Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Гончарова Оксана Миколаївна. Теоретико-методичні основи особистісно-орієнтованої системи формування інформатичних компетентностей студентів економічних спеціальностей : Дис... д-ра наук: 13.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Гончарова О.М. Теоретико-методичні основи особистісно-орієнтованої системи формування інформатичних компетентностей студентів економічних спеціальностей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання інформатики. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2006.

Дисертація містить дослідження особистісно-орієнтованої методичної системи формування інформатичних компетентностей студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів в умовах бурхливого розвитку наукової галузі «Інформатика», зміни парадигми освіти і нового соціального замовленням суспільства. У роботі висвітлено проблеми інформатизації навчального процесу на економічних спеціальностях ВНЗ, практику підготовки економічних кадрів, стан навчання інформатики у вищій школі.

Розкрито науково-педагогічні передумови інформатичної підготовки майбутніх економістів з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Проаналізовано сучасний стан проблеми розвитку інформатичної підготовки майбутніх економістів, зміст соціального замовлення суспільства і освіти в цілому відносно формування інформаційної культури, інформатичних і комунікативних компетентностей студентів-економістів.

Розроблені основні компоненти особистісно-орієнтованої методичної системи інформатичної підготовки майбутніх економістів в університетах. Теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено теоретичну модель курсів інформатики, що дозволило з позицій особистісно-орієнтованого підходу спроектувати методичну систему формування інформатичних компетентностей студентів на економічних спеціальностях у ВНЗ, створити навчально-методичні комплекси навчання інформатики і інформаційних систем.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове практичне рішення проблеми створення цілісної особистісно-орієнтованої методичної системи формування інформатичних компетентностей студентів економічних спеціальностей у вищих навчальних закладах в умовах швидкого розвитку наукової галузі інформатика, зміни парадигми освіти і нового соціального замовлення суспільства.

Необхідність і своєчасність такого дослідження зумовлена, перш за все, необхідністю розв’язання проблем інформатичної підготовки економістів.

Проаналізовано сучасний стан проблем розвитку інформатичної підготовки майбутніх економістів, зміст соціального замовлення суспільства відносно формування інформаційної культури, інформатичних і комунікативних компетентностей студентів-економістів і встановлено, що існуюча система інформатичної підготовки майбутніх економістів в вузах недостатньо враховує специфіку діяльності економіста і основні тенденції розвитку інформаційно-комунікаційних технологій.

Одним із завдань дослідження було доскональне вивчення різних підходів до навчання інформатики на економічних спеціальностях вузів, дослідження питання тенденцій розвитку інформатики як науки і її відображення на зміст курсу в вузі, аналіз існуючих навчальних посібників і на основі цього розробка власної моделі вузівського курсу інформатики для економічних спеціальностей, що спирається на реалізацію компетентнісного підходу і принципу диференціації навчання. До особливостей створеної моделі курсу інформатики можна віднести:

- виділення варіативної і інваріантної частин змісту при профільному навчанні;

- поглиблення теоретичної бази курсу, зокрема, вивчення основоположних понять інформатики та інформаційних процесів;

- аналіз існуючої концепції курсу інформатики та державних стандартів з інформатики; використання програмних засобів навчального та професійного призначення при вивченні навчального матеріалу;

- надання практичної значущості результатам навчання;

- створення умов для повного розкриття творчого потенціалу студентів з урахуванням їх інтересів, потреб та здібностей, в тому числі і за рахунок відповідного добору змісту навчання.

Проведене теоретичне дослідження показало, що в умовах інформатизації суспільства, переходу до безперервної освіти, необхідне створення системи безперервної інформатичної підготовки економістів.

Методологічною базою проведеного дослідження є принципи: цілісність сприйняття предмету вивчення, єдність змістового та процесуального в процесі навчання, адекватність цільових установок в системі вищої професійної освіти.

