186. Кудикіна Надія Василівна. Теоретичні засади педагогічного керівництва ігровою діяльністю молодших школярів у позаурочному навчально-виховному процесі: дис... д-ра пед. наук: 13.00.01 / Інститут педагогіки АПН України. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Кудикіна Н.В. Теоретичні засади педагогічного керівництва ігровою діяльністю молодших школярів у позаурочному навчально-виховному процесі. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки.- Інститут педагогіки АПН України, Київ, 2004.
Дисертація присвячена теорії та методиці педагогічного керівництва ігровою діяльністю учнів молодшого шкільного віку у позаурочному навчально-виховному процесі. Розкрито психологічні засади ігрової діяльності; педагогічні функції гри; обґрунтовано структуру ігрової діяльності учнів молодшого шкільного віку і розроблено її теоретичну модель; класифіковано ігри дітей молодшого шкільного віку. Доведено зв’язок традиційних дитячих ігор з культурою українського народу, обгрунтовано їх виховне значення.
Обґрунтовано, розроблено та апробовано методику керівництва творчими іграми та іграми за готовими правилами, специфіку організації ігрової діяльності шестирічних першокласників. Доведена ефективність запропонованої методики у розв’язанні завдань прилучення дітей до культури українського народу, формування пізнавальних інтересів, виховання гуманних ставлень.
На основі узагальнення результатів дослідження теоретичних засад педагогічного керівництва ігровою діяльністю учнів молодшого шкільного віку у позаурочному навчально-виховному процесі зроблено такі висновки:
Ігрова діяльність – це динамічна система взаємодії дитини з навколишнім середовищем, у процесі якої відбувається його пізнання, засвоєння культурно-історичного досвіду і формування дитячої особистості. Специфіка ігрової діяльності полягає в тому, що її продуктивність визначається активним функціонуванням уяви дітей і міжособистісним спілкуванням. Термінологічне словосполучення ігрова діяльність є родовим стосовно поняття гра. Гра – це конкретний прояв індивідуальної і колективної ігрової діяльності дитини, яка має конкретно-історичний, багатовидовий, креативний та багатофункціональний характер.
Позаурочний навчально-виховний процес розглядається як частина цілісного навчально-виховного процесу школи, який відбувається після уроків під керівництвом педагогів з метою реалізації завдань навчання, виховання і розвитку молодших школярів. Його учасниками є учні, педагогі, батьки. Визначено основні педагогічні функції ігрової діяльності у позаурочному навчально-виховному процесі (збагачення емоційно-почуттєвої сфери, забезпечення основ здоров’я, креативна, адаптаційна, діагностуюча, мотиваційна, розвивальна, виховна, навчально-пізнавальна, коригуюча).
Педагогічне керівництво ігровою діяльністю – це спосіб досягнення мети навчально-виховного процесу шляхом цілеспрямованого застосування системи педагогічних прийомів, адекватних особливостям конкретної гри та спрямованих на гармонізацію взаємодії в системі педагог-учень через задоволення актуальних потреб дитини і реалізацію її особистісного потенціалу. За таких умов ігрова діяльність реалізується як педагогічний метод.
Обґрунтувано теоретичну модель ігрової діяльності. Структурно вона побудована як системно упорядкована сукупність взаємопов’язаних та взаємозалежних компонентів (мотиваційно-цільовий, змістовий, процесуально-операційний, контрольно-оцінний і результативний). Структурні компоненти конкретних дитячих ігор мають різне змістове наповнення, що дало підставу для їх класифікації.
Класифіковано ігри дітей молодшого шкільного віку. Всі вони розподілені на дві системоутворюючі групи – творчі та ігри за готовими правилами.Творчі ігри – це креативна діяльність дітей, яка розгортається за їх власною ініціативою. Творчі ігри неоднорідні. Вони класифіковані нами за такими видами: сюжетно-рольові, конструктивно-будівельні, ігри-драматизації та театралізації, ігри з елементами праці, ігри-фантазування. Ігри за правилами передбачають реалізацію дітьми попередньо створеної дорослими змістової і процесуальної основи. Дії і поведінка гравців обумовлюються ігровими правилами, які сформульовані в описі гри. Група ігор за правилами охоплює такі різновиди: дидактичні, пізнавальні, рухливі, спортивні, хороводні, народні, інтелектуальні, комп’ютерні, ігри-розваги.
