Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Голуб Ніна Борисівна. Теоретико-методичні засади навчання риторики у вищих педагогічних навчальних закладах : Дис... д-ра наук: 13.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Голуб Н.Б. Теоретико-методичні засади навчання риторики у вищих педагогічних навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук зі спеціальності 13.00.02 – теорія і методика навчання (українська мова). – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2009.

Робота являє собою теоретико-експериментальне дослідження проблеми змісту і технології навчання риторики української мови майбутніх учителів.

Теоретично обґрунтовано важливість риторичної освіти, вибір структури методики, форм і методів навчання риторики студентів вищих педагогічних навчальних закладів, спрямованої на формування мовно-риторичної особистості сучасного вчителя.

Удосконалено модель сучасного ідеалу вчителя, що поєднує такі ключові позиції: „особистість”, „громадянин”, „професіонал”, „оратор”; удосконалено типологію жанрів педагогічного мовлення; виявлено, відібрано і систематизовано жанри мовлення вчителя; вперше запропоновано структуру самостійної роботи студентів з вивчення риторики; розроблено систему вправ, завдань і тестів з риторики; визначено критерії і показники сформованості риторичної компетенції. Висвітлено історичні аспекти риторики: етапи зародження і розвитку риторики як науки і навчальної дисципліни, становлення образу ідеального оратора і вчителя. Автор приділяє увагу ораторській мові, мовно-виражальним засобам, проблемам творення і сприйняття тексту.

Розроблена методика успішно апробована, її ефективність експериментально підтверджена.

1. Риторика в сучасній українській вищій школі є необхідною передумовою підвищення освітнього і культурного рівня студентів, запорукою якісно нової організації суспільних відносин і засобом утвердження пріоритету високої мовної культури в усіх сферах суспільного життя та державотворчої ролі української мови.

У ході дисертаційного дослідження встановлено, що узагальненими орієнтирами у навчанні риторики української мови майбутніх учителів повинні бути два рівні цілевизначення соціального замовлення: загальносоціологічний (виховувати громадянина-патріота своєї держави, формувати мовно-риторичну особистість елітарного типу) і педагогічний (орієнтуватися на систему цінностей (національних, державних, освітніх, родинних тощо); створювати умови для самореалізації, самовираження і самоутвердження особистості). Риторику розглядаємо як розділ курсу сучасної української літературної мови, що навчає ефективної гармонійної українськомовної комунікації у педагогічній сфері, сприяє успішній організації навчально-виховного процесу і формуванню риторичної компетенції. Головним завданням курсу вважаємо виховання мовно-риторичної особистості вчителя як носія елітарного типу української культури.

2. Важливим джерелом формування змісту сучасної української риторики є світова риторична спадщина, зокрема такі її аспекти: науковий доробок Арістотеля (прийоми і методи аргументації; образ оратора; система топів; теорія мовленнєвого менталітету); Цицерона (правила навчання оратора; технологія складання промов); Квінтіліана (авторська методика навчання риторики); Ф. Прокоповича (авторський курс риторики; вчення про стилі; похвальне красномовство); М. Кошанського (методика написання творчих робіт); С. Іванової, А. Міхневича (підготовка фахових лекторів) та ін. Вартий вивчення досвід російської риторичної школи з дослідження проблем шкільної риторики (Т. Ладиженська), жанрознавства, елітарного типу мовленнєвої культури (О. Сиротиніна), ділової риторики (Т. Анисимова), риторики діалогу (С. Мінєєва) тощо.

