Яворовський Петро Петрович. Удосконалення агротехніки вирощування садивного матеріалу декоративних деревних рослин : Дис... канд. с.-г. наук: 06.03.01 / Національний аграрний ун-т. — К., 2004. — 135арк. — Бібліогр.: арк. 112-130.
Анотація до роботи:
Яворовський П.П. Удосконалення агротехніки вирощування садивного матеріалу декоративних рослин. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.03.01 – лісові культури і фітомеліорація. Національний аграрний університет Кабінету Міністрів України, Київ, 2004.
Дисертація присвячена удосконаленню агротехніки вирощування садивного матеріалу для створення декоративних насаджень на території сельбищної частини міст та для міських і приміських лісів.
Показано, що обробка насіння регулятором росту триманом-1 і кореневе підживлення сіянців комплексними мінеральними добривами (ВІДАКС-Н), а також вуглеамонійними солями, сприяє збільшенню лінійних розмірів та маси деревних рослин. Застосування протруйників дивіденду і бенлату, стимулятора росту триману-1, суміші мікроелементів, а також комплексного препарату, який містить триман-1, бенлат й мікроелементи, індукує підвищення схожості та енергії проростання насіння сосни звичайної. З’ясовано, що однорічні сіянці сосни звичайної і дуба звичайного, які вирощені з насіння, обробленого триманом-1 та підживлені добривами ВІДАКС-Н, мають високі біометричні показники. Підживлення рослин сумішшю вуглеамонійних солей і аміачною селітрою зумовлює інтенсивний ріст сіянців липи дрібнолистої. Виявлена висока ефективність застосування регулятора росту триману-1 при вирощуванні саджанців деревних рослин у контейнерах.
Встановлено, що підсихання кореневої системи при пересаджуванні гальмує процеси поглинання води та знижує транспірацію листками деревних рослин. Екзогенна обробка саджанців полімерними регуляторами росту полістимуліном К і полістимуліном А-6 стабілізує водний режим, захищає кореневу систему від висихання, зменшує інтенсивність транспірації та непродуктивного дихання.
Розроблено технологію приготування плівкоутворюючих сумішей для підвищення приживлюваності саджанців деревних порід. Наведено результати візуальної і спектральної оцінки стану й ступеня пошкодження деревних рослин за дії водного і мінерального дефіциту. Запропоновано спосіб вирощування сіянців лісових культур, який дозволяє значно покращити якість і приживлюваність садивного матеріалу.
У результаті дослідження підготовки насіння деревних видів до посіву, вивчення впливу стимулятора росту триману-1, вуглеамонійних солей, їх комплексів, полістимуліну-К і полістимуліну А-6, умов ґрунтового мінерального та водного живлення на ріст і розвиток сіянців і саджанців деревних рослин отримано наступні висновки:
1. Використання стимулятора росту ауксинової і цитокінінової дії триману-1 спричиняє послаблення гальмуючого ефекту протруйників та підвищення схожості насіння деревних видів рослин. Для активізації ростових процесів сходів деревних рослин запропоновано використовувати суміш мікроелементів Со (0,5), Мg (4,9), Cu (4,9), Fe (4,9), Zn (4,9) і В (4,9), що становить 25 мг/л водного розчину.
2. Передпосівна обробка триманом-1насіння сосни звичайної (10 г/т), дуба звичайного (100 мг/л розчину), берези повислої (25 мг/л розчину) підвищує його схожість у сосни на 37% і дуба на 5 (через 14 діб), берези на 9% (через 30 діб).
3. Підживлення вуглеамонійними солями і їх комплексами в сипкому стані з внесенням у міжряддя на глибину 5 – 7 см з наступним пригортанням збільшує порівняно з контролем висоту й масу рослин в повітряно-сухому стані та масу кореневої системи: сіянців сосни звичайної при внесенні ВІДАКСу-Н (20 г/м2) на 84%, 96 і 46%, дуба червоного – на 21%, 107 і 107%, сіянців липи дрібнолистої при внесенні суміші ВАС і аміачної селітри (10 г/м2 + 10 г/м2) – на 162%, 260 і 148%.