Науково обґрунтовано культурно-історичні джерела найпоширеніших українських народних ігор – рухливих, хороводних, драматизацій, традиційних дитячих ігор малих форм. Доведено, що вони створювались у процесі культурно-історичного розвитку народу на ґрунті усної народної творчості, національних обрядів і звичаїв, чим обумовлюється їхнє важливе педагогічне значення як засобу національно-культурної ідентифікації дитячої особистості.
Теоретично і експериментально обґрунтовано методику керівництва ігровою діяльністю, яка реалізується як два взаємопов’язані блоки: організаційно-пропедевтичний і методичний. Перший блок охоплює професійну підготовку педагогів до керівництва ігровою діяльністю; процес цілепокладання і моделювання ігор на засадах врахування вікових потреб дітей за мікроперіодами 6-7 і 8-10 років, актуальних завдань початкової освіти і культурно-історичних ігрових традицій; організацію виховного і розвивального ігрового середовища. Методичний блок передбачає забезпечення повноцінного функціонування всіх структурних компонентів ігрової діяльності (мотиваційно-цільовий, змістовий, процесуально-операційний, контрольно-оцінний, результативний), стимулювання розвивально-виховного ефекту ігор різних видів, реалізацію у методиці керівництва ігровою діяльністю способів взаємодії педагога з дитиною, адекватних особливостям творчих ігор і ігор за готовими правилами.
Особливістю методики керівництва творчими іграми є залучення опосередкованих прийомів педагогічного впливу. Оскільки соціалізуюча функція творчих ігор реалізується в ігровій діяльності колективного характеру, то велика роль у забезпеченні ефективного виховання дітей у процесі цього виду гри належить організації колективних і довготривалих творчих ігор. Суттєвою особливістю ігор за правилами є вербально сформульовані вимоги до поведінки і дій їх учасників. Специфіка методики керівництва ними полягає в опорі педагога на заохочення дітей до виконання правил конкретної гри та контроль за їх дотриманням.
У педагогічному керівництві ігровою діяльністю шестирічних першокласників є принципова особливість – його ефективність залежить від спрямованості на розв‘язання їх актуальних потреб. Серед них одна із найважливіших, яка притаманна саме цьому мікроперіоду молодшого шкільного віку – потреба в адаптації дитини до соціально-педагогічного середовища. Крім того, гра, як і навчання, у шестирічних учнів на паритетних засадах виконують роль провідної діяльності і тому вона інтегрується у всі форми позаурочного навчально-виховного процесу.
Доведено педагогічну доцільність використання запропонованої методики керівництва ігровою діяльністю у позаурочному навчально-виховному процесі з метою прилучення молодших школярів до національної культурної спадщини українського народу. Культурно-історичне походження зумовлює органічний зв’язок народних ігор різних видів з українською культурою, що детермінує їх пріоритетну роль у розв’язанні зазначеного завдання.
Розроблено класифікацію українських народних ігор, що сприяє цілеспрямованому використанню їх культуротворчої функції. Вони розподілені на види таким чином: рухливі, хороводні, театралізовані, інтелектуальні, традиційні народні ігри малих форм (лічилки, скоромовки, заклички, примовки, небилиці, мирилки, дражнилки, звуконаслідування, жеребкування, забавлянки тощо).
Враховуючи, що кожен вид українських народних ігор має своє функціональне призначення, вироблене в ході історичного формування національних ігрових традицій, ефективність народних ігор як методу прилучення дітей до культури українського народу, як показали результати проведеного нами дослідження, залежить не лише від цілеспрямованості використання у позаурочному навчально-виховному процесі, але й від повноцінної реалізації їх суто ігрових функцій.
