Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Васильєв Сергій Вячеславович. Трансформація відносин відносин власності і формування раціональної структури економіки : Дис... канд. наук: 08.01.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Васильєв С.В. Трансформація відносин власності і формування раціональної структури економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія. – Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2002.

Дисертацію присвячено визначенню теоретичних засад змісту і форм розвитку відносин власності та обґрунтуванню напрямків подальшого процесу їх раціональної трансформації в Україні. Визначено основний зміст відносин власності окремо на макро- і мікрорівні, а також здійснено змістовне розмежування об’єктивної і суб’єктивної сторін у відносинах власності. Розкрита внутрішня структура і механізм економічної реалізації власності. Обґрунтовано положення про необхідність посилення взаємозв’язку між економічним і юридичним змістом власності в умовах переходу економіки до ринкової системи господарювання. Удосконалено методологічні підходи до виявлення критеріїв і ознак існуючих типів, форм і видів власності та визначені контури раціональної для України структури економіки за формами власності. Виявлено етапи проведення приватизації в Україні та здійснена оцінка їх соціально-економічних результатів. Проведено аналіз динаміки структури власності на приватизованих промислових підприємствах та ефективності їх діяльності в умовах перехідної економіки. Запропоновані практичні рекомендації щодо подолання негативних тенденцій в процесі реформування відносин власності та проведення політики їх системної трансформації.

  1. Власність являє собою складне сплетіння економічних та правових відносин. Їх можна досліджувати як на макро-, так і на мікрорівні, з суб’єктивної та об’єктивної точок зору, в статиці і в динаміці. Виходячи з цього, власність – це комплексна економічно-правова категорія, яка передбачає наявність наступних елементів: речовий зміст власності, суб’єкти власності, система правових відносин власності, економічна реалізація існуючих прав і форм власності. Крім вказаних елементів в категорії власності виділяють її соціальний, політичний, психологічний, моральний, ідеологічний та інші аспекти.

  2. Визначення власності у вигляді системи об’єктивно існуючих виробничих відносин між людьми з приводу привласнення матеріальних благ – це макроекономічний падхід при її дослідженні. З точки зору господарської практики ринкової економіки більш доцільним є аналіз власності на мікроекономічному рівні. В даному випадку, власність – це особливе відношення суб’єкта до об’єктів, що йому належать, опосередковане відносинами між людьми з приводу їх привласнення-відчуження. Звідси, характерною ознакою власності є належність певних об’єктів конкретним суб’єктам.

  3. В статиці власність характеризує відносини привласненості, належності матеріальних благ певним особам. Власність в динаміці – це процес її економічної реалізації, в ході якого між людьми виникають відносини власності з приводу володіння, використання і розпорядження об’єктами, що знаходяться у чиїй-небудь належності, а також з приводу привласнення корисного ефекту від вказаного використання та розпорядження. Процес економічної реалізації власності охоплює все суспільне виробництво, пронизуючи тим самим відносини виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних благ та послуг.

  4. В Україні в процесі роздержавлення і приватизація державного майна приділялась незначна увага розробці та впровадженню в практику господарювання правового інституту функціонування приватної власності і приватних форм підприємництва. Як наслідок весь процес кардинального реформування економічної системи був забезпечений надзвичайно недосконалою за рівнем правовою базою і, відповідно, супроводжувався низьким рівнем її дотримування. Виходячи з цього основним завданням держави на сучасному етапі реформування відносин власності є створення раціональної інституціонально-правової бази власності, яка за допомогою юридичних законів, норм і правил, а також заходів державної політики буде регламентувати економічну поведінку суб’єктів ринкової системи господарювання, що формується.

  5. Відносини власності знаходять свій прояв в різноманітних формах існування власності. Для їх класифікації можуть застосовуватися наступні критерії: рівень розвитку продуктивних сил, режим функціонування і економічна спрямованість, об’єкти власності, суб’єкти власності та спосіб їх об’єднання. Найбільші розбіжності серед вчених існують з приводу класифікації форм та видів власності за режимом функціонування, а також за суб’єктами та за способами їх об’єднання. На наш погляд, за режимом функціонування слід розрізняти дві форми власності: приватну та державну. В свою чергу, приватна форма власності може мати свої різновиди залежно від суб’єктів та способів їх об’єднання, а саме: індивідуальна (одноосібна), сімейна, сумісна (об’єднана), колективна і власність різних громадських організацій і об’єднань. При цьому, колективну власність не слід вважати самостійною формою власності, а це лише один із видів сумісної (об’єднаної) приватної форми власності, коли в якості суб’єкта власності виступає трудовий колектив.

  6. При переході до ринкової системи господарювання відбувається кардинальна зміна місця та ролі окремих людей і підприємств у відносинах власності і в процесах суспільного відтворення в цілому. Ринкова ідеологія виходить з того, що особистим інтересам соціально визначеної людини надається вирішальне значення, тоді як задоволення колективних та суспільних інтересів досягається шляхом об’єднання інтересів і зусиль окремих людей. У відповідності з цією позицією індивідуальна приватна власність є основою, на котрій будується вся система сучасних відносин власності.

