Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Коляденко Світлана Василівна. Територіальна організація агропромислового комплексу України: методологія, практика та механізм регулювання : Дис... д-ра наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Коляденко С.В. Територіальна організація агропромислового комплексу України: методологія, практика та механізм регулювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2009.

Дисертація присвячена розробці теоретико-методологічних засад територіальної організації агропромислового комплексу регіонів України та обґрунтуванню перспектив розвитку в умовах трансформаційної економіки.

У роботі аргументовано методологію й методику аналізу розміщення продуктивних сил АПК адміністративної області за допомогою територіальних балансів матеріальних, трудових, природних й фінансових ресурсів, визначено сутність територіальної організації агропромислового комплексу і сучасні проблеми його регулювання; виявлено закономірності і принципи розширеного відтворення агропромислового виробництва.

Охарактеризовано основні передумови й механізм забезпечення формування стратегії територіальної організації агропромислового комплексу та обґрунтовано концептуальні підходи до розвитку агропромислового потенціалу України.

Досліджено сучасний стан агропромислового комплексу України, узагальнено та систематизовано організаційно-економічний механізм управління регіональним АПК в умовах інституціональних перетворень, систематизовано узагальнюючі показники, що визначають ступінь впливу соціально-економічних та екологічних факторів на інтенсифікацію розвитку АПК регіону.

Доведено необхідність державного регулювання розвитком продуктивних сил АПК та запропоновано прогноз розвитку їх просторової організації на рівні регіонів.

У дисертаційній роботі розроблено теоретико-методологічні засади територіальної організації регіональних АПК, отримано нові результати, що можна кваліфікувати як розв’язання наукової проблеми – удосконалення системи територіальної організації агропромислового комплексу України та її регіонів на сучасному етапі трансформації земельних відносин.

1. Як важливий структурний і функціональний елемент регіональної економіки агропромисловий комплекс являє собою просторово організовану і пропорційно взаємопов’язану сукупність об’єктів матеріального й нематеріального виробництва, призначених для забезпечення населення продовольчими товарами. Територіальна організація міжгалузевих комплексів забезпечує органічну єдність усіх її структурних компонентів, а відтак – і системну цілісність цього територіального утворення.

2. У нових умовах господарювання методологічні аспекти відтворювального підходу повинні реалізовуватись через дослідження та оцінку таких параметрів, як рівень збалансованості структурних елементів, що формують територіальну організацію агропромислового комплексу; відповідність кількості та якості продовольчої продукції, виробленої в АПК; його внесок у соціальний розвиток регіону.

3. Визначено систему факторів розміщення продуктивних сил агропромислового виробництва, які, крім існуючих чинників впливу земельних, сировинних, водних, трудових ресурсів, інноваційного розвитку, враховують залучення в економічний оборот природних ресурсів, зважаючи на їх капіталізацію та рентні відносини.

4. Регіональний АПК будь-якого таксономічного рангу слід розглядати як об’єктивно функціонуюче формування. Здійснення стратегічного напряму територіальної організації агропромислового комплексу регіону пов’язане з визначенням і реалізацією його власних пріоритетів, серед яких провідними повинні стати: формування розвиненої матеріально-технічної бази сільського господарства, харчової і переробної промисловості; науково обґрунтована аграрно-промислова економічна політика; докорінні структурні перетворення з урахуванням специфічних регіональних особливостей; прискорений розвиток провідних продуктових підкомплексів; екологізація сільського господарства, харчової і переробної промисловості та обслуговуючих сфер комплексу; удосконалення внутрішньорегіональної спеціалізації та інтеграції агропромислового виробництва.

5. Обґрунтовано методологію та методику багатосекторного економіко-математичного моделювання й прогнозування регіональної системи АПК, які дають змогу комплексно оцінити систему внутрішніх зв’язків та експортного потенціалу області. Методологія і методика дослідження АПК базується на діалектиці аналізу й узагальнення фактів і явищ, передбаченні вектора розвитку ситуації, розробці пропозицій з подолання суперечностей і диспропорцій агроекологічної системи та середовища.

6. Виділено основні проблеми функціонування агропромислових комплексів, їх завдання у вирішенні регіональних і загальнонаціональних інтересів на основі оптимізації дій усіх учасників агропромислового процесу. Важлива роль у забезпеченні функцій АПК відводиться створенню інтеграційних форм організації агропромислового виробництва, здійсненню структурних зрушень, дотриманню соціально-економічних та екологічних векторів розвитку, використанню економічних важелів організації й управління в поєднанні з державним регулюванням та самодостатністю регіонів.