Експериментально обґрунтовано зміст і методику підготовки педагогів до керівництва ігровою діяльністю у позаурочному навчально-виховному процесі. Її ефективність досягається шляхом формування у педагогів системи знань і умінь керівництва ігровою діяльністю учнів молодшого шкільного віку у позаурочному навчально-виховному процесі. При цьому визначальними є уміння підтримувати емоційно комфортне самопочуття дитини шляхом реалізації особистісно орієнтованого підходу до неї, забезпечувати активне функціонування багатокомпонентної структури ігрової діяльності і її зв’язок з навчанням.
Методика підготовки педагогів до керівництва ігровою діяльністю в системі підвищення кваліфікації вчителів реалізується через широке застосування активних форм і методів навчальної роботи (ділові ігри, моделювання ігрової діяльності, роботу творчих груп, самоосвіту тощо).
Отримані результати дослідження засвідчили, що розроблена нами методика керівництва ігровою діяльністю у позаурочному навчально-виховному процесі позитивно вплинула на прилучення молодших школярів до культурної спадщини українського народу, формування у них пізнавальних інтересів і виховання гуманних ставлень до інших дітей.
Ми усвідомлюємо, що проведене дослідження не вичерпує розв’язання усіх проблем педагогічного керівництва ігровою діяльністю молодших школярів. До перспективних напрямів подальших досліджень відносимо: дослідження умов забезпечення наступності в організації ігрової діяльності дітей дошкільного віку і молодших школярів; обґрунтування специфіки організації ігрової діяльності в загальноосвітніх навчально-виховних закладах інтернатного типу; виявлення особливостей підготовки студентів педагогічних навчальних закладів різних рівнів акредитації до керівництва ігровою діяльністю учнів.
Публікації автора:
Монографія
Кудикіна Н.В. Ігрова діяльність молодших школярів у позаурочному навчально-виховному процесі: Монографія. – К.: КМПУ, 2003.- 272 с.
Статті у провідних фахових виданнях
Кудикіна Н.В. Організація рухливих ігор під час динамічної паузи // Початкова школа.-1984.-№10.- С.61-63.
Кудикіна Н.В., Кочерга І.П. Ігри на дозвіллі // Початкова школа.-1985.-№8.-С.52-56.(Теоретично обґрунтовано методику керівництва ігровою діяльністю молодших школярів у процесі дозвілля).
Кудикіна Н.В. Моральний мікроклімат сюжетно-рольових ігор // Початкова школа.-1986.-№1.-С.68-70.
Кудикіна Н.В., Журавель С.В. Виховання у молодших школярів пізнавальних інтересів в процесі гри // Зб. Педагогіка. Вип. 26 .- К.: Рад. школа, 1987.- С. 50-54.(Теоретично обгрунтовано методику керівництва ігровою діяльністю молодших школярів).
Кудыкина Н.В. Читать – думать – инсценировать // Организация работы в группах продленного дня / Под ред. М.Е.Кульпединовой.- М.: Просвещение, 1990.- С. 41-46.
Кудикіна Н.В., Хорошковська О.Н. Розвиток українського мовлення // Дошкільне виховання.- 1991.-№2.- С. 9-11. (Теоретично обгрунтовано методику використання гри у процесі розвитку українського мовлення дітей ).
Кудикіна Н.В. Загадки як традиційні українські фольклорні ігри // Рідні джерела.-1998.-№4.- С.19-22.
Кудикіна Н.В. Традиційні українські народні ігри // Українська родина: науково-методичний посібник.-К: КМІУВ ім. Б.Грінченка, 1998.- С. 1004 - 1011.
Кудикіна Н.В. Оптимізація розвивального впливу рухливих та спортивних ігор молодших школярів // Збірник наукових праць: Педагогічні науки. Психологічні науки. Вип. 1. -К.: КМІУВ ім. Б.Грінченка.-1999.- С.75-83.
Кудикіна Н.В. Загадки як вид інтелектуальних ігор і методика їх розгадування // Рідні джерела. – 1999. – №1. – С. 14-17.
Кудикіна Н.В. Методика керівництва інтелектуальними іграми // Збірник наукових праць: Педагогічні науки.-К.: КМІУВ ім. Б.Грінченка.-1999.-С.59-65.