3. Виявлено дані соціолінгвістики, важливі для розв’язання засобами риторики української мови завдань соціологізації особистості, вирішення проблем суспільної українськомовної практики (криза мовної культури, мовна агресія, стилістичне зниження і загальна деформація комунікативної сфери тощо), утвердження в суспільстві думки про залежність соціального статусу людини від рівня її мовної і мовленнєвої культури. Дослідження психологічних особливостей професійного спілкування вчителя орієнтують у виборі способів формування високого рівня риторичних умінь і навичок, професійно важливих здібностей. Для навчання риторики української мови вартісні такі психологічні чинники, як увага, пам’ять, емоції, воля і спостережливість. Сукупно з соціолінгвістичними складниками вони сприяють формуванню соціального інтелекту як визначального чинника у становленні фахівців педагогічного профілю і формуванні мовнокомунікативної компетенції.

4. Підтверджено припущення про те, що готовність учителя до педагогічного спілкування як виду діяльності робить навчально-виховний процес більш прогнозованим у плані успішності. Ефективність педагогічного спілкування залежить від мовно-риторичної підготовки вчителя, його психологічної культури, знань особливостей учнів, емоційної єдності педагога й учнів, настанови, педагогічного такту, мовленнєвого розвитку, педагогічної техніки і вміння слухати. Врахування психологічних і рольових особливостей учасників навчального процесу сприяє взаєморозумінню, налагодженню ефективного спілкування й активного зворотного зв’язку, успішній реалізації навчально-виховних цілей.

5. Розгляд образу ідеального оратора і вчителя у ретроспективі та перспективі дав змогу визначити складники моделі ідеалу сучасного вчителя-ритора й окреслити перспективні для дослідження аспекти. Поняття риторичного ідеалу має важливе дидактичне і суспільне значення як узагальнений зразок ідеалу мовленнєвої поведінки, як один зі способів розв’язання професійно-комунікативних завдань, пізнання й утвердження цінностей української культури, як засіб удосконалення моделі сучасного ідеального вчителя. Його суть виражено в дефініції „елітарний тип мовно-риторичної особистості”, що, на наш погляд, характеризує компетентних, національно свідомих і самоактуалізованих у соборному суспільстві носіїв мови, які володіють риторичними законами, стратегіями й тактиками спілкування, здатні вільно, без особливих зусиль і результативно використовувати в усіх сферах життя функціонально-стильові можливості мови. В основу моделі цілісного образу ідеалу сучасного вчителя покладено сукупність професійно важливих здібностей, характеристик і компетенцій.

Доведено, що риторична компетенція є важливим і обов’язковим складником професійної компетенції вчителя. Володіння українськомовними риторичними стратегіями і тактиками, специфікою жанрів педагогічного мовлення сприяє успішній реалізації будь-яких комунікативних цілей.

6. Риторична підготовка студентів вищих педагогічних навчальних закладів передбачає засвоєння таких базових лінгвістичних понять: 1) ораторська мова (як гармонійна форма живого спілкування, що базується на засадах етосу, логосу, пафосу і топосу і здійснює на слухачів бажаний вплив); 2) текст (як продукт і процес комунікативної взаємодії вчителя й учнів); 3) дискурс (як процес мовленнєвої поведінки); 4) жанр (як дидактична одиниця). Представлена в роботі типологія жанрів має теоретичне і практичне значення, оскільки знання й володіння нею сприяє уникненню багатьох помилок і труднощів професійного спілкування, урізноманітненню не лише підготовки до уроку, але й навчально-виховної діяльності в цілому, ефективному добору засобів навчання, результативному спілкуванню з учнями, батьками і колегами, виробленню критеріїв аналізу й оцінювання власного мовлення та чужих висловлювань, окреслює нові горизонти наукових досліджень перспективних проблем.

7. Зміст курсу риторики української мови і оцінювання навчальних досягнень студентів визначено з урахуванням співвіднесення очікуваних результатів навчання з ієрархією його цілей, основними серед яких є формування риторичної компетенції, уміння налагоджувати гармонійний діалог. Встановлено залежність досягнутих результатів від вибору й поєднання інноваційних технологій і традиційних форм та методів навчання. З огляду на головні напрями державної політики щодо розвитку вищої освіти, процес викладання риторики у вищих навчальних закладах модернізовано: впроваджено такі освітні інновації, як кредитно-модульна технологія, організація елементів ситуаційної методики навчання, проблемного навчання, рольові ігри, тренінги, діалог, дискусії та нові інформаційні технології.

