Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


553. Михайлова Тетяна Петрівна. Удосконалення економічного аналізу та контролю якості продукції (на прикладі сільськогосподарських підприємств Хмельницької області): дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Михайлова Т.П. Удосконалення економічного аналізу та контролю якості продукції (на прикладі сільськогосподарських підприємств Хмельницької області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дисертація присвячена розробці актуальних питань удосконалення методології та методики економічного аналізу й контролю якості сільськогосподарської продукції відповідно до вимог ринкової економіки.

Вивчено, проаналізовано та узагальнено наявний у вітчизняній та зарубіжній економічній літературі досвід тлумачення змісту якості продукції, та вплив базових концепцій на необхідність системного управління якістю.

Здійснено аналіз динаміки якості сільськогосподарської продукції та виділено основні напрямки удосконалення діючої системи її нормування. На основі дослідження практики обліку внесено пропозиції щодо вдосконалення процесу формування аналітичної інформації для потреб управління якістю продукції галузі.

Обгрунтовано й розроблено методичні та організаційні засади побудови економічного аналізу якості продукції, як оперативного, так і наступного за результатами місяця, кварталу, року, що надасть можливість розкрити глибинні резерви її оптимізації. Досліджено вплив комплексу факторів на економічну ефективність підвищення рівня якості продукції агропідприємств та запропоновано математичну модель процесу формування якості сільсьскогосподарської продукції.

Визначено основні напрямки реформування наявних форм контролю якості агропродукції та організації її заготівель. Розроблено методику внутрішньогосподарського економічного контролю якості продукції сільськогосподарських підприємств.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі, що полягає в дослідженні і розробці науково-методичних і практичних рекомендацій з удосконалення еклномічного аналізу та контролю якості продукції підприємств сільськогосподарської галузі. Результати досліджень дають можливість зробити ряд висновків:

1. Підхід до тлумачення якості безпосередньо спрямовує суспільний пошук способів впливу на її формування. Трактування економічного змісту поняття “якість продукції”, що існують в економічній літературі, є дискусійними. На основі детального вивчення змістового навантаження та взаємозв’язку категорій “суспільна споживча вартість”, “споживча цінність” й поняття “якість продукції” інтерпретовано останню як формуючу споживчу цінність продукції. Запропонований методологічний підхід дозволяє розглядати процес виробничо-збутової діяльності як націлений на створення певних визнаних цінностей і вигод для споживача та створює підстави для вирішення практичних питань розбудови сучасних механізмів управління якістю продукції.

Аналіз офіційних даних Держкомстату України свідчить про нестійку динаміку рівня якості більшості видів реалізовуваної сільськогосподарської продукції й підтверджує низьку зацікавленість вітчизняних сільгоспвиробників у підвищенні вимог до якості. В зв’язку зі слабкістю ринкового механізму саморегулювання для здійснення позитивних зрушень у питанні забезпечення якості та безпеки продукції вітчизняної сільськогосподарської галузі необхідною умовою виступає розробка ефективних організаційно-економічних інструментів регулювання діяльності підприємств.

2. Забезпечення ефективного функціонування системи якості продукції на підприємстві передбачає активне використання засобів обліку, економічного контролю та аналізу як основних інструментів управління виробничим процесом.

Як показали дослідження, можливості оперативного реагування та провадження систематичного контролю й аналізу формування якості виробленої продукції на сільськогосподарських підприємствах значно звужені через низький рівень інформаційного забезпечення. З метою налагодження внутрішньогосподарського оперативного обліку виробництва і реалізації продукції в розрізі її якісних категорій рекомендується розширити перелік відслідковуваних показників якості шляхом відповідного доповнення змісту первинних документів. Для відокремленого обліку готової продукції різних якісних категорій в облікових регістрах доцільно окремо групувати види продукції за каналами реалізації та категоріями якості. Здійснення обліку виходу й реалізації готової продукції за її якісними категоріями дозволяє диференційовано, залежно від результатів, нараховувати оплату праці працівникам, сприяє вдосконаленню обліку розрахунків з покупцями та замовниками, а також забезпечує необхідною оперативною інформацією керівників підрозділів.