  7. Для України в майбутньому раціональною моделлю економіки має стати двосекторна її структура за формами власності, а саме: приватний і державний сектори. При цьому в господарській практиці найбільшого розповсюдження повинні набути одноосібна власність та персоніфіковані види сумісної (об’єднаної) приватної власності. Для великих підприємств найбільш прийнятною є акціонерна власність, яка може доповнюватися різноманітними формами участі працівників в управлінні та прибутках компанії.

  8. Процес реформування відносин власності в Україні можна умовно поділити на три етапи: колективно-орендної приватизації (1992-1994 рр.), масової (сертифікатної) приватизації (1995-1999 рр.) та індивідуальної грошово-інвестиційної приватизації (з початку 2000 р. – по теперішній час). Кожний з наведених етапів має свої характерні ознаки. Перший і другий етапи приватизації, які вже пройшли не можна однозначно оцінити. З одного боку, вони вважалися соціально можливими і по їх закінченню був сформований переважаючий за розмірами сектор недержавних підприємств, а з іншого – в результаті їх проведення не були вирішені задекларовані державою соціальні завдання і не відбулося появи реального, більш ефективного ніж держава, власника.

  9. В сільському господарстві велике значення при реформуванні відносин власності має ефективність проведення земельної реформи. За час її здійснення більш ніж 70% сільськогосподарських угідь було передано в приватну власність селян. На цій основі в аграрному секторі почали формуватися підприємницькі структури ринкового типу. Вказані процеси дали потужний поштовх розвитку орендних відносин в сільському господарстві. В той же час результативність революційних змін у відносинах власності в аграрній сфері поки що низька. Більше половини сільськогосподарської продукції зараз виробляється в особистих підсобних господарствах населення, тоді як сільськогосподарські підприємства забезпечують лише 35% від усього її обсягу. Це вказує на необхідність подальшого поглиблення аграрної реформи, що має передбачати формування з боку держави цивілізованих умов для розвитку орендних відносин і створення повноцінного ринку землі.

  1. Перехід від адміністративно-командної до ринкової економіки в Україні вимагає системного реформування відносин власності, що передбачає комплексну трансформацію кожного елемента та всіх аспектів власності. Для цього недостатньо тільки проведення приватизації, але й необхідно активно здійснювати формування правових та соціально-економічних умов, котрі забезпечать становлення і ефективну економічну реалізацію принципово нових за змістом відносин власності. На сучасному етапі приватизації вирішення вказаних проблем в сфері трансформації відносин власності набуває першочергового значення.

Публікації автора:

        1. Васильев С.В. Методологические основы понятия “собственность” // Академічний огляд. – “Економіка та підприємництво”. – Дніпропетровськ. – 2000. - № 1. - С. 99-101.

        2. Васильєв С.В. Актуальні проблеми реформування відносин власності в сільському господарстві // Економіка: проблеми теорії та практики. – Збірник наукових праць. Випуск 47. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С. 68-71.

        3. Васильев С.В. Социально-экономические результаты проведения бесплатной приватизации предприятий в Украине // Академічний огляд. – “Економіка та підприємництво”. – Дніпропетровськ. – 2001. - № 1. – С. 84-87.

        4. Васильєв С.В. Приватизація в системі ринкового реформування економіки // Економічні та фінансові проблеми сільськогосподарського виробництва в перехідний період до ринку: Збірник наукових праць / Дніпропетровський державний аграрний університет. – Дніпропетровськ, 1997. – С. 53.

        5. Васильєв С.В. Концепція безплатної приватизації та її реалізація в Україні // Економічні та фінансові проблеми сільськогосподарського виробництва в перехідний період до ринку: Збірник наукових праць / Дніпропетровський державний аграрний університет. – Дніпропетровськ, 1997. – С. 54-55.

        6. Васильєв С.В. Посилення конкуренції як основа ринкового перетворення економіки //Вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту “Економічні науки”. – 1999. - № 2. – С. 88-91.

        7. Васильев С.В. Роль государства в процессе проведения приватизации // Проблемы трансформации экономики и формирования социально-экономической модели Украины. Материалы межвузовского научно-методического семинара / Дніпропетровський державний університет. – Дніпропетровськ, 1997. – С. 30-34.

        8. Васильев С.В. Проблемы и направления реформирования отношений собственности в АПК // Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Зб.: Економічний вісник Національної гірничої академії України, т. 1. – Дніпропетровськ: РИК НГА України, 1999, - С. 107-109.

        9. Васильєв С.В. Проблеми оцінювання вартості підприємств при проведенні їх приватизації // Ринкові реформи в Україні. Тези доповідей ІІІ-ої Всеукраїнської науково-практичної конференції / Економіко-правничий інститут. – м. Чернівці, 1996. – С. 35.

        10. Васильев С.В. Изменение отношений собственности как основа формирования новой системы мотиваций // Матеріали першої міжнародної конференції “Наука і освіта’ 98”. – том 15. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 1998. – С. 652.

        11. Васильев С.В. Формирование рыночной системы контроля за предприятиями // Матеріали першої міжнародної конференції “Наука і освіта’ 98”. – том 15. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 1998. – С. 653.

        12. Васильєв С.В. Використання різних методологічних підходів при аналізі відносин власності // Економічні та соціальні аспекти реформування та постреформованого розвитку сільського господарства в Україні / Матеріали науково-практичної конференції викладачів та студентів економічного факультету за підсумками науково-дослідної роботи в 1999 р / Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний аграрний університет, 2000. – С. 7-10.