Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Юридична психологія


Мороз Людмила Іванівна. Теоретичні та прикладні засади професійно-психологічного тренінгу працівників органів внутрішніх справ України : Дис... д-ра наук: 19.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Мороз Л.І. Теоретичні та прикладні засади професійно-психологічного тренінгу працівників органів внутрішніх справ України – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук за спеціальністю 19.00.06 – юридична психологія. – Київський національний університет внутрішніх справ. – Київ, 2008.

У дисертації розроблено теоретичні та прикладні засади професійно-психологічного тренінгу (ППТ) працівників ОВС України як одного з найбільш ефективних засобів професіогенезу.

Уведено поняття та розроблено модель ППТ як генетико-моделюючу технологію, яка через відтворення професійної діяльності дозволяє забезпечити дієвість отриманих знань і умінь, перетворення якостей у властивості особистості. Теорія ППТ ґрунтується на особистісно-діяльнісно-суб’єктному підході. Провідним принципом ППТ визначено діяльнісне опосередкування становлення особистості як компетентного суб’єкта професійної діяльності. Введено поняття психотехнічної вправи як одиниці аналізу тренінгу; визначені критерії відбору вправ, релевантних завданням тренінгу, а також оцінки їх валідності, надійності, складності. Визначені чинники ефективності ППТ, які сприяють утворенню колективної зони найближчого розвитку, активізують процеси інтеріоризації-екстеріоризації, схематизації-конкретизації, вправляння й рефлексії, усвідомлювання та індивідуалізації діяльності. Розроблено методику проектування та проведення ППТ. Створено аналітичну психограму, програму підготовки тренерів. Викладено пропозиції щодо подальшого впровадження ППТ у практику.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення наукової проблеми психологічного забезпечення професіогенезу курсантів і працівників ОВС у системі вищої освіти МВС України та запропоновано нове її вирішення, що виявляється в розробленні теоретико-прикладних засад ППТ як одного з найбільш ефективних засобів становлення професіонала.

За результатами дисертаційного дослідження зроблено такі висновки:

1. Продуктивною основою професіогенезу – процесу становлення компетентного суб’єкта професійної діяльності є, на думку дисертанта, синтез особистісно-діяльнісного та суб’єктного підходів. Компетентний суб’єкт розглядається автором як мета сучасної освіти дорослих. Вимоги правоохоронної діяльності до компетентного професіонала визначаються на основі структурно-функціонального аналізу цієї діяльності. Вони представлені сукупністю знань, умінь, психічних якостей і властивостей особистості, що набуваються в процесі професіогенезу, зокрема у системі вищої освіти МВС України, прагненням до самовдосконалення.

2. Традиційні методи професійної підготовки, які мають переважно репродуктивний характер, не дозволяють формувати особистість компетентного професіонала як суб’єкта діяльності, що вбачається можливим за умов доповнення існуючих методів тренінговими технологіями, які забезпечують професійне спрямування отриманих знань та умінь, сприяють становленню індивідуально-психологічних властивостей особистості.

3. Концептуальними засадами тренінгових технологій є теоретико-методологічні положення запропонованого автором особистісно-діяльнісно-суб’єктного підходу, зокрема принцип діяльнісного опосередкування становлення особистості компетентним суб’єктом професійної діяльності.

4. Перевагою тренінгу, порівняно з традиційними методами професійної підготовки, як свідчить дослідження, є наявність колективної зони найближчого розвитку, в якій за рахунок спільної інтелектуальної та практичної діяльності забезпечується не тільки репродуктивне засвоєння та відтворення готових стандартів професійних дій, а й вироблення, привласнення, усвідомлювання професійних дій – завдяки участі у дискусіях, рольових іграх, отриманню систематичного зворотного зв’язку, групової рефлексії.

5. Провідним принципом тренінгової роботи, на думку дисертанта, є принцип діяльнісного опосередкування. Принцип редукції допоміжних вправ застосовується при проведенні тренінгів з учасниками, які мають досвід тренінгової роботи. Використання тренінгових методів і прийомів визначається метою, завданнями та цільовою групою.

6. Структурно-функціональний аналіз тренінгових програм дозволив виявити головні недоліки існуючих програм, які зумовлені тим, що їх автори не враховують повною мірою організаційні та змістовні принципи тренінгу через відсутність систематизованої й обґрунтованої методологічної та методичної бази для впровадження тренінгових технологій.

7. Професійно-психологічний тренінг визначається дисертантом як навчально-розвивальна технологія і вбачається своєрідним варіантом природного формуючого експерименту, що базується на ідеях генетико-моделюючий методу, розробленого С.Д. Максименком. ППТ спрямований на розвиток професійних знань та умінь, корекцію установок, становлення особистості завдяки інтеріоризації-екстеріоризації особливостей професійного середовища, об’єктів праці та специфіки взаємодії з ними професіонала. У результаті тренінгу досягається якісно новий рівень усвідомлення професійного середовища, себе в ньому, опанування засобами перетворення предмета професійної діяльності з метою її удосконалення. Перетворення професійно-нормативних вимог до професійних якостей в індивідуальні властивості сприймаються учасниками тренінгу як бажані та необхідні для виконання службових завдань.

