Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Геолого-мінералогічні науки / Загальна та регіональна геологія


17. Єсипович Станіслав Михайлович. Циклічність геологічних процесів в формуванні земної кори (на прикладі нафтогазоносних регіонів України): дис... д-ра геол. наук: 04.00.01 / НАН України; Інститут геологічних наук. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Єсипович С.М. Циклічність геологічних процесів в формуванні земної кори (на прикладі нафтогазоносних регіонів України). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора геологічних наук за спеціальністю 04.00.01 – загальна та регіональна геологія, Інститут геологічних наук НАН України, Київ, 2004 рік.

Дисертацію присвячено розробці проблемних питань теорії і практики циклічності тектонічних, літолого – стратиграфічних та нафтогазоутворюючих процесів Землі на прикладі нафтогазоносних регіонів України. Перспективи нафтогазносності регіонів України пов’язуються з особливими мобільними ділянками в земній корі – так званими шовними рифтогенними зонами (ШРЗ). Саме в їх межах спостерігається широке різноманіття
осадово – магматичних комплексів, специфічні геодинамічні умови та постійний підтік ювенільних вуглеводнів. ШРЗ достовірно виділяються по історії розвитку регіону, яка описується циклічністю геологічних процесів. На базі Міжнародної геохронологічної шкали У. Харленда, та будови спіральних галактик виділені різнорангові геологічні цикли. Всі вони мають певну довжину та ритмічність і на основі режимів розширення – стиснення характеризують поступальний розвиток планет земної групи.

1. Вищим рангом геологічної циклічності є глобальний галактичний цикл, який продовжується 453 млн. р. Це час, за який Сонячна система перетне весь спіральний рисунок галактики Молочний шлях. Він складається з двох циклів першого порядку довгого та короткого. Останні зіставлені з епох розширення та стиснення і якщо епохи стиснення по довжині приблизно рівні (54 та 57 млн. р) то епохи розширення різко відрізняються і по довжині (265 та 77 млн. р) і по структурі. Всі виділені геологічні цикли мають свою ритміку, яка залежить від зміни режимів розширення-стиснення. Зміна режимів відбувається вже на рівні стадій (час поміж сусідніми катастрофами) якщо вони довші 2 млн. р.

2. Вчення про геосинкліналі органічно розвивається концепцією пульсуючого розширення Землі під дією космічного пресингу, яка сьогодні пояснює геологічні факти історії планети, а також особливості її геодинаміки. Можна припустити, що життєдіяльною силою при розвитку планет земної групи є їх первинна густина. Сам розвиток проходить на фоні боротьби двох сил – природнього розущільнення та примусового ущільнення.

3. Загальна риса розвитку планет земної групи – асиметрія всіх геосфер – від зовнішнього ядра до земної кори, яка ділиться на континентальну та океанічну, товсту та тонку. Асиметрична будова зовнішнього ядра та мантії призводить до того, що існує основне мантійне джерело в області Тихого океану та другорядні мантійні джерела в континентальній частині планети. Саме під їх дією при збільшенні радіуса Землі і були сформовані континентальні “айсберги”.

4. Не дивлячись на те, що континентальні “айсберги” завжди були там де зародились, вони переміщувались в вигляді помірного дрейфу в мантійних хвилях розширення – стиснення, ломаючи тонку океанічну кору та утворюючи нову. З ростом об’єму континентальних “айсбергів” асиметрія земної кори проявлялась все більш рельєфно, завдяки пресингуючій дії головного мантійного джерела в області Тихого океану.

5. На етапах розширення планети завдяки розкритості надр та ізольованості блоків земної кори один відносно одного, значну роль в розвитку земної кори відіграють сили ротаційної динаміки. На етапах стиснення континентальні „айсберги” та геоблоки скорочують площу тонкої океанічної кори в зонах Заварицького – Беньофа та видавлюють в зонах евгеосинкліналей гірські масиви.

