Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Староста Володимир Іванович. Теоретико-методичні засади навчання школярів складати й розв'язувати завдання з хімії : дис... д-ра пед. наук: 13.00.02 / Інститут педагогіки АПН України. — К., 2006. — 481арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 388-427.



Анотація до роботи:

Староста В.І. Теоретико-методичні засади навчання школярів складати й розв’язувати завдання з хімії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання хімії. – Інститут педагогіки АПН України, Київ, 2006.

У дисертації науково обґрунтовано теоретико-методичні засади навчання учнів розв’язувати й складати завдання з хімії, розроблено концепцію використання навчальних завдань з хімії та педагогічну технологію її реалізації.

Виявлено переваги та недоліки застосування навчальних завдань на кожному з етапів розвитку методики хімії.

З використанням діяльнісного, модельного та системно-структурного підходів проаналізовано та запропоновано для навчальних завдань структуру, класифікацію та перелік необхідних вимог, визначено структуру процесів розв’язування та складання завдань з хімії.

У дослідженні розкрито шляхи реалізації запропонованих загальних підходів навчання школярів складати та розв’язувати завдання з хімії на прикладі конкретних тем («Хімічні формули речовин», «Рівняння хімічних реакцій», «Приготування розчинів»).

Розроблено методику навчання учнів складати й розв’язувати завдання з хімії з урахуванням гносеологічного, психолого-педагогічного та хімічного (предметного) аспектів та проведено перевірку її педагогічної ефективності.

Аналіз психолого-педагогічної літератури свідчить, що проблема застосування навчальних завдань є актуальною для усіх шкільних предметів, зокрема хімії. У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і принципово нове вирішення наукової проблеми використання навчальних завдань шкільного курсу хімії, що виявляється в поєднанні процесу їх розв’язування та складання. Обґрунтовано теоретико-методичні засади навчання учнів розв’язувати й складати завдання з хімії, розроблено відповідну концепцію дослідження та педагогічну технологію для її реалізації, проведено її експериментальну перевірку, що дало змогу підтвердити гіпотезу дослідження, розв’язати всі поставлені завдання, досягти мети дослідження і зробити такі висновки.

У ході дисертаційного дослідження показано, що в процесі становлення та розвитку методики навчання хімії накопичено значний теоретичний та практичний досвід з використання різноманітних завдань під час вивчення хімії. Виявлено переваги та недоліки застосування навчальних завдань на кожному з етапів розвитку методики хімії. До основних недоліків традиційних методик застосування завдань відносимо орієнтацію учнів на аналіз умови та розв’язування завдання, пошук алгоритмів або пропозицію учням готового алгоритму дій чи використання формул відповідно до певних алгоритмів; психологічне нав’язування навчальних завдань, оскільки учень не впливає на їх модифікацію, підбір, що спричинює переважне формування виконавських дій і незначну мотивацію навчання.

Проведений уперше аналіз завдань ряду підручників та збірників задач з хімії дає змогу зазначити, що в більшості з них переважає досить одноманітний підбір завдань з точки зору способів їх представлення та розв’язування; не застосовується поєднання прямих та обернених задач, самостійне складання завдань учнями тощо; надзвичайно мала кількість завдань, спрямованих на використання позатекстових компонентів підручника, що суттєво зменшує можливості застосовування підручника та збірника завдань як єдиного навчально-методичного комплекту.

Встановлено, що переважна більшість вчителів хімії використовує традиційні підходи щодо розв’язування завдань, а складання завдань учнями за результатами анкетування систематично застосовують тільки окремі вчителі (0,7 %), переважна більшість – дуже рідко (58,5 %) чи взагалі ніколи (22,1 %).

Виявлено наявність в літературі різноманітних трактувань навчальних завдань і, як наслідок, різних підходів до їх класифікації. На основі діяльнісного, модельного і системно-структурного підходів запропоновано трактування окремих видів навчальних завдань з хімії – запитань, вправ, задач.

Уперше в методиці навчання хімії розроблено класифікацію навчальних завдань з позицій системно-структурного аналізу. Такий підхід дав змогу дослідити навчальне завдання як систему, що містить складові компоненти, як компонент системи діяльності, а також як компонент системи змісту хімічної освіти.

Набуло подальшого розвитку поняття «структура завдання». Показано, що структура навчального завдання може вважатись статичною (вихідне завдання) або динамічною (структура, яка виявляється в ході розв’язання). Перша є незалежною, а друга – залежна від суб’єкта та від вихідної статичної структури завдання.