Принципово новим в дослідженні є те, що розроблена особистісно-орієнтована методична система формування інформатичних компетентностей майбутніх економістів. Для цього:

- проведено аналіз тенденцій розвитку інформатики як науки і її відображення на зміст курсу інформатики на економічних спеціальностях вузів;

- розроблено власну модель курсу інформатики, що спирається на реалізацію компетентнісного підходу і принципу диференціації навчання інформатики;

- встановлені взаємозв’язки між рівнем фундаментальної підготовки майбутнього економіста та рівнем професійної підготовки;

- побудовано діяльнісну модель економіста;

- розроблено проект навчально-кваліфікаційної характеристики студента-економіста;

- розроблено модель методичної системи;

- уточнене поняття інформатичної і комунікативної компетентностей економіста;

- розроблено навчально-методичні комплекси навчання курсу інформатики і курсу інформаційних систем та технологій в економіці.

Головною характеристикою запропонованої моделі особистісно-орієнтованої методичної системи формування інформатичних компетентностей є її орієнтація на діяльнісний аспект (діяльнісну модель економіста) та досягнення цілей професійної самостійності майбутнього економіста. Така самостійність зумовлена рівнем фундаментальної підготовки з інформатики, зміст якої враховує тенденції розвитку інформаційно-комунікаційних технологій і інформатики як науки, та рівнем професійної підготовки, яка здійснюється в рамках курсу інформаційних систем і технологій в економіці.

В основі методологічного аналізу передумов проектування лежить положення про те, що курс інформатики є пріоритетним та системоутворюючим в інформатичній підготовці майбутнього економіста. В курсі інформатики продовжується фундаменталізація інформатичної та професійної підготовки майбутнього економіста: в єдину систему інтегруються знання загальнокультурного, професійно-орієнтованого та інформатичного циклів. Зміст інформатичної підготовки майбутнього економіста буде базуватися на теоретичних основах проектування методологічної системи формування інформатичних компетентностей.

На основі положень педагогічної теорії проектування змісту освіти проаналізовано процес побудови моделі (проекту) змісту методики формування інформатичних компетентностей на трьох рівнях: на рівні загального теоретичного уявлення; на рівні навчальних предметів; на рівні навчального матеріалу з наступним етапом реалізації проекту в процесі навчання та його коригування, в залежності від ступеня фактичного засвоєння навчального матеріалу студентами.

Дослідженням доведено, що стандартизація, гуманізація, гуманітаризація, інформатизація, системність та безперервність є обов’язковими умовами єдиного освітнього простору, в якому сьогодні здійснюється підготовка майбутніх економістів, які володіють необхідним рівнем інформаційної культури, інформатичних та комунікативних компетентностей.

В ході проведеного дослідження отримані наступні основні результати:

- Виявлені тенденції розвитку особистісно-орієнтованої методичної системи формування інформатичних компетентностей майбутніх економістів в вузі та фактори, які їх визначають.

- Виділені і досліджені перспективні напрямки впровадження в навчальний процес інформаційно-комунікаційних технологій, на основі яких реалізуються психолого-педагогічні цілі удосконалення навчання на економічних спеціальностях вузів.

- Обґрунтовано зміну цілей інформатичної підготовки в сучасному контексті розвитку освіти. Сучасний прогрес предметної галузі «інформатика», зокрема, розвиток інформаційно-комунікаційних технологій, а також зміна соціального контексту розвитку освіти призводить до зміни цілей навчання інформатики, серед яких провідними є формування у студентів стабільних навичок використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, здібностей та здатності адаптуватися до інформаційного середовища діяльності, яке швидко змінюється, пропедевтика подальшої інформатичної підготовки на протязі всього життя при орієнтації на індивідуальні особистісні запити студентів.

- Досліджені зміни змісту інформатичної підготовки в сучасних умовах розвитку наукової галузі «Інформатика».

Запропоновані принципи вдосконалення змісту інформатичної підготовки майбутніх економістів до застосування ІКТ в професійній діяльності: принцип прогностичного характеру інформатичної підготовки; принцип вивчення способів інформаційної діяльності, достатніх для самоосвіти в галузі ІКТ; принцип модульності підготовки; принцип інваріантності інформатичної підготовки; принцип практичної спрямованості інформатичної підготовки.