8. Експериментально доведено, що розроблена методика навчання риторики української мови студентів вищих педагогічних навчальних закладів сприяла підвищенню пізнавального інтересу до риторики української мови, якості мовно-риторичної підготовки, формуванню професійних комунікативних умінь і навичок, упевненості у своїх силах і виборі професії, активізації навчальної діяльності студентів.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми навчання риторики майбутніх учителів. Подальшого вивчення і дослідження потребують питання особливостей мовлення носіїв елітарного типу української мовленнєвої культури, методики дослідження і навчання жанрів мовлення вчителя, бар’єри спілкування, питання мовної агресії та засоби гармонізації професійного й міжособистісного спілкування тощо.

Публікації автора:

Монографія

1. Голуб Н. Б. Риторика у вищій школі / Ніна Борисівна Голуб. – Черкаси : Брама-Україна, 2008. – 408 с.

Навчальні програми і посібники

2. Риторика. Програма навчальної дисципліни [уклад. Н. Б. Голуб];– К. : Національний педагогічний ун-т імені М.П. Драгоманова. – 2008. – 28 с.

3. Голуб Н.Б. Риторика: навчально-методичний комплекс / Голуб Н. Б. – Черкаси : ЧНУ, 2003. – 72 с.

4. Голуб Н. Б. Самостійна робота студентів з риторики : навч.-методич. посіб. / Голуб Н. Б. – Черкаси : Брама-Україна. – 2008. – 232 с.

Статті у фахових наукових журналах і збірниках наукових праць

5. Голуб Н. Б. Викладання елементів практичної риторики в 10 класі / Н. Б. Голуб // Українська мова і література в школі. – 2002. – № 3. – С. 4–9.

6. Голуб Н. Б. Викладання елементів практичної риторики в 10-11 класах / Н. Б. Голуб // Українська мова і література в школі. – 2002. – № 4. – С. 4–9.

7. Голуб Н.Б. Комунікативно-діяльнісний підхід до вивчення лексикології в школі / Н.Б. Голуб // Освіта Донбасу. – 2003. – №1 (96). – С.18-21.

8. Голуб Н. Б. До проблеми викладання мовознавчих дисциплін на нефілологічних факультетах у ВНЗ / Н. Б. Голуб // Вісник Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка. – 2003. – № 12 (68). – С. 115–118.

9. Голуб Н.Б. Аналіз усного мовлення студентської молоді / Н. Б. Голуб // Вісник Черкаського університету. – 2004. – Вип. 54. – С. 52–54. – (Серія „Педагогічні науки”).

10. Голуб Н. Б. Викладання риторики майбутнім учителям-словесникам / Н. Б. Голуб // Вісник Глухівського державного педагогічного університету. – 2006. – Вип. 7. – С. 105–110. – (Серія „Педагогічні науки”).

11. Голуб Н. Б. Про роль практичної риторики в діяльності вчителя-словесника / Н. Б. Голуб // Освіта Донбасу. – 2007. – № 1 (120). – С. 90–96.

12. Голуб Н. Б. Психологічні засади навчання риторики у вищих навчальних педагогічних закладах / Н. Б. Голуб // Вісник Черкаського університету. –2007. – Вип. 97. – С. 85–90. – (Серія „Педагогічні науки”).

13. Голуб Н. Б. Ідеал сучасного вчителя: мовно-риторичний аспект / Н. Б. Голуб // Вісник Житомирського державного університету. – 2007. – Вип. 32. – С. 132–136.

14. Голуб Н. Б. Тестові завдання з риторики (для студентів вищих педагогічних навчальних закладів) / Н. Б. Голуб // Українська мова і література в школі. – 2007. – № 4. – С. 44–48.

