Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка будівництва


Анін Віктор Іванович. Теоретико-методологічні основи функціонування будівельних організацій в конкурентному середовищі : дис... д-ра екон. наук: 08.07.03 / Київський національний ун-т будівництва і архітектури. — К., 2004. — 399арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 365-394.



Анотація до роботи:

Анін В.І. Теоретико-методологічні основи функціонування будівельної організації в конкурентному середовищі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.03 – Економіка будівництва. – Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, 2004.

Створено інноваційну економетричну модель прогнозування поведінки основних учасників інвестиційного процесу у вигляді функції корисності, яка дозволяє мінімізувати інвестиційні ризики, виявити синергічний ефект кожної альтернативи діяльності та у відповідності з нею сформувати раціональну стратегію інвестування та календарний план виробництва будівельно-монтажних та спеціальних робіт.

Здійснено значний науковий внесок у застосування теоретико-ігрових методів і моделей до потреб оцінки й вибору альтернатив стратегії діяльності суб’єктів будівельного виробництва. Інвестори та підрядники мають можливість разом з альтернативами календарного плану визначити величину синергічного ефекту як суму додаткового прибутку від обраного набору обєктів та робіт за умови врахування встановлених ресурсних обмежень та ситуації на ринку будівельних робіт та послуг.

  1. Необхідною передумовою ефективного функціонування провідних учасників будівельно-інвестиційного процесу – інвесторів, підрядників, підприємств та організацій будівельної індустрії є виважена стратегія діяльності в конкурентному середовищі. Аналіз джерел в галузі та предмету дослідження виявив наукову та практичну потребу підпорядкувати процес розробки стратегій зазначених субєктів ринку наступним принципам [1,с.190] “композиції, пропорційності, найменших часткових стійкостей, онтогенезу, стратегічної гнучкості, єдності аналізу та синтезу, самозбереження” . Розробка теоретичних основ формування стратегій діяльності будівельних, індустріальних та інвестиційних компаній на зазначених системно-методологічних принципах є нагальною науковою проблемою, потребує вирішення, а,отже, визначає наукову та практичну актуальність даної дисертаційної роботи.

  2. Оскільки в ринковому середовищі вибір стратегічної альтернативи насамперед, обумовлений, очікуваною реакцією конкурента, при формуванні методик розробки стратегій у будівництві виявляється нагальною потреба економетричного врахування поведінки учасників будівельно-інвестиційного процесу . Принципова новизна постановки задачі полягає в тому, що кожен з учасників бажає досягти максимуму своєї корисності. Кожний учасник намагається отримати максимум функції своєї корисності. А в ній не всі аргументи залежать від нього, і це є проблемою визначення оптимальної поведінки кожного з них. Доведено, що для подолання такого методологічного протиріччя раціональним є використання теоретико-ігрових методів дослідження.

  3. Математична модель розробленого методологічного комплексу визначає оптимальну стратегію учасника інвестиційного процесу як максимум функції його корисності. Залежними змінними зазначеної функції є вектори стратегій гравців-учасників. Їх звязок з результуючою функцією здійснюється шляхом економетричного зважування наступних стратегічних обставин (умов здійснення стратегій гравців), таких як : можливість створення коаліцій гравців, наявність та повнота інформації у гравців про стратегічні альтернативи конкурентів (співучасників), правила гри та ін. Створена модель дає підстави визначити достовірні сценарії розвитку гри (яка моделює інвестиційну ситуацію), і скласти план, за яким буде визначено ті альтернативи, які він буде втілювати в будь-якій можливій ситуації в залежності від фактичної інформації. Такий план є стратегією гравця.

  4. З метою посилення практичної спрямованості даної роботи процес вибору оптимальних стратегій сполучено з процедурами мінімізації будівельно-інвестиційних ризиків. Методичний комплекс, втілений у вигляді програмного продукту автоматизованих розрахунків “Алгоритм диверсифікації стратегій та оцінка одержаного стратегічного виграшу”, дозволяє раціонально оцінити на мінімаксній основі діяльність організації в умовах існування ризиків інвестиційного середовища.