7. Оцінено фактичний стан і динамічні характеристики сільськогосподарського виробництва як основної галузі агропромислового комплексу за допомогою системного аналізу та картографічного методу. Визначено, що в період 1990–2006 рр. у всіх регіональних АПК країни відбувався трансформаційний спад виробництва, руйнування виробничо-технічного обслуговування, виведення з обороту сільгоспугідь, погіршення всіх якісних показників використання факторів виробництва. Очевидним було відволікання значної частки потенціалу агропромислового комплексу від продуктивного використання на структурно-інституціональні перетворення, що здійснювалися за відсутності їхньої чіткої концепції. І тільки на останньому етапі (2004–2006 рр.) відзначається зростання окремих показників функціонування АПК.

8. Принципово важливим етапом здійснення економічної реформи в агропромисловій сфері економіки є реформа управління АПК та його регіональних ланок. В умовах трансформаційної економіки АПК не може бути саморегулюючою системою, роль державного регулювання повинна бути вищою, ніж у розвинутому ринковому господарстві. Держава має зберігати за собою досить широкий спектр регулюючих функцій, серед яких основними є: регулювання земельних операцій і контроль за структурою землекористування; стимулювання концентрації агропромислового виробництва; регламентація правових і організаційно-економічних умов діяльності сільських товаровиробників; контроль за співвідношенням ринкових цін на засоби виробництва і сільськогосподарську продукцію; фіксація ринкових цін на продукцію; виплата дотацій на експортну продукцію, що покриває збитки сільських товаровиробників; економічне стимулювання організації нових фермерських господарств; довгострокове і середньострокове планування розвитку агропромислового виробництва; внутрішньодержавний і зовнішньоекономічний протекціонізм по відношенню до сільських товаровиробників.

9. Найважливіша умова закріплення позитивних тенденцій у трансформації регіональних АПК – реальна участь у цьому процесі бізнес-груп як виразників економічних інтересів. Одним з активних і діючих таких агентів є великі агропромислові компанії. Мета створення інтегрованих агропромислових формувань – забезпечення порівняно однакових економічних умов учасникам процесу і узгодженого розвитку всіх технологічних ланок виробництва кінцевого продукту в регіоні. Це досягається насамперед шляхом упорядкування економічних відносин між сільськогосподарськими, переробними, обслуговуючими й іншими підприємствами та організаціями, що є учасниками кооперації й агропромислової інтеграції. У цьому зв'язку є правомірна як з дослідницького, так і практичного погляду, розробка рекомендацій щодо формування в рамках держави інтегрованої міжгалузевої фінансово-маркетингової структури в АПК у формі консорціуму.

10. Консорціум повинен забезпечувати функціональну відповідність, комбінаційне поєднання і параметричне узгодження, а також спільний характер суміжних інвестицій у взаємозалежні ланки виробничо-вартісних організаційно-технологічних ланцюжків продуктово-галузевих підкомплексів АПК, досягнення консенсусу економічних інтересів і компромісу ринкових позицій партнерів по агропромисловій інтеграції в регіонах.

11. Обґрунтовано практику формування регіональних бюджетів на принципах самоуправління районів через передачу місцевим органам влади права розпорядження природними ресурсами, що дасть можливість поєднати оптимальне співвідношення державного регулювання та впровадження оптимального організаційно-економічного механізму трансформування соціально-економічних процесів в АПК регіонів з регіональними бізнес-інтересами.

12. На основі системного підходу запропоновано прогноз розвитку просторової організації агропромислових комплексів на рівні адміністративних областей, що враховує процеси деструкції сільськогосподарського землекористування в регіонах. Сільське господарство має значні резерви структурного розвитку для задоволення попиту на продовольство на внутрішньому ринку і реалізації експортного потенціалу. Згідно з прогнозом, до 2015 р. 32% потреби в продукції АПК вироблятиметься в селянських домогосподарствах. Для подальшого зростання потенціалу АПК регіонів необхідний розвиток ринку земельно-майнових комплексів, засобів виробництва і продовольства.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Коляденко С.В. Агропромисловий комплекс України: проблеми і перспективи: [монографія] / С.В. Коляденко. – Вінниця: 2008. – 414 с.

  2. Коляденко С.В. Контролінг / Середа Л.П., Мазур А.Г., Коляденко С.В. // Менеджмент підприємств з переробки сільськогосподарської продукції: навч. посібник. – Вінниця, 2002. – Розд. 9. – С. 211–236. (Особистий внесок: розроблено базовий, секційний та експертний модулі контролінгу).

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Коляденко С.В. Сутність територіальної організації агропромислового комплексу, сучасні проблеми розвитку та шляхи їх вирішення / С.В. Коляденко // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – Вип. 14. – С. 326 – 329. – (Серія "Економічні науки").

