Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


374. Чвертко Людмила Андріївна. Трудовий потенціал Східного Поділля та Центрального Придніпров'я: демографічний та працересурсний вимір: дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / НАН України; Інститут демографії та соціальних досліджень. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Чвертко Л.А. Трудовий потенціал Східного Поділля та Центрального Придніпров’я: демографічний та працересурсний вимір. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України. – Київ. – 2005.

Дисертацію присвячено вивченню трудового потенціалу в демографічному і працересурсному вимірах з урахуванням чинників його відтворення на регіональному і локальному рівнях.

У дисертації розкрито сутність трудового потенціалу, проблеми його формування та розвитку; застосовано комплексний підхід до характеристики і оцінки трудового потенціалу. Здійснено демометричну оцінку трудового потенціалу Східного Поділля та Центрального Придніпров’я, визначено умови і чинники відтворення трудового потенціалу регіону в їх взаємозв’язках. Обґрунтована необхідність розробки і реалізації заходів демографічної політики, які враховували б специфіку демографічної кризи в цілому і в перехідному до ринку етапі зокрема. Проаналізовано динаміку та домінуючі тенденції розвитку ринку праці Східного Поділля та Центрального Придніпров’я. Виділено проблемні локальні ринки праці регіону. Відповідно до цього розроблено й обґрунтовано заходи політики зайнятості та оздоровлення ринку праці. Основні результати дисертаційної роботи впроваджені в економічну практику.

У дисертаційній роботі проведене комплексне дослідження трудового потенціалу Східного Поділля та Центрального Придніпров’я, в якому розглядається трудовий потенціал у демографічному і працересурсному вимірах з урахуванням чинників його відтворення на регіональному і локальному рівнях. Результати дослідження дають підстави для таких загальних висновків:

1. Трудовий потенціал розглядається як вихідна кількості, вікової структури, середньої тривалості життя і зайнятості населення. При його розрахунках береться до уваги середньожиттєва тривалість зайнятості кожного індивіда. Демоекономічний підхід до трудового потенціалу дає можливість для синтезу всіх наявних підходів до визначення цієї категорії. У складі життєвого потенціалу населення Східного Поділля та Центрального Придніпров’я у 2002 р. на трудовий потенціал припадало 35,9%. У динаміці у 1991–2002 рр. величина трудового потенціалу населення регіону та частка трудового потенціалу в життєвому потенціалі населення характеризувалися чітко вираженою тенденцією до зниження.

2. Характеристики відтворення трудового потенціалу в кінцевому підсумку жорстко детерміновані економічною ситуацією. З особливою силою така детермінованість проявляється на регіональному рівні. Економічна ситуація в регіоні за роки аналізованого періоду була значно гіршою, ніж в Україні в цілому: вдвічі менші обсяги виробництва промислової продукції на душу населення, більш ніж втричі – зовнішньоторговельний оборот і майже вдвічі – обсяг капітальних вкладень.

3. Зменшення величини і погіршення структури трудового потенціалу Східного Поділля та Центрального Придніпров’я було зумовлене як природним, так і міграційним рухом населення. Особливо вагомо на втратах трудового потенціалу позначилася висока інтенсивність природного зменшення населення через низьку народжуваність. Внаслідок цього істотно зріс рівень постаріння населення: за прийнятими класифікаціями населення регіону є дуже старим. Згідно з даними проведеного вибіркового соціально-демографічного обстеження молоді, при створенні всіх необхідних умов бажана кількість дітей становила 2,33, при цьому приріст очікуваних народжень як різниця між бажаною кількістю дітей і сумою народжених та запланованих дітей був невеликим – 0,43 дитини. Позитивну установку на працю за кордоном підтвердили 73,6 % респондентів, ще 10 % респондентів не виробили установку на працю за кордоном; спроби реалізації наявної позитивної установки на працю за кордоном здійснювалися не інтенсивно.

4. Ситуація на ринку праці Східного Поділля та Центрального Придніпров’я оцінена як несприятлива, перш за все через високий рівень реального і зареєстрованого безробіття. Між рівнем зареєстрованого безробіття і напругою на ринку праці виявлений прямий взаємозв’язок. Між рівнем зареєстрованого безробіття і часткою молоді в складі зареєстрованих безробітних слабо виражений обернений взаємозв’язок. Наявна висока рухливість працівників на виробництві (за коефіцієнтом валового обороту працівників) вступає в протиріччя з низькою міграційною рухливістю населення (за коефіцієнтом міграційного обороту населення): зміна місця роботи обмежується в основному локальним ринком праці. В поєднанні з іншими чинниками це призводить до погіршення ситуації в локальних ринках праці, переходу їх до складу проблемних (в яких перестали діяти стимули до самореалізації трудового потенціалу). На базі таких критеріїв, як рівень зареєстрованого безробіття (основний), частка довготривалих безробітних у загальній кількості зареєстрованих безробітних і напруга на ринку праці (допоміжні), виділені проблемні локальні ринки праці регіону.

