійно важливих психофізіологічних якостей та успішності навчання.

1. За результатами аналізу літературних джерел та власних досліджень визначено, що умови військово-професійного навчання курсантів операторських спеціальностей характеризуються складним процесом адаптації до особливостей навчання та повсякденної діяльності, постійним зростанням темпу навчання, збільшенням обсягу інформації, високим нервово-емоційним напруженням, низькою руховою активністю. У свою чергу обмеження рухової активності спричиняє зниження ефективності м’язової роботи (особливо послаблення м’язового «корсету»), стомлення нервової системи, погіршення кровопостачання головного мозку, зниження розумової та фізичної працездатності, погіршення обміну речовин, збільшення маси тіла.

Аналіз чинної системи фізичної підготовки курсантів виявив низку причин, що знижують її ефективність: незавершеність наукового обґрунтування спеціальної спрямованості фізичної підготовки курсантів; час, який відводиться на планові заняття з фізичної підготовки, не дозволяє вирішити питання спрямованого розвитку фізичних якостей; недостатньо враховується специфіка професійної діяльності фахівців операторського профілю та інші.

2. Фізична підготовленість кандидатів до вступу у ВВНЗ має низький вихідний рівень: різниця між показниками абітурієнтів 2002 та 2006 років з бігу на 100 м складає 0,4 с (P<0,001), з бігу на 3000 м – 39 с (P<0,001), у підтягуванні на перекладині – 1,5 рази (P<0,001).

3. Показники фізичної підготовленості курсантів ВВНЗ операторського профілю на старших курсах навчання не тільки не зростають, а навіть мають тенденцію до зниження.

4. Порівняльний аналіз фізичної підготовленості, фізичного розвитку та функціонального стану курсантів, які у процесі навчання додатково займалися гирьовим спортом, та курсантів, які займалися за чинною системою фізичної підготовки, свідчить, що перші мають достовірно вищі показники протягом усього періоду навчання (P0,05-0,001). Встановлено позитивні кореляційні взаємозв’язки між результатами у гирьовому спорті та рівнем розвитку базових фізичних якостей (сили – r=0,91; витривалості – r=-0,87), функціональним станом (r=0,71) та здоров’ям курсантів (r=0,73).

Доведено, що протягом п’яти років служби показники фізичної підготовленості та соматичного здоров’я офіцерів, які у процесі навчання у ВВНЗ займалися гирьовим спортом, залишилися стабільно високими.

5. Обґрунтовано та розроблено програму вдосконалення фізичної підготовленості курсантів операторських спеціальностей засобами гирьового спорту на етапі первинного навчання, сутність якої полягає у застосуванні вправ з гирями (у години спортивно-масової роботи), спрямованих на розвиток сили, загальної та силової витривалості, формування м’язового «корсету», координації рухів, підвищення розумової та фізичної працездатності.

6. Заняття за експериментальною програмою сприяли більш вираженому зростанню рівня фізичної підготовленості курсантів (P0,05-0,001), ніж за чинною системою фізичної підготовки, що переконливо свідчить про її ефективність. Виконання вправ з гирями дозволило курсантам ЕГ значно підвищити рівень спортивної підготовленості (курсанти ЕГ виконали на 22,5% більше нормативів спортивних розрядів, ніж курсанти КГ).

7. Покращено показники фізичного розвитку курсантів ЕГ за всіма досліджуваними параметрами. Так, у курсантів ЕГ достовірно кращі, ніж у курсантів КГ, обвід грудної клітки (на 1,23 см) (Р<0,05), індекс Кетле (на 8,86 г/см) (Р<0,05), життєвий (на 2,06 мл/кг) (Р<0,001) та силовий (на 3,43%) (Р<0,001) індекси. Доведено, що у курсантів ЕГ відбулися більш виражені позитивні зміни (P0,05-0,001) показників гемодинаміки, індексів Робінсона та степ-тесту, фізичного стану, якості відновних процесів та рівня фізичного здоров’я, ніж у курсантів КГ, що свідчить про ефективність експериментальної програми для зміцнення функціональних можливостей та соматичного здоров’я курсантів.

8. Визначено позитивний вплив занять з гирями на формування професійно важливих психофізіологічних якостей курсантів. За результатами дослідження встановлено, що рівень самопочуття курсантів ЕГ за методикою «САН» достовірно вищий, ніж курсантів КГ, на 0,31 ум.од. (Р<0,05). За рештою показників (розподіл, концентрація та стійкість уваги, оперативна пам’ять) достовірність різниці не визначено (P>0,05).

Встановлено також, що заняття за експериментальною програмою сприяли успішності навчання – показники курсантів ЕГ наприкінці експерименту достовірно перевищують вихідні дані (P<0,05). У курсантів КГ показники четвертого семестру достовірно не відрізняються від початкових даних (P>0,05).

Проведене дослідження не претендує на вичерпне розв’язання усіх аспектів піднятої проблеми. Напрям подальших досліджень вбачаємо у впровадженні засобів гирьового спорту у форми фізичної підготовки курсантів операторських спеціальностей на старших курсах навчання.

