Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Громовик Богдан Петрович. Теоретико-методологічні та прикладні засади логістичного управління фармацевтичними підприємствами : дис... д-ра фармац. наук: 15.00.01 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Громовик Б.П. Теоретико-методологічні та прикладні засади логістичного управління фармацевтичними підприємствами. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 - технологія ліків та організація фармацевтичної справи. - Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Міністерство охорони здоров’я України, Київ, 2005.

Вперше концептуально узагальнено теоретичні положення та методологічні аспекти фармацевтичної логістики. Наукознавчо визначено напрямки та особливості становлення вітчизняної фармацевтичної логістики (глибина пошуку – 1956–2005 рр.). Удосконалено логістичне забезпечення етапів розробки та просування лікарських засобів, логістичні механізми управління товарними запасами оптових фармацевтичних підприємств і аптек, принципи моделювання логістичних потоків фармацевтичного підприємства. Запропоновано інтегральний показник для характеристики рівня логістичного обслуговування. Обгрунтовано принципи концепції логістичного поводження з відходами фармацевтичної галузі. Розроблено узагальнений показник ширини розвитку аптечних мереж, вісім обов’язкових і вісім доцільних управлінських рішень з організаційно-правового забезпечення діяльності інтернет-аптек в Україні. Обгрунтовано концепцію навчання з нової дисципліни “Фармацевтична логістика” для вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації за спеціальністю 7.110201 “фармація”.

1. Теоретично обгрунтовано та представлено нове вирішення наукової проблеми – підвищення рівня системності управління фармацевтичними підприємствами в умовах динамічного зовнішнього середовища шляхом визначення теоретичних положень фармацевтичної логістики, методологічних підходів до формування механізмів логістичного управління фармацевтичними підприємствами та розробки практичних рекомендацій його здійснення.

2. На основі вивчення розвитку інфраструктури національного фармацевтичного ринку показано, що зміни, які супроводжують цей процес, потребують від фармацевтичних підприємств здатності адекватно реагувати на періодично виникаючі протиріччя в навколишньому динамічному середовищі за сприяння впровадження сучасних управлінських теорій. Шляхом узагальнення процесу еволюції управлінських наукових концепцій з’ясовано, що розвиток теорій фармацевтичного управління, супроводжений змінами форм і методів їх практичного використання, характеризується вагомими здобутками і об’єктивною необхідністю формування якісно нових напрямків оптимізації, оскільки їх західні моделі потребують низки змін з метою адаптування до вітчизняних умов.

3. Узагальнюючи різні погляди на логістику та використовуючи моделювання термінів у мові науки, з погляду науки управління, системи управління та практики управління обгрунтована сутність фармацевтичної логістики, логістичного підходу, логістичного обслуговування споживачів лікарських засобів, логістичного управління та трьох етапів його розвитку для фармацевтичного підприємства. Здійснено структуризацію фармацевтичної логістики у вигляді концентричної моделі, де виділено три функціональні і шість допоміжних складових, розкрито основні положення кожної з них, ідентифіковано специфіку категорій “матеріальні ресурси” і “матеріальний потік” та змістове навантаження суті фінансових потоків і їх класифікацію стосовно фармацевтичного підприємства.

На підставі функціонального підходу і принципу корисності, з позицій комплексу маркетингу та ієрархії підприємницьких цілей, з погляду завдань маркетингу і логістики обгрунтований взаємозв’язок сучасних теорій фармацевтичного управління.

4. За допомогою наукознавчого аналізу періодичних видань фармацевтичного профілю за 1956-2005 рр. визначені закономірності функціонування і розвитку національної фармацевтичної логістики як соціального інституту та особливої форми діяльності. При цьому встановлено, що лише з 1998 р. вона почала формуватися комплексно – як наука управління, система управління і практика управління. До того фармацевтична логістика розвивалася як практика управління окремими фармацевтичними підприємствами і в окремі періоди – галузі в цілому.

5. На основі логістичного підходу опрацьована методика “природної” технології пошуку лікарських засобів, промодельовано процес і встановлені основні результати при здійсненні фармацевтичними фірмами комплексу заходів щодо стимулювання реалізації інноваційних лікарських засобів, запропонована і апробована графічно-математична методика оцінки конкурентоспроможності лікарських засобів та методики розробки формулярних переліків лікарських засобів для стаціонарних і амбулаторно-поліклінічних лікувально-профілактичних закладів.

