Береза Наталія Володимирівна. Цитопротекторна терапія координаційними сполуками аденозинтрифосфату в комплексному лікуванні хворих на нейроциркуляторну дистонію та ішемічну хворобу серця: дисертація канд. мед. наук: 14.01.11 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Береза Н.В. Цитопротекторна терапія координаційними сполуками аденозинтрифосфату в комплексному лікуванні хворих на нейроциркуляторну дистонію та ішемічну хворобу серця. – РУКОПИС.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2003.
Дисертація присвячена проблемі удосконалення лікування хворих на нейроциркуляторну дистонію та ішемічну хворобу серця шляхом корекції властивих їм змін функціонального стану міокарда за допомогою комплексної терапії з включенням координаційних сполук (КС) на основі аденозинтрифосфату (АТФ).
Показано, що використання цитопротекторного засобу КС на основі АТФ у комплексному лікуванні цієї категорії хворих є доцільним, оскільки супроводжується підвищенням клінічної ефективності лікування, толерантності до фізичних навантажень, а у хворих на ішемічну хворобу серця сприяє нормалізації показників діастолічної функції лівого шлуночка в спокої і при ізометричному навантаженні, зниженню активності процесів вільнорадикального окислення та підвищенню активності ферментів антиоксидантного захисту сироватки крові. Досліджено мембраностабілізуючі ефекти комплексної терапії з включенням КС на основі АТФ у таких хворих. Розроблені критерії диференційованого застосування КС на основі АТФ при лікуванні хворих на нейроциркуляторну дистонію і ішемічну хворобу серця в залежності від початково визначеного рівня толерантності до фізичних навантажень за даними велоергометричного тесту та при зниженні інотропного резерву міокарда за даними проби з ізометричним навантаженням.
У дисертації проведено теоретичне узагальнення та дістала подальшого вирішення актуальна науково-практична задача – удосконалення лікування хворих на нейроциркуляторну дистонію та стабільну стенокардію напруги шляхом корекції порушень метаболізму міокарда і пов'язаних з цим порушень скоротливої активності, діастолічної функції лівого шлуночка і функціонального стану серцево-судинної системи за допомогою цитопротекторної терапії координаційними сполуками на основі аденозинтрифосфату.
1. Клінічна ефективність комплексної терапії з включенням координаційних сполук на основі аденозинтрифосфату у хворих на нейроциркуляторну дистонію і стабільну стенокардію І-ІІ ФК щодо зменшення частоти кардіалгій і нападів стенокардії, вираженості вегетативних розладів, ознак гіпервентиляційного синдрому перевищує таку без включення координаційних сполук, що частково пов'язано з помірною негативною хронотропною дією цих сполук.
2. Сублінгвальне застосування координаційних сполук на основі аденозинтрифосфату у формі препарату АТФ-ЛОНГ в дозі 60 мг на добу добре переноситься у 96% хворих і не виявляє суттєвої побічної дії.
3. Цитопротекторна дія координаційних сполук на основі аденозинтрифосфату у комплексному лікуванні хворих на ІХС полягає у зменшенні концентрації малонового діальдегіду на 21,6% та підвищенні активності ферментів антиоксидантного захисту сироватки крові і еритроцитарних мембран: супероксиддисмутази на 16,6%, глутатіонредуктази на 31,3%, корегуючому впливі на вміст фосфоліпідів і нормалізації активності Na+-,K+-АТФази в мембранах еритроцитів, відновленні рівнів калію і магнію в сироватці крові.
4. Комплексна терапія з включенням координаційних сполук на основі аденозинтрифосфату у хворих на нейроциркуляторну дистонію сприяє підвищенню, а у хворих на ІХС відновленню інотропного резерву міокарда при ізометричному навантаженні за даними показників фракції викиду і кінцево-систолічного індексу скоротливості. Використання координаційних сполук на основі аденозинтрифосфату у хворих на ІХС супроводжується нормалізацією показників трансмітрального кровотоку в спокої і відновленням початково зниженого діастолічного резерву лівого шлуночка за даними показника DЕ/А при навантаженні.
5. Комплексне лікування хворих на нейроциркуляторну дистонію і стабільну стенокардію І-ІІ ФК з включенням координаційних сполук на основі аденозинтрифосфату приводить до суттєвого покращання толерантності до фізичного навантаження, що проявляється підвищенням сумарної роботи на 59,5% у хворих на нейроциркуляторну дистонію і на 68,4% у хворих на ІХС, потужності останнього ступеня навантаження на 29,9% і 40,5% відповідно та підвищенням економічності роботи серця на 30,3% і 31,1% відповідно.