5. Рівень зайнятості населення Східного Поділля та Центрального Придніпров’я як у віці 15–70 років, так і в працездатному віці був більшим, ніж в Україні в цілому. Згідно з проведеними орієнтовними розрахунками питома вага неформально зайнятих у регіоні у 2001 р. складала 5,7 % від загальної кількості зайнятих у неформальній сфері в Україні. Традиційно один із найважливіших шляхів зменшення кількості зайнятих у неформальній сфері вбачається в зростанні їх зайнятості на малих підприємствах. Темпи зростання середньорічної кількості найманих працівників на малих підприємствах у Східному Поділлі та Центральному Придніпров’ї в 1998–2002 рр. були нижчими, ніж в Україні в цілому, що не призвело до зменшення кількості неформально зайнятих у досліджуваному регіоні. Приховане безробіття (у вузькому розумінні) зводиться автором до вимушених втрат робочого часу як внаслідок прорахунків в організації праці, так і внаслідок перебування в додаткових відпустках з ініціативи адміністрації, роботи неповний робочий день (тиждень). У 2002 р. у регіоні в адміністративних відпустках перебувало 5,9 % від загальної кількості працюючих, в режимі неповного робочого дня (тижня) працювали 14,8 %. Значення аналізованих показників були вищими, ніж в Україні в цілому. В широкому розумінні до прихованих безробітних пропонується відносити всіх тих, хто потребує роботи на певний момент і не зареєстрований як безробітний.

6. Дослідження чинників відтворення трудового потенціалу населення Східного Поділля та Центрального Придніпров’я не дає підстав для висновку про переборення в процесі саморозвитку несприятливих тенденцій, що склалися, – в близькому майбутньому буде мати місце зменшення його величини та погіршення структури. Опираючись на традиційні заходи демографічної політики та політики ринку праці, змінити несприятливі тенденції відтворення трудового потенціалу регіону неможливо. Для цього потрібно розробити і реалізувати узгоджений із загальнонаціональною соціально-економічною і демографічною політикою комплекс регіональних антикризових заходів з неодмінним урахуванням локальної специфіки.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

1. Хомра О.У., Чвертко Л.А. Орієнтація молоді та безробітних на число дітей в сім’ї // Демографічні дослідження. – 1998. – Вип. 20. – С. 107–124. (Особ. внесок автора: визначено установки молоді на кількість дітей у сім’ї та проаналізовано взаємозв‘язки цих установок залежно від освіти, добробуту, орієнтованості на роботу за кордоном та на переселення за кордон майбутніх батьків).

2. Чвертко Л.А. До питання про зовнішню трудову міграцію населення України // Зб. наук. пр. Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України. – К., 2000. – Вип. 25. – С. 82–84.

3. Чвертко Л.А. Державна інвестиційна політика як засіб макроекономічного регулювання зайнятості // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Харківського державного політехнічного університету. Зб. наук. пр. Вип. 122 (в 4 частинах). – Харків: ХДПУ, 2000. – Ч. 4. – С. 177–179.

4. Хомра О.У., Чвертко Л.А. Орієнтація молоді Східного Поділля на роботу за кордоном // Регіональна економіка. – 2001. – № 2. – С. 189–196. (Особ. внесок автора: визначено розходження в установках молоді на роботу за кордоном залежно від віку, освітнього рівня і соціальних груп тощо).

5. Чвертко Л. Життєвий і трудовий потенціал населення Східного Поділля і Центрального Придніпров’я: обсяги, структури, зміни в динаміці // Регіональні перспективи. – 2002. – № 3–4. – С. 146–147.

6. Чвертко Л. Економічна ситуація як детермінанта ситуації на ринку праці // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. Спецвип. до № 7–8. “Інвестиції ХХІ століття: соціальні орієнтири” – К., 2003. – С. 203–207.

7. Чвертко Л. Неформальна зайнятість у формуванні приватного сектору економіки // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К., 2004. – Вип. № 1. – С. 107–110.

8. Чвертко Л. Оздоровлення ситуації на регіональних ринках праці як передумова інтеграції України до світової економічної системи // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. Наук.-практ. зб. – К., 2004. – Вип. № 1. – С. 312–319.

9. Чвертко Л. Приховане безробіття: підходи до визначення, передумови та причини виникнення // Зб. наук. пр. ЛНАУ. Економічні науки. – Луганськ, 2004. – № 38/50. – С. 258–262.

Інші видання:

10. Чвертко Л.А. Трудовий потенціал України: реалії та перспективи розвитку // Інвестиції ХХІ століття: регіональні аспекти: Зб. доповідей Міжн. наук.-практ. конф. 17–18 листопада 2000 р. (м. Умань). – К.: Наук. світ, 2000. – С. 51–54.

11. Чвертко Л.А. Регіональні аспекти державного регулювання ринку праці // Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону: Матер. Третьої Всеукр. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 102.

12. Чвертко Л.А. Теоретичні аспекти дослідження трудового потенціалу // Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. студентів, магістрів та аспірантів: У 2-х томах. – К.: ІАЕ УААН, 2003. – Т. 1. – С. 181–182.