Рекомендовано також доповнити перелік статистичних форм звітності сільськогосподарських підприємств натуральними і вартісними показниками частки категорій якості товарної продукції, що забезпечить можливість централізованого впливу на хід розвитку процесу формування і збереження якості продукції галузі.

3. Важливим елементом управління якістю продукції є організація оперативного економічного контролю та аналізу рівня якості готової продукції.

Запропонований алгоритм оперативного контролю та аналізу якості продукції галузей молочного скотарства та птахівництва включає щоденну фіксацію за окремими працівниками даних щодо якісних параметрів одержуваної продукції й витрат кормів з подальшим вивченням відповідності якісного виходу продукції понесеним витратам. Для забезпечення контролю якості реалізовуваної продукції та виконання планових договірних зобов’язань виробничими підрозділами рекомендовано до впровадження “Реєстри поточного контролю якості реалізованої продукції”.

Розроблений порядок оперативного аналізу якості передбачає розраховувати відхилення реалізаційних цін та втрати (додаткову виручку) від реалізації молока за рахунок факторів жирності (білковості), гатункової структури; з ВРХ, реалізованої на м’ясо – за рахунок реалізації важковагового молодняка, дорослої худоби середньої вгодованності, нижче середньої, худої; з реалізації зерна пшениці – за рахунок І – VI класів його якості. За рахунок цих же факторів може бути проведений аналіз впливу якості на прибуток і рентабельність за підсумками року та за інші проміжки часу.

4. У процесі порівняльного аналізу проведених розрахунків встановлено, що оцінка ефективності сільськогосподарських галузей лише за показниками валового виходу продукції не є об’єктивною. Рекомендований алгоритм аналізу економічної ефективності досягнутого рівня якості продукції передбачає зміни величин валового прибутку, коефіцієнта валового прибутку, рентабельності виробництва досліджувати в залежності від формуючих їх факторів: фізичної маси продукції, витрат на 1 центнер, ціни реалізації 1 центнера та, у випадку встановлення залікової маси, – коефіцієнта заліковості реалізованої продукції.

5. Шляхом аналізу наявних тенденцій формування якості й економічної ефективності продукції сільськогосподарських підприємств на прикладі господарств Хмельницької області виділено фактори концентрації, інтенсифікації, спеціалізації та продуктивності праці як основні, що визначають рівень такого показника як вихід молочного жиру від корови. Доля якісних факторів зміни рентабельності виробництва галузі молочного скотарства склала 94,5%, в тому числі за рахунок якості молока рентабельність варіює на 33,06%, за рахунок частки товарного молока (спеціалізації) – на 29,17%.

6. Зміни в системі господарювання України вимагають першочергового вирішення завдань економічного контролю якості та безпеки продукції, вдосконалення діючої методики контролю. Дослідження вітчизняної законодавчо-нормативної бази в порівнянні з сучасними вимогами законодавчих актів, що регулюють реалізацію сільськогосподарської продукції на світовому ринку, дозволило виявити основні недоліки, обумовлені відсутністю чіткої законодавчої системи регламентації, відповідної умовам ринкового середовища, й зробити висновок про нагальну гостроту вирішення питання узгодження наявної вітчизняної нормативно-правової бази щодо гарантій якості та безпеки продукції галузі.

На основі аналізу світової та вітчизняної практики сільськогосподарських підприємств рекомендовано централізовану форму побудови системи контролю якості продукції як таку, що надасть можливість:

  1. об’єктивно відслідковувати рівень якості реалізованої продукції сільськогосподарських підприємств, підвищити точність і надійність контролю;

  2. покращити організацію заготівель сільськогосподарської продукції;

  3. ліквідувати причини спорів між постачальниками та переробниками й впорядкувати організацію розрахунків між ними;

  4. сформувати єдиний банк даних щодо якості реалізовуваної продукції сільськогосподарських підприємств і на цій основі розширити межі управління в цій сфері.