6. При зміні режимів розширення – стиснення змінюється площа земної кори, клімат та рівень світового океану. Все це впливає на типи літофацій котрі відкладаються в платформених та геосинклінальних областях. Для епох розширення це теригени, хемогени, перевідкладені карбонати, ефузиви основного та середнього складу. Для епох стиснення – карбонати, продукти інтрузивного магматизму кислого та середнього складу, незначна кількість теригенів та хемогенів.

7. Утворення прогинів, западин, а також глибоководних котловин Середземного, Чорного та Каспійського морів відбувається в результаті „втягування” в товщу астеносфери, на етапах стиснення планети, як серединних масивів древньої консолідації так і автономних блоків земної кори. Саме в шовних рифтогенних зонах, розвинених поміж останніми, утворюється нафта та газ під час примусової фільтрації ювенільних вуглеводнів через динамічно напружені осадово – магматичні товщі збагачені органікою.

8. Основні перспективи нафтогазоносності регіонів України пов’язані з шовними рифтогенними зонами, як активними альпійськими, захороненими палеозойськими та пульсуючими. Дані зони добре виділяються по комплексу геолого – геофізичних методів на рівні блоків фундаменту.

9. Кількісні перспективи нафтогазоносності шовних зон залежать від їх геодинамічної активності. Виходячи з цього, дані неотектоніки, які відображають сучасний динамічний стан земної кори і слугують базою для екологічного прогнозування (землетруси, коливання рівня моря, життєдіяльність біоти та людини) є також важливим елементом прогнозування нафтогазоності надр.

10. В наш час продовжується епоха стиснення Альпійського циклу першого порядку. Хвилі стиснення “втягуючи” в товщу літосфери континентальні блоки та серединні масиви, видавлюють в ослаблених зонах гірські масиви, забезпечуючи постійний підтік вуглеводнів. Остані заповнюють на шляхах своєї міграції пастки як антиклінального так і неантиклінального типів з теригенними та карбонатними колекторами. В залежності від геодинамічних умов, просторового розміщення різнонапружених зон в земній корі, морфології резервуарів та флюїдонепроникних горизонтів положення локальних покладів ВВ може мігрувати в просторі в межах 10-15 км над шовною рифтогенною зоною.

По темі дисертації опубліковані слідуючі роботи:

1. Есипович С.М. История развития планеты Земля - пульсирующее расширение под действием космического прессинга. - Одесса, Изд-во Астропринт, 1998. – 165 с.

2. Теоретичні основи нетрадиційних напрямків пошуку вуглеводнів в Україні. Монографія. Відповідальний редактор М.І.Євдощук. – Київ: Вид-во “НАФТОГАЗ-ПРОГНОЗ”, 2001р. – 290 с.

3. Єсипович С.М. Про можливий механізм пульсуючого розширення Землі// Геологія і геохімія горючих копалин. Львів. №1-2(94-95), 1996, - С.139-150.

4. Есипович С.М. Некоторые представления о развитии спиральных галактик// Мінеральні ресурси України, 2001, № 4, - Київ: Видавничий центр УкрДГРІ. -
С. 45–47.

5. Есипович С.М. Некоторые аспекты развития планеты Земля//Геологічний журнал, – Київ: Наук.думка, 2002. № 1 – С.116–124.

6. Есипович С.М. Динамика изменения среднего радиуса планеты Земля на протяжении фанерозоя//Науковий вісник НГУ, № 3, 2002, – Дніпропетровськ: – С. 75–77.

7. Єсипович С.М. Розвиток седиментаційних комплексів від середньої юри до нижньої крейди на північно-західному шельфі Чорного моря//Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. – Івано-Франківськ: № 3(4) 2002. – С. 42–49.

8. Єсипович С.М. Тектоніка шельфових зон Чорного та Азовського морів.//Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. – Івано-Франківськ: № 4(5). 2002. – С. 33–37.

9. Єсипович С.М. Історія геологічного розвитку та перспективи нафтогазоносності Українських шельфових зон//Нафтова і газова промисловість, 2003, № 4, – Київ: Держнафтогазпром. – С. 3–6.

