Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Мистецтвознавство / Теорія та історія культури


Гоцалюк Алла Анатоліївна. Традиції та новації в різдвяно-новорічній обрядовості українців Карпатського регіону (друга половина ХХ - початок XXI ст.) : дис... канд. іст. наук: 17.00.01 / Київський національний ун-т культури і мистецтв. — К., 2007. — 209арк. — Бібліогр.: арк. 186-209.



Анотація до роботи:

Гоцалюк А.А. Традиції та новації в різдвяно-новорічній обрядовості українців Карпатського регіону (друга половина ХХ – початок ХХІ ст.) Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 17.00.01 – теорія та історія культури. – Київський національний університет культури і мистецтв, Київ, 2007.

У дисертації вперше комплексно досліджено традиції та новації в календарно-обрядовій культурі українців-горян другої половини ХХ ст. – на початку ХХІ століття. Проведено критичний аналіз джерел, здійснено їх класифікацію, узагальнено досвід історіографічних розробок досліджуваної проблеми. Доведено, що в другій половині ХХ сторіччя – на початку ХХІ сторіччя відбулися зміни в структурі святково-обрядової традиційної культури гуцулів, розглянуто різні чинники впливу на процеси трансформації традиційної святкової культури. До них віднесено міграції, урбанізація, атеїстична пропаганда, впровадження радянської обрядовості тощо. Висвітлено співвідношення традицій та новацій в обрядах мешканців гірського краю. Виявлено та розкрито тенденції до відродження традицій різдвяно-новорічних свят на Гуцульщині з часу незалежності України. Вони пов'язані із зростанням зацікавленості молоді до витоків своєї культури та із розвитком зеленого туризму. Результати дослідження визначили значення обрядовості в сфері етнопедагогічних аспектів, довели цінність вироблених віками морально-етичних засад у сучасному суспільстві, необхідності збереження культурних традицій субетносу.

Публікації автора:

1. Вивчення традицій колядування на Гуцульщині // Етнічна історія народів Європи. – К., вип. 20, 2005. – С.44-49.

2. Внесок Івана Прокопіва у вивчення гуцульських колядок // Питання стародавньої та середньовічної історії, археології й етнології. Збірник наук. праць, Чернівці, 2006. №1 (21). – С.221-229.

3. Етнопедагогічні функції зимової обрядовості українців Гуцульщини // Етнічна історія народів Європи. – К., вип.21, 2006. – С.131-135.

4. Гендерні цінності в зимових календарних обрядах Гуцульщини // Матеріали третьої Міжнародної наукової практичної конференції "Жінка в науці та освіті. Минуле, сучасність, майбутнє". – К., 2005. – С.217-220.