  2. Коляденко С.В. Аналіз сучасного стану та тенденції розвитку ринку продовольства як передумови нарощування конкурентного потенціалу Черкаської області / Н.А. Булах, С.В. Коляденко // Економіст. – 2006. – № 7. – С. 57–59. (Особистий внесок: проаналізовано сучасний стан ринку продовольства як передумови нарощування конкурентного потенціалу Черкаської області).

  3. Коляденко С.В. Екологічний фактор розвитку регіональних агропромислових комплексів / С.В. Коляденко // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця: ВДАУ, 2006. – Вип. 30. – С. 127–134.

  4. Коляденко С.В. Методологічні основи аналізу факторів розвитку агропромислового комплексу регіону / С.В. Коляденко // Збірник наукових праць Кіровоградського національного технічного університету. – Вип. 10, ч. ІІ.– Кіровоград: КНТУ, 2006. – С. 112–117. – (Серія "Економічні науки").

  5. Коляденко С.В. Методологічні основи дослідження регіонального агропромислового комплексу / С.В. Коляденко // Аналітико-інформаційний журнал "Схід". – 2006. – № 5 (77). – С. 21–24.

  6. Коляденко С.В. Стратегічне прогнозування і планування регіональних АПК / С.В. Коляденко // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля. – Луганськ: СНУ, – 2006. – № 12 (106). – С. 97–99.

  7. Коляденко С.В. Формування і розвиток агропродовольчої інтеграції Черкаського регіону / С.В. Коляденко, О.В. Коломицева // Механізми підвищення ефективності управління функціонуванням економіки: зб. наук. праць ДонДУУ. – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – Т. VІІ, Вип. 66. – С. 96–106. – (Серія "Економіка"). (Особистий внесок: обґрунтовано основні напрями формування агроподовольчої інтеграції Черкаського регіону).

  8. Коляденко С.В. Функціонування і розвиток сучасного регіонального агропромислового комплексу: методологічний аспект / С.В. Коляденко // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – Вип. 16. – С. 38–42. – (Серія "Економічні науки").

  9. Коляденко С.В. Шляхи збалансованого розвитку продуктивних сил вітчизняного агропродовольчого комплексу / С.В. Коляденко // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету, 2006. – С. 42–47.

  10. Коляденко С.В. Шляхи удосконалення управління агропромисловим комплексом: регіональний аспект / С.В. Коляденко // Науковий вісник Полтавського національного технологічного університету ["Економіка і регіон"]. – Полтава: ПНТУ, 2006. – Вип. 4(11). – С. 57–59.

  11. Коляденко С.В. Агропромислова сфера в системі національної економіки: контури трансформаційної траєкторії / С.В. Коляденко // Таврійський науковий вісник: зб. наук. праць ХДАУ. Херсон: Айлант, 2007. Вип. 55. – С. 222–227.

  12. Коляденко С.В. Вплив ринкового макросередовища на процеси реорганізації / С.В. Коляденко // Збірник наукових праць Кіровоградського національного технічного університету. – Кіровоград: КНТУ, 2007. – Вип. 12, ч. 2. – С. 207–211. – (Серія "Економічні науки").

  1. Коляденко С.В. Методичні підходи та економічна оцінка ресурсного потенціалу регіонального АПК України / С.В. Коляденко // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – Вип. 17. – С. 130–133. – (Серія "Економічні науки").

  2. Коляденко С.В. Мікроекономічний механізм регіоналізації агропромислової сфери / С.В. Коляденко, Яскевич І.А. // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – Вип. 18, ч. ІІ. – С. 30–33. – (Серія "Економічні науки"). (Особовий внесок: визначено напрями інноваційної діяльності в агропромисловому комплексі).

  3. Коляденко С.В. Розвиток та напрями інноваційної діяльності в агропромисловому комплексі / С.В. Коляденко // Механізми підвищення ефективності управління функціонуванням економіки: зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУУ, 2007. – Т. VІІІ, вип. 78. – С. 79–87. – (Серія "Економіка").

  4. Коляденко С.В. Стратегічні напрямки розвитку агропромислового комплексу області / С.В. Коляденко // Продуктивні сили і регіональна економіка: зб. наук. праць: у 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, 2008. – Ч. ІІ. – С. 256–262.

  5. Коляденко С.В. Роль фермерського господарства у розвитку АПК України / С.В. Коляденко // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми: СНАУ, 2008. – Вип. 4/28. – С. 54–57. – (Серія "Економіка та менеджмент").

  6. Коляденко С.В. Принципи розширеного відтворення в агропромисловому виробництві України в контексті сталого розвитку / С.В. Коляденко // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця: ВДАУ, 2008. – Вип. 36. – С. 217–220.