10. Есипович С.М. История образования глубоководной котловины Черного моря (Ч. 1 – Каледонско-герцинский этап развития)//Науковий вісник НГУ, № 5, 2003, – Дніпропетровськ: – С. 25–29.

11. Есипович С.М. История образования глубоководной котловины Черного моря (Ч. 2 – Альпийский этап развития)//Науковий вісник НГУ, № 7, 2003, – Дніпропетровськ: – С. 22–28.

12. Есипович С.М. Геолого-геофизические и структурно-морфологические характеристики шовних рифтогенных зон//Науковий вісник НГУ, № 10 , 2003, – Дніпропетровськ: – С. 38–40.

13. Єсипович С.М. Можливий механізм прориву Гібралтарської перемички в ранньому міоцені//Нафтова і газова промисловість, 2003, № 6, – Київ: Держнафтогазпром. – С. 11–12.

14. Єсипович С.М. Історія геологічного розвитку та перспективи нафтогазоносності Дніпровсько- Донецької западини//Науковий вісник НГУ, № 11, 2003, – Дніпропетровськ: – С. 28–30.

15. Єсипович С.М. Історія геологічного розвитку та перспективи нафтогазоносності Українських Карпат//Науковий вісник НГУ, № 12, 2003, – Дніпропетровськ: – С. 24–26.

16. Гошовський С.В., Єсипович С.М., Посохов Л.О. Геодинамічні аспекти розвитку Керченсько-Таманської буферної зони в системі Кавказько-Кримської евгеосинкліналі//Мінеральні ресурси України, 2001, № 3, – Київ: Видавничий центр УкрДГРІ. – С. 35–38.

17. Гошовський С.В., Єсипович С.М. Новий погляд на механізм формування Українських Карпат як продукт аналізу фактичного та теоретичного матеріалу// Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. № 3(4) 2002. – С. 33–39.

18. Гошовський С.В., Єсипович С.М. Геодинамічне районування як основа безпечної розвідки й експлуатації родовищ корисних копалин (на прикладі ДДЗ і Складчастого Донбасу)//Мінеральні ресурси України, 2002, № 3, – Київ: Видавничний центр УкрДГРІ. – С.19–20.

19. Гошовський С.В., Єсипович С.М. Глибинна будова та геодинаміка території шельфу Азовського моря//Мінеральні ресурси України, 2003, №2 – Київ: Видавничний центр УкрДГРІ. – С. 28–30.

20. Євдощук М.І., Єсипович С.М. Нові уявлення про формування покладів нафти та природного газу//Доповіді НАН України – Київ:, 2002, № 1, – С.125–128.

21. Есипович С.М. , Сулимов И.Н. Особенности формирования меловых и домеловых отложений Каркинитского прогиба//Нефтегазовая геология и геофизика. – М.: ВНИИОЭНГ, 1991. – Вып. 3. – С. 12–16.

22. Есипович С.М., Баньковский М.В., Гейхман А.М., Пигулевский П.И. Геолого-геофизическая интерпретация данних магнитометрии по шельфу Азовского моря с использованием метода КЭКФ//Сборник научных трудов НГУ, Днепропетровск: 2002, № 13, Т. 4 – С. 186–189.

23. Сулимов И.Н., Безверхов Б.Д., Есипович С.М. Нижний мел северо-западного шельфа Черного моря по данным сейсмостратиграфии//Нефтегазовая геология и геофизика. –
М.: ВНИИОЭНГ, 1992. – Выпуск 4. – С. 5–6.

24. Сулимов И.Н., Благодаров М.И., Есипович С.М., Шикер В.Ю. О прогнозной оценке нефтегазоносности северо-западной акватории Черного моря//Нефтегазовая геология и геофизика. – М.: ВНИИОЭНГ, 1992. – Выпуск. 6. – С. 10–11.

