Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Гребіневич Оксана Михайлівна. Ціннісно-нормативна легітимація політичної системи : Дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / Інститут філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2006. — 185арк. — Бібліогр.: арк. 163-185.



Анотація до роботи:

Гребіневич О.М. Ціннісно-нормативна леґітимація політичної системи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук зі спеціальності 09.00.03. – соціальна філософія та філософія історії. Інститут філософії імені Г.С.Сковороди Національної академії наук України, Київ, 2006р.

Дисертацію присвячено проблемі ціннісно-нормативної леґітимації політичної системи. Дисертаційне дослідження розкриває роль ціннісно-нормативної складової процесу леґітимації. Предметом дослідження є ціннісно-нормативні леґітимація політичної системи модерного суспільства як суспільства ліберально-демократичної культури.

У роботі стверджується, що в модерному суспільстві леґітимація політичної системи є процесом арґументованого обґрунтування-виправдання політичних інституцій, практик тощо. Позаяк обґрунтування й виправдання є мовленнєвими практиками, леґітимація як одна із мовленнєвих практик потрапляє в проблемне поле прагматичного аналізу мови. Цей аналіз леґітимативної практики здійснюється в дисертаційному дослідженні за допомогою понять „комунікативний розум”, „значущість” , „фактичність”, „комунікативна дія”, „життєсвіт”.

Ціннісно-нормативна леґітимація постає як процес, який пов’язує життєсвіти політико-правової спільноти та її політичну систему. Водночас, доводиться, що ціннісно-нормативними підвалинами леґітимації політичної системи в модерному суспільстві є свобода, рівність, політична автономія індивіда, справедливість, що претендують на універсальну значущість.

Основними висновками дисертаційної роботи є такі:

- леґітимність є прийнятним рівнем обґрунтованості, виправданості та значущості політичних інституцій, норм, практик та політичної системи політико-правової спільноти взагалі. Отже, поняття „леґітимація” концептуалізує процес раціонального обґрунтування-виправдання прийнятності інституційного устрою, що надає йому чинності, а, отже, й нормативного характеру його практичним імперативам;

- за сучасних умов раціоналізації світу в нормативному виміри філософської рефлексії процес леґітимації постає як арґументативна практика виправдання, безумовним атрибутом якої є використання мовлення, орієнтованого на досягнення порозуміння. Таким чином, леґітимація як особлива практика використання мови потрапляє в проблемне поле прагматичного аналізу мови;

- напруження між фактичністю й значущістю, що його вбудовано в саму мову, з’являється також і в процесі комунікації всередині спільноти. Леґітимація і є процесом, в якому встановлюється допустиме напруження між фактичністю й значущістю. Тобто, встановлення певного балансу між фактичністю та значущістю є справою власних зусиль учасників комунікативної спільноти (в нашому випадку політико-правової), що й відбувається в леґітимативному процесі в даній спільноті;

- процес леґітимації стає можливим лише за умови існування нормативного консенсусу в спільноті, що забезпечується традицією й етосом. Леґітимація одним із основних джерел значень має життєсвіт, соціокультурну сферу безпосереднього повсякденного спілкування із дорефлексивною системою знання, ціннісними та нормативними системами, що й становитиме підґрунтя функціонування інституційованих політичних практик та норм. В цьому контексті йдеться саме про ціннісно-нормативну складову, що означає, що процес леґітимування відбувається на підставах, що їх пропонує життєсвіт, з одного боку, а, з іншого боку, відображається проблема зв’язку цінностей і норм, коли в процесі дискурсу партикулярна цінність може набути значення норми, а обґрунтована норма – закону;

- суперечність між інтенціями свободи й рівності долається в нормативній концепції деліберативної демократії, яка розуміється як практика організації й публічного використання влади в більшості суспільно-політичних інституцій на основі процедурного принципу вільного арґументативного міркування резонуючої громадськості, де кожний громадянин сприймається як моральний й політично рівний. Принципи деліберативної демократії обґрунтовано постають принципами транснаціональної демократії, що забезпечують норми, які мають домагання універсальної значущості.

Публікації автора:

  1. Гребіневич О. Проблема обґрунтування природи політичного та держави у вченні Августина про два гради // Наука, релігія, суспільство. – 2004. - №4. – С.73-82.

  2. Гребіневич О. Ціннісно-нормативні засновки леґітимативного процесу за доби глобалізації // Мультіверсум. Зб. наук. праць. – 2005. - №48. – С.55-67.

  3. Гребіневич О. Леґітимативні процеси в суспільстві ліберально-демократичної культури // Філософська думка. – 2005. - №6. – С.99-126.

  4. Гребіневич О. Леґітимність за дроби глобалізації // Практична філософія. – 2005. - №3. – С.31-44.

  5. Гребіневич О. Леґітимативний процес в українському контексті // Попович М., ЄрмоленкоА., Фадєєв В. Національна ідея та соціальні трансформації в Україні. – К.: Український центр духовної культури, 2005. – С.268-282.

  6. Гребіневич О. Ціннісно-нормативні орієнтири в суспільстві ліберально-демократичної культури // Етика і культура: актуальні етичні проблеми у сфері культури. Матеріали Міжнародної наукової конференції 21.V.-22.V: Ч.2. – К., 2004. – С.6-7.

  7. Гребіневич О. Леґітимуюча функція публічного розуму: деліберативна демократія versus деонтологічний лібералізм // Міжнародна наукова конференція „Дні науки філософського факультету-2005” (26-27 квітня): Матеріали доповідей та виступів. - Ч.ІІІ. – К.,2005. – С.29-32.

  8. Гребіневич О. Питання ціннісно-нормативної леґітимації в контексті українських суспільно-політичних процесів // Розвиток демократії та демократична освіта в Україні. Тези доповідей ІІІ Міжнародної конференції. – Львів, 2005. – С.22.