Ураховуючи актуальність проблеми відходів фармацевтичної галузі і використання для її вирішення логістичного підходу, обгрунтована необхідність опрацювання та запропоновані принципи концепції поводження з відходами фармацевтичної галузі і відповідної національної програми.

6. За допомогою теоретичного узагальнення та моделювання термінів у мові науки сформульована фармацевтична сутність понять “збут”, “збутова діяльність”, “збутова політика”, опрацьовано принципи класифікації оптових фармацевтичних підприємств та розкрито сутність асортиментного процесу, проаналізовано особливості реалізації ними основних логістичних систем продажу, промодельовані й обгрунтовані основні сегменти електронного фармацевтичного підприємництва. З погляду логістики опрацьований алгоритм управління товарними запасами оптових фармацевтичних підприємств, зокрема, запропоновані окремі підходи до управління запасами лікарських засобів, що закуповуються у вітчизняних виробників і посередників та у зарубіжних виробників.

Ураховуючи насамперед медико-соціальну, а не торговельну спрямованість фармації, державне її регулювання з боку МОЗ України, обґрунтована необхідність виділення пов’язаної з нею діяльності, принаймні збутової (оптової та роздрібної реалізації), в окрему групу класифікатора видів економічної діяльності 85.4 “Фармацевтична діяльність” розділу 85 “Охорона здоров’я та соціальна допомога”.

Для порівняльної характеристики аптечних мереж та їх структур запропонований показник ширини розвитку аптечних мереж.

7. На підставі вивчення індексів локалізації встановлено, що найвищий рівень середньодушового споживання лікарських засобів характерний для населення Києва, Дніпропетровської та Запорізької областей. При цьому в даних регіонах, крім останнього, спостерігається найнижча частка витрат грошових доходів на придбання ліків. Найвища частка витрачених грошових доходів при одночасному найнижчому рівні середньодушового споживання ліків спостерігається у Вінницькій, Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Тернопільській та Хмельницькій областях, що характеризує обсяги регіональних фармацевтичних ринків як критичні.

Розраховані значення коефіцієнту локалізації відображають відносну пропорційність розподілу товарообігу стосовно чисельності населення при одночасному зменшенні пропорційності розподілу товарообігу аптечної мережі держави до грошових коштів населення.

8. Для формування фінансових потоків, зумовлених процесом закупки лікарських засобів і виробів медичного призначення, запропонована методика короткотермінового прогнозування товарообігу аптеки, яка грунтується на методі ковзкої середньої і середньому індексі товарообігу.

На основі проведеного аналізу асортименту аптеки готових лікарських засобів обгрунтовано, що матрична проекція інтегрованого АВС/XYZ-аналізу дозволяє приймати стратегічні рішення стосовно асортиментної політики підприємства від стану “як є” до стану “як бути”.

На підставі SWOT-аналізу інформації веб-сайтів 40 інтернет-аптек запропоновані вісім обов’язкових та вісім доцільних управлінських рішень з організаційно-правового забезпечення діяльності таких аптек в Україні.

9. Шляхом теоретичного узагальнення обгрунтована суть і класифікація стандартів фармацевтичного управління та промодельований у вигляді матриці їх взаємозв’язок з теоріями фармацевтичного управління.

На підставі функціонально-структурного і процесно-орієнтованого підходів запропонована та апробована зручна для сприйняття та аналізу методика моделювання логістичних потоків фармацевтичного підприємства.

Розглянуто перелік стандартів логістичного обслуговування оптового фармацевтичного підприємства і можливі критерії їх оцінки, а також запропоновано інтегральний показник логістичного обслуговування аптек і лікувально-профілактичних закладів.

10. Промодельований взаємозв'язок семи базових кадрових функцій з логістичними функціями фармацевтичного підприємства, а також процес прийняття можливих рішень при виборі місця роботи фармацевтичним фахівцем. Розкрито сутність двох шляхів задоволення потреби фармацевтичного підприємства в якісному наборі персоналу: підготовка конкурентноздатного фахівця за контрактом із фармацевтичним навчальним закладом з активною участю в цьому процесі самого підприємства та відкритий конкурс. Для останнього опрацьована раціональна технологія проведення.

