Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


Жуковська Юлія Георгіївна. Центральні статистичні класифікації України (методичне забезпечення побудови) : Дис... канд. наук: 08.00.10 - 2008.



Анотація до роботи:

Жуковська Ю.Г. Центральні статистичні класифікації України (методичне забезпечення побудови). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.10 – Статистика. – Державна академія статистики, обліку та аудиту, Київ, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню міжнародного та національного досвіду розроблення та впровадження центральних статистичних класифікацій видів економічної діяльності та продукції, а також практичним питанням удосконалення їх чинних редакцій.

У дисертації в табличному вигляді наведено дані про структури центральних міжнародних, європейських та національних класифікацій видів економічної діяльності та продукції: ISIC (Rev. 3.1) та ISIC (Rev. 4), NACE (Rev.1.1) та NACE (Rev. 2), CPC (Ver. 1.1) та CPC (Ver .2), CPA (Rev. 1) та CPA (Rev. 2), КВЕД (ДК 009:2005) та запропонованої дисертантом нової редакції КВЕД, ЦСКП та запропонованої дисертантом нової структури ЦСКП.

Розроблено методичне забезпечення проведення зіставлень видів економічної діяльності при переході від КВЕД (ДК 009:2005) до запропонованої дисертантом нової редакції Класифікації видів економічної діяльності.

Побудовано таблиці відповідності кодів видів діяльності та продукції за запропонованими дисертантом новою редакцією КВЕД (4 знаки) та новою структурою ЦСКП (5 знаків) з урахуванням змін європейських класифікацій видів економічної діяльності (NACE Rev. 2) та продукції (СРА Rev. 2).

Здійснено гармонізацію класифікацій діяльності ISIC (Rev. 4) – NACE (Rev. 2) – КВЕД (запропонована дисертантом нова редакція).

У дисертації наведені основні поняття щодо методичного забезпечення побудови національних класифікацій видів економічної діяльності та продукції, викладені методичні засади зіставлення чинної та запропонованої дисертантом нової редакції Класифікації видів економічної діяльності. Основні науково-практичні результати дослідження дозволяють зробити такі висновки:

1. Класифікації є основним інструментарієм статистичних спостережень, за допомогою яких проводиться всебічний статистичний аналіз ринкової економіки. Структурні перетворення в галузях економіки вимагають перегляду і коректування класифікацій для забезпечення як їх відповідності сучасним умовам, так і інформаційної єдності та цілісності зібраної статистичної інформації, а також можливості інтегрування в процес міжнародного інформаційного обміну.

2. В Україні у 2006 році вийшли офіційні видання нових редакцій класифікацій діяльності КВЕД (ДК 009:2005) та продукції ЦСКП, які гармонізовані з їх міжнародними аналогами NACE (Rev. 1.1) та CPA (Rev. 1.1). Змінюється покоління міжнародних і європейських класифікацій, набувають чинності нові редакції центральних міжнародних і європейських класифікацій: ISIC (Rev. 4), NACE (Rev. 2), CPC (Ver. 2), CPA (Rev. 2). Чинні національні центральні класифікації видів економічної діяльності та продукції стають непридатними для цілей аналізу та співробітництва з міжнародними організаціями в галузі статистики. Структура і принципи побудови класифікації мають суттєві недоліки, головним з яких є несумісність з міжнародними аналогами. Нагальною необхідністю є ретельне вивчення нових редакцій центральних міжнародних статистичних класифікацій видів економічної діяльності та продукції та внесення відповідних змін у центральні статистичні класифікації діяльності та продукції України, а також узгодження та гармонізація статистичної методології з міжнародно визнаними нормами і стандартами.

3. Незамінним інструментом впровадження класифікацій є ряд допоміжних засобів, зокрема порівняльні таблиці структур чинних і нових редакцій класифікацій, порівняльні таблиці класифікацій видів діяльності міжнародного та багатонаціонального рівнів, таблиці відповідності видів діяльності та продукції. Найбільш суттєвими з них є:

– побудовані таблиці зіставлення структур чинних та нових редакцій міжнародних і європейських класифікацій видів діяльності ISIC (Rev. 3.1) – ISIC (Rev. 4), NACE (Rev. 1.1) – NACE (Rev. 2) та продукції CPC (Ver. 1.1) – СPC (Ver. 2), CPA (Rev. 1) – CPA (Rev. 2), за допомогою яких визначаються концептуальні відмінності між існуючими та новими класифікаціями;

– побудовані таблиці зіставлення видів діяльності нових редакцій міжнародної та європейської класифікацій діяльності, відповідно ISIC (Rev. 4) та NACE (Rev. 2), з метою їх гармонізації;

– побудовані таблиці відповідності кодів видів діяльності та продукції за новими редакціями міжнародних класифікацій видів діяльності ISIC (Rev. 4) та продукції CPC (Ver. 2). Ці таблиці дозволяють розподілити відповідні дані про продукти за новими угрупованнями галузей промисловості.

4. Основним теоретико-практичним результатом дисертації є побудова дзеркальних ієрархічних порівняльних перехідних таблиць між КВЕД (ДК 009:2005) та запропонованою дисертантом новою Класифікацією видів економічної діяльності, а також між запропонованою дисертантом новою Класифікацією видів економічної діяльності та КВЕД (ДК 009:2005). Ці таблиці можуть бути використані під час проведення зіставлення класифікацій видів економічної діяльності та продукції, розрахунків ретроспективних рядів при переході від КВЕД (ДК 009:2005) до запропонованої дисертантом нової КВЕД, а також під час заповнення бази даних автоматизованої системи ведення статистичних класифікацій.