У процесі дослідження проаналізовано та уточнено трактування трьох параметрів, що характеризують навчальне завдання, – складність, трудність та проблемність.

Проаналізовано та доповнено окремі вимоги до завдань, які систематизовані та згруповані у п’ять блоків основних вимог до побудови системи навчальних хімічних завдань і містять вимоги до хімічного змісту, психолого-логічні та науково-гносеологічні, до складності та форми завдань, а також щодо розміщення окремих завдань для формування їх системи.

На основі зазначених вимог запропоновано структуру системи навчальних завдань з хімії. Основна одиниця цієї структури являє собою деяку систематизовану сукупність завдань різних типів та видів, які входять до складу модуля та блоку, а кластерна побудова останніх вимагає системи взаємозв’язаних завдань. Таким чином, утворюється полімодульна структура у межах одного кластера-блоку та поліблочна – у межах системи завдань.

З’ясовано, що основними функціями хімічних завдань є навчальна, розвивальна та виховна. Їх можна вважати родовими, а інші – видові відносно них. Обґрунтовано важливість самоосвітньої функції завдань та мотивації навчання. Особливістю принципово нового підходу є діаметральна переорієнтація розв’язання хімічних завдань з виконавської функції на ініціативно-творчу, що зумовлює посилення мотивації, розвивальної й самоосвітньої функції навчання хімії.

Набуло подальшого розвитку обґрунтування значущості завдань з хімії та урахування їх існування в структурі навчально-пізнавальної діяльності поряд з іншими складовими компонентами.

Запропоновано структурувати хід розв’язування навчальних завдань з хімії за трьома взаємозв’язаними етапами, а саме: усвідомлення змісту завдання та його логічний аналіз; пошук та реалізація плану розв’язування; перевірка та навчально-пізнавальний аналіз завдання. Останній етап забезпечує цілісність та неперервність навчального процесу, оскільки переходить у складання завдань та їх подальше розв’язування. Конкретизовано відповідні підетапи, що дає змогу цілеспрямовано розробляти необхідну методику навчання на кожному етапі.

Визначено принципи розв’язування системи навчальних завдань з хімії, які стали подальшим розвитком загальних принципів розв’язування окремих задач.

Запропоновано структурно-логічну схему процесу складання навчальних завдань з хімії, що містить три етапи: виявлення задачної ситуації в інформаційному середовищі; конструювання навчального завдання та його наступний аналіз. Визначено загальні шляхи складання різного виду хімічних завдань на основі вихідного – аналогічних, обернених, узагальнених завдань та їх поєднання. Показано, що складання завдань не самоціль, а засіб реалізації неперервного циклу складання-розв’язування, що сприяє розвитку учнів.

У процесі дослідження розроблена експериментальна методика, яка ґрунтується на створеній концепції і запропонованій моделі організації особис-тісно розвивального навчання учнів розв’язувати й складати завдання з хімії.

Основні методичні підходи реалізовані під час дослідження у таких аспектах: гносеологічному, психолого-педагогічному та хімічному (предметному). Це дало змогу розробити методику навчання, яка має всі ознаки технологічності.

У дослідженні продемонстровано шляхи реалізації запропонованих методичних підходів навчання школярів складати й розв’язувати завдання з хімії на прикладі конкретних тем («Хімічні формули речовин», «Рівняння хімічних реакцій», «Приготування розчинів»). Показано, що розроблена система навчальних завдань з хімії і педагогічна технологія їх застосування не є механічною збіркою окремих операцій, а сукупністю взаємозв’язаних складових компонентів. Функціонування останніх хоча і проходить у чітко визначених межах, але водночас є достатньо відкритим, що дає змогу ефективно управляти навчальним процесом шляхом визначення параметрів реальної пізнавальної діяльності та проведенням необхідних коригувань для її оптимізації.

У ході дослідження створено чотири моделі організації експериментального навчання на основі розроблених теоретико-методичних засад навчання учнів розв’язувати та складати завдання з хімії та проведено їх апробацію. Відповідно до прийнятих нами основних критеріїв ефективності експериментальної методики (навчальні досягнення з хімії, мотивація навчання та особистісна рефлексія навчальних досягнень) проведено статистичний аналіз даних експериментальної роботи.

