Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Орловська Олександра Володимирівна. Транспортне забезпечення комплексного розвитку продуктивних сил України Карпатського регіону на прикладі Львівської залізниці) : Дис... канд. наук: 08.10.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Орловська О.В. Транспортне забезпечення комплексного розвитку продуктивних сил Карпатського регіону (на прикладі Львівської залізниці). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2006.

Дисертація присвячена розробці теоретико-методологічних засад та практичних рекомендацій удосконалення транспортного забезпечення комплексного розвитку продуктивних сил регіону, підвищення ефективності функціонування залізничного транспорту як важливого складового елементу транспортної системи регіону.

В дисертації поглиблено та систематизовано методологію комплексного розвитку Карпатського регіону та його транспортного забезпечення, розроблено методику оцінки впливу залізничного транспорту на цей процес. Проведено комплексний аналіз та визначено територіальні особливості і характер соціально-економічної системи досліджуваного регіону, обґрунтовано комплекс заходів підвищення ефективності функціонування залізничного транспорту як основи забезпечення комплексного розвитку регіону, розроблено організаційно-економічний механізм взаємодії галузі з регіоном, систему інноваційно-інвестиційних заходів та маркетингових методів підвищення ефективності діяльності залізниці на ринку транспортних послуг, шляхи вирішення екологічних проблем. Визначено перспективи розвитку Львівської залізниці як важливої складової забезпечення ефективної господарської діяльності регіону.

В дисертаційній роботі теоретично узагальнено і розроблено заходи по розв’язанню важливої наукової задачі щодо підвищення ефективності комплексного розвитку господарства Карпатського регіону на основі удосконалення системи транспортно-економічних зв’язків.

Результати проведеного дослідження дозволили сформулювати наступні висновки.

1. Надано пропозиції по удосконаленню понятійного апарату, що дозволило систематизувати дослідження транспорту з позиції його участі у комплексному розвитку регіонів.

В дисертації визначено, що регіон – це територія, яка характеризується певними природними, геологічними і геополітичними властивостями, системою комплексних інтегрованих зв’язків з високим рівнем взаємозалежності складних мереж економічного, соціального й інституційного розвитку, що виконує певні функції у національній економіці.

Комплекс – це сукупність системно-структурних утворень, що характеризуються певними економічними, виробничими і соціальними зв’язками, притаманних об’єкту, поєднанням виробничих структур із взаємозалежними зв’язками виробничого характеру, що виникли між ними в процесі виробничої діяльності. Комплексність в роботі розглядається як певна ступінь забезпечення пропорційності між галузями суспільного господарства, яка характеризує раціональне використання ресурсів регіону, і природно-економічними властивостями, що сприяє удосконаленню організації системи виробничих відносин з метою ефективного виконання господарських завдань.

Комплексний розвиток регіону – це найбільш доцільна форма соціально-економічного розвитку, основним завданням якого є досягнення ефективних результатів виробничого і соціального характеру з найменшими витратами при раціональному використанні природних і трудових ресурсів з метою максимального задоволення господарських потреб. Комплексний підхід до аналізу регіону визначено як процес аналізу взаємозв’язків і взаємозалежностей між галузями виробничої сфери, алгоритм визначення збалансованості і пропорційності розвитку продуктивних сил, включаючи прогноз їх розвитку на майбутнє, а також аналіз внутрішніх і зовнішніх чинників, що впливають на розвиток продуктивних сил досліджуваного регіону або країни в цілому.

2. В дисертації транспорт регіону розглядається як складна система поєднання елементів лінійної структури, що пов’язані між собою транспортною роботою, з метою забезпечення господарського комплексу у перевезеннях. Транспортна система це складна система взаємовідносин, що забезпечує функціонування всіх видів транспорту, впливає на взаємодію всіх шляхів сполучення; це важливий елемент господарського комплексу, що покликаний на збереження економічної, соціальної та геополітичної цілісності країни з метою забезпечення безперервного динамічного функціонування всіх складових територіально-виробничого комплексу. Транспортний комплекс регіону – це логічне поєднання взаємопов’язаних видів транспорту, що приймають участь у господарській діяльності регіону, задовольняючи потреби суспільного господарства і населення в перевезеннях, створюючи умови для самостійності регіонів та країни, поєднуючи регіональні та державні економічні системи. Транспортна забезпеченість регіону – це здатність транспортної системи задовольняти потреби господарського комплексу у перевезеннях, що визначається ступенем розгалуженості мережі та активністю експлуатації транспортних шляхів.

3. Обґрунтовано систему показників, що характеризують комплексність транспортного обслуговування регіонів з урахуванням раціональної взаємодії основних видів транспорту.