  7. Коляденко С.В. Регіональні особливості розвитку агропромислової сфери / С.В. Коляденко // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. – Черкаси: ЧДТУ, 2008. – Вип. 19, ч. ІІ. – С. 57–59. – (Серія "Економічні науки").

  8. Коляденко С.В. Кластери як один із інтегрованих формувань в АПК / С.В. Коляденко // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Вип. 22: у 2 ч. – Черкаси: ЧДТУ, 2009. – Ч. ІІ. – С. 256–260. – (Серія "Економічні науки").

Матеріали наукових конференцій:

  1. Гусева (Коляденко) С.В. Земля як складова ресурсного потенціалу і формування ціни на неї / С.В. Гусева (Коляденко), Л.О. Коляденко // Україна в світових земельних, продовольчих і кормових ресурсах і економічних відносинах: матеріли міжнар. конф. – Вінниця: "Аграрна наука", 1995. – С. 597–598. (Особистий внесок: визначено напрями щодо підвищення економічної ефективності використання ресурсного потенціалу).

  2. Коляденко С.В. Особливості впливу АПК на екологічну ситуацію в країні / С.В. Коляденко, І.А. Миндра // Теорія і практика сучасної перебудови економіки: матеріали ІІІ міжнар. наук.-практ. конф. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С. 266–268. (Особистий внесок: розглянуто особливості впливу АПК на екологічну ситуацію в країні).

  3. Коляденко С.В. Проблеми розробки стратегії регіонального АПК / С.В. Коляденко // Теорія і практика сучасної економіки: матеріали ІV міжнар. наук.-практ. конф. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С. 209–212.

  4. Коляденко С.В. Відтворювальні аспекти функціонування регіонального АПК / С.В. Коляденко // Наука: теорія та практика – 2006: матеріали I міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. 6. – С. 41–43.

  5. Коляденко С.В. Особливості формування регіональних АПК в Україні / С.В. Коляденко // Теорія і практика сучасної економіки: матеріали VII міжнар. наук.-практ. конф. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – С. 262–266.

  6. Коляденко С.В. Сучасні особливості територіальної організації регіонального АПК / С.В. Коляденко // Регіональні проблеми та перспективи розвитку ринків збуту промислової продукції: матеріали наук.-практ. конф. – К.: УкрІНТІ, 2006. – С. 24–27.

  7. Коляденко С.В. Аналіз сучасного стану регіонального АПК та реформування його структури / С.В. Коляденко // Відтворення господарського комплексу регіону: методологія, механізми, інструментарій: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Чернівці: Книги-ХХІ, 2007. – С. 76–79.

  8. Коляденко С.В. Напрями інтенсифікації сільського господарства як складової регіонального АПК / С.В. Коляденко // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: матеріали ІV міжнар. наук.-практ. конф. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С. 375–378.

  9. Коляденко С.В. Особливості розвитку сільського господарства як основної ланки АПК / С.В. Коляденко // Пріоритети економічного розвитку України: історія та сьогодення: матеріали всеукр. наук.-практ. конф. – Вінниця: ВТЕІ КНТЕУ, 2007. – С. 60–66.

  10. Коляденко С.В. Особливості формування фінансово-інноваційного потенціалу в аграрній сфері / С.В. Коляденко // Міжнародна банківська конкуренція: теорія і практика: збірник тез доповідей ІІ міжнар. наук.-практ. конф. – Суми: УАБС НБУ, 2007. – С. 100–102.

  11. Коляденко С.В. Перспективи розвитку фермерського господарства в регіонах України / С.В. Коляденко // Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку: матеріали ІХ наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: ІМА-прес, 2007. – С. 291–293.

  12. Коляденко С.В. Методологічні підходи до оцінки ефективності використання природних ресурсів / С.В. Коляденко // Региональные аспекты развития в условиях европейского выбора: материалы междунар. науч.-практ. конф. – Симферополь: Издательский центр КИБ, 2007. – С. 66–70.

  13. Коляденко С.В. Шляхи підвищення ефективності використання природних ресурсів продовольчого комплексу / С.В. Коляденко // Модернізація політики та управління в Німеччині та Україні в контексті євроінтеграції: матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. / Міністерство освіти і науки України, Черкаський державний технологічний університет. – Черкаси–Форос: ЧДТУ, 2008. – С. 16–20.

  14. Коляденко С.В. Методологія аналізу факторів та вибір варіантів розвитку АПК України / С.В. Коляденко // Стратегія забезпечення сталого розвитку України: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. / РВПС України НАН України. – К.: РВПС України НАН України, 2008. – Ч. 1. – С. 89–93.