На основі аналізу оголошень 167 фармацевтичних підприємств на заміщення 248 вакантних посад, встановлено, що основними їх недоліками є відсутність назви фармацевтичного підприємства, вказівки на вид діяльності майбутнього співробітника, конкретизації рівня оплати і функціональних обов'язків фахівців, що займає ту чи іншу посаду, відсутність принципового значення виду освіти, необхідності направлення резюме і конкретизації граничного терміну звертання на фірму.

11. З метою адаптації навчальних програм вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації за спеціальністю 7.110201 “фармація” відповідно до вимог ринку фармацевтичних фахівців та Болонського процесу опрацьовані і впроваджені в навчальний процес варіанти структур та основних змістів навчальних дисциплін “Медичне і фармацевтичне товарознавство” і “Організація та економіка фармації” в частині розділу “Організація лікарського забезпечення населення та лікувально-профілактичних закладів”, запропонована уніфікація навчального процесу шляхом об’єднання трьох міні-дисциплін організаційно-економічного спрямування в одну або їх інтегрування в інші навчальні дисципліни, а також обгрунтована необхідність впровадження фармацевтичної логістики, для чого опрацьований проект змісту її навчальної програми як окремої дисципліни або як відповідного розділу дисципліни “Менеджмент, маркетинг і логістика у фармації”.

12. Уперше опрацьовані, уточнені та удосконалені в дисертації теоретичні і методичні підходи були впроваджені в роботу фармацевтичних підприємств, лікувально-профілактичних установ і вищих навчальних закладів фармацевтичного профілю України та ряду зарубіжних держав, у результаті чого доведено, що запропоновані теоретичні положення та методологічні засади логістичного управління створюють умови для підвищення оперативності прийняття і виконання рішень та зниження трудомісткості управлінських процедур внаслідок раціоналізації потокових процесів. Крім цього, на підставі дисертаційного дослідження можна запропонувати:

- управлінню освіти та науки Міністерства охорони здоров’я України використати при розробці навчальних програм підготовки фахівців за спеціальністю 7.110201 “фармація” опрацьований проект змісту навчальної програми окремої дисципліни “Фармацевтична логістика” або відповідного розділу дисципліни “Менеджмент, маркетинг і логістика у фармації”;

- Державній службі лікарських засобів і виробів медичного призначення при розробці нормативно-правових актів щодо фармації послугуватися методиками розробки формулярних переліків лікарських засобів і основними принципами побудови концепції поводження з відходами фармацевтичної галузі;

- Державному комітету статистики України використати викладені у роботі рекомендації стосовно уніфікації класифікатора видів економічної діяльності стосовно розділу 85 “Охорона здоров’я та соціальна допомога”.

Публікації автора:

Монографія

1. Посилкіна О.В., Сагайдак Р.В., Громовик Б.П. Фармацевтична логістика: Монографія / За ред. О.В.Посилкіної. – Харків: В-во НфаУ; Золоті сторінки, 2004. – 320 с. Особистий внесок автора: обгрунтування етапів розвитку фармацевтичної логістики в Україні, методичних підходів до оптимізації вибору постачальників, місця і завдань транспортної логістики в умовах фармацевтичного виробництва, управління товарними запасами в аптеках та на фармацевтичних фірмах, логістики поводження з відходами, актуальності впровадження збутової логістики на фармацевтичних підприємствах, упаковки як елемента логістичної системи.

Навчальні видання, рекомендовані ЦМК МОЗ України і МОН України

  1. Фармацевтичний маркетинг: Навч. посібник; Зб. вправ /Б.П.Громовик, Г.Д.Гасюк, Л.А.Мороз, Н.І.Чухрай – Львів: Наутілус, 2000. – 320 с. Особистий внесок автора: опрацювання суті та розвитку маркетингової концепції, інфраструктури вітчизняного фармацевтичного ринку, дослідження поведінки споживачів на фармацевтичному ринку, моделювання купівельної поведінки організації-споживача, аналіз ринкових можливостей підприємства, обгрунтування збутової і комунікаційної політики, основ збутової логістики, та міжнародного маркетингу.

  2. Практикум з організації та економіки фармації / Б.П.Громовик, С.І.Терещук, О.Л.Гром, А.М. Новикевич, І.Л.Чухрай; За ред. Б.П.Громовика та С.І.Терещук. – Вінниця: Нова книга, 2004. – 448 с. Особистий внесок автора: опрацювання методичного забезпечення практичних занять і виробничої практики з організації роботи аптек.