З метою порівняння показників ефективності розробленої методики, що апробувалась в експериментальних класах відносно контрольних, використовували c2–критерій. При довірчій ймовірності р=0,95 статистичного аналізу досліджених показників (рівня навчальних досягнень, пізнавальної активності, здатності до самооцінки) учнів експериментальних і контрольних груп встановлено, що c2спост > c2крит для всіх чотирьох апробованих моделей організації навчання, а також у випадку методу перехресних груп. Таким чином, результати педагогічного експерименту свідчать, що розроблена методика позитивно впливає на учнів у процесі вивчення хімії і є особистісно розвивальною, а це зумовлює її широку реалізацію в шкільній практиці.

В учнів розвивається як інтелектуальна рефлексія (виявляється в здатності аналізувати процес розв’язування й складання стандартних та нестандартних завдань), так і особистісна рефлексія (виявляється в здатності аналізувати власні досягнення та недоліки через самооцінку особистих навчальних досягнень з хімії). При цьому вважаємо, що покращення особистісної рефлексії – це найбільш вагомий результат проведеного експерименту, оскільки результатом інтелектуальної рефлексії є зміна об’єкта діяльності (навчального завдання), а особистісної – суб’єкта діяльності, тобто учня.

Є всі підстави вважати, що проведене дослідження відкриває новий перспективний напрям у вітчизняній методиці хімії щодо теорії і практики застосування навчальних завдань. У зв’язку з цим подальших досліджень потребують розробка методики підготовки майбутніх і перепідготовки чинних учителів хімії до такого виду навчальної діяльності та з’ясування впливу методики навчання учнів розв’язувати й складати завдання з хімії на професійний рівень учителя; міжпредметна інтеграція шляхом застосування як змісту (традиційний підхід), так і методів та прийомів викладання інших навчальних предметів; розробка комп’ютерних технологій не тільки для контролю знань і вмінь учнів розв’язувати завдання, але й для складання завдань з хімії різноманітних за змістом і складністю; виявлення впливу розв’язування й складання навчальних завдань з хімії на розумовий розвиток учня, взагалі на розвиток його особистості, формування світогляду, поведінку тощо.

Публікації автора:

Монографія

  1. Староста В.І. Навчання школярів складати й розв’язувати завдання з хімії: теорія і практика. Монографія. – Ужгород: УжНУ-Ґражда, 2006. – 327 с.

Навчальні, навчально-методичні посібники та програми

  1. Хімія: Олімпіадні завдання та їх розв’язування / Упорядник В.І.Староста. – К.: Либідь, 1996. – 96 с. (Гриф Міністерства освіти України).

  2. Староста В.І. Робочий зошит з хімії: 8 клас. – К.: Равлик, 1997. – 80 с. (Гриф Міністерства освіти України).

  3. Староста В.І. Уроки з хімії: підготовка та проведення. – Навчально-методичний посібник. – Ужгород: УжДУ, 2000. – 120 с.

  4. Староста В.І. Методика розв’язування та складання деяких завдань з хімії. Навчально-методичний посібник. – Ужгород: УжНУ, 2003. – 127 с.

  5. Староста В.І. Теорія і практика застосування навчальних завдань з хімії // Нормативні курси хімічних дисциплін. Довідник для студентів і викладачів хімічного факультету УжНУ / Під ред. М.В.Поторій, В.Г.Лендєла, І.Є.Барчія. – Ужгород: Вид. центр УжНУ, 2005. – С. 96-99.

  6. Проведення хімічних олімпіад методом тестування / В.І.Староста, Д.І.Молнар, О.О.Семрад, Б.М.Єршов // Навчально-методичний посібник. – Ужгород: Госпрозрах. редакційно-видавничий відділ Закарпатського обл. упр. по пресі, 1994. – 70 с. (Розроблено зміст, структуру та форми олімпіадних завдань для 8-11 класів, методики розв’язування задач та аналізу результатів олімпіад).

  7. Староста К.Є., Семрад О.О., Староста В.І. Програма з хімії для ЗОШ // Збірник конкурсних програм з хімії. – К.: ІСДО, 1995. – С. 79-106. (Гриф Міністерства освіти України; розроблено структуру навчальної програми з хімії для 8-11 класів, зміст програми для 8-9 класів).

  8. Староста К.Є., Староста В.І., Титаренко Н.В. Неорганічна хімія: Тестові завдання. 8-9 класи. – К.: Либідь, 1996. – 96 с. (Гриф Міністерства освіти України; розроблено структуру навчального посібника, визначено зміст та форму тестових завдань з хімії).