25. Сулимов И.Н., Ларченков Е.П., Есипович С.М., Самсонов В.И. К прогнозу нефтегазоносности черноморского шельфа Украины//Геол. журн. – Київ: Наук. думка,
1993. – № 6. – С. 42–46.

26. Есипович С.М. Перспективы нефтегазоносности с-з шельфа Черного моря в свете тектонической концепции пульсирующего расширения Земли под действием космического прессинга//Тезисы докладов Международной конференции “Глубинное строение литосферы и нетрадиционное использование недр Земли”. – Киев, 1996. – С. 121–122.

27. Есипович С.М. Тектоническое районирование на основе концепции пульсирующего расширения планеты как основа прогноза нефтегазоносности (на примере с-з шельфа Черного моря)//Тезисы докладов Международной конференции “Тектонические и палеогеоморфологические аспекты нефтегазоносности”. – Украина, Крым, пос. Николаевка, 1996. – С. 56–57.

28. Єсипович С.М. Понто-Каспійська плита академіка Бончева, трансформація її в часі й просторі та пов’язані з цим перспективи нафтогазоносності//Збірник наукових праць 5-ї Міжнародної конференції “Нафта-Газ-України-98”, Полтава, Т. 1, – С. 290–291.

29. Єсипович С.М. Пульсуюче розширення планети Земля - подальший розвиток вчення про геосинкліналі//Тези II Міжнародної конференції “Тектоніка і нафтогазоносність Азово-Чорноморського регіону в зв’язку з нафтогазоносністю пасивних околиць континентів”. Крим, Гурзуф, 5-8 вересня, 2000.– С. 84–85.

30. Єсипович С.М. Історія геологічного розвитку ДДЗ//Збірник наукових праць 6-ої Міжнародної науково-практичної конференції “Нафта і газ України - 2000” Івано-Франківськ, Т. 1, – С. 146.

31. Єсипович С.М. Вивчення навколосвердловинного простору з допомогою зломлених хвиль у модифікації неповздовжнього вертикального сейсмічного профілювання//Збірник наукових праць 6-ої Міжнародної науково-практичної конференції “Нафта і газ України - 2000” Івано-Франківськ, Т.1, – С. 302–303.

32. Євдощук М.І., Єсипович С.М. Сучасні уявлення про походження нафти та газу//Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Генезис нафти і газу та формування їх родовищ в Україні як наукова основа прогнозу та пошуку нових скупчень”. Чернігів, лютий, 2001р. – С. 19–21.

33. Єсипович С.М. Формування родовищ нафти та газу не приватне виняткове явище, а закономірний продукт розвитку земної кори в рамках геосинклінально-островодужного процесу//Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Генезис нафти і газу та формування їх родовищ в Україні як наукова основа прогнозу та пошуку нових скупчень”. Чернігів, лютий, 2001. – С. 44–45.

34. Єсипович С.М., Єсипович Н.І. Геодинамічні аспекти розвитку Українського Чорномор’я з позицій пульсаційної теорії//Тези доповідей п’ятої Міжнародної конференції КРИМ-2003. Гурзуф, 8-13 вересня 2003. – С. 34–37.

Публікації автора:

1. Есипович С.М. История развития планеты Земля - пульсирующее расширение под действием космического прессинга. - Одесса, Изд-во Астропринт, 1998. – 165 с.

2. Теоретичні основи нетрадиційних напрямків пошуку вуглеводнів в Україні. Монографія. Відповідальний редактор М.І.Євдощук. – Київ: Вид-во “НАФТОГАЗ-ПРОГНОЗ”, 2001р. – 290 с.

3. Єсипович С.М. Про можливий механізм пульсуючого розширення Землі// Геологія і геохімія горючих копалин. Львів. №1-2(94-95), 1996, - С.139-150.

4. Есипович С.М. Некоторые представления о развитии спиральных галактик// Мінеральні ресурси України, 2001, № 4, - Київ: Видавничий центр УкрДГРІ. -
С. 45–47.