Публікації автора:

1. Пронтенко К. В. Організація загальної фізичної підготовки курсантів ВВНЗ з використанням засобів гирьового спорту : навч.-метод. посіб. / К. В. Пронтенко, С. В. Романчук. – Житомир : ЖВІНАУ, 2008. – 147 с. (Внесок автора полягає в обґрунтуванні та розробці програми проведення спортивно-масової роботи з курсантами молодших курсів на основі застосування засобів гирьового спорту).

2. Пронтенко В. В. Вплив занять гирьовим спортом на розвиток та вдосконалення психофізіологічних якостей у курсантів технічних ВВНЗ [Електронний ресурс] / В. В. Пронтенко, К. В. Пронтенко // Спортивна наука України. – 2006. – № 4 (5). – Режим доступу: . (Внесок автора полягає в організації дослідження та математичній обробці результатів).

3. Пронтенко К. В. Історія виникнення гирьового спорту та його розвиток до кінця ХІХ століття / К. В. Пронтенко // Молода спортивна наука України : зб. наук. пр. з галузі фіз. культури та спорту. – Л., 2006. – Вип. 10, т. 2. – С. 344-349.

4. Пронтенко В. В. Сучасна історія гирьового спорту / Пронтенко Василь, Кириченко Тарас, Пронтенко Костянтин // Фізична культура, спорт та здоров’я нації : зб. наук. пр., присвяч. 50-річчю. ін-ту фіз. виховання і спорту. – Вінниця, 2006. – Вип. 6. – С. 37-41. (Внесок автора полягає у вивченні особливостей розвитку гирьового спорту у збройних силах).

5. Пронтенко К. В. Теоретичні аспекти оптимізації фізичної підготовки курсантів технічних ВВНЗ засобами гирьового спорту / К. В. Пронтенко // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту : наук. моногр. / за ред. С. Єрмакова. – Х., 2007. – № 6. – С. 233-235.

6. Пронтенко К. В. Порівняльний аналіз тренувального процесу у гирьовому спорті та важкій атлетиці / Костянтин Пронтенко, Тарас Кириченко, Василь Пронтенко // Спортивний вісник Придніпров’я. – 2006. – № 3. – С. 26-28. (Внесок автора – у визначенні переваг та позитивних рис гирьового спорту).

7. Пронтенко К. В. Вплив занять гирьовим спортом на фізичне здоров’я курсантів ВВНЗ операторського профілю у процесі навчання / Костянтин Пронтенко // Молода спортивна наука України : зб. наук. пр. з галузі фіз. культури та спорту. – Л., 2008. – Вип. 12, т. 4. – С. 183-188.

8. Пронтенко К. В. Динамика показателей физического развития и функционального состояния курсантов ВВУЗ операторского профиля на этапе первоначального обучения под воздействием занятий гиревым спортом / К. В. Пронтенко // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту : наук. моногр. / за ред. С. Єрмакова. – Х., 2008. – № 5. – С. 111-115.

9. Пронтенко К. В. Дослідження рівня фізичної підготовленості курсантів ВВНЗ операторського профілю на етапі первинного навчання при проведенні спортивно-масової роботи з використанням засобів гирьового спорту / Пронтенко К. В., Романчук С. В. // Сучасні технології у сфері фізичного виховання, спорту та валеології : зб. наук. пр. ІІ Міжнар. (інтернет) наук.-практ. конф., 24-25 трав. 2008 р. – Х., 2008. – С. 54-59. (Внесок автора полягає у дослідженні впливу занять з гирями на рівень та динаміку фізичної підготовленості курсантів).

10. Пронтенко К. В. Удосконалення фізичної підготовленості курсантів ВВНЗ операторського профілю на етапі первинного навчання засобами гирьового спорту / Пронтенко К. В. // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту : наук. моногр. / за ред. С. Єрмакова. – Х., 2008. – № 7. – С. 94-97.

11. Пронтенко К. В. Развитие силы средствами гиревого спорта у курсантов в процессе обучения / Константин Пронтенко, Василий Пронтенко // Фізична підготовка військовослужбовців : матеріали відкритої наук.-метод. конф. (29-30 квіт. 2003 р.). – К., 2003. – С. 170-173. (Внесок автора полягає у дослідженні рівня розвитку основних фізичних якостей курсантів протягом навчання у ВВНЗ).

12. Пронтенко К. В. Влияние занятий гиревым спортом на эффективность военно-профессионального обучения курсантов / Пронтенко К. В. // Фізична підготовка військовослужбовців : матеріали ІІ відкритої наук.-метод. конф. (9-10 січ. 2004 р.). – К., 2004. – С. 165-170.

13. Пронтенко К. В. Динамика развития физических качеств у курсантов технических ВУЗов – будущих операторов АСУ в процессе занятий гиревым спортом / Пронтенко К. В. // Теоретические и прикладные аспекты развития гиревого спорта : 4-я междунар. науч.-практ. конф. : материалы конф. – Алушта, 2007. – С. 57-58.

14. Пронтенко К. В. Оптимизация физической подготовки курсантов технических ВУЗов средствами гиревого спорта / Пронтенко К. В. // Теоретические и прикладные аспекты развития гиревого спорта : 4-я междунар. науч.-практ. конф. : материалы конф. – Алушта, 2007. – С. 59-60.