4. Розроблені методичні підходи до оцінки економічної ефективності діяльності залізниці на основі багатофакторного аналізу, які включають дослідження специфіки господарського комплексу регіону, його комплексність, локалізованість, ефективність, спеціалізацію виробництва, а також аналіз транспортного забезпечення регіону.

5. Здійснено оцінку стану матеріально-технічної бази залізничного транспорту, зокрема Львівської залізниці, що визначений як проблемний, і сформульовано основні напрями та виділено пріоритети щодо подальшого розвитку залізниці з урахуванням матеріальних потреб, необхідності покращення інвестиційного клімату.

6. Враховуючи специфіку геополітичного положення Карпатського регіону, а також рівень господарського розвитку його областей, прикордонне розташування, в дисертації доведено доцільність побудови та експлуатації міжнародних транспортних коридорів (МТК), що проходять територією регіону. Розбудова та розвиток інфраструктури дозволить ефективно використовувати ресурсні можливості Карпатського регіону.

7. Розроблено організаційно-економічний механізм раціонального використання можливостей регіону і транспорту, основними складовими якого визначені: реструктуризація і реорганізація галузі, інвестиційні заходи, методи дослідження ринку, екологічна політика, а також прогнозування їх розвитку.

8. Розраховано прогнозні значення розвитку Львівської залізниці з метою забезпечення ефективної діяльності господарства Карпатського регіону, визначено і обґрунтовано подальші шляхи удосконалення діяльності залізниці, оптимізації взаємодії залізничного транспорту з регіонами країни.

9. Запропоновано шляхи вирішення проблем екологічного характеру, що викликані діяльністю транспорту на навколишнє середовище регіону, визначено заходи по мінімізації негативної дії транспорту, застосовуючи екологічний менеджмент і екологічний маркетинг.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Орловська О.В. Сучасний стан та напрями удосконалення вантажних перевезень на Львівській залізниці // Економіка й управління: Зб. наук. пр. – К.: КІЗТ, 2000. – Т. 4. – Вип. 1. – С. 65 – 67.

  2. Орловська О.В. Транспортне забезпечення промислового комплексу Карпатського регіону // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, 2003. – Ч.1. – С. 167–172.

3. Орловська О.В. Організаційно-економічні засади транспортного розвитку регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Програмування і прогнозування соціально-економічного розвитку регіону. Зб. наук. пр. – Львів: Ін-т регіональних досліджень НАН України, 2005. – Вип.4. – С. 418–419.

    1. Орловська О.В. Львівська залізниця як чинник забезпечення соціально-економічного розвитку Західного регіону // Наук. вісник НЛТУ України: Зб. наук.-техн. праць. – Львів: НЛТУ України, 2006. – Вип. 16.7. – С. 231–239.

    Матеріали наукових конференцій:

    5. Ліщук А.І., Орловська О.В. Основні напрямки реформування залізничного транспорту України // Тези доповідей І наук.-практ. конф. „Суспільно – географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”. – К.: Ніка-Центр, 2001. – С. 149–150. Особистий внесок: обґрунтовані напрями необхідності реформування залізничного транспорту.

    6. Орловська О.В. Вплив економіки на ефективність роботи транспортної галуззі // Тези доп. ІІ Міжн. наук. конф. „Проблеми економіки транспорту”. – Дніпропетровськ: ДНУЗТ, 2002. – С. 143–144.

    7. Орловська О.В. Ефективність економіки, промисловості Карпатського регіону та її вплив на транспорт // Тези доп. ІІІ Міжнар. наук. конф. „Проблеми економіки транспорту”. – Дніпропетровськ: ДНУЗТ, 2003. – С. 33–34.

    8. Орловська О.В., Паткевич Н.О. Основні проблеми сучасного стану Львівської залізниці // Тези доп. І Наук.-практ. конф. „Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління”. – К.: КУЕТТ, 2003. – С. 15–17. Особистий внесок: визначені основні проблеми розвитку Львівської залізниці.

    9. Орловська О.В. Проблеми впровадження маркетингових та логістичних методів управління на транспорті // Тези доп. ІІ Наук.-практ. конф. „Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління”. – К.: КУЕТТ, 2004. – С. 20–22.

    10. Савченко В.В., Орловська О.В. Основні засади реструктуризації залізничного транспорту Львівської магістралі // Тези доп. ІІ Наук.-практ. конф. „Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління”. – К.: КУЕТТ, 2004. – С. 25–27. Особистий внесок: визначені основні проблеми сучасного стану Львівської залізниці і шляхи її реструктуризації.