5. Есипович С.М. Некоторые аспекты развития планеты Земля//Геологічний журнал, – Київ: Наук.думка, 2002. № 1 – С.116–124.

6. Есипович С.М. Динамика изменения среднего радиуса планеты Земля на протяжении фанерозоя//Науковий вісник НГУ, № 3, 2002, – Дніпропетровськ: – С. 75–77.

7. Єсипович С.М. Розвиток седиментаційних комплексів від середньої юри до нижньої крейди на північно-західному шельфі Чорного моря//Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. – Івано-Франківськ: № 3(4) 2002. – С. 42–49.

8. Єсипович С.М. Тектоніка шельфових зон Чорного та Азовського морів.//Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. – Івано-Франківськ: № 4(5). 2002. – С. 33–37.

9. Єсипович С.М. Історія геологічного розвитку та перспективи нафтогазоносності Українських шельфових зон//Нафтова і газова промисловість, 2003, № 4, – Київ: Держнафтогазпром. – С. 3–6.

10. Есипович С.М. История образования глубоководной котловины Черного моря (Ч. 1 – Каледонско-герцинский этап развития)//Науковий вісник НГУ, № 5, 2003, – Дніпропетровськ: – С. 25–29.

11. Есипович С.М. История образования глубоководной котловины Черного моря (Ч. 2 – Альпийский этап развития)//Науковий вісник НГУ, № 7, 2003, – Дніпропетровськ: – С. 22–28.

12. Есипович С.М. Геолого-геофизические и структурно-морфологические характеристики шовних рифтогенных зон//Науковий вісник НГУ, № 10 , 2003, – Дніпропетровськ: – С. 38–40.

13. Єсипович С.М. Можливий механізм прориву Гібралтарської перемички в ранньому міоцені//Нафтова і газова промисловість, 2003, № 6, – Київ: Держнафтогазпром. – С. 11–12.

14. Єсипович С.М. Історія геологічного розвитку та перспективи нафтогазоносності Дніпровсько- Донецької западини//Науковий вісник НГУ, № 11, 2003, – Дніпропетровськ: – С. 28–30.

15. Єсипович С.М. Історія геологічного розвитку та перспективи нафтогазоносності Українських Карпат//Науковий вісник НГУ, № 12, 2003, – Дніпропетровськ: – С. 24–26.

16. Гошовський С.В., Єсипович С.М., Посохов Л.О. Геодинамічні аспекти розвитку Керченсько-Таманської буферної зони в системі Кавказько-Кримської евгеосинкліналі//Мінеральні ресурси України, 2001, № 3, – Київ: Видавничий центр УкрДГРІ. – С. 35–38.

17. Гошовський С.В., Єсипович С.М. Новий погляд на механізм формування Українських Карпат як продукт аналізу фактичного та теоретичного матеріалу// Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. № 3(4) 2002. – С. 33–39.

18. Гошовський С.В., Єсипович С.М. Геодинамічне районування як основа безпечної розвідки й експлуатації родовищ корисних копалин (на прикладі ДДЗ і Складчастого Донбасу)//Мінеральні ресурси України, 2002, № 3, – Київ: Видавничний центр УкрДГРІ. – С.19–20.

19. Гошовський С.В., Єсипович С.М. Глибинна будова та геодинаміка території шельфу Азовського моря//Мінеральні ресурси України, 2003, №2 – Київ: Видавничний центр УкрДГРІ. – С. 28–30.

20. Євдощук М.І., Єсипович С.М. Нові уявлення про формування покладів нафти та природного газу//Доповіді НАН України – Київ:, 2002, № 1, – С.125–128.

21. Есипович С.М. , Сулимов И.Н. Особенности формирования меловых и домеловых отложений Каркинитского прогиба//Нефтегазовая геология и геофизика. – М.: ВНИИОЭНГ, 1991. – Вып. 3. – С. 12–16.