  5. Корисність учасника моделюється в умовах конфліктної ситуації як одержану за рахунок конкурента. Оптимальними стратегіями діяльності певного учасника інвестиційного процесу є такі вектори-стратегії, які надають даному учаснику максимального виграшу, і, водночас, мінімізують сукупний ризик з врахуванням прийнятого даним учасником рівня диверсифікації. Одержане рішення дає підстави здійснити оптимальний розподіл інвестицій за напрямками діяльності з урахуванням ризиків через “стратегію фірми як гравця.

  6. Аналогічний теоретико-ігровий підхід виявлено доцільним використати у будівельній галузі при вирішенні задач вибору раціональної технології виробництва. Визначивши матрицю витрат та матрицю обсягів виробництва (випуску продукції), за даною методологією добір технології здійснюється шляхом пошуку результату гри двох гравців з нульовою сумою. “Визначені ціни на будівельну продукцію (роботи) за допомогою матричних ігор з урахуванням дій конкурентів показують на можливі максимальні збитки від виробництва та реалізації продукції.

  7. Залучено економіко-статистичні методи до потреб вияву провідних факторів впливу на результати функціонування будівельного комплексу. Аналіз функції множинної регресії обсягу підрядних робіт, виявив (при задоволенні статистичних критеріїв вірогідності ), що зростання обсягів підрядних робіт на 31,7% завдячує зростанню обсягів інвестицій. При дослідженні 6-факторної статистичної моделі введення в дію основних фондів провідними факторами впливу виявлені зростання інвестицій в основний капітал (встановлена частка впливу – 38,02%), зростання оборотності обігових коштів (24,3%) та зайнятість населення (14,77%).

  8. Здійснено впровадження створеного методологічного комплексу, результатів та висновків дослідження для потреб розробки календарних планів будівельних підрядних організацій. Підрядні організації мають можливість разом з альтернативами календарного плану визначити величину синергічного ефекту як суму додаткового прибутку від обраного набору обєктів та робіт за умови врахування наявних будівельною організацією ресурсів у вигляді обмежень.

  1. Теоретична цінність роботи полягає в створенні інноваційної економетричної моделі прогнозування поведінки основних учасників інвестиційного процесу у вигляді функції корисності, яка дозволяє мінімізувати інвестиційні ризики, виявити синергічний ефект кожної альтернативи діяльності та у відповідності з нею сформувати раціональну стратегію інвестування та календарний план виробництва будівельно-монтажних та спеціальних робіт. Здійснено значний науковий внесок у застосування теоретико-ігрових методів і моделей до потреб оцінки й вибору альтернатив стратегії діяльності суб’єктів будівельного виробництва. Інвестори та підрядники мають можливість разом з альтернативами календарного плану визначити величину синергічного ефекту як суму додаткового прибутку від обраного набору обєктів та робіт за умови врахування встановлених ресурсних обмежень та ситуації на ринку будівельних робіт та послуг.

Публікації автора:

Монографії, статті у фахових виданнях, які входять до переліку,
затвердженого ВАК України

  1. Анін В.І. Оптимізація стратегій будівельної організації в ринкових умовах. Монографія – К.: “Ратібор”, 2004. – 242 с.

  2. Анін В.І. Фактори підвищення ефективності капітальних вкладень у будівельних організаціях. // Зб. н. праць «Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин», вип. 11. – К.: КНУБА, 2002 р. – С. 102-106.

  3. Анін В.І. Аналіз введення в дію основних фондів по Україні. // Зб. н. праць «Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин», вип. 12. – К.: КНУБА, 2003 р. – С. 34-39.

  4. Анін В.І. Економіко-статистичний аналіз обсягу підрядних робіт в різних формах власності. // Науково-інформ. журнал «Статистики України» № 3, – К.: НДІ статистики, 2003 р. – С. 10-12.

  5. Анін В.І. Розрахунки ризиків інвестиційних проектів у будівництві. // Зб.н.праць «Формування ринкових відносин в Україні», № 6, – К.: НДЕІ, 2003, – С. 18-21.

  6. Анін В.І. Оптимізація стратегій двох будівельних фірм, які працюють в ринкових умовах. // Зб.н.праць «Формування ринкових відносин в Україні», № 5, – К.: НДЕІ, 2003, – С. 94-97.

  7. Анін В.І. Економіко-математична модель оптимізації портфеля інвестиційних проектів для будівельної організації. // Наук.техн.сб. «Коммунальное хозяйство городов», вып. № 54, ХГАГХ. – К.: “Техніка”, 2004. – С. 173-178.