5. Структуризація зв’язків між КВЕД (ДК 009:2005) та запропонованою дисертантом новою КВЕД сприяє розумінню методологічних змін в організації статистичного визначення видів економічної діяльності при впровадженні нової редакції КВЕД, а також надає можливість коректного перекодування кожного підприємства та організації згідно з кодами нової КВЕД.

6. З огляду на значущість Класифікації видів економічної діяльності, дисертантом запропонована нова редакція КВЕД, що гармонізована з оновленими міжнародними та європейськими класифікаціями видів економічної діяльності, відповідно ISIC (Rev. 4) та NACE (Rev. 2), структура якої адекватніше відображає сучасну організацію виробництва порівняно з попередньою редакцією і більше підходить для опису існуючих економічних реалій, а також передбачає розподіл підприємств та організацій за видами економічної діяльності згідно з міжнародною методологією.

7. Для порівняння національної статистичної інформації з інформацією статистичних служб ООН та Європейського Союзу дисертантом розроблені таблиці зіставлення міжнародної, європейської та національної класифікації видів діяльності на всіх рівнях угруповань (ISIC (Rev. 4) – NACE (Rev. 2) – КВЕД (запропонована дисертантом нова редакція)), за допомогою яких заповнюються запитальники міжнародних і європейських статистичних органів стосовно даних про підприємства за видами діяльності.

8. Для проведення статистичного спостереження за продукцією, що вироблена у відповідних видах діяльності, дисертантом була розроблена таблиця відповідності кодів видів економічної діяльності та продукції за запропонованими дисертантом новою редакцією КВЕД та новою структурою ЦСКП.

9. Запропоноване автором методичне забезпечення побудови центральних статистичних класифікацій України дозволяє впровадити нове покоління класифікацій видів діяльності та продукції, що гармонізовані з оновленими міжнародними та європейськими класифікаціями видів економічної діяльності та продукції. У результаті цього забезпечується відображення нових соціально-економічних явищ і відносин, що виникають у суспільстві, підвищується ефективність здійснення зіставлень національних статистичних даних щодо стану економіки та суспільства з аналогічними даними інших країн світу, а також з’являється можливість використання методології збирання, оброблення й аналізу даних, яка узгоджена з методологією, застосованою в міжнародній статистичній практиці.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Парфенцева Н.О., Гладкова В.І., Жуковська Ю.Г. Розвиток національних статистичних класифікацій в Україні // Статистика України. – 2004. – № 1. – С. 80–83.

2. Жуковська Ю.Г. Інноваційні напрями розробок у галузі статистичних класифікацій в Україні // Проблеми науки. – 2005. – № 1. – С. 24–29.

3. Жуковська Ю.Г. Особливості методологічних засад нової Класифікації видів економічної діяльності (КВЕД ред. 2007) // Проблеми статистики: Зб. наук. праць. – К.: НТК стат. досліджень, 2004. – Вип. 6. – С. 80–84.

4. Жуковська Ю.Г. Методологічні аспекти перегляду Класифікації основної продукції // Статистика України. – 2005. – № 3. – С. 54–56.

5. Парфенцева Н.О., Жуковська Ю.Г. Державне управління у системі статистичних класифікацій // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту. – 2005. – № 2 (7). – С. 4–9.

6. Черепін Ю.Т., Жуковська Ю.Г., Миронець І.М. Місце і значення класифікацій у регіональних інформаційних системах України // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту. – 2005. – № 3 (8). – С. 29–36.

7. Жуковська Ю.Г. Розвиток міжнародних статистичних класифікацій діяльності та продукції // Проблеми статистики: Зб. наук. праць. – К.: НТК стат. досліджень Держкомстату України, 2005. – Вип. 7. – С. 15–19.

8. Жуковська Ю.Г. Сучасні міжнародні та національні центральні статистичні класифікації в процесі їх розвитку // Статистика України. – 2007. – № 1. – С. 63–69.

В інших виданнях:

9. Жуковська Ю.Г. Етапи створення національних статистичних класифікацій // Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи: Зб. доповід. наук.-практ. конф. з нагоди Дня працівників статистики. К., 5 грудн. 2003 р. – К., 2003. – С. 157–165.

10. Жуковская Ю.Г. Математическое моделирование статистических классификаций // Проблемы прогнозирования и государственного регулирования социально-экономического развития: Материалы V Междунар. науч. конф. Минск, 21–22 окт. 2004 г. – Мн.: НИЭИ Мин-ва экономики Респ. Беларусь, 2004. – С. 116–118.

11. Гладкова В.І., Жуковська Ю.Г. Перспективні напрями змін класифікацій видів економічної діяльності та продукції // Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи: Зб. доповід. наук.-практ. конф. з нагоди Дня працівників статистики. К., 5 грудн. 2004 р. – К., 2004. – С. 178–184.

12. Жуковська Ю.Г. Оновлення міжнародної класифікації продукції // Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи: Зб. доповід. наук.-практ. конф. з нагоди Дня працівників статистики. К., 5 грудн. 2005 р. – К., 2005. – С. 324–331.