Кудикіна Н.В. Теоретико-методичні основи гри як методу навчально-виховної роботи з шестирічними першокласниками // Педагогічні інновації: ідеї, реалії, перспективи: Збірник наукових праць. Випуск 5. – К.: Логос. – 2001. – С. 51-58.
Кудикіна Н.В. Підготовка майбутнього вчителя до особистісно орієнтованого керівництва ігровою діяльністю молодших школярів // Гуманістично спрямований виховний процес і становлення особистості (Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді). – К.: ВіРА. – 2001. – С. 27-32.
Кудикіна Н.В. Стародавні творчі ігри та традиційні іграшки українських дітей // Рідні джерела. – 2001. – № 3. – С. 11-15.
Кудикіна Н.В. Рухливі ігри як унікальний засіб педагогічної роботи з молодшими школярами // Теорія і практика фізичного виховання. – 2001 – № 3-4. – С. 21-28.
Кудикіна Н.В. Психологічне забезпечення педагогічного керівництва ігровою діяльністю молодших школярів // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2001. – Випуск 4. – С. 92-98.
Кудикіна Н.В. Теоретичні засади забезпечення успішності ігрової діяльності молодших школярів // Науковий вісник Ужгородського національного університету: Серія “Педагогіка. Соціальна робота”. – 2001. – Вип.4. – С.35-39.
Кудикіна Н.В. Підготовка вчителя до використання молодшими школярами народної іграшки в іграх з елементами праці // Трудове навчання. Еколого-натуралістична творчість. Наук.-метод. вісник № 1. – К.: НЕНЦ. – 2002. – С. 203-209.
Кудикіна Н.В. Традиційні дитячі народні ігри малих форм // Рідні джерела. – 2002. – № 1. – С. 12-15.
Кудикіна Н.В. Педагогічне значення ігор молодших школярів та керівництво ними у час дозвілля // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Педагогіка. – 2002. – № 7. – С. 29-32.
Кудикіна Н.В. Підготовка вчителя до керівництва ігровою діяльністю на психологічних засадах // Науковий вісник Ужгородського національного університету: Серія “Педагогіка. Соціальна робота”. – 2002. – Вип.5. – С.41-45.
Кудикіна Н.В. Досвід використання гри як засобу національно-культурного виховання дітей молодшого шкільного віку // Наукові записки Ніжинського державного педагогічного університету імені Миколи Гоголя. Серія: Педагогіка науки. – 2002. – № 3. – С. 75-78.
Кудикіна Н.В. Ігрова діяльність у трудовій підготовці шестирічних першокласників // Трудова підготовка в закладах освіти.– 2002. № 4. – С. 23-26.
Кудикіна Н.В. Ретроспективний погляд на формування сучасної моделі ігрової діяльності // Шлях освіти. – 2003. – № 1. – С. 43 - 45.
Кудикіна Н.В. Теоретичні засади використання інтелектуальних ігор у підручниках для молодших школярів // Проблеми сучасного підручника. – К.: Педагогічна думка. – 2003. – С. 239-243.
Навчально-методичні праці, програми навчально-виховної роботи
Кудыкина Н.В. Педагогические основы организации игровой деятельности учащихся // Совершенствование учебно-воспитательной работы в школах и группах продленного дня (Методические рекомендации для общеобразовательних школ продленного дня, работников народного просвещения).- Кировоград: райтипография, 1983.- С. 67-69.
Кудыкина Н.В. Организация подвижных игр в школах и группах продленного дня // Методические рекомендации. К.: Типогр. научн.книги,1983.-68 с.
Кудыкина Н.В. План работы воспитателя группы продленного дня // Методические рекомендации и календарное планирование программного материала в опытных подготовительных классах общеобразовательных школ и подготовительных группах дошкольных учреждений. / Кудыкина Н.В., Бибик Н.М., Прищепа О.Е. и др. -К.: Типогр. научн. книги, 1983. – С.147-149.
Кудикіна Н.В. Ігрова діяльність в групах продовженого дня (орієнтовне планування) // Методичні рекомендації до календарного планування у підготовчих класах (групах) з українською мовою навчання. – К.: Типогр. наук. книги, 1983.- С. 167-193.