4. Замочування живців у водному розчині триману-1 (20 мг/л) протягом 4 год сприяє збільшенню після укорінення приросту у висоту самшиту вічнозеленого на 53%, загальної маси дворічних рослин у повітряно-сухому стані – на 210 та маси кореневої системи – на 268% порівняно з контролем. У туї західної після замочування живців у водному розчині триману-1 (20 мг) протягом 2 год, зафіксовано збільшення біометричних показників на 38%, 149 і 100%.
5. Обробка навесні дворічних саджанців при висаджуванні в контейнери триманом-1 (20 мг/л або 250 мл на рослину), а також повторна обробка й підживлення в ІІ декаді червня триманом-1, мікроелементами та добривами (500 мл на рослину) забезпечують зростання висоти трирічних саджанців самшиту вічнозеленого на 13%, загальної маси в повітряно-сухому стані на 92 та маси кореневої системи на 60%. Аналогічні показники у туї західної збільшуються на 0,5%, 56 і 49%.
6. Пересаджування рослин викликає порівняно з контролем зменшення вмісту води в коренях, зростання водного дефіциту і зменшення інтенсивності транспірації надземної частини у клена гостролистого (на 21%, 8 і 136%), гіркокаштана звичайного (на 19%, 6 і 320%), липи широколистої (на 17%, 12 і 97%) та дуба червоного (на 5%, 4 і 367%).
7. Обробка кореневих систем деревних саджанців при пересаджуванні розчинами полістимуліну К і полістимуліну А-6 з пролонгованою цитокініновою й ауксиновою активністю (10-4М) сприяє зменшенню водного дефіциту у коренях порівняно з контролем у дуба червоного на 59%, липи широколистої – 45, клена гостролистого – 43 та гіркокаштана – на 52%.
8. Оптимальний рівень мінерального живлення саджанців (N1Р2K1) і застосування полімерних регуляторів росту полістимуліну К й полістимуліну А-6 ініціює збільшення інтенсивності фотосинтезу в пересаджених саджанців порівняно з контролем, зокрема у клена гостролистого та гіркокаштана звичайного – на 43%, дуба червоного – 25, липи широколистої – на 27%.
9. Визначення дефіциту азоту, фосфору, калію і води в ґрунті на ранніх етапах виникнення посухи та мінерального голодування рослин запропоновано проводити за розробленою методикою листової діагностики з використанням спектральних коефіцієнтів відбиття світла листям.
10. Наукові-методичні розробки по вирощуванню і використанню садивного матеріалу дозволяють значно покращити його якість й підвищити ступінь приживлюваності в декоративних, міських та приміських насадженнях.
Публікації автора:
1.Яворовський П.П., Дульнєв П.Г. Вплив протруйників, регуляторів росту та мікроелементів на схожість та енергію проростання сосни звичайної (Pinus silvestris L.) // Науковий вісник Національного аграрного університету. Лісівництво. – 2001. – Вип. 46.- С.127-132 (автором особисто проведені лабораторні дослідження та їх статистична обробка).
2.Дульнєв П.Г., Калініченко О.А., Яворовський П.П. Елементи технології вирощування сіянців сосни звичайної з використанням комплексного мінерального добрива на основі вуглеамонійних солей і стимулятора росту “Триман – 1” // Агроекологічний журнал. - 2002. - № 4.- С.34-37 ( автором особисто закладено дослідні об’єкти, встановлено залежності між біометричними показниками сіянців та видами і нормами внесення міндобрив).
3.Григорюк І.П., Яворовський П.П., Ткачов В.І., Калініченко О.А. Полімерні регулятори росту для захисту саджанців деревних порід від водного дефіциту // Захист рослин. - 2002.- № 9.- С.16-17 (автором особисто досліджена роль полімерних регуляторів росту при пересаджуванні).
4.Яворовський П.П., Дульнєв П.Г., Григорюк І.П. Дія комплексних препаратів, які містять протруйники, стимулятори росту і мікроелементи, на схожість насіння та ріст коренів сосни звичайної (Pinus silvestris L. // Захист рослин. – 2002.- № 10 – С.17 (автором особисто проведені дослідження ефективності комплексних препаратів на схожість і ріст коренів сосни звичайної).