8. Проведене дослідження дає підстави виділити одиницю аналізу, проектування та проведення ППТ, якою є психотехнічна вправа – засіб довільного управління психічними процесами, інтеграції внутрішнього і зовнішнього, теоретичного та практичного. Вправляння, як процес багаторазового виконання вправи, забезпечує вдосконалення якостей і властивостей суб’єкта. Запропоновані автором критерії та методики оцінки валідності, надійності, складності, корисності тренінгових вправ дозволяють обирати найбільш ефективні, з огляду на їх цільове призначення.

9. Здобувачем виокремлені такі чинниками ефективності ППТ: наукова обґрунтованість, належне організаційно-методичне забезпечення занять; інформаційна насиченість; емоційна значущість; осмислене використання психотехнічних вправ та інших засобів впливу на тренінгові групу, які предметно наповнюють міжособистісне спілкування; систематичне оцінювання ефективності. Поточний моніторинг ефективності тренінгової роботи забезпечується застосуванням методів дидактичної та психологічної діагностики, групової й експертної оцінки результатів виконання психотехнічних вправ, які моделюють компоненти практичної діяльності. Тренінг повинен завершуватися груповою рефлексією, яка фіксує досягнуті зміни та розкриває можливості їх застосування у професійній реальності та повсякденному житті.

10. Завдяки діяльнісному опосередкуванню навчально-розвивального матеріалу тренінгу відбувається, на думку автора, усвідомлювання та привласнення знань й умінь, вправляння у ситуаціях, що моделюють професійну діяльність. Саме це сприяє виробленню професійно доцільних психічних властивостей та індивідуального стилю діяльності. Структурні компоненти тренінгу, активізуючи процеси інтеріоризації-екстеріоризації, схематизації-конкретизації, поетапного формування розумових дій, вправляння, зворотного зв’язку, рефлексії, забезпечують перетворення наявних ціннісно-мотиваційних, інтелектуальних, емоційно-вольових, комунікативних, виконавчих і регулятивних якостей в індивідуальні властивості особистості.

11. Застосування сучасних психодіагностичних, експертних і статистичних методів дослідження працівників ОВС утворює, як свідчить дослідження, надійну основу для моделювання елементів професійної діяльності у формі навчально-розвивальних психотехнічних вправ цільового призначення, забезпечує становлення найважливіших психологічних якостей правоохоронця, формує „професійне ядро” особистості й забезпечує її високу дієздатність, запобігає професійній деформації.

12. Основою ефективного тренінгу є належна теоретична, дидактична, технологічна, адаптивна та галузева компетентність розробників і ведучих, наступність тренінгових курсів, системність та планомірність їх впровадження у практику. У цьому контексті відбір і підготовка ведучих ППТ повинні здійснюватися відповідно до аналітичної психограми (яка включає опис нормативно орієнтуючих ознак виконання професійних завдань, функцій, знань, умінь та професійно значущих психічних властивостей ведучого).

13. Аналіз зарубіжного та вітчизняного досвіду використання тренінгових технологій у професійній підготовці свідчить про необхідність системного та ступеневого впровадження тренінгових технологій стосовно усіх категорій працівників ОВС. Найбільш поширеними сьогодні в системі ОВС України є поведінкові тренінги, розроблені у зарубіжжі та адаптовані до місцевих умов. Поведінкові тренінги є ефективними, але завдання становлення працівника як суб’єкта вони не вирішують.

14. Ефективність впровадження авторських тренінгів (ступеневий комунікативний тренінг, навчальний тренінговий курс „Сучасні стратегії запобігання злочинності неповнолітніх”, рефлексивний тренінг особистісного зростання для курсантів) підтверджена результатами підсумкового контролю проведених занять, які показали, що їх учасники в повному обсязі засвоюють навчальний матеріал. Психодіагностичні методи свідчать про зростання за короткий час тренінгу комунікативного потенціалу його учасників у середньому на 35%, їх аналітичних здібностей – на 25%. Після рефлексивного тренінгу особистісного зростання на 10% збільшуються показники інтернальності його учасників, оптимізуються дії механізмів психічного захисту, гармонізуються особистісні та професійні цілі.

15. Критичний аналіз результатів проведення короткочасних ППТ досить вузького цільового призначення дає підстави для висновку про те, що ця технологія найбільш придатна для індивідуалізації властивостей особистості на основі залучення у модельовану діяльність раніше сформованих якостей особистості через вироблення відповідних умінь. Тренінги професійно-психологічного спрямування доцільно доповнювати рