Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Щербина Лариса Володимирівна. Теоретичні засади дослідження енергоринку України та його суб'єктів в умовах трансформації економіки : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Українська держ. академія залізничного транспорту. — Х., 2006. — 179арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 150-163.



Анотація до роботи:

Щербина Л. В. Теоретичні засади дослідження енергоринку України та його суб’єктів в умовах трансформації економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Українська державна академія залізничного транспорту, Харків, 2006.

Запропоновано в основу досліджень енергоринку покласти певні методологічні вимоги, обґрунтовано послідовність проведення досліджень енергоринку та його суб’єктів, включаючи базові підприємства.

Проведено моделювання динаміки обсягів пропозиції основних видів продукції підприємств паливно-енергетичного комплексу України на основі аналізу сезонних коливань, виявлено основні тенденції та закономірності цих процесів.

Розроблено концепцію комплексної регіональної диференціації і ранжування рівня виробництва та споживання паливно-енергетичних ресурсів підприємствами України.

Обґрунтовано теоретичні основи методики виявлення вірогідних кон’юнктуроутворюючих факторів, які мають вплив на стан підприємств українського енергоринку і можуть бути взяті за основу при організації і управлінні підприємствами.

Розроблені методологічні підходи до моделі удосконалення національного енергоринку та функціонування на ньому підприємств на основі результатів проведеного комплексного дослідження енергоринку за запропонованими напрямками.

Дослідження питань функціонування та розвитку українського енергоринку та його суб’єктів дозволило зробити наступні висновки.

1. Вивчення хронології еволюції поняття “кон’юнктура ринку” та узагальнення теоретичних визначень даної категорії дозволило дати йому уточнення, яке полягає в наступному. Кон’юнктура ринку, окрім традиційного розуміння як поточної ринкової ситуації, що визначається на основі застосування відповідних показників та факторів, являє собою також динамічне функціонування ринку, спричинене сукупністю умов, взаємозв’язків та факторів, діючих певний час і впливаючих на прийняття, перебіг та реалізацію рішень.

2. Детальне вивчення і аналіз українського енергоринку, його основних особливостей та розроблені методологічні положення дали можливість сформулювати комплекс взаємопов’язаних напрямків дослідження національного енергоринку України та його суб’єктів. Глобальними та ключовими напрямками дослідження виділено: аналіз пропорційності, варіаційності, циклічності та динамічності.

3. Аналіз національного енергоринку показав, що в Україні існує нераціональна структура паливно-енергетичного балансу, яка орієнтована на переважне використання природного газу за найменшої забезпеченості ним. Цим обумовлюється необхідність в зміцненні вітчизняної вугільної промисловості, яку можна вважати перехрестям державних і регіональних інтересів. Вихід вугільної промисловості із кризи бачиться у реалізації єдиної, цілеспрямованої, скоординованої політики, що ґрунтується на глибокому вивченні та використанні власних можливостей.

4. Проведене моделювання динаміки обсягів виробництва основних видів паливно-енергетичних ресурсів, основане на коригуванні виявленої тенденції розвитку на сезонні відхилення, дозволило обґрунтувати висновок, що при короткостроковому прогнозуванні динаміки обсягів виробництва продукції підприємств паливно-енергетичного комплексу найвищий рівень достовірності прогнозу можна одержати для підприємств тих галузей, які є менш залежними від зовнішнього постачання ресурсів.

5. Проведене дослідження національного енергоринку на основі відбору показників оцінки регіональної однорідності, кластерного аналізу і розрахунку інтегральної оцінки дозволило розробити концепцію регіональної комплексної диференціації і ранжування рівня виробництва та споживання паливно-енергетичних ресурсів з метою удосконалення стратегії розвитку підприємств окремих регіонів країни. Правильність і можливість поєднувати ці методи один одним, доведена розрахованим коефіцієнтом кореляції рангів Кенделла, який свідчить про високу ступінь погодженості результатів комплексної оцінки.

6. Розроблена в дисертації прогнозна модель кон’юнктури енергоринку України доводить, що у будь-якому випадку розвитку українського енергоринку потрібно враховувати при формуванні енергетичної політики держави наступні основні кон’юнктуроутворюючі фактори:

по-перше, динамічний розвиток виробничо-сировинного та споживчого потенціалу національного енергоринку. Особливе значення мають забезпеченість підприємств України власними ресурсами, доступність ресурсів, їх обсяги та вартість в межах країни;

по-друге, світові ціни на паливно-енергетичні ресурси, вплив загальносвітових тенденцій;

по-третє, недостатня кількість паливно-енергетичних ресурсів, тобто залежність підприємств національного енергоринку від ситуації на зовнішньому енергоринку.

7. В результаті проведеного дослідження українського енергоринку, згідно розробленої методології та запропонованих глобальних і основних напрямків дослідження, обґрунтовано ключові напрямки, за якими першочергово необхідно удосконалювати національний енергоринок та функціонування на ньому вітчизняних підприємств.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

1. Щербина Л. В. Экономико-статистическая оценка конъюнктуры рынка нефтепродуктов Украины // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія.- 2002.- №575.- С. 189-194.

2. Щербина Л. В. Економіко-статистична оцінка кон’юнктури ринку палива та енергетики // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. - 2003.- №580. – С. 240-243.

3. Щербина Л. В. Статистичне прогнозування кон’юнктури енергоринку України // Вісник економіки транспорту і промисловості.- 2004.- №5-6.- С. 302-308.

4. Щербина Л. В. Багатовимірне ранжування регіонів України за рівнем попиту, пропозиції та ступенем забезпеченості паливно-енергетичними ресурсами // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. - 2004.- №608.- С. 172-178.

5. Щербина Л. В. Методологія аналізу тенденцій розвитку галузевого ринку // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – 2004. - №634. – С. 259-262.

6. Чала Т. Г., Щербина Л. В. Дослідження процесу становлення поняття кон’юнктура // Науково-технічний збірник “Коммунальное хозяйство городов”. – 2004. - №59. – С. 192-200.

7. Щербина Л. В. Групування регіонів України в залежності від рівня споживання, виробництва та ступеня забезпеченості паливно-енергетичними ресурсами // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2005. - №9-10. – С. 345-351.

8. Чала Т. Г., Щербина Л. В. Моделювання обсягів пропозиції основних видів продукції паливно-енергетичного комплексу України на основі аналізу сезонних коливань // Науково-технічний збірник “Коммунальное хозяйство городов”. – 2005. - №61. – С. 38-46.

9. Щербина Л. В. Модель удосконалення національного енергоринку України // Науково-технічний збірник “Коммунальное хозяйство городов”. – 2005. -№65. – С. 167-175.

Інші праці:

10. Щербина Л. В. Сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку національного енергоринку // Матеріали Четвертої міжнародної науково-практичної конференції студентів і молодих вчених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”.- Донецьк, 2003. – С.321-323.

11. Щербина Л. В. Використання багатовимірних статистичних методів для прогнозування кон’юнктури енергоринку України // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів та молодих вчених у рамках Каразінських читань, присвячених 200-річчю від дня заснування Харківського університету “Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку в умовах ринкових перетворень”. – Харків, 2004. – С. 41-44.