Показано, що саме зміст навчання інформатики як компонент методичної системи формування інформатичних компетентностей піддається найбільшим змінам в сучасних умовах.

- Обґрунтовано зміни організаційних форм навчання інформатики в структурі особистісно-орієнтованої методичної системи формування інформатичних компетентностей. Зміни організаційних форм інформатичної підготовки продиктовані, в першу чергу, розвитком комунікаційних технологій та здійснюються в напрямку індивідуальної та колективної проектної діяльності в рамках віртуальних груп, які реалізуються на основі елементів дистанційних форм навчання.

- Розвиток методів навчання здійснюється в напрямку індивідуалізації, розвитку творчості та інтерактивності, а також використання специфіки спілкування в інформаційних середовищах. Використання комп’ютерних телекомунікацій призводить до інтеграції діяльності закладів освіти, створення всеукраїнського та світового освітнього простору.

- Засоби навчання в методичній системі формування інформатичних компетентностей істотно пов’язані з цілями навчання і виступають в значній мірі інтегрованими зі змістом, організаційними формами та методами навчання і визначаються не стільки програмно-апаратним забезпеченням інформатизації, скільки в цілому технологічним середовищем опрацювання даних, що включає також інформаційні потоки і технології керівництва. Розроблені та обґрунтовані концептуальні основи, відповідні сучасним вимогам використання інформаційно-комунікаційних технологій в освіті.

- Розроблено діяльнісні моделі підготовки бакалаврів та магістрів економіки.

- На основі побудованих моделей діяльності економіста розроблено проект його освітньо-кваліфікаційної характеристики.

- Виходячи з потреби та об’єктивної необхідності розвитку компетентностей в предметній галузі інформатики та необхідності використання нових інформаційних технологій, визначено переліки знань, умінь та навичок, сформованість яких дозволяє говорити про наявність у студентів інформатичних та комунікативних компетентностей.

- Розроблено зміст навчання з інформатики та ІКТ з урахуванням тематичного змісту спецдисциплін що вивчаються.

- Розроблено факультативний курс «Основні методи роботи в середовищі «Mathematica», який дозволяє розширити та предметно орієнтувати зміст курсу інформатики у вищому навчальному закладі. Використання у навчальному процесі ВНЗ сучасних математичних пакетів і професійних програмних комплексів дозволяє оздобити майбутніх економістів одним із основних інструментів у їх професійній діяльності.

- Впроваджені в навчальний процес спеціальні методи навчання через професійні задачі, інтерактивні методи та елементи дистанційних форм навчання, спрямовані на активізацію самостійної діяльності, інтуїції, розвиток здатності приймати рішення.

- Розроблено комп’ютерно-орієнтовані навчально-методичні комплекси з курсів «Інформатика та комп’ютерна техніка», «Інформаційні системи та технології в економіці», «Системи обробки економічних даних» для студентів економічних спеціальностей ВНЗ, при цьому створені у межах комплексів методичні рекомендації, навчальні посібники, орієнтовані на широке використання програмних засобів та ІТН у процесі навчання, робочі програми, розробки лабораторних та практичних робіт, рекомендації щодо організації самостійної роботи з вивчення курсів, критерії оцінювання знань, сформованості навичок та умінь.

- Розроблена системи контрольних питань та завдань, використання яких дозволяє ефективно проводити кожний з видів педагогічного контролю.

- Розроблено інструментально-контролюючі програмні засоби.

- Розроблено педагогічний програмний засіб «КурсІнфо» та відібрані з відомих програмні засоби для реалізації особистісно-орієнтованої методики формування інформатичних компетентностей студентів-економістів.

- Створена комп’ютерна мережа, в рамках якої впроваджується дистанційне навчання студентів-економістів.

- Запропонована педагогічна система адаптивна до динаміки сфер працевлаштування випускників вузу, характеризується гнучкістю і оперативністю корекції моделі підготовки.