  3. Громовик Б.П., Гасюк Г.Д., Левицька О.Р. Фармацевтичний маркетинг: теоретичні та прикладні засади. – Вінниця: Нова книга, 2004. – 464 с. Особистий внесок автора: обгрунтування загальних положень фармацевтичного маркетингу, моделювання купівельної поведінки оптової фірми та організації-споживача на фармацевтичному ринку, аналіз і оцінка ринкових можливостей, моделювання конкурентних стратегій і бенчмаркінгу у діяльності фармацевтичних підприємств, аналіз цінової кон’юнктури фармацевтичного ринку, опрацювання раціональної системи і стратегії розподілу та фармацевтичної логістики у збутові політиці, просування лікарських засобів на ринку, базових засад і комплексу міжнародного фармацевтичного маркетингу, роботи представництв фармацевтичних підприємств.

  4. Громовик Б.П. Організація роботи аптек: Навч. посібник для студ. вищих навч. закладів фармацевтичного профілю III-IV рівнів акредитації. Видання друге, виправлене і доповнене.– Вінниця: Нова Книга, 2005. – 272 с.

  5. Менеджмент у фармації: Підручник /О.Є. Кузьмін, Б.П.Громовик, Г.Д.Гасюк, О.Р.Левицька, О.Г. Мельник; За ред. О.Є. Кузьміна і Б.П.Громовика. – Вінниця: Нова книга, 2005.- 448 с. Особистий внесок автора: обгрунтування еволюції сучасних управлінських теорій, функцій фармацевтичного менеджменту, сутності і класифікації методів фармацевтичного менеджменту, стандартів фармацевтичного управління, сполучних процесів у фармацевтичному менеджменті, принципів кадрового менеджменту.

Статті у фахових виданнях

  1. До методики викладення курсу медичного і фармацевтичного товарознавства /О.Л.Гром, П.Д.Кураш, Б.П.Громовик, Л.С.Любунь // Фармац. журнал. – 1994. – №1. – С.71–73. Особистий внесок автора: обгрунтування змісту робочої програми з медичного і фармацевтичного товарознавства.

  2. Громовик Б.П., Зузук Б.М., Пашковська Р.Л. Інформаційний пошук перспективних рослин для лікування цукрового діабету // Фармац. журн. – 1996. – №3. – С.91–92. Особистий внесок автора: опрацювання методики “природної” технології пошуку лікарських засобів.

  3. Громовик Б.П. Моніторинг основних елементів системи постачання аптек лікарськими засобами // Провизор. – 1997. – №5. – С.12–13.

  4. Громовик Б.П. Особливості, проблеми та перспективи вітчизняного фармацевтичного підприємництва // Фармац. журн. – 1997. – № 4. – С.3–11.

  5. Громовик Б.П. Маркетинг-анализ товарных предложений посреднических фармацевтических предприятий // Провизор. – 1998. – №3. – С. 25–26.

  6. Громовик Б.П. Шляхи розвитку оптового сегменту внутрішнього фармацевтичного ринку // Фармац. журн. – 1998. – №4. – С.6–15.

  7. Громовик Б.П., Приємська В.О. Про вдосконалення системи впровадження на фармацевтичний ринок інноваційних лікарських засобів // Вісник фармації. – 1999. – №2. –С.121–126. Особистий внесок автора: вивчення системи впровадження інноваційних лікарських препаратів, моделювання і встановлення основних результатів при здійсненні фармацевтичними фірмами комплексу заходів щодо стимулювання їх реалізації.

  8. Громовик Б.П., Новикевич А.М., Буряк Л.М. Дослідження регіонального оптового фармацевтичного ринку // Фармац. журн. – 1999. – №6. – С.27–34. Особистий внесок автора: опрацювання моделі фізичного розподілу лікарських засобів, вивчення регіонального оптового фармацевтичного ринку, обгрунтування перспектив розвитку оптового сегменту вітчизняного фармацевтичного ринку.

  9. Громовик Б.П. Лікарське забезпечення з позицій логістики // Фармац. журн. – 2000. – №1. – С.34–41.

  10. Громовик Б.П., Козак О.В., Козак У.М. Аналізування та прогнозування роботи аптеки в сучасних умовах //Фармац. журн. – 2000. – №5. – С.20–25. Особистий внесок автора: опрацювання і апробація методики короткотермінованого прогнозування товарообігу аптеки.

  11. Громовик Б.П. Особливості територіального розподілу аптечної мережі України //Фармац. журн. – 2000. – №6. – С.3–8.