  9. Староста В.І., Староста К.Є., Титаренко Н.В. Тестові завдання та вправи з хімії: Навч. посібник для учнів 10-11 кл. серед. загальноосвітн. шк. та вчителів. – К.: Равлик, 1997. – 80 с. (Гриф Міністерства освіти України; розроблено структуру навчального посібника, визначено зміст та форму тестових завдань з хімії).

  10. Староста В.І., Староста К.Є. Зошит з хімії, 10 кл.: До підручника Н.М.Буринської, Л.П.Величко «Хімія, 10 кл.». – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998. – 104 с. (Гриф Міністерства освіти України; розроблено структуру робочого зошита, зміст та форму навчальних завдань).

  1. Хімічні олімпіади на Закарпатті. Навчально-методичний посібник / Авт.-упоряд. В.І.Староста, В.Г.Лендєл. – Ужгород: УжНУ, 2002. – 190 с. (Узагальнено відомості про призерів обласних хімічних олімпіад та їх вчителів, розроблено методику розв’язування олімпіадних задач).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Староста В.І. Задача на вільну тему // Біологія і хімія в школі. – 2000. – № 3. – С. 8-10.

  2. Староста В.І. Завдання до ювілею: бензол // Біологія і хімія в школі. – 2001. – № 1. – С. 23-24.

  3. Староста В.І. Навчально-пізнавальні взаємодії в процесі вивчення природничих дисциплін // Педагогіка і психологія. – 2001. – № 3-4. – С. 50-57.

  4. Староста В.І. Складаємо завдання з хімії. Хімічні символи та формули // Біологія і хімія в школі. – 2001. – № 4. – С. 26-31.

  5. Староста В.І. Складаємо завдання з хімії. Рівняння хімічних реакцій // Біологія і хімія в школі. – 2001. – № 6. – С. 5-8.

  6. Староста В.І. Складаємо завдання з хімії. Обчислення за хімічними формулами // Біологія і хімія в школі. – 2002. – № 3. – С. 28-32.

  7. Староста В.И. Как обучать осмысленному решению расчетных задач // Химия в школе. – 2002. – № 10. – С. 53-58.

  8. Староста В.І. Складаємо завдання з хімії: Обчислення за рівняннями хімічних реакцій // Біологія і хімія в школі. – 2003. – № 3. – С. 14-20.

  9. Староста В.І. Навчальні завдання в шкільних підручниках з хімії // Проблеми сучасного підручника: Зб. наук. праць / Редкол. – К.: Педагогічна думка. – 2003. – Вип. 4. – С. 86-92.

  10. Староста В.І. Завдання як засіб реалізації міжпредметних зв’язків // Фізика та астрономія в школі. – 2004. – № 2. – С. 31-35.

  11. Староста В.І. Складаємо завдання з хімії. Розчини // Біологія і хімія в школі. – 2004. – № 3. – С. 17-20.

  12. Староста В.І. Навчальні завдання в шкільних збірниках задач і вправ з хімії // Проблеми сучасного підручника: Зб. наук. праць / Редкол. – К.: Педагогічна думка. – 2004. – Вип. 5. – С. 49-55.

  13. Староста В.И. Химическая формула вещества как объект доказательства // Химия в школе. – 2004. – № 8. – С. 36-39.

  14. Староста В.І. Складаємо завдання з хімії. Суміші // Біологія і хімія в школі. – 2005. – № 1. – С. 24-28.

  15. Староста В.І. Опорні поняття як складова навчальної діяльності // Науково-методичний вісник «Педагогічний пошук». – 2005. – № 2. – С. 41-43.

  16. Староста В.І. Складаємо завдання з хімії. Встановлення формули речовини // Біологія і хімія в школі. – 2005. – № 3. – С. 26-31.

  17. Староста В.І. Навчальне завдання: структура та основні параметри // Рідна школа. – 2005. – № 4. – С. 15-19.

  18. Староста В.І. Хімічні об’єкти в навчальних завданнях з математики // Математика в школі. – 2005. – № 7. – С. 22-27.

  19. Староста В.І., Сірко І.П. Деякі аспекти проведення хімічних олімпіад // Біологія і хімія в школі. – 1997. – № 1. – С. 35-39. (Розроблено структуру та форму олімпіадних хімічних завдань для 8-11 класів, методику аналізу результатів олімпіад).

  20. Староста В.І., Староста К.Є. Вчимо мислити на уроках хімії // Біологія і хімія в школі. – 1997. – № 3. – С. 32-34. (Розроблено нетрадиційні навчальні завдання з хімії).

