Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Колупаєва Іріна Володимирівна. Трансформація структури людської діяльності у сучасному господарському розвитку : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Колупаєва І.В. Трансформація структури людської діяльності у сучасному господарському розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки.

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Харків, 2008.

Розкриваються поняття і структура людської діяльності, показано, що економічна теорія у найбільш загальному вигляді предстає як теорія людської діяльності; доводиться, що на сучасному етапі, коли формується постнекласична наука, необхідним стає комплексний підхід до аналізу цілісного змісту людської діяльності, що потребує і застосування у дослідженнях людської діяльності методології триалектики.

Під людською діяльністю розуміється свідоме, насамперед, духовно-творче виробництво необхідних матеріальних і духовних благ для життя людини як процесу її саморозвитку.

У руслі процесів глобалізації, що розвертаються, ціною розвитку людського суспільства стає саме життя, життєдіяльність людини як особливий біологічний вид, що може відтворюватися в Природі. Глобалізація як процес взаємозв'язку і взаємозумовленості розвитку світового господарства породжує нове розуміння не просто економічної поведінки людини, але всієї її діяльності як результату того, що не може бути співвіднесено тільки з матеріальним, але в той же час перетворюючому і матеріальне.

Звернення до діяльнісного підходу в рамках постнекласичної науки стає найважливішим напрямком економіко-теоретичних досліджень не тільки в силу необхідності нового синтезу знань, що дозволяють повніше досліджувати універсумні явища і процеси. Практичне значення відродження діяльнісного підходу також визначається необхідністю відновлення особливого предметного поля економічної теорії, що в останні 15-20 років усе більше витісняється менеджментом, коли їй намагаються нав'язати вивчення поверхнево-поведінкових моделей управлінських рішень.

Виживання людини і людства можливо, якщо людська діяльність буде реалізовуватися як цілісний господарський феномен, у основі якого лежить духовна складова, котра зовсім не зводиться до ідеології економізму, а охоплює морально-етичні цінності, завдяки виникненню яких сама людина виділилася з тваринного світу як особливий біологічний вид і стала відповідальною за життєдіяльність планети Земля.

Під людською діяльністю варто розуміти свідоме, насамперед, духовно-творче виробництво необхідних матеріальних і духовних благ для життя людини як процесу його саморозвитку. Процес людської діяльності є процесом самореалізації людини, який розширюється і поглиблюється .

Дослідження показало, що є два основних види взаємодії людей: конкуренція і соціальне партнерство. Ринкова конкуренція за своєю суттю є жорсткою боротьбою між людьми у сфері економічних і соціальних відносин. За своєю природою конкуренція є протилюдяним механізмом досягнення суто економічних цілей – прибутку, матеріального і грошового збагачення досить вузького прошарку населення. Соціальне партнерство є гуманістичним, цивілізованим і людяним механізмом розвитку людських відносин і діяльності, адекватним природі самої людини. Соціальне партнерство має у наш час значне поширення у передових країнах світу, а також досить реальні передумови свого широкого утвердження у сучасній Україні.

Соціальне партнерство є реальним механізмом створення соціально орієнтованої ринкової господарської системи, котрий дозволяє підпорядкувати соціально-економічний розвиток благополуччю усього українського народу, тобто дійсно реалізувати тезу нобелівського лауреата Моріса Алле, що “економіка повинна служити людині, а не людина служити економіці”.

Зараз в Україні немає ніякої ідеології чи навіть єдиної, всіма прошарками населення визнаної, національної ідеї, яка б консолідувала суспільство. На наш погляд, саме ідея всебічного розвитку соціального партнерства як механізму забезпечення співпраці, діяльності усіх суб’єктів господарювання задля підвищення рівня і якості життя кожного українця є у сучасних умовах найкращою ідеєю та ідеологією національного господарського розвитку. Ця ідея може об’єднати усіх громадян країни у їх діяльності заради її процвітаючого майбутнього.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Задорожный Г.В., Колупаева И.В. Человеческая деятельность как источник хозяйственного развития // Социальная экономика. – 2005. – № 1. – С. 144-151 (дисертанту належить обґрунтування необхідності переходу у дослідженнях людської діяльності від ціле- до цінніснораціональної її природи і врахування зростаючої ролі свідомості у цій діяльності).

  2. Задорожний Г.В., Колупаєва І.В. Методологічні основи дослідження суб’єктів господарювання сучасною економічною наукою // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Економічна серія. № 719. – Харків, 2006. – С. 36-38 (дисертанту належить обґрунтування ідеї про доцільність дослідження суб’єктів економічної діяльності у площині господарських зв’язків на принципах постнекласичної науки).

  3. Колупаева И.В. Целостность хозяйственной деятельности человека как условие реализации императива выживания человечества в ХХІ веке // Социальная экономика. – 2006. – № 3-4. – С. 47-51.

  4. Колупаєва І.В. Соціальне партнерство чи поглиблення конкуренції: стратегічний вектор реалізації економічного потенціалу // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Економічна серія. № 754.– Харків, 2006. – С. 54-58.

  5. Задорожный Г.В., Колупаева И.В. О необходимости преодоления чисто экономического подхода в исследованиях человеческой деятельности как требование постнеклассической науки и актуализации духовно-нравственных ценностей // Социальная экономика. 2007. № 3-4. – С. 40-53 (дисертанту належить обґрунтування уточненого визначення людської діяльності та зміни у її змісті у зв’язку з процесами інтелектуалізації).

Тези доповідей

  1. Задорожный Г.В., Колупаева И.В. О социальной направленности подготовки магистров экономики // Управління розвитком. Збірник наукових статей Харківського національного економічного університету. – 2006. – № 5. – С. 58.

  2. Колупаева И.В. Человеческая деятельность: от экономического к хозяйственному подходу исследования // Соціально-економічні трансформації в епоху глобалізації. Матеріали Другої Всеукраїнської науково-практичної конференції. Том І. – Полтава: Скайтек, 2007. - С. 119-122.