  12. Громовик Б.П. Концептуальні питання фармацевтичної логістики та її взаємозв’язок з фармацевтичним маркетингом //Фармац. журн.–2001.–№1.– С.4–12.

  13. Громовик Б.П., Гром О.Л. До методики підготовки провізорів-організаторів //Фармац. журн. – 2001. – №3. – С.20–23. Особистий внесок автора: опрацювання та апробація структури і основного змісту навчальної дисципліни “Організація та економіка фармації” в частині розділу “Організація лікарського забезпечення населення та лікувально-профілактичних закладів”.

  14. Громовик Б.П. Екогомологічні проблеми фармацевтичної галузі з погляду логістики //Фармац. журн. – 2001. – №4. – С.15–20.

  15. Громовик Б.П. Логістичні рішення у збутовій діяльності фармацевтичних фірм //Фармац. журн. – 2001. – №5. – С.12–23.

  16. Громовик Б.П. Фармацевтична логістика: питання теорії // Фармац. журн. – 2002. – №1.– С.8–19.

  17. Громовик Б.П. Характеристика основних методик визначення конкурентоспроможності лікарських засобів // Фармац. журн.–2002.– №3. – С.7–11.

  18. Громовик Б.П. Фармацевтична логістика як об’єктивна умова підготовки провізорів //Фармац. журн. – 2003. – №1. – С.18–22.

  19. Громовик Б.П. Логістичні моделі управління товарними запасами фармацевтичних підприємств //Фармац. журн. – 2003. - №2. – С.8–16.

  20. Громовик Б.П. Методологічні аспекти управління інтегрованимм потоковими процесами у фармацевтичній галузі //Фармац. журн. – 2003. - №3. – С.3–11.

  21. Передумови, сутність та перспективи розвитку теорій фармацевтичного управління /Б.П.Громовик, Т.Г.Калинюк, Б.Л.Парновський, В.О.Борищук //Фармац. журн. – 2003. - №4. – С.9–14. Особистий внесок автора: обгрунтування сутності та перспектив розвитку теорій фармацевтичного управління.

  22. Громовик Б.П. Функціональне моделювання логістичних потоків оптового фармацевтичного підприємства //Фармац. журн. – 2003. - №5. – С.7–17.

  23. Громовик Б.П. Опрацювання методики функціонального моделюванння фармацевтичних підприємств /Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наук. статей. Випуск XII.– Запоріжжя: В-во ЗДМУ. – 2004. – Том I. – С.172–177.

  24. Громовик Б.П. Стандарти фармацевтичного управління //Фармац. журн. – 2004. – №3. – С.18–28.

  25. Принципи формування переліків лікарських засобів для стандартів медикаментозної терапії /Б.П.Громовик, О.Р.Левицька, В.М.Юзевич, Г.Д.Гасюк, Н.Б.Ярко //Фармац. журн. – 2004. – №5. – С.3–9. Особистий внесок автора: опрацювання для амбулаторно-поліклінічних умов методичного підходу з формування переліків лікарських засобів.

  26. Громовик Б.П. Організаційно-правове забезпечення діяльності Internet-аптек // Ліки України (додаток). – 2004. – №9 (86). – С.30–35.

  27. Віртуальний скринінг як методологія наукомістких технологій пошуку нових лікарських засобів /Р.Б.Лесик, Б.П.Громовик, Д.В.Атаманюк, В.М.Ябчанка //Фармац. журн. – 2004. – №6. – С.66–75. Особистий внесок автора: опрацювання та обгрунтування піраміди порівняльних переваг технологій пошуку лікарських засобів.

  28. Громовик Б.П., Гасюк Г.Д., Левицька О.Р. Проектування рішень щодо управління асортиментом лікарських засобів за допомогою АВС- і XYZ-аналізу //Фармац. журн. – 2005. – №1. – С.10–15. Особистий внесок автора: адаптація та апробація матричної проекції інтегрованого АВС/XYZ-аналізу для оптимізації асортиментної політики аптеки.

  1. Громовик Б.П. Дослідження етапів становлення вітчизняної фармацевтичної логістики. Повідомлення I //Фармац. журн. – 2005. – №2. – С.3–16.

  2. Громовик Б.П. Дослідження етапів становлення вітчизняної фармацевтичної логістики. Повідомлення II. Характерні риси вітчизняної фармацевтичної галузі на етапі значних техніко-технологічних змін логістики (1980-1985 рр.) //Фармац. журн. – 2005. – №3. – С.8–17.