22. Есипович С.М., Баньковский М.В., Гейхман А.М., Пигулевский П.И. Геолого-геофизическая интерпретация данних магнитометрии по шельфу Азовского моря с использованием метода КЭКФ//Сборник научных трудов НГУ, Днепропетровск: 2002, № 13, Т. 4 – С. 186–189.

23. Сулимов И.Н., Безверхов Б.Д., Есипович С.М. Нижний мел северо-западного шельфа Черного моря по данным сейсмостратиграфии//Нефтегазовая геология и геофизика. –
М.: ВНИИОЭНГ, 1992. – Выпуск 4. – С. 5–6.

24. Сулимов И.Н., Благодаров М.И., Есипович С.М., Шикер В.Ю. О прогнозной оценке нефтегазоносности северо-западной акватории Черного моря//Нефтегазовая геология и геофизика. – М.: ВНИИОЭНГ, 1992. – Выпуск. 6. – С. 10–11.

25. Сулимов И.Н., Ларченков Е.П., Есипович С.М., Самсонов В.И. К прогнозу нефтегазоносности черноморского шельфа Украины//Геол. журн. – Київ: Наук. думка,
1993. – № 6. – С. 42–46.

26. Есипович С.М. Перспективы нефтегазоносности с-з шельфа Черного моря в свете тектонической концепции пульсирующего расширения Земли под действием космического прессинга//Тезисы докладов Международной конференции “Глубинное строение литосферы и нетрадиционное использование недр Земли”. – Киев, 1996. – С. 121–122.

27. Есипович С.М. Тектоническое районирование на основе концепции пульсирующего расширения планеты как основа прогноза нефтегазоносности (на примере с-з шельфа Черного моря)//Тезисы докладов Международной конференции “Тектонические и палеогеоморфологические аспекты нефтегазоносности”. – Украина, Крым, пос. Николаевка, 1996. – С. 56–57.

28. Єсипович С.М. Понто-Каспійська плита академіка Бончева, трансформація її в часі й просторі та пов’язані з цим перспективи нафтогазоносності//Збірник наукових праць 5-ї Міжнародної конференції “Нафта-Газ-України-98”, Полтава, Т. 1, – С. 290–291.

29. Єсипович С.М. Пульсуюче розширення планети Земля - подальший розвиток вчення про геосинкліналі//Тези II Міжнародної конференції “Тектоніка і нафтогазоносність Азово-Чорноморського регіону в зв’язку з нафтогазоносністю пасивних околиць континентів”. Крим, Гурзуф, 5-8 вересня, 2000.– С. 84–85.

30. Єсипович С.М. Історія геологічного розвитку ДДЗ//Збірник наукових праць 6-ої Міжнародної науково-практичної конференції “Нафта і газ України - 2000” Івано-Франківськ, Т. 1, – С. 146.

31. Єсипович С.М. Вивчення навколосвердловинного простору з допомогою зломлених хвиль у модифікації неповздовжнього вертикального сейсмічного профілювання//Збірник наукових праць 6-ої Міжнародної науково-практичної конференції “Нафта і газ України - 2000” Івано-Франківськ, Т.1, – С. 302–303.

32. Євдощук М.І., Єсипович С.М. Сучасні уявлення про походження нафти та газу//Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Генезис нафти і газу та формування їх родовищ в Україні як наукова основа прогнозу та пошуку нових скупчень”. Чернігів, лютий, 2001р. – С. 19–21.

33. Єсипович С.М. Формування родовищ нафти та газу не приватне виняткове явище, а закономірний продукт розвитку земної кори в рамках геосинклінально-островодужного процесу//Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Генезис нафти і газу та формування їх родовищ в Україні як наукова основа прогнозу та пошуку нових скупчень”. Чернігів, лютий, 2001. – С. 44–45.

34. Єсипович С.М., Єсипович Н.І. Геодинамічні аспекти розвитку Українського Чорномор’я з позицій пульсаційної теорії//Тези доповідей п’ятої Міжнародної конференції КРИМ-2003. Гурзуф, 8-13 вересня 2003. – С. 34–37.