  21. Староста В.І, Староста К.Є. Хімічний експеримент – мінімальний час, максимальна безпека // Біологія і хімія в школі. – 1998. – № 2. – С. 19-24. (Розроблено методику шкільного хімічного експерименту).

  22. Староста Е.Е., Староста В.И. О способах развития логического мышления учащихся // Химия в школе. – 1999. – № 2. – С. 21-22. (Розроблено навчальні завдання з хімії для розвитку логічного мислення учнів).

  23. Староста В.І., Марійчук Р.Т. Тести на Всеукраїнській олімпіаді // Біологія і хімія в школі. – 2000. – № 1. – С. 42-44. (Розроблено структуру та форму олімпіадних хімічних завдань, методику розв’язання експериментальних задач).

  24. Староста В.І., Семрад О.О. Алюміній: деякі відомості та завдання // Біологія і хімія в школі. – 2001. – № 3. – С.15-19. (Проаналізовано відомості про методи одержання алюмінію та його значення, розроблено навчальні завдання про алюміній та його сполуки).

  25. Староста В.И., Семрад Е.Е. Использование дополнительной информации при составлении заданий // Химия в школе. – 2001. – № 10. – С. 36-40. (Проаналізовано відомості про методи одержання соди та її значення, розроблено навчальні завдання про соду).

  26. Староста В.І, Староста К.Є. Використання завдань з хімії для розвитку критичного мислення // Біологія і хімія в школі. – 2003. – № 1. – С. 13-16. (Роз-роблено навчальні завдання з хімії для розвитку критичного мислення учнів).

  27. Староста В.И., Семрад Е.Е. Химические формулы веществ: к истории появления и развития // Химия в школе. – 2003. – № 3. – С. 71-79. (Проаналізовано та узагальнено відомості про становлення хімічної символіки на прикладі хімічної формули речовини).

  28. Староста В.И., Семрад Е.Е. Химические формулы веществ как средство обучения // Химия в школе. – 2003. – № 4. – С. 27-31. (Розроблено прямі та обернені навчальні завдання на основі хімічної формули речовини).

  29. Буринська Н.М., Староста В.І. Навчальні завдання з хімії в контексті становлення хімічної освіти в школі (XVIII – початок XX століття) // Педагогіка і психологія. – 2004. – № 3. – С. 30-36. (Проаналізовано навчальні посібники з хімії XVIII – початку XX ст. щодо змісту, форми та методики застосування завдань з хімії).

  30. Буринська Н.М., Староста В.І. Навчальні завдання з хімії в контексті розвитку хімічної освіти в школі // Педагогіка і психологія. – 2005. – № 2. – С. 56-65. (Проаналізовано навчальні посібники з хімії від початку XX ст. по теперішній час щодо змісту, форми та методики застосування завдань з хімії).

Статті у наукових виданнях

  1. Староста В.І. Робочі зошити з хімії на друкованій основі як засіб особистісно орієнтованого навчання // Науково-методичний альманах «Нива знань». – 2003. – № 3. – С. 15-16.

  2. Староста В.І. Деякі проблеми застосування навчальних завдань з хімії у практиці вчителів хімії // Освіта Закарпаття. – 2005. – № 1. – С. 74-76.

  3. Староста В.И. Муравьиная кислота: некоторые сведения и задания // Химия: методика преподавания. – 2005. – № 7. – С. 77-80.

  4. Староста К.Є., Єршов Б.М., Староста В.І. Тематичне та підсумкове тестування з хімії у класах хіміко-біологічного профілю // Наук.-метод. зб.: Нові технології навчання. – К.: ІСДО. – 1994. – Вип. 12. – С. 147-154. (Розроблено тестові завдання з хімії та методику тестування).

  5. Староста К.Є., Семрад О.О., Староста В.І. Деякі особливості двохетапного вивчення шкільного курсу хімії // Наук.-метод. зб.: Нові технології навчання. – К.: ІСДО. – 1995. – № 15. – С. 126-129. (Розроблено структуру та зміст двохетапного вивчення шкільного курсу хімії у 8-11 класах).

  6. Староста В.І., Староста К.Є. Тестовий контроль знань учнів при вивченні основних класів неорганічних сполук в шкільному курсі хімії // Наук.-метод. зб.: Проблеми освіти. – К.: ІСДО. – 1995. – Вип. 2. – С. 144-150. (Розроблено тестові завдання з хімії та методику тестування).