Кудыкина Н.В. Види ігор // Програми дослідних підготовчих класів загальноосвітніх шкіл і підготовчих дошкільних установ / Скрипченко Н.Ф., Вашуленко М.С., Кудикіна Н.В. та ін. - К.: Друкарня наукова книга.-1983.- С.133-139.
Кудикіна Н.В. Примерное распределение бюджета времени по основним направлениям внеурочной воспитательной работи в школах и групах продленного дня // Программы опытных подготовительных классов общеобразовательных школ и подготовительных групп дошкольных учреждений / Скрипченко Н.Ф., Вашуленко М.С., Кудыкина Н.В. и др. - К.: Типография научной книги.-1983.- С. 106 – 114.
Кудыкина Н.В. Игры учащихся подготовительных и начальных классов в школах и группах продленного дня // Методические рекомендации. Сюжетно-ролевые игры.- К.: Типогр. научн. книги, 1984.- 27 с.
Кудыкина Н.В. Дидактические игры в группах продлённого дня подготовительных и I-III классов (Методические рекомендации). – К.: Киевская книжная типография научной книги, 1985. – 63 с.
Кудыкина Н.В. Методические рекомендации по организации игр с элементами труда в воспитательной работе с учащимися групп продленного дня и школах-интернатах.- К.: Типогр. научн. книги, 1986.- 64 с.
Кудыкина Н.В. Игровая деятельность как средство воспитательной работы // Методические рекомендации по организаци воспитательной работы с учащимися шестилетнего возраста в условиях продлённого дня и в школах интернатах - К.: Типогр. научн. книги, 1986.- С. 128-165.
Кудыкина Н.В. Методические рекомендации по использованию игр-головоломок в закреплении навыков чтения учащихся 1-х классов четырехлетней школы.- К.: Типогр. научн. книги, 1987.- 37 с.
Кудыкина Н.В. Методические рекомендации по организации учебно-воспитательной работы с первоклассниками-шестилетками на базе дошкольных учреждений.- К.: Типогр. научн. книги, 1987.- 68 с.
Кудыкина Н.В. Игра в воспитании и обучении шестилетних первоклассников.- К.: ”Знание”, 1988.- 16 с
Кудыкина Н.В. Дидактические игры по закреплению навыков чтения и ознакомлению с окружающим миром для шестилетних первоклассников. Методические рекомендации учителям и воспитателям групп продлённого дня. – К.: Рад. школа, 1988.- 80 с.
Кудыкина Н.В. Дидактические игры и игровые занимательные задания по математике для первоклассников-шестилеток. Методические рекомендации.- К.: Типогр. научн. книги, 1988.- 81 с.
Кудыкина Н.В. Воспитательная работа с первоклассниками в группах продленного дня четырехлетней начальной школы // Методические рекомендации. – К.: Рад. школа, 1988.- 64 с.
Кудыкина Н.В. Методические рекомендации по организации интеллектуальных игр с первокласниками четырехлетней школы.- Новгород: обл. типография, 1988.- 88 с.
Кудыкина Н.В, Ляхова Е.И. Игры с первоклассниками в букварный период // Методические рекомендации для учителей и воспитателей групп продлённого дня и школ-интернатов.-К.: Типогр. науч. кн., 1988.- 65 с. (Теоретично обгрунтовано методику керівництва ігровою діяльністю першокласників у букварний період).
Кудикіна Н.В. Ігрова діяльність // Організація навчально-виховного процесу в 1-му класі одиннадцятирічної загальноосвітньої школи. Методичні рекомендації / Кудикіна Н.В., Бібік Н.М., Скрипченко Н.Ф.- К.: Рад. школа, 1988. – С. 48-51.
Кудыкина Н.В. Дидактические игры и занимательные задания для первого класса.- К.: Рад. школа, 1989. - 142 с.
Кудикіна Н.В. Ігрова діяльність першокласників у групах продовженого дня // Навчання і виховання шестирічних першокласників. – К.: Рад. шк. – 1990. – С. 214-221.