  3. Громовик Б.П., Трохимчук В.В. Дослідження етапів становлення вітчизняної фармацевтичної логістики. Повідомлення III. Характерні риси вітчизняної фармацевтичної галузі на етапі подальшої інтеграції логістики на основі комплексного походу та ідеології раціональності. Період перший: 1985-1991 рр. //Фармац. журн. – 2005. – №4. – С.38–47. Особистий внесок автора: узагальнені результати власного наукознавчого дослідження третього етапу розвитку вітчизняної фармацевтичної логістики.

Статті в інших виданнях

  1. Громовик Б.П. Фармацевтический бизнес // Бизнес Информ. – 1996. – №22. – С.23–29.

  2. Громовик Б.П., Вовк О.І., Приємська В.О. Ринок праці та питання кадрового забезпечення фармацевтичних підприємств // Вісник наукових досліджень. – 1998. – №1–2. – С.34–36. Особистий внесок автора: опрацювання моделі прийняття можливих рішень при виборі місця роботи фармацевтичним фахівцем.

  3. Farmaceuticky trh Ukrajiny /B.P.Hromovyk, O.L.Hrom, H.D.Hasjuk, N.B.Jarko // Recipe. –1998. – N4. – S.126–127. Особистий внесок автора: обгрунтування особливостей розвитку інфраструктури вітчизняного фармацевтичного ринку.

  4. Громовик Б.П. Логістичний підхід до відбору лікарських засобів для постачання закладів охорони здоров’я // Вісник ДУ “Львівська політехніка”. – 2000. – №390. – С.84–88.

  5. Громовик Б.П. Роль и место фармакоэкономического анализа в логистических технологиях учреждений здравоохранения // Провизор. – 2000. – №17. – С.19–22.

  6. Громовик Б.П. К необходимости широкого внедрения в теорию и практику фармации новой отрасли экономической науки - логистики //Провизор. – 2000. – №22. – С.23–25.

  7. Громовик Б.П. Оптимизация кадрового обеспечения фармацевтических предприятий на основе логистического подхода //Провизор. – 2001. – №9. – С.17–21.

  8. Громовик Б.П. Характерные черты отечественной фармации на этапе возникновения и кристаллизации логистики //Провизор. – 2001. – №18. – С.10–17.

  9. Громовик Б.П. Управление товарным ассортиментом фармацевтического предприятия с помощью АВС и XYZ – анализа // Провизор.– 2002.–№7.–С.13–14.

  10. Громовик Б.П. Становление отечественной фармацевтической логистики (аналитический обзор второго этапа). Начало // Провизор. – 2003. – №5. – С.12–16.

  11. Громовик Б.П. Становление отечественной фармацевтической логистики (аналитический обзор второго этапа). Окончание // Провизор. – 2003. – №6. – С.11–14.

  12. Громовик Б.П. Становлення сучасних управлінських теорій // Еженедельник “Аптека”. – 2003. – №21 (392). – С.85–86.

  13. Громовик Б.П. Функциональное моделирование, или реинжиниринг, бизнес-процессов как инструментарий фармацевтических управленческих наук // Провизор. – 2003. – №17. – С.34–38.

Матеріали та тези доповідей з’їздів і конференцій

  1. Громовик Б.П., Гром О.Л., Слабий М.В. Особливості ринку праці аптечних фахівців в Україні / Досягнення сучасної фармації в медичну практику: Матер. наук.-практ. конфер., присвяченій 75-річчю Укр.ФА. – Харків, 1996. – С. 386–388. Особистий внесок автора: характеристика стану і перспектив ринку праці аптечних фахівців.

  2. Підготовка провізорів на кафедрі організації та економіки фармації згідно з вимогами ринкової економіки / О.Л.Гром, С.І.Терещук, А.М.Новикевич, Г.Д.Гасюк, Б.П. Громовик /Актуальні проблеми медичної та фармацевтичної освіти в Україні: Тез. доп. наук.-метод. конфер.-Львів, 1996. – С.257. Особистий внесок автора: питання уніфікації робочої програми з організації лікарського забезпечення населення.

  3. Громовик Б.П. Лікарське забезпечення і логістика / Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті: Матер. V нац. з’їзду фармац. України.-Харків: В-во Укр. фармац. акад., 1999. – С.74–75.