Публікації автора:
Амосова К.М., Конопльова Л.Ф., Мхітарян Л.С., Береза Н.В., Андреєв Є.В., Верич К.Г., Кутняк В.П. Клінічна ефективність нового вітчизняного препарату метаболічного типу дії АТФ-ЛОНГ та його вплив на фізичний стан хворих з початковими формами ІХС // Ліки України. – 1999. – № 4. – С. 57 – 59. Дисертантом проведений відбір, обстеження і лікування хворих, аналіз і статистична обробка отриманих даних.
Береза Н.В. Клінічна ефективність АТФ-ЛОНГ та його вплив на функціональний стан серцево-судинної системи хворих із некоронарогенними захворюваннями міокарда // Ліки України. – 1999. – № 7-8. – С. 54-56. Дисертант провів відбір хворих, їх обстеження і лікування, клініко-статистичний аналіз, підготував матеріал до друку.
Мхітарян Л.С., Амосова К.М., Береза Н.В., Ліпкан Г.Н., Кутняк В.П. Вплив макроергічного фосфату (АТФ-ЛОНГ) на перебіг вільнорадикальних процесів, структурно-функціональний стан клітинних мембран та показники іонного гомеостазу у пацієнтів з початковими формами ішемічної хвороби серця // Український кардіологічний журнал. – 2000. – № 5-6. – С. 21-25. Дисертант провів огляд літератури щодо методики проведення спеціальних біохімічних досліджень сироватки крові та мембран еритроцитів, здійснив відбір хворих для обстеження і лікування, аналіз і статистичну обробку результатів дослідження.
Амосова К.М., Береза Н.В. Вплив комплексного лікування з включенням АТФ-ЛОНГ на показники скорочувальної здатності міокарда у хворих на ІХС в спокої та при ізометричному навантаженні // Галицький лікарський вісник. – 2001. – Т. 8, № 4. – С. 10-12. Дисертант провів огляд літератури, присвяченої методикам дослідження показників діастолічної функції лівого шлуночка, класифікації її порушень. Провів відбір хворих, інструментальне обстеження і лікування, аналіз і статистичну обробку отриманих даних.
Амосова Е.Н., Береза Н.В., Потапкова И.В. Влияние комплексной терапии с включением АТФ-ЛОНГ на диастолическую функцию левого желудочка у больных ишемической болезнью сердца в покое и при изометрической нагрузке // Врачебное дело. – 2002. – № 3-4. – С. 48-51. Дисертант провів відбір хворих, їх комплексне обстеження і лікування, аналіз і статистичну обробку отриманих даних.
Деклараційний патент на винахід № 58395 А, Україна, МПК 7 А 61 К 31/00. Спосіб лікування ішемічної хвороби серця / Амосова К.М. (Україна), Береза Н.В. (Україна), Мхітарян Л.С. (Україна). Заявл. 15.01.2003; прийн. рішен. 15.07.2003.// Промислова власність. – 2003. – № 7. – Книга 1.
Мхітарян Л.С., Кутняк В.П., Береза Н.В. АТФ-ЛОНГ в комплексній терапії хворих серцево-судинними захворюваннями // "Сучасні проблеми кардіології та ревматології". Матеріали науково практичної конференції. – Київ. – 1998. – С. 74-75.
Береза Н.В. АТФ-ЛОНГ у комплексному лікуванні пацієнтів із некоронарогенними захворюваннями міокарда та хронічною ішемічною хворобою серця // Матеріали науково-практичної медичної конференції "Сучасні проблеми клінічної фармакології та імунопрофілактики". – Київ: НМУ. – 1999. – С. 26-28.
Береза Н.В., Мхітарян Л.С. Вплив комплексної терапії з включенням натрію аденозинтрифосфату на показники про- і антиоксидантних систем організму та іонний гомеостаз у хворих на ІХС // Матеріали VI Конгресу кардіологів України (тези наукових доповідей). – Київ: Моріон. – 2000. – С. 80.
Береза Н.В., Потапкова І.В., Кушнір Л.В., Журко М.М., Парсенюк Л.Д., Коваленко Т.Б., Малахова Л.І. Вплив комплексної терапії з включенням АТФ-ЛОНГ на показники центральної і периферичної гемодинаміки у хворих на ішемічну хворобу серця в спокої та при ізометричному навантаженні // Збірник науково-практичних робіт (матеріали конференції, присвяченій 125 річчю ЦМКЛ). – Київ: Тираж. – 2000. – С. 116-117.
Амосова К.М. Береза Н.В. Вплив комплексної терапії з включенням препаратів АТФ на показники діастолічної функції лівого шлуночка у хворих початковими формами ІХС // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції "Лекарства человеку" (тези наукових доповідей). – Харьков. – 2002 – Т. XVII, № 1 – С. 3-4.
Амосова К.М., Береза Н.В. Комплексна терапія початкових форм ІХС із застосуванням метаболічних засобів. Результати клінічних, лабораторних та інструментальних досліджень // Матеріали VI Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих учених. – Тернопіль: Укрмедкнига. – 2002. – С. 7.