Кудыкина Н.В. Игры по развитию речи младших школьников (методические рекомендации воспитателям групп продлённого дня).- К.: Друк. наук. книги, 1990.–76 с.
Кудикіна Н.В., Хорошковська О.Н. Цікаві зустрічі малят з українською мовою. Розробка занять з розвитку українського мовлення дітей старшого дошкільного віку. - К.: Учбові посібники, 1992.- 43 с. (Теоретично обгрунтовано методику використання гри у процесі розвитку українського мовлення дітей ).
Кудикіна Н.В. Українські фольклорні ігри – джерело відродження духовності // Виховання основ духовної культури (методичні рекомендації).- Суми.: Мрія.-1992.- С. 165-169.
Кудикіна Н.В. Граючись, зростаємо // Програма “Дитина”/ Кудикіна Н.В., Кочина Л.П., Проскура О.В. та інш. – К.: Освіта, 1993. – С. 26-30.
Кудикіна Н.В. Український дитячий фольклор та народні ігри // Методичні рекомендації та матеріали до програми “Дитина”. – К.: “Освіта”, 1994. – С. 103-137.
Кудикіна Н.В. Гра – засіб удосконалення педагогічної роботи у початкових класах школи // Порадник методиста. Книга методичних рекомендацій працівникам державної методичної служби, керівникам органів та закладів освіти, вчителям, вихователям, психологам на 1995-1996 навчальний рік. – К.: КМІУВ ім. Б. Грінченка. – 1995. – С.120-122.
Кудикіна Н.В. Гра як засіб розвитку мови молодших школярів // Порадник методиста. - 96. - К.: Друк. наук. кн.- 1996. - С. 214-221.
Кудикіна Н.В. Науковий підхід до гри в навчальному процесі початкової школи // Порадник методиста-97: Книга методичних рекомендацій. Ч.2 -К.: КМІУВ ім. Б.Грінченка.-1997.- С.60-70.
Кудикіна Н.В., Хорошковська О.Н. Навчаємо розмовляти українською. Посібник для вихователів дитячих дошкільних закладів. – К.: Альфа-М, 1997. – 164 с.(Теоретично обгрунтовано методику використання гри у процесі розвитку українського мовлення дітей ).
Кудикіна Н.В., Р.М. Михайленко. Інтелектуальні ігри в навчанні молодших школярів (на матеріалі української мови) – К.: КМІУВ, 1999. – 48 с. (Теоретично обгрунтовано методику керівництва інтелектуальними іграми).
Кудикіна Н.В. Психологічні основи ігрової діяльності молодших школярів // Психологічні стратегії в освітньому просторі. Збірник наукових праць: психологічні науки. -К.: КМІУВ ім. Б.Грінченка.-2000. – Випуск 1. – С.66-73.
Кудикіна Н.В. Українські фольклорні ігри як засіб національно-культурного самовиховання особистості // Шляхи оптимізації практичної результативності процесу фізичного виховання школярів. – Хотин – Кам’янець-Подільський: Кам.-Под. держ. пед. універ. – 2000. – С. 86-88.
Кудикіна Н.В. Історико-культурні джерела ігор-драматизацій і театралізованих ігор // Теоретико-методичні проблеми навчання і виховання. Збірник наукових праць: педагогічні науки. – К.: Фенікс. – 2000. – С.60-69.
Кудикіна Н.В. Психологічні засади класифікації творчих ігор молодших школярів. – Актуальні проблеми психології: Наукові записки Інституту психології ім.. Г.С.Костюка АПН України / За ред. Академіка С.Д.Максименка. – К.: Нора-Друк, 2001. – Вип.. 21 – С.152-159.
Кудикіна Н.В. Організація ігрової діяльності у позаурочному навчально-виховному процесі // Навчання і виховання учнів 1 класу: Методичний посібник для вчителя. – К.: “Початкова школа”. – 2002. – С. 78-99.
Кудикіна Н.В. Ігрова діяльність як засіб соціалізації першокласників // Науковий вісник Ужгородського національного університету: Серія “Педагогіка. Соціальна робота”. – 2002. – Вип.5. – С.121-125.