15. Голуб Н. Б. Система вправ з риторики для студентів педагогічних спеціальностей / Н. Б. Голуб // Дивослово. – 2007. – № 12. – С. 21–25.

16. Голуб Н. Б. Учитель і учні як творці й учасники педагогічного спілкування / Н. Б. Голуб // Зб. наук. праць Херсонського держ. ун-ту. – Херсон : ХДУ, 2007. – Вип. 46. – С. 64–69. – (Серія „Педагогічні науки”).

17. Голуб Н. Б. Учитель як риторична особистість / Н. Б. Голуб // Науковий вісник Миколаївського державного університету. – Миколаїв : МДУ, 2007. – Вип. 19. – С. 268-278. – (Серія „Педагогічні науки”).

18. Голуб Н. Б. Ретроспектива і перспектива ідеалу вчителя / Н. Б. Голуб // Українська мова і література в школі. – 2007. – № 7-8. – С. 60–65.

19. Голуб Н. Б. Практичний аспект риторизації процесу навчання української мови і літератури в школі / Н. Б. Голуб // Українська мова і література в школі. – 2008. – № 1. – С. 11–16.

20. Голуб Н. Б. Етапи формування риторичного ідеалу / Н. Б. Голуб // Вісник Житомирського державного університету ім. Івана Франка. – Житомир : ЖДУ ім. І. Франка, 2008. – Вип. 41. – С. 21–27.

21. Голуб Н. Б. Дидактичні засади навчання риторики у вищих навчальних педагогічних закладах / Н. Б. Голуб // Педагогіка вищої та середньої школи : зб. наук. праць ; гол. ред. В. К. Буряк. – Кривий Ріг : КДПУ, 2008. – Вип. 21. – С. 75–83.

22. Голуб Н. Б. Типологія жанрів педагогічного мовлення / Н. Б. Голуб // Українська мова і література в школі. – 2008. – № 3. – С. 48–52.

23. Голуб Н. Б. Компетентнісний підхід до формування ідеалу сучасного вчителя / Н. Б. Голуб // Педагогічна освіта: теорія і практика. Педагогіка. Психологія : зб. наук. пр. – К. : Університет, 2008. – № 9. – С. 62–65.

24. Голуб Н. Б. Значення дидактичної спадщини Квінтіліана для процесу формування культуромовної особистості вчителя / Н. Б. Голуб // Вісник Сумського державного університету. – Суми : СДУ, 2008. – С. 57–61.

25. Голуб Н. Б. Текст як засіб спілкування: риторичний аспект / Н. Б. Голуб // Зб. наук. праць. – Херсон : ХДУ, 2008. – Вип. 50. – Ч. 2. – С. 77-82. – (Серія „Педагогічні науки”).

26. Голуб Н.Б. Організація самостійної роботи студентів під час вивчення риторики / Н.Б. Голуб // Вісник Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка. – 2009. – № 4 (167) лютий. – С. 88–102.

Тези, матеріали конференцій

27. Голуб Н.Б. До проблеми функціонування української мови як державної / Н.Б. Голуб // Державність української мови і мовний досвід світу: матеріали Міжнародної конференції. – Київ, 2000. – С. 146-151.

28. Голуб Н. Б. Інтегровані підходи до викладання мови у вищому навчальному закладі / Н. Б. Голуб // Актуальні проблеми викладання філологічних дисциплін : зб. наук. праць. – Херсон, 2003. – С. 118–123.

29. Голуб Н. Б. Текст як засіб реалізації комунікативних і культурологічних принципів навчання мови / Н. Б. Голуб // Національна ідентичність у контексті політичного процесу: історія і сучасність : матеріали наук.-практ. конф. – Черкаси, 2004. – С. 178–181.

30. Голуб Н. Б. Преподавание риторики в высшем учебном заведении / Н. Б. Голуб // Проблемы современной лингвистики : международная науч. конф. – Баку, 2005. – С. 225–226.

