122. Поторій Ян Іванович. Ціннісна система та мотиваційна спрямованість осіб з ендогенною депресією: дис... канд. психол. наук: 19.00.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004. : табл.
Анотація до роботи:
Поторій Я.І.„Ціннісна система та мотиваційна спрямованість осіб з ендогенною депресією”. - Рукопис. 19.00.04 – медична психологія. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ, 2004.
У дисертації узагальнюється та розкривається наукова проблема вивчення ціннісних орієнтацій та мотиваційних змін у осіб з ендогенною депресією, що дозволило з’ясувати обумовленість їхньої поведінки, прояви діяльності та особливості внутрішніх переживань. Підібрані методики, розроблена тактика поводження з хворими та отримані результати дають змогу судити про рівень сформованості особистості, про ступінь несумісності мотивів і домінуючих цінностей та реаліями життя, про глибину та наповнення депресії.
При ендогенній депресії у ціннісній сфері рівень цінності більшості сфер життєдіяльності залишається збереженим, а доступність змінюється, викривляється. Для хворих з ендогенною депресією характерна відсутність стійкого бажання змінити стан депресивної в’язниці на активну діяльність, а виявлені найбільш „конфліктні сфери” вказують на те, на які сфери необхідно звернути увагу при плануванні та проведенні профілактичних та лікувальних заходів.
Відповідно отриманим даним експериментального дослідження можна зробити наступні висновки:
Особистості з депресивними розладами ендогенної етіології мають нижчий середній показник індексу невідповідності між „цінностями” та „доступностями”, чим здорові люди, (34,6 та 36,6 бала відповідно), що свідчить про відсутність стійкого бажання або про неспроможність, неможливість змінити свій теперішній стан, стан депресії, людьми з цим розладом; про зниження мотивації та наступну за нею недостатню виразність спрямованості на діяльність.
Найбільш значущими поняттями-цінностями, для хворих з депресією є поняття-цінності, які відображають сфери „щасливого сімейного життя” (1 позиція - 13,8% від загальної кількості хворих з депресією), „здоров’я” (2 позиція - 12,1%), та „матеріально забезпечене життя” (3 позиція - також 12,1%). Так само, як і хворі, здорові люди більше за усі інші цінують сферу „щасливого сімейного життя” (1 позиція - 16,8%). Поняття-цінність „здоров’я”, також як і у людей з депресією, входить до лідируючої групи понять-цінностей (3 позиція - 12,6%). Другу та четверту позиції у ієрархії цінностей здорових людей займають поняття-цінності, які не були відібрані хворими з депресією - „кохання” (14,7%) та „справжні друзі”(12,2%).
Найбільш доступними для людей з депресивними розладами ендогенної етіології, є поняття-цінності „краса природи та мистецтва” (1 позиція – 13,8%), „пізнання” (2 позиція - відповідно 12,1%) та сфери „свободи у вчинках та діях”, „друзів”, „активного діяльного життя” (3, 4, та 5 позиції, відповідно по 10,3%). Для здорових людей поняття-цінності „вірні друзі” (1 позиція - 15,0 %), „впевненість у собі” (2 позиція - 11,5%), „свобода у вчинках та діях” (3 позиція - 11,2%) та “активне діяльне життя” (4 позиція - 10,5%) – виявилися найбільш доступними сферами, в яких не відчувається хоча б маленького дефіциту. Такий розподіл та неоднакове розташування вказаних понять-цінностей вказує на наявність істотних відмінностей у ієрархічному розташуванні доступностей між хворими, які увійшли до експериментальної групи, та здоровими людьми.
При спілкуванні та проведенні профілактичних та лікувальних заходів в першу чергу необхідно звернути увагу на найбільш „конфліктні сфери” у життєдіяльності людей з депресією ендогенної етіології, а саме на сфери „щасливого сімейного життя” – (1 позиція - 13,8% за цінністю, та остання, 11 позиція - 0% за доступністю), „матеріального забезпеченого життя” (3 позиція, 12,1% за цінністю, та 8 - 6,9% за доступністю) та „здоров’я” (2 позиція, 12,1% за цінністю, та 7 - 8,6% за доступністю). Найбільш проблемними, у відношенні переважання доступності над цінністю, у осіб з депресією є сфери „краси природи та мистецтва” (1 позиція – вибір 13,8% хворих з депресією за доступністю, та остання - 1,7% за цінністю), „активного діяльного життя” (5 позиція - 10,3% за доступністю та 11 - 3,4% за цінністю) та сфера „пізнання” (2 позиція, 12,1% за доступністю цього поняття-цінності та 8 за цінністю – 6,9%).
Розташування понять-цінностей вказує на те, що при депресивних розладах ендогенної етіології у ціннісній сфері таких осіб рівень цінності більшості сфер життєдіяльності залишається відносно збереженим, тоді як доступність сфер життєдіяльності значно змінюється, викривляється виражаючи сутність так званого депресивного буття. Верхівка ієрархій цінностей виглядає так: „щасливе сімейне життя”, „здоров’я”, „матеріально забезпечене життя” у осіб з депресією та „щасливе сімейне життя”, „кохання” і „здоров’я” у здорових людей. У кінцівці ієрархій представників обох груп розташовані „творчість”, „активне діяльне життя” та „краса природи та мистецтва”. Рівень же доступностей суттєво відрізняється у хворих з депресією та здорових людей. Так, у хворих з депресією в верхівці ієрархії доступностей розташовані „краса природи”, „пізнання”, „свобода у вчинках та діях”, а у здорових – „друзі”, „впевненість у собі”, „свобода у вчинках та діях”. Замикають ієрархію доступностей у хворих „творчість” та „сімейне життя”, а у здорових – „щасливе сімейне життя” та „матеріально забезпечене життя”.
Особливості ціннісної сфери та мотиваційної спрямованості людей є базовими необхідними елементами психологічного індивідуального світу особистості, в тому числі і у хворих на ендогенну депресію, і знаходять своє місце при психодіагностиці, профілактиці, лікуванні, психокорекційних та реабілітаційних заходах.
Публікації автора:
Поторій Я. Реструктуризація ціннісно-мотиваційної сфери особистості в кризові періоди // Соціальні технології. Актуальні проблеми теорії та практики: Міжвузівський збірник наукових праць. Вип. 11 – К.: ДАКККІМ, 2001. с. 89-96.
Поторій Я.І. Особливості ціннісної сфери у осіб з депресією // Збірник наукових праць інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – К.: 2002, т. IV, ч.6, с. 218-222.
Поторій Я.І. Особливості ціннісно-мотиваційної сфери студентів // Практична психологія та соціальна робота, № 2, 2002, с. 36-39.
Поторій Я.І. Порівняльний аналіз особливостей ціннісної сфери здорових осіб і людей з депресією // Вісник. Збірник наукових статей Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Соціологія. Психологія. Педагогіка. Випуски 15, 16. – К.: 2002, с. 36-44.
Поторій Я.І., Діденко С.В. Структурні особливості самосвідомості особистості при депресії. Вісник. Збірник наукових статей Київського міжнародного університету. Серія: Педагогічні науки. Психологічні науки. Випуск 1. – К.: Правові джерела, 2002, с. 244-249 [особистий внесок автора – аналіз теоретичного та практичного матеріалу, узагальнення та виявлення напрямку дослідження за даною проблемою].
Поторій Я.І. Ціннісно-мотиваційні детермінанти психологічної кризи. Тези доповідей щорічної міжвузівської науково-практичної конференції Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, К., 2002, с. 89-91.