Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Фольклористика


Левчук Ярослава Миколаївна. Традиційний український дитячий фольклор: когнітивні можливості формування світогляду : Дис... канд. наук: 10.01.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Левчук Я. М. Традиційний український дитячий фольклор: когнітивні можливості формування світогляду. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.07 – фольклористика. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2008.

У дисертації на матеріалі традиційного українського дитячого фольклору досліджуються його когнітивні можливості формування світогляду. Основою когнітивного потенціалу українського дитячого фольклору є закладена в ньому система формування у дитини засад кратичного (аналітичного) мислення, серед яких розглядаються і явища прогностики, властиві народній дитячій субкультурі. Проаналізовано специфіку традиційного українського дитячого фольклору. Імпліцитні можливості формування світогляду в ньому засновані на системі координат світобудови, яка спочатку пропонується дитині дорослими, а згодом осмислюється та інтерпретується у фольклорі й ігровій культурі самою дитиною. У поєднанні структурних систем світу та антисвіту, залучаючи механізми карнавалу, дитина вибудовує мікрокосм, який є фундаментом формування її світогляду. Значна увага приділена етичним чинникам формування світогляду дитини, зокрема системі максим народної моралі (на матеріалі колискових і прозивалок). Встановлено, що за принципом «від зворотного» у прозивалках і колискових вимальовується певний образ ідеальної людини. Прогностика, чітко виражена у закличках, примовках до комах, птахів, отримує нове смислове забарвлення у «конструюванні» соціальної складової образу ідеальної дитини, а відтак, людини. Прогнозуючи своє майбутнє родинне життя, дитина послуговується системою культурних стереотипів, засуджує негативні якості і стиль поведінки під впливом максим народної моралі – етичного і естетичного досвіду нації, який втілюється у критеріях поведінки в її середовищі. Розглянуто також мотиви смерті та страждання у дитячій інтерпретації та виявлено, що переживання трагічних подій у дитячому фольклорі спричинене потребою катарсису та адаптує дитину до можливих реальних трагічних подій, трактуючи їх як природне явище, підпорядковуючи системі культурних стереотипів і норм усталеної поведінки. Дитячий оптимізм живиться інтуїтивною надією на циклічність існування всього, що її оточує, підтримується можливістю прогнозувати та впливати на власне майбутнє, прагненням до пошуку альтернативи, а також запрограмованістю дитини на оптимізацію себе і навколишнього світу.

Публікації автора:

  1. Левчук Я. М. Мистецтво дитячого словесного живопису / Я. М. Левчук // Початкова школа. – 1998. – № 12. – С. 53–54.

  2. Левчук Я. М. Прогностичне начало в українському дитячому фольклорі / Я. М. Левчук // Етнічна історія народів Європи : Традиційна етнічна культура слов’ян : зб. наук. праць / відп. ред. В. К. Борисенко. – К. : Стилос, 1999. – С. 74–77.

  3. Левчук Я. М. «Дитина в звичаях і віруваннях українського народу» М. Ф. Грушевського як явище української етнології та фольклористики / Я. М. Левчук // Літературознавчі студії: зб. наук. праць / відп. ред. Г. Ф. Семенюк. – К. : Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Інститут філології, 2005. – Вип. 14. – С. 198–202.

  4. Левчук Я. М. Система координат українського дитячого фольклору (на матеріалі колискових, пестушок, потішок, забавлянок, ігрових пісеньок та віршиків, записаних у кінці ХІХ – на початку ХХ століття та сучасних записів) / Я. М. Левчук // Сучасні літературознавчі студії. Дитина і світ : Проблеми культурного діалогу : зб. наук. праць / гол. ред. В. І. Фесенко. – К. : Вид. центр КНЛУ, 2005. – Вип. 2. –
    С. 62–70.

  5. Левчук Я. М. Формування критичного мислення засобами дитячого фольклору / Я. М. Левчук // Народна творчість та етнографія. – 2006. – № 3. –
    С. 96–102.

  6. Левчук Я. М. До інтерпретації мотивів смерті та страждання в українському дитячому фольклорі / Я. М. Левчук // Сучасні літературознавчі студії. Радість і страждання як чинники культури : зб. наук. праць / гол. ред. В. І. Фесенко. – К. : Вид. центр КНЛУ, 2006. – Вип. 3. – С. 104–109.