7. Інтенсифікація виробництва в сучасних умовах конкуренції практично не можлива без постійного вдосконалення методів управління й пошуку резервів підвищення якості продукції. Вивчення практики підтверджує, що ефективні результати при цьому досягаються за умови чіткої організації внутрішньогосподарського контролю.

Розроблена модель елементів системи економічного контролю якості продукції сільськогосподарських підприємств (етапи, напрямки) з урахуванням часового аспекту контролю грунтується на поєднанні засобів фактичного контролю та документальних методів. Для оформлення узагальнених результатів здійсненого контролю рекомендується заповнювати відомість запропонованої форми, яка слугуватиме інформаційним джерелом наступного аналізу руху продукції за якісними категоріями.

З метою підвищення якості економічного контролю та його координації окреслено коло робіт з організації внутрішньогосподарського контролю відповідно до орієнтації на пріоритетність завдань попереднього і поточного контролю якості.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Михайлова Т.П. Методика оцінки якості сільськогосподарської продукції // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. - Вип. 7. / Відп. ред. О.П. Степанов.- К.: КНЕУ, 2001.-С.342-351.-0,6 д.а.

    Михайлова Т.П. Роль обліку, контролю та аналізу в системі управління якістю сільськогосподарської продукції // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. - Спец. вип.: Удосконалення економічної роботи на сільськогосподарських підприємствах в умовах перехідної економіки.- К.: КНЕУ, 2003.-С.457-461.-0,2 д.а.

    Михайлова Т.П. Сучасний стан вітчизняного виробництва зерна і контроль його якості // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. – Вип. 8. / Відп. ред. С.І. Дем’яненко.- К.: КНЕУ, 2002.-С.179-184.-0,3 д.а.

    Михайлова Т.П. Роль та механізм забезпечення якості продукції АПК в економіці України // Науковий вісник Національного аграрного університету. Збірник наукових праць. Випуск 44.- К., 2001.-С.157-160.-0,15 д.а.

    В інших виданнях:

    1. Михайлова Т.П. Качество сельскохозяйственной продукции и пути его улучшения // Аграрная экономика: история, проблемы, перспективы. Материалы международной научно-практической конференции. Часть 1.- Горки; Белорусская госуд. с.-х. акад., 2000.-С.89-91.-0,1 д.а.

    2. Михайлова Т.П. Економічна суть якості продукції аграрних підприємств та її вимірювання // Проблеми формування ринкової економіки. Спеціальний випуск. Реструктуризація аграрних підприємств і земельна реформа: стан, проблеми, перспективи. Міжвідомчий науковий збірник. Спеціальний випуск / К.: КНЕУ, 2000.-С.391-393.-0,15 д.а.

    3. Михайлова Т.П. Формування витрат по підвищенню якості сільськогосподарської продукції // Удосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні: Тези допов. міжнар. наук.-практ. конф. 16-18 жовтня 2000 року.- К.: КНЕУ, 2000.-С.261-262.-0,1 д.а.

    4. Михайлова Т.П. Економічні показники оцінки якості сільськогосподарської продукції // Трансформація курсу “Економічний аналіз діяльності підприємства”: Тези допов. міжнар. наук.-метод. конф. 16-17 трав. 2002 р. / Відп. за вип. Л.М. Кіндрацька.- К.:КНЕУ, 2002.-С.316-319.-0,15 д.а.

    5. Линник В.Г., Михайлова Т.П. О взаимосвязи качества продукции и её себестоимости // Учет, анализ и финансы в организациях АПК: состояние и пути усовершенствования: Материалы международной научно-практической конференции / Отв. ред. А.С. Чечеткин.- Горки; Белорусская госуд. с.-х. акад., 2003.-С.8-10-0,1 д.а. (особисто автору належить 0,05 д.а. – організація розподілу затрат з врахуванням якості агропродукції)