  8. Анін В.І. Критерії прийняття рішень у будівельній організації. // Наук.техн.сб. «Коммунальное хозяйство городов», вып. № 50, серия экономические науки, ХГАГХ. – К.: “Техніка”, 2003. – С. 77-82.

  9. Анін В.І. Критерії оптимізації прийняття рішень у будівельній організації за умов невизначеності // Міжв.наук.зб. “Будівельне виробництво”, вип. 43. – К.: НДІБВ, 2002р. – С. 74-76.

  10. Анін В.І. Прогнозування економічних показників для будівельної галузі. // Зб.н.праць “Формування ринкових відносин в Україні”, спеціальний випуск до № 7-8. – К.: НДЕІ, 2003, – С. 133-137.

  11. Анін В.І. Оптимізація ефективного використання нових технологій будівельного виробництва // Н.т.сб. “Коммунальное хозяйство городов», вып. 48, серия: экономические науки, ХГАГХ, – К.: Техніка, 2003. – С. 49-54.

  12. Анін В.І. Оптимізація застосування технологій виробництва продукції в конкурентному середовищі. // Зб.н.праць “Формування ринкових відносин в Україні”, № 12. – К.: НДЕІ, 2003, – С. 55-58.

  13. Анін В.І. Можливості використання теорії ігор для дослідження ринкових економічних процесів. // Зб.н.п. “Формування ринкових відносин в Україні”, № 1, – К.: НДЕІ, 2004. – С. 16-19.

  14. Анін В.І. Зведені витрати як критерій ефективності інвестицій. // Зб.наук.праць “Формування ринкових відносин в Україні”, № 6. – К.: НДЕІ, 2004. – С. 25-27.

  15. Анін В.І. Формування оптимального управлінського рішення для фірм у конкурентному середовищі. // Зб.наук.праць “Формування ринкових відносин в Україні”,
    № 3. – К.: НДЕІ, 2004. – С. 56-58.

  16. Анін В.І. Визначення гри для об’єктів економічних відносин. // Зб.н.п. “Формування ринкових відносин в Україні”, № 4. – К.: НДЕІ, 2004. – С. 73-76.

  17. Анін В.І. Ефективність капітальних вкладень та інвестицій. // Наук.техніч.зб. “Коммунальное хозяйство городов», № 56, ХГАГХ, – К.: Техніка, 2004. – С. 42-48.

  18. Анін В.І. Аналіз статистичних даних обсягів інвестицій в основний капітал. // Наук.інф.журнал “Статистика України”, № 1. – К.: ДКС, 2004. – С. 59-61.

  19. Анін В.І. Оптимізація вибору об’єктів будівництва підрядною організацією з урахуванням сінергічного ефекту. // Зб.н.праць «Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин», вип.13. – К.: КНУБА, 2004 р.

  20. Анін В.І. Статистичний аналіз тенденцій розвитку обсягів будівельних і монтажних робіт та інвестицій за формами власності в Україні за 1997-2002 рр. // Зб.наук.праць “Формування ринкових відносин в Україні”, № 9, – К.: НДЕІ, 2004 р. – С. 121-124.

Додаткові публікації, матеріали конференцій, де здійснено апробацію роботи:

  1. Анін В.І. Підвищення ефективності конкурентної спроможності підприємства.// Перша Міжнарод. наук.-практ. конф. «Теорія і практика формування і розвитку корпоративного сектора економіки». – К.:НДЕІ, 2003 р. – С.65.

  2. Анін В.І. Нормативний коефіцієнт ефективності інвестицій. // Наук.техніч.зб. “Містобудування та територіальне планування», № 18. – К.: КНУБА, 2004. – С. 13-20.

  3. Анін В.І. Економіко-статистичний аналіз ефективності інвестицій в різних формах власності. Міжв.НТЗ. Технічна естетика і дизайн. Збірник 3-4. – С. 56-60.

  4. Анін В.І. Тенденції розвитку обсягів підрядних робіт, інвестицій і основних фондів в Україні за 1997-2002 рр. Міжв.НТЗ. Технічна естетика і дизайн. Збірник 3-4. – С. 60-65.