- Ефективність запропонованої системи формування інформатичних компетентностей майбутніх економістів в вузах підтверджена результатами педагогічного експерименту. Дослідження і аналіз кінцевих результатів формування інформаційної культури, інформатичних і комунікативних компетентностей при підготовці студентів економічних спеціальностей в вузах, спостереження за процесом становлення інформатичних і комунікативних компетентностей молодих економістів дозволяють зробити висновок про те, що в ході дослідження отримано істотні соціально-значущі результати у формуванні інформаційної культури, інформатичних і комунікативних компетентностей майбутніх економістів, що є вкладом в педагогічну науку, зокрема методику навчання інформатики

Подальший розвиток даної проблеми пов'язаний з розробкою комп’ютерно-орієнтованих навчально-методичних комплексів всіх інформатичних дисциплін, що вивчають у ВНЗ; дослідженням особливостей використання технологій дистанційного навчання на денній та заочній формах навчання; розробкою системи індивідуальних траєкторій організації навчально-пізнавальної діяльності студентів та ефективної системи зворотнього зв’язку на основі результатів поточного контролю; інтеграцією в системи дистанційного навчання учбових модулів, розроблених в різних середовищах.

В процесі дослідження автором було поставлено ряд проблем, розв’язання яких вимагає спеціальної розробки. Ці проблеми зосередили увагу аспірантів та здобувачів, що працюють під керівництвом автора (Буякевич М.В., Карасіков В.В., Смірнова О.А., Штогрін Д.Л. та ін.).

Публікації автора:

Монографії

  1. Гончарова О.Н. Система информатической подготовки на экономических специальностях вузов. Монография. – Симферополь: Изд-во Доля, 2006. - 328с.

Статті у фахових виданнях

  1. Гончарова О.М. Формування інформаційної культури майбутніх педагогів // Проблеми сучасної педагогічної освіти. - Київ: Педагогічна преса, 2000. – С.142-144.

  2. Гончарова О.М. Класифікація сучасних автоматизованих навчальних систем // Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання. - К.:НПУ ім. М.П. Драгоманова. - 2001.- С.195-197.

  3. Гончарова О.М. Комп’ютерні технології контролю і оцінювання навчальних досягнень учнів при вивченні інформатики // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Випуск 24.- Херсон: Айлант, 2001. - С.185-188.

  4. Гончарова О.М. Нові інформаційні технології в дистанційному навчанні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Дистанційне навчання у XXI столітті (Щорічник наукових праць). - Львів, 2001. - С.41-44.

  5. Гончарова О.Н. Подготовка учителя младших классов к формированию информационной культры учащихся // Проблеми сучасної педагогічної освіти. - Київ:Педагогічна преса. - 2001. - С.116-119.

  6. Гончарова О.М. Три підходи до вивчення обчислювальної техніки на уроках інформатики // Рідна школа. - 2002. - №2. - С.56.

  7. Гончарова О.М. Вплив інформатизації освіти на мотивацію навчання студентів // Вісник Львівського університету. Випуск 20. – Львів. - 2005. - С.106.-111.

  8. Гончарова О.М. Проблеми інформатизації освіти // Наукові записки Ніжинського держ. унів-ту. №1. – Ніжин. - 2005. - С.6-10.

  9. Гончарова О.М. Типізація засобів сучасних інформаційно-комунікативних технологій за видами інформаційної діяльності // Вісник Житомирського держ. унів-ту ім. І.Франка. Випуск 24. – Житомир. - 2005. – С.52-57.

  10. Гончарова О.М. Інформатизація освіти як пріоритетний напрямок модернізації освіти в умовах інформаційного суспільства // Проблеми сучасної педагогічної освіти. Вип.7. Ч.1.- Ялта: РВВ КДГІ. - 2005. - С.59-64.

  11. Гончарова О.М. Класифікація інформаційних технологій освіти // Збірник наукових праць. Наукові записки кафедри педагогіки Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Випуск XIII-XIV. –Вид.:Основа.– 2005.–С.48-53.