Кудикіна Н.В. Ігрова діяльність учнів у позаурочний час // Навчання і виховання учнів 2 класу: Методичний посібник для вчителя. – К.: “Початкова школа”. – 2003. – С. 33-54.
Кудикіна Н.В. Дослідження ігрової діяльності учнів як засобу мовної комунікації // Проблеми сучасного підручника. – К.: Педагогічна думка. – 2003. – С. 300-303.
Матеріали конференцій, тези доповідей
Кудыкина Н.В. Взгляды А.С.Макаренко на педагогику игры // Творческое наследие А.С.Макаренко и современная школа.- Сумы: МП УССР, 1988.- С. 314.
Кудыкина Н.В. В.А. Сухомлинский о роли игры в формировании гармонически развитой личности школьника // Тезисы докладов республиканской научно-практической конференции ”Идеи формирования гармонически развитой личности в педагогическом наследии В.А.Сухомлинского и их творческая реализация в условиях перестройки общеобразовательной школы” (26-28 сентября 1988 г.). – Кировоград: КОИУУ. – 1988. – С. 38-41.
Кудикіна Н.В. Педагогічні погляди Бориса Грінченка на гру в контексті проблем народної освіти // Грінченківські читання – 96: Освіта. Гуманізація. Вчитель: Матеріали звітної науково-методичної конференції професорсько-викладацького і методичного колективу КМІУВ ім. Б.Грінченка 24-25 грудня 1996 року. – К.: Вид-во КМІУВ ім. Б.Грінченка. – 1997. – С. 34-37.
Кудикіна Н.В. Гра як людиноформуючий чинник педагогічних технологій (експериментальний аспект) // Педагогічний експеримент як чинник реформування національної освіти: Науково-практична конференція. – К.: Головне управління освіти Київської міської державної адміністрації , 1998. – С.5.
Кудикіна Н.В. Виховання у молодших школярів українського національного ідеалу // Виховання патріотизму у дітей та молоді в сучасних соціально-економічних умовах: Матеріали звітної науково-практичної конференції. – К.: АПН України ІПВ – 1999. – С. 105-106.
Кудикіна Н.В. Розвиток ідей І.Стешенка про національне виховання школярів (на матеріалі гри як методу національного виховання) // Програма Всеукраїнської науково-практичної конференції ”Іван Стешенко – відомий діяч освіти та культури України”. – 18 травня 1999 року, м. Київ. – КМІУВ. – с. 7.
Кудикіна Н.В. Місце рухових ігор в режимі дня масової загальноосвітньої школи // Молодь та суспільство: проблеми фізичної культури молоді в період оновлення суспільства: Зб. наукових статей та матеріалів Всеукраїнської наукової конференції, присвяченої 10-річчю незалежності України. – Одеса. – 2001. – Т.3. – С. 75-81.
Кудикіна Н.В. Методичне керування грою в позаурочній роботі з художнім літературним твором // Актуальні проблеми науково-методичного забезпечення викладання зарубіжної літератури в навчальних закладах України. – К.: КМІУВ імені Б.Грінченка. – 2001. – С. 98-105.
Кудикіна Н.В. Підготовка майбутнього вчителя до особистісно орієнтованого керівництва ігровою діяльністю молодших школярів // Програма всеукраїнської науково-практичної конференції “Гуманістично спрямований виховний процес і становлення особистості”. – К.: Мін. осв. і наук. України АПН Укр. ІПВ, 2001.– С. 9.
Кудикіна Н.В. Українознавчий аспект ігрової діяльності молодших школярів // Українознавство – наука самопізнання українського народу: Матеріали Х щорічної Міжнародної науково-практичної конференції 18-20 жовтня 2001 р. – К.: НДІУ. – 2001. – С. 179-181.
Кудикіна Н.В. Професійна підготовка педагога до керівництва ігровою діяльністю молодших школярів // Проблеми професійної підготовки вчителя школи майбутнього. Збірка матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції. Мелітопольський державний педагогічний університет. 30-31 жовтня 2001 року. В 2-х томах. – Мелітополь.: ПП “МариМакс”, 2002. – Т.1. – С. 52-54.