Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Мистецтвознавство / Образотворче мистецтво


Белічко Наталія Юріївна. Творчість Георгія Малакова в контексті розвитку української графіки 50-70 років ХХ століття : дис... канд. мистецтвознавства: 17.00.05 / Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Белічко Н. Ю. Творчість Георгія Малакова в контексті розвитку української графіки 50 – 70-х років ХХ ст. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства за спеціальністю 17.00.05 – образотворче мистецтво. Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню художнього доробку видатного українського графіка Г. Малакова. Вперше у максимальному обсязі проведено комплексне вивчення його творчості на тлі культурно-історичних подій в Україні другої половини ХХ ст. Проаналізовано основні процеси в мистецькому середовищі, що вплинули на розвиток і становлення особистості художника. Під час дослідження були виявлені маловідомі факти життя і творчості, окреслені найважливіші етапи мистецької біографії. На зібраному фактологічному матеріалі розкрито особливості художнього мислення митця, його естетичні ідеали. Проведено мистецтвознавчий аналіз графіки художника, на основі якої виявлено стилістичні та образні новації.

  1. Складні та різнорідні суспільно-історичні процеси 50–70-х років ХХ ст. активно вплинули на формування мистецького середовища і, відповідно, на становлення та розвиток особистості Г. Малакова. Вона формувалася в умовах своєрідної взаємодії об’єктивних і суб’єктивних складових цих процесів: суспільні зміни і події закономірно ставали фактами життя майбутнього художника.

  2. У 50–70-ті роки ХХ ст. визначилися основні тенденції розвитку української станкової і книжкової графіки (в контексті яких відбувалося формування і еволюція творчості Г. Малакова). Її визначальними особливостями були новаторські пошуки формотворення; тяжіння до національної своєрідності; монументалізація образу як засіб героїзації; створення великих тематичних серій; узагальненість та оригінальність образного вирішення; експериментування у застосуванні різних графічних технік, що їх сміливо впроваджували майстри тієї доби.

  3. У творчості Г. Малакова як невід’ємній складовій української графіки зазначеного періоду відобразилися її концепції та досягнення. І разом з тим, перебуваючи у загальному руслі мистецьких процесів, вона становить абсолютно своєрідне явище як за самобутньою манерою виконання, так і за новаторськими тематичними спрямуваннями митця. Малюнки тушшю пером “Автобіографічного альбому” є унікальним явищем в українському мистецтві, що мають велике історико-документальне значення та мистецьку вартість. Аркуші “Акулкініани” несуть автобіографічне навантаження. В них розкриваються теми, які були недопустимі в офіційному мистецтві.

  4. Маловідомими фактами творчої біографії художника є книжкове оформлення та ілюстрації до творів сучасних українських та зарубіжних письменників. Поза увагою мистецтвознавства залишився значний доробок Г. Малакова в цій галузі, який є неординарним явищем як за кількістю оформлених книжок, так і за індивідуальною манерою та майстерністю виконання. Досягнувши високого фахового рівня в техніці малюнка тушшю пером і акварелі, так само успішно працював і в лінориті. Проте, формальні новаторські пошуки ніколи не були для нього самодостатньою метою. Творчість Г. Малакова розподіляється на окремі, чітко визначені етапи, які пов’язані як з фактами його біографії, так і з суспільними процесами. Саме цим обумовлена тематична спрямованість його мистецької спадщини, її глибока змістовність і громадянська значимість, що вирізняє його творчу особистість серед сучасників.

  5. Мистецтвознавчий аналіз творів Г. Малакова засвідчує своєрідність його стилю, неповторність індивідуальної манери, фахову досконалість творчого методу, незалежність мислення і, відповідно, втілення переконань і думок в образну форму. Ці риси виявилися на ранньому етапі творчості та в подальшому еволюціонували шляхом удосконалення формальних та образотворчих прийомів.

Список опублікованих за темою дисертації праць

  1. Белічко Н. Прикмети епохи у творчості Георгія Малакова // Українська академія мистецтва. Дослідницькі та науково-методичні праці. Вип. 5. – К., 1998. – С. 147–154.

  2. Белічко Н. Художник – лицар Георгій Малаков // Art line. – 1999. – № 5 – 6. – С. 8–9.

  3. Белічко Н. Книжкова графіка Георгія Малакова // Українська академія мистецтва. Дослідницькі та науково-методичні праці. Вип. 7. – К., 2000. – С. 198–208.

  4. Белічко Н. Західноєвропейські мотиви у творчості Георгія Малакова // Українська академія мистецтва. Дослідницькі та науково-методичні праці. Вип. 8.– К., 2001. – С. 258–266.

  5. Белічко Н. Світ сучасника в екслібрисах Георгія Малакова // Мистецтвознавство України: Зб. наук. праць. Вип. 2.– К.: Кий, 2001. – С. 74–83.

  6. Георгій Васильович Малаков. Каталог. Альбом (із фондів НБУВ) / Автор-упорядник Н. Ю. Белічко. – К., 2000. – 160 с.

  7. Белічко Н. Колекція Георгія Малакова у фондах НБУВ // Бібліотечний вісник. – 1996. – № 5. – С. 34–35.

  8. Беличко Н. Георгий Малаков – художник-летописец Второй мировой // Арсенал ХХІ століття. – 2000. – № 2. – С. 95–99.

  9. Белічко Н. Тема дитинства у творчості Г. Малакова // Мистецтвознавчі записки: Зб. наук. праць. Вип. 1(2). – К., 2002. – С. 79–88.

  10. Белічко Н. Українська книжкова графіка 50-70-х років ХХ ст. // Рукописна та книжкова спадщина України. Вип. 8. – К., 2003. – С. 126–142.

Анотації