  4. Громовик Б.П. До питання запровадження логістики у навчальний процес вищих освітніх закладів неекономічного спрямування /Економічна підготовка фахівців у непрофільних вищих навчальних закладах: Матер. другої Всеукраїнської наук.-практ. конфер. – Львів, 2000. – С.39–43.

  5. Громовик Б.П. Формування металогістичних систем у фармації / Наукові напрямки у створенні лікарських засобів у фармацевтичному секторі України: Матер. республ. наук.-практ. конфер. – Харків, 2000. – С.132–133.

  6. Громовик Б.П. Особливості збутової логістики у фармації /Маркетинг та логістика в системі менеджменту: Тези доп. Ш міжнар. наук.-практ конфер. – Львів, 2000. – 64–65.

  7. Громовик Б.П. Логістика товарних запасів оптових фармацевтичних фірм / Фармація ХХІ століття: Матер. Всеукраїнської наук.-практ. конфер.-Харків: Вид-во НфаУ: Золоті сторінки. – 2002. – С.220–221.

  8. Громовик Б.П. Логістичні прийоми у роботі представництв фармацевтичних фірм /Маркетинг та логістика в системі менеджменту: Тез. доп. IV міжнар. наук.-практ. конфер. -Львів: В-во НУ “Львівська політехніка”, 2002. – С.87–88.

  9. Громовик Б.П. Підготовка фармацевтичних фахівців з логістики – веління часу / Актуальні проблеми підготовки фахівців у вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладах України: Матер. наук.-метод. конфер. – Чернівці, 2002. – С.549–550.

  10. Громовик Б.П. Сучасні аспекти теорії та практики фармацевтичного управління / Здобутки та перспективи розвитку управління фармацевтичними організаціями в умовах ринкової економіки: Матер. міжнар. наук.-практ. конфер. – Харків: Вид-во НфаУ, 2003. – С.8–12.

  11. Громовик Б.П. Процесно-орієнтований підхід до логістики оптового фармацевтичного підприємства / III міжнар. наук.-практ. конфер. “Наука і соціальні проблеми суспільства: Медицина, фармація, біотехнологія”: Тез. доп. Частина 1. – Х.: В-во НфаУ, 2003. –С.90.

  12. Громовик Б.П. Особенности теории фармацевтической логистики / VII междунар. сьезд Фитофарм 2003 “Актуальные проблемы создания новых лекарственных препаратов природного происхождения”: Матер. сьезда. – СПб., 2003. – С.615–617.

  13. Громовик Б.П. Фармацевтична логістика: де-факто і де-юре / Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономіка лікарських засобів та біологічно активних добавок: Матер. наук.-практ. конфер. з міжнар. участю. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. – С.442–445.

  14. Hromovyk B., Lesyk R. The method of modeling the business processes of the pharmaceutical firms / XIX Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego "Farmacja – tradycja i nowoczesno" (Wrocaw 22-24 wrzenia 2004): Streszczenia.Tom I. – Wrocaw: Biuro Wydawniczo Reclamowe “Opal” s.c., 2004. – S.194–195. Особистий внесок автора: обгрунтуванння методики моделювання ділових процесів фармацевтичних підприємств.

  15. Громовик Б.П. Два кроки на шляху в єдиний євроосвітній простір /Пріоритети організаційно-економічної науки та освіти у розвитку вітчизняної фармації: Матер. наук.-практ. конфер.-Х.: Вид-во НфаУ, 2005.-С.11-16.

  16. Громовик Б.П. Взаємозв’язок сучасних теорій фармацевтичного управління /Досягнення та перспективи фармацевтичної галузі України: Матер. VI нац. з’їзду фармац. України.-Харків: В-во НФаУ, 2005. – С.849–850.

Методичні рекомендації, погоджені МОЗ України

  1. Громовик Б.П. Логістичні технології у фармації (методичні рекомендації). – Львів: Український центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи МОЗ України, 2001. – 24 с.

  2. Громовик Б.П. Методи наглядного аналізу в маркетингово-логістичних дослідженнях фармацевтичних підприємств (методичні рекомендації). – Львів: Український центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи МОЗ України, 2003. – 22 с.

  3. Громовик Б.П. Принципи функціонального моделюваннях фармацевтичних підприємств: методичні рекомендації. – Львів: Український центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи, 2005. – 23 с.