31. Голуб Н. Б. До проблеми бар’єрів у спілкуванні студентів / Н. Б. Голуб // Українська філологія: теоретичні та методичні аспекти вивчення : зб. праць. – Черкаси : Брама, 2005. – С. 65–68.

32. Голуб Н. Б. Твори українських письменників як засіб збагачення мовлення студентів / Н. Б. Голуб // Гуманітарні проблеми становлення сучасного фахівця : матеріали VІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції (29-30 березня 2006 р.) : в 3 т. [за заг. ред. А. Г. Гудманяна, О. В. Петренка]. – К. : НАУ, 2006. – Т. 3. – С. 46–47.

33. Голуб Н. Б. Роль и значение риторики в процессе утверждения украинского языка как государственного / Н. Б. Голуб // Повышение статуса государственного языка – долг каждого гражданина : матер. междунар. научно-практич. конф. (28-29 октября 2005 г.). – Уральск, 2006. – С. 112–118.

34. Голуб Н. Б. Контроль навчальних досягнень студентів з риторики: сучасні підходи / Н. Б. Голуб // Психолого-педагогічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та вищих навчальних закладах : зб. наук. пр. – Рівне, 2006. – Вип. VІ. – С. 72–76.

35. Голуб Н. Б. Інноваційні технології у навчанні риторики майбутніх учителів / Н. Б. Голуб // Сучасна педагогічна риторика: теорія, практика, міжпредметні зв’язки : зб. наук. праць за матеріали наук. семінару ; за ред. Т.А. Космеди. – Львів : ПАІС, 2007. – С. 145–155.

36. Голуб Н. Б. Виховний потенціал риторики як навчальної дисципліни у вищих навчальних закладах / Н. Б. Голуб // Зб. наук. пр. науково-дослідного інституту українознавства ; за заг. ред. П. П. Кононенка. – К., 2007. – Т. ХІІІ. – С. 528–533.

37. Голуб Н. Б. Организация дистанционного обучения риторике / Н. Б. Голуб // Актуальные проблемы изучения гуманитарных наук : межвуз. сб. науч. статей. – Баку : Мутарджим, 2008. – Вып. І. – С. 270–274.

38. Голуб Н. Б. Проблеми мовленнєвої і риторичної культури міста / Н. Б. Голуб // Мовне обличчя міста: Черкаси-2007 : матеріали наук.-практич. конф. – Черкаси : Брама-Україна, 2008. – С. 32–44.

39. Голуб Н. Б. Проблема мовленнєвої культури сучасного вчителя у працях О. М. Біляєва / Н. Б. Голуб // Теоретична і дидактична філологія : зб. наук. праць. – К : Міленіум, 2008. – С. 220–226.

40. Голуб Н. Б. Ґенеза риторики / Н. Б. Голуб // Українська культуромовна особистість учителя: теорія і практика : монографія ; за ред. Л. І. Мацько, О. М. Семеног. – Глухів : РВВ ГДПУ, 2008. – С. 154–176.

41. Голуб Н. Б. Робота з текстами на заняттях з риторики / Н. Б. Голуб // Бібліотечка „Дивослова” : методичний журнал. – К. : Преса України, 2008. – № 8. – С. 38–46.

42. Голуб Н. Б. Педагогічне спілкування: психологічний, педагогічний і риторичний аспекти Розвиток педагогічної майстерності викладача в умовах неперервної освіти: монографія / за ред.. М.М. Солдатенка, О.М. Семеног. – Глухів : РВВ ГДПУ, 2008. – С. 182-192.

43. Голуб Н.Б. Мовні засоби риторичної майстерності / Н.Б. Голуб // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. – Серія №8. – Філологічні науки (мовознавство і літературознавство). – Вип. 3 : зб. наукових праць / за ред. Л.І. Мацько. – К. : НПУ імені М.П. Драгоманова, 2009.– С. 175-181.