Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Жарко Роман Петрович. Теоретико-методичні засади удосконалення податкового регулювання підприємницької діяльності (на прикладі підприємств м. Ніжина та Ніжинського району Чернігівської області) : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т харчових технологій. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Жарко Р.П. Теоретико-методичні засади удосконалення податкового регулювання підприємницької діяльності (на прикладі підприємств м. Ніжина та Ніжинського району Чернігівської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний університет харчових технологій Міністерства освіти і науки України, Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних, методичних та практичних питань удосконалення податкового регулювання підприємницької діяльності. Розглянуто теоретико-методичні засади розвитку підприємництва та оподаткування, досліджено сутність податків та їх функції, обґрунтовано класифікацію останніх за ознаками прямого відношення до суб’єктів податкових відносин і за характером виникнення.

Визначено, що податкове регулювання передбачає відбір підприємств, які першочергово потребують зниження податкового навантаження. З цією метою удосконалено та обґрунтовано методичні підходи щодо ранжування підприємств за потребою податкового стимулювання.

Розроблено економіко-математичну імітаційну динамічну модель функціонування підприємств у податковому середовищі та на її основі здійснено прогноз обсягів надходжень податків до бюджетів і внесків до державних фондів соціального страхування, а також економічних показників результатів діяльності суб’єктів господарювання залежно від зміни ставок податків і зборів.

Обґрунтовано удосконалення методичних підходів з визначення податкового навантаження на підприємства.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання з розвитку та підвищення економічної ефективності підприємницької діяльності на основі удосконалення податкового регулювання. Результати дослідження дозволили зробити висновки теоретичного, методичного та практичного характеру, які зводяться до наступного:

1. Дослідження і наукове узагальнення теоретичних і практичних засад підприємницької діяльності як об’єкта податкового регулювання дозволили визначити її як сукупність економічних дій суб’єктів господарювання, що виражається рухом товарно-фінансових потоків.

2. Забезпечення повноти розгляду поняття „підприємництво” вимагає обґрунтування ознак його розвитку та їх класифікації. Встановлено, що ознаки доцільно поділяти на зовнішні та внутрішні відносно суб’єктів підприємництва. До зовнішніх ознак віднесено: кількість суб’єктів підприємницької діяльності, обсяги створеного ними національного доходу та валової продукції, кількість працівників, зайнятих у підприємницькому секторі економіки та продуктивність праці в ньому. Внутрішні ознаки виражаються показниками фінансового стану підприємств.

3. Ефективний в соціально-економічному сенсі розвиток підприємництва поряд із свободою дій господарюючих суб’єктів передбачає державне, у тому числі й податковими методами, втручання у перебіг економічних процесів.

Під податковим регулюванням слід розуміти комплекс дій державних органів, спрямованих на зміну параметрів податкової системи та податкового механізму з метою досягнення певних соціальних та економічних цілей.

4. Дослідження і наукове узагальнення теоретичних засад оподаткування дали змогу удосконалити визначення поняття „податки”, під яким слід розуміти систему примусових та індивідуально-безеквівалентних платежів, що стягуються за встановленими правилами з юридичних та фізичних осіб на користь держави з метою забезпечення суспільних благ та не мають характеру покарання. Також обґрунтовано доцільність виділення фіскальної, стимулюючої, регулюючої, соціальної та екологічної функцій податків.

5. У ході дослідження визначено доцільність класифікації функцій податків на:

1) такі, що здійснюються відносно держави та стосовно платників податків. Основою такого поділу є характер впливу функцій на суб’єктів податкових відносин;

2) іманентні та набуті у процесі розвитку економічно-соціальних відносин. У цьому випадку критеріальною ознакою виступає характер виникнення функцій.

6. Дослідженнями встановлено низький рівень регуляторного потенціалу сучасної вітчизняної податкової системи. Існуюче значення частки податків у валовому внутрішньому продукті унеможливлює здійснення заходів, які здатні призвести до зростання податкового навантаження. Водночас його зниження стримується відсутністю альтернативних джерел наповнення державного та місцевих бюджетів. Тому запропоновано методичні підходи щодо ранжування підприємств різних видів економічної діяльності за потребою податкового стимулювання. Встановлено, що першочергово зниження податкового навантаження потребують підприємства машинобудування, харчової промисловості та сільського господарства.

7. Обґрунтовано методичні підходи щодо визначення рівня податкового навантаження на суб’єкти підприємництва. Запропоновано оцінювати його за сукупністю показників, які розраховуються відношенням окремих та повних витрат суб’єктів господарювання, пов’язаних із дією податкового законодавства, до розрахункового фінансового результату, обчисленого без урахування податків. За допомогою цього методу встановлено, що податкове навантаження на підприємства є надмірним та значно диференційованим за видами економічної діяльності.

8. Дослідженнями виявлено, що спрощена система оподаткування стимулює розвиток малих підприємств. Проте, на сучасному етапі становлення податкових відносин відбувається її ускладнення. Тому у дисертації обґрунтовано необхідність зниження ставок єдиного податку для юридичних осіб до 2% за умови сплати ПДВ та до 6% без сплати цього податку.