  7. Szemrd E., Sztroszta V., Balogh J. Az anyag kmiai kplete, mint a kmiaoktats trgya s eszkze // Magyar kmikusok lapja. – 2003. – № 11. – l. 404. (Розроблено основні види навчальних завдань на основі хімічної формули речовини).

Матеріали конференцій, тези доповідей

  1. Староста В.І. Застосування навчальних та методичних посібників при вивченні курсу «Методика викладання хімії» // Матеріали наук.-метод. конф. УжНУ: Інноваційні технології підготовки спеціалістів в умовах класичного університету. – Ужгород. – 2002. – С. 50-53.

  2. Староста В.І. Розв’язування та складання завдань при вивченні хімії // Матеріали V Всеукр. наук.-метод. конф. «Проблеми післядипломної освіти педагогів». – Ужгород. – 2003. – С. 155-158.

  3. Староста В.І. Деякі проблеми та перспективи використання завдань з хімії на сучасному етапі // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Наука і освіта ’2003». – Том 9. Педагогіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С. 52-54.

  4. Староста В.І. Роль і місце навчальних завдань з хімії при підготовці педагогічних кадрів у системі класичного університету // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Соціально-педагогічні проблеми підготовки фахівців у вищих навчальних закладах». – Ужгород. – 2003. – С. 211-215.

  5. Староста В.І. Навчальні завдання з хімії як форма особистісно орієнтованого навчання // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Педагогічні засади формування гуманістичних цінностей природничої освіти, її спрямованості на розвиток особистості». X Каришинські читання. – Полтава: АСМІ. – 2003. –
    С. 434-437.

  6. Староста В.І. Роль завдань з хімії у мотивації до навчання // Збірник наукових праць «Теорія та методика навчання фундаментальних дисциплін у вищій школі». – Кривий Ріг: Вид. відділ НМетАУ. – 2004. – С. 416-419.

  7. Староста В.І. Навчальні завдання з хімії як методична проблема // Матеріали звітної наук. конф. Інституту педагогіки АПН України «Зміст і технології шкільної освіти». – Ч.II. К.: Пед. думка. – 2004. – С. 14-15.

  8. Староста В.І. Переваги й недоліки традиційних методик застосування навчальних завдань з хімії у загальноосвітніх навчальних закладах // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Підготовка майбутнього вчителя в умовах моделювання освітнього середовища». XI Каришинські читання. – Полтава: АСМІ. – 2004. – С. 331-334.

  9. Староста В.І. Екологічна складова змісту навчальних завдань з хімії // Матеріали звітної наук. конф. Інституту педагогіки АПН України «Зміст і технології шкільної освіти». – Ч. II. К.: Пед. думка. – 2005. – С. 5-6.

  10. Староста В.І. Основні етапи навчальної діяльності при розв’язуванні хімічних завдань // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Болонський процес: модернізація змісту природничої педагогічної освіти». XII Каришинські читання. – Полтава: АСМІ. – 2005. – С. 287-288.

  11. Староста В.І. Класифікація навчальних завдань з хімії як методична проблема // Збірник наук. праць «Теорія та методика навчання фундаментальних дисциплін у вищій школі». – Кривий Ріг: Вид. відділ НМетАУ. – 2005. – С. 274-278.

  12. Starosta V.I., Starosta K.Y. Ecological Tasks in Chemistry // The 2nd International Conference on Carpathian Euroregion Ecology «Cereco 97». – Miskolc-Lillafured (Hungary). – 1997. – P. 75. (Розроблено основні види завдань з екологічним змістом під час навчання хімії).

  13. Starosta V.I, Starosta K.Y. Some ecological aspects in chemical education // The 3rd International Conference on Carpathian Euroregion Ecology «Сereco 2000». – Miskolc (Hungary). – 2000. – P. 101. (Проаналізовано основні шляхи екологізації хімічної освіти та розроблено відповідні навчальні завдання).

  1. Szemrd E., Lengyel L., Sztroszta V., Balogh J. Kmiatanr – a nemszokvnyos professzionlis szakemberkpzs egyes aspektusai // XX. Kmiatanri konferencia. Eger (Hungary): Eldssszefoglalk. – 2002. – L. 72. (Проаналізовано основні напрямки підготовки сучасного вчителя хімії).

  2. Balog J., Szemrad E., Starosta V. The basic laws of stoichiometry and equation of chemical reaction // International Scientific Conference «MicroCAD 2004». – Miskolc (Hungary). – 2004. – P. 1-4. (Розроблено основні види навчальних завдань на основі рівняння хімічної реакції).