  12. Гончарова О.М. Концепція створення і методика використання навчально-методичних матеріалів, заснованих на технології мультимедіа і віртуальної реальності // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського. №3-4. – Одеса.- 2005. – С. 222 – 227.

  13. Гончарова О.М. Дидактичний аналіз засобів нових інформаційних технологій // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Випуск. 39. – Херсон: Видавництво ХДУ.- 2005. – С. 346 – 350.

  14. Гончарова О.М. Методологія організації навчального процесу у середовищі нових інформаційних технологій // Наукові записки Ніжинського держ. унів-ту імені М.Гоголя. №4. – Ніжин. - 2005. - С.73-78.

  15. Гончарова О.М. Нелінійні технології навчання // Збірник наукових праць Бердянського державного педагогічного університету. №1. – Бердянськ. - 2006. - С.20-25.

  16. Гончарова О.М. Основні організаційні форми навчання з використанням засобів інформаційно-комунікаційних технологій // Вісник Луганського національного педагогічного університету. – Луганськ.- №11(91) листопад.-2005.- С.30-37.

  17. Гончарова О.М. Шляхи і принципи системного введення комп'ютерних математичних систем у навчальний процес вищого навчального закладу // Науковий часопис (11). Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання. - К.: НПУ імені М.П. Драгоманова.- 2006.-С.96-99.

  18. Гончарова О.М. Методика використання навчально-методичних матеріалів, заснованих на технології мультимедіа // Збірник наукових праць. Теорія та методика навчання фундаментальних дисциплін у вищій школі. – Кривий Ріг. – 2006. – С.196-199.

  19. Гончарова О.Н. Модель использования мультимедиа как инструмента познания // Вісник Луганського національного педагогічного університету. – Луганськ.- № 21(116) грудень -2006.- С.68-74.

  20. Гончарова О.М. Особистісно-орієнтований підхід до інформатичної підготовки майбутніх економістів в умовах нових інформаційних технологій // Наукові записки Ніжинського держ. унів-ту ім.М.Гоголя. №4. – Ніжин. - 2006. - С.87-90.

  21. Гончарова О.М. Формування компетентностей в галузі систематизації даних на основі розв’язання задач з економічним змістом та використанням інформаційних технологій // Науковий часопис №5(12). Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання. - К.: НПУ імені М.П. Драгоманова.- 2007.-С.41-43.

  22. Гончарова О.М. Розробка та використання програмного засобу «TestReader» для здійснення контролю знань студентів // Наукові записки Ніжинського держ. унів-ту ім.М.Гоголя. №1. – Ніжин. - 2007. - С.81-83.

Статті

  1. Гончарова О.Н. Моделирование как один из путей оптимизации рекреационного хозяйства Большой Ялты в условиях рынка // Ученые записки ТНУ, Том 14(53), 2001. - №1. - С.22-26.

  2. Гончарова О.Н. Курс “Информационные системы в государственном управлении” // Ученые записки ТНУ им. В.И.Вернадского, специальный выпуск: Энциклопедия специализации «Экономика окружающей среды». - Симферополь: ТНУ, 2001. - С.49-62.

  3. Гончарова О.Н. Интеграционный потенциал применения информационных технологий в образовании. // Январские педагогические чтения: методология, теория и практика повышения качества образования в современных условиях. – Симферополь: Крымское учебно-педагогическое. издательство, 2005.– С.69.-71.

  1. Гончарова О.М. Компетентнісний підхід до інформаційної підготовки майбутніх економістів в умовах нових інформаційних технологій // Таврійський вісник освіти. Науково-методичний журнал. №2. –Херсон, 2006. – С. 24-30.

  2. Гончарова О.Н. Методологические основы развивающего обучения // Ученые записки ТНУ. – Симферополь:ТНУ. – 2005. - С.11-22.

  3. Гончарова О.М. Особливості забезпечення мотивації при навчанні з використанням інформаційних технологій // Таврійський вісник освіти. Науково-методичний журнал. №2(10). –Херсон, 2005. – С. 77-82.