9. Для визначення впливу змін податкових ставок на показники розвитку підприємницької діяльності та обсяги доходів бюджету і позабюджетних фондів нами розроблено та реалізовано динамічну імітаційну економіко-математичну модель функціонування підприємств у податковому середовищі. Вона дала змогу виявити, що:

найбільшою мірою на обсяги виробництва продукції, чистого прибутку, рівень рентабельності господарювання, обсяги надходжень до бюджетів та позабюджетних фондів впливають зміни ставок податку на додану вартість;

ставка ПДВ, яка формує максимальний обсяг сукупних надходжень від податків та зборів до бюджету та позабюджетних фондів, становить 14% об’єкта оподаткування. Враховуючи євроінтеграційні прагнення України, а також вимоги ЄС щодо узгодження систем оподаткування країн-учасників, пропонуємо зниження ставки ПДВ в Україні до 15%, що дозволить пришвидшити розвиток підприємництва та збільшити доходи державних централізованих фондів грошових коштів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Жарко Р.П. Про визначення рівня податкового навантаження // Наук. вісник НАУ. – 2001. – Вип. №43. – С. 231 – 234 (0,17 друк. арк.).

2. Жарко Р.П. Методи аналізу спрощеної системи оподаткування // Наук. вісник НАУ. – 2002. – Вип. №56. – С. 184 – 188 (0,28 друк. арк.).

3. Лайко П.А., Кучерявенко О.В., Жарко Р.П. Пільговий режим оподаткування ПДВ у сільському господарстві // Наук. вісник НАУ. – 2003. – Випуск 62 – С. 115 – 119 (0,28 друк. арк., особисто автору належать методичні підходи до аналізу особливостей оподаткування ПДВ у сільському господарстві та висновки, обсягом 0,15 друк. арк.).

4. Жарко Р.П. Обґрунтування функцій податків на сучасному етапі розвитку продуктивних сил // Фінанси України. – 2004. – №6. – С. 96-99 (0,41 друк. арк.).

5. Жарко Р.П. Напрями удосконалення спрощеної системи оподаткування // Наук. вісник НАУ. – 2004. – Вип. №62. – С. 246 – 248 (0,25 друк. арк.).

6. Жарко Р.П. Окремі аспекти податкового регулювання підприємництва // Економіка АПК. – 2005. – №12. С. 75-81 (0,40 друк. арк.).

В інших виданнях:

1. Лайко П.А., Жарко Р.П. Особливості оподаткування аграрних підприємств // Формування ринкового механізму в аграрному секторі АПК / За ред. В.К. Терещенка. – К.: ЗАТ „НІЧЛАВА”, 2002. – С. 183–195 (0,63 друк. арк., особисто автору належить висвітлення теоретичних засад оподаткування та методичних підходів до визначення податкового навантаження, обсягом 0,53 друк. арк.).

2. Лайко П.А., Жарко Р.П. Податок на додану вартість у сільському господарстві // Формування ринкового механізму в аграрному секторі АПК / За ред. В.К. Терещенка. – К.: ЗАТ „НІЧЛАВА”, 2002. – С. 216–234 (1,03 друк. арк. особисто автору належить висвітлення теоретичних та практичних аспектів оподаткування податком на додану вартість, обсягом 0,9 друк. арк.).

3. Жарко Р.П. Спрощена система оподаткування малого підприємництва // Формування ринкового механізму в аграрному секторі АПК / За ред. В.К. Терещенка. – К.: ЗАТ „НІЧЛАВА”, 2002. – С. 234 – 250 (0,81 друк. арк.).

4. Жарко Р.П. Відповідальність в системі податкових відносин // Формування ринкового механізму в аграрному секторі АПК / За ред. В.К. Терещенка. – К.: ЗАТ „НІЧЛАВА”, 2002. – С. 250 – 264 (0,81 друк. арк.).

5. Жарко Р.П. Податок на промисел // Фінанси сільськогосподарських підприємств (посібник з питань фінансових відносин у ринкових умовах) / За ред. М.Я. Дем’яненка – К.: ІАЕ, 2000. – С. 194-196 (0,13 друк. арк.).

6. Лайко П., Жарко Р. Про особливості оподаткування прибутку платників фіксованого сільськогосподарського податку // Бухгалтерія в сільському господарстві. – 2004. – №13-14 [118-119]. – С. 10-11 (0,25 друк. арк., особисто автору належить висвітлення змін законодавства по темі статті, обсягом 0,13 друк. арк.).

7. Лайко П., Жарко Р. Про сплату платниками єдиного податку внесків до Пенсійного фонду України // Бухгалтерія в сільському господарстві. – 2004. – №15 [120]. – С. 6-7 (0,25 друк. арк., особисто автору належить висвітлення змін законодавства по темі статті, обсягом 0,13 друк. арк.).

8. Жарко Р.П. Окремі аспекти оцінки податкової системи України як інструменту регулювання розвитку підприємницької діяльності // Економіка. Фінанси. Право. 2005. №5. С. 11-17 (0,86 друк. арк.).

9. Жарко Р.П. Передумови податкового регулювання підприємницької діяльності // Мат. Міжнар. форуму молодих вчених "Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн": У 2 т. – Х.: ХНТУСГ. - 2005. Т.2. – 313с. / С. 153-154 (0,13 друк. арк.).