5.Яворовський П.П., Калініченко О.А. Ефективність дії стимулятора росту “Триман – 1” на ріст укорінених живців туї західної (Tluja occidentalis L.) і самшиту вічнозеленого (Buxus sеmpervirens L) // Науковий вісник Українського державного лісотехнічного університету (Збірник науково-технічних праць).- Випуск 12.4. – 2002.- С.268 – 271 (автором особисто досліджена дія стимулятора росту на ріст укорінених живців самшиту і туї).
6.Яворовський П.П. Динаміка розвитку лісів і шляхи вдосконалення ландшафтно-екологічного лісівництва в лісопаркових господарствах Києва // Науковий вісник Національного аграрного університету. Лісівництво. – 2002.- Вип.54.- С.152-158 (автором проаналізована динаміка розвитку лісів у лісопаркових господарствах Києва за 40-річний період).
7.Яворовський П.П. Використання нових агрохімікатів у садівництві та лісовому господарстві // Вуглеамонійні солі, комплексні добрива на їх основі та регулятор росту і розвитку рослин триман-1 для сільськогосподарського виробництва та лісорозведення. Рекомендації для використання / НАН України; Українська академія аграрних наук. – К.: ВПП “Компас”, 2002. – С.37-40 (автором підготовлені рекомендації щодо застосування вуглеамонійних солей, комплексних добрив на їх основі і триману-1 в лісовому господарстві).
8.Моргун В.В., Григорюк І.П., Ткачов В.І., Яворовський П.П. Застосування полімерних регуляторів росту і добрив для підвищення життєздатності саджанців деревних рослин (наукові основи і рекомендації).- К.: Наук. світ, 2001.- 42 с (автором особисто проведені дослідження впливу ґрунтової посухи і умов мінерального живлення на приживлюваність саджанців).
9.Григорюк І.П., Моргун В.В., Яворовський П.П., Ткачов В.І. Наукове обґрунтування і удосконалення агротехніки вирощування декоративних деревних насаджень за умов водного і мінерального дефіциту (Методичні рекомендації).- К.: Наук. світ, 2002 – 35 с (автором особисто досліджено вміст азоту, фосфору і калію в листках саджанців за різних умов мінерального живлення, а також параметри водного режиму листків під час посухи).
10. Деклараційний патент на винахід № 52873А, Україна, ККВ Со7Д213/89, А01№43/40, А01№59/00. Спосіб вирощування лісових культур. П.Г. Дульнєв, О.Є. Давидова, В.В. Сірик, В.П. Власишин, М.М. Сторчак, К.К. Мельник, М.Д. Максименко, К.Ю. Деревяненко, Г.В. Шлончак, Г.А. Шлончак, Г.М. Колісниченко, П.П. Яворовський. - Опубл. 15.01.2003, Бюл. №1 (автором проведено вирощування, кореневе підживлення і обробку насіння сіянців лісових культур біологічно активними речовинами).
11.Javorovsky P.P., Grygoryuk I.P., Tkachev V.I. The role of photosynthetic seedlings processes in development of tree seedeings tolerance to deficit of nutrition // Inter. Conf. “Photosynthesis and Crop Production” 7-11 (October, 2002, Kyiv, Ukraine). Programme and Abstracts. – Kyiv, 2002. – P. 110-111 (автором особисто підготовлені матеріали про процеси фотосинтезу у саджанців при дефіцитах їх живлення).
12.Михальський Н.Ф., Яворовський П.П. Основы технологии выращивания декоративных древесных насаждений в условиях водного и минерального дефицитов // Тез. доп. VІІІ конф. молодих вчених «Сучасні напрямки у фізіології та генетиці рослин» (Київ, 23-25 жовтня 2002 р.). – К.: Логос, 2002.- С. 49 (автором особисто опрацьована технологія вирощування саджанців в умовах нестачі води, азоту, фосфору і калію).
13.Яворовский П.П., Григорюк И.А., Михальский Н.Ф., Машковская С.П. Реакция саженцев конского каштана обыкновенного (Aesculus hippocastanum L.) на водный процесс и способы ее регуляции // Тезисы докл. V създа об-ва физиологов растений России и Междунар. конф. «Физиология растений – основа фитобиотехнологии» (Пенза, 15-21 сентября 2003 г.).- Пенза: 2003.- С. 168 (автором особисто підготовлені матеріали стосовно вивчення реакції саджанців каштана звичайного на водний стрес).