Посібники

  1. Гончарова О.Н. Применение компьютерной техники в учебном процессе, курсовом и дипломном проектировании, научно-исследовательской работе преподавателей и студентов. Методическое пособие. – Симферополь: Аргус, 1997. – 42с.

  2. Гончарова О.Н. Экономический риск и методы его измерения: методика, практические ситуации, тесты. Методическое пособие. – Симферополь: Аргус, 1998. – 30с.

  3. Гончарова О.Н. Математическое программирование: содержание курса, симплексный метод, двойственная задача. Методическое пособие. – Симферополь: Аргус, 1999. – 42с.

  4. Гончарова О.Н. Информационные системы и технологии в экономике и финансах. – Симферополь: ТНУ, 2001. - 114с.

  5. Гончарова О.Н. Методическое пособие по высшей математике (для проведения самостоятельных работ). - Симферополь: ТНУ, 2001. – 72 с.

  6. Гончарова О.Н. Методическое пособие по курсу «Информационные системы в государственном управлении». – Симферополь:ТНУ, 2002. – 18с.

  7. Гончарова О.Н. Методические указания «Системы обработки экономических данных. Части 1, 2.» по курсу «Основы проектирования систем с искусственным интеллектом». – Симферополь: ТНУ, 2003. – 122 с.

  8. Гончарова О.Н. Методическое пособие по дисциплине «Актуарные расчеты». – Симферополь:ТНУ, 2003. -74 с.

  9. Гончарова О.Н. Информатика и компьютерная техника. Практическое пособие. – Симферополь:ТНУ, 2003. - 40 с.

  10. Гончарова О.Н. Сборник методических указаний для лабораторных и самостоятельных занятий по дисциплине «Информационные системы и технологии в экономике». – Симферополь:ТНУ, 2004.- 70с.

  11. Гончарова О.Н. Информатика и компьютерная техника. Учебно-практическое пособие. – Симферополь:ТНУ, 2004. - 67 с.

  12. Гончарова О.Н. Методические указания по курсу «Введение в специальность экономическая кибернетика». - Симферополь:ТНУ, 2004.- 43с.

Матеріали і тези доповідей

  1. Гончарова О.Н. Моделирование как один из путей оптимизации рекреационного хозяйства Большой Ялты в условиях рынка // Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины: Материалы Всеукраинской научно-практической конференции. Алушта, 2-6 октября 2002г. - Симферополь, 2002. – С.8-9.

  2. Гончарова О.М. Вплив інформаційних технологій на навчальну діяльність студентів: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Інформаційні технології в наукових дослідженнях і навчальному процесі. – Луганськ. – 2005. – С.35-38.

  3. Гончарова О.Н. Принципы создания оптимальных условий для формирования индивидуального опыта студентов-экономистов при обучении информатике // Методологічні засади дистанційного навчання: Тези доповідей міжнародної науково-методичної конференції, Дніпропетровськ, 17-18 листопада 2005р. – Д.:ДНУ, 2005.- С.20-24.

  4. Гончарова О.М. Формування інформаційної компетенції у студентів економічних факультетів // Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті. Збірник наукових праць. – Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ. - 2005. – С.44-45.

  5. Гончарова О.М. Особистісно-орієнтоване навчання в умовах інформатизації // Особистістно-орієнтований підхід до організації навчально-віховного процесу: проблеми та пошуки: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. - Бердянськ.- 2005. - С. 45-47.

  6. Гончарова О.М. Застосування систем комп’ютерної математики при вивченні економіко-математичного моделювання // Матеріали Всеукраїнського науково-методичного семінару «Комп’ютерне моделювання в освіті». – Кривий Ріг. – 2006. –С.11.

  7. Гончарова О.Н. Дидактические аспекты методики дистанционного обучения студентов: Матеріали II міжнародної науково-практичної конференції. Інформаційні технології в наукових дослідженнях і навчальному процесі.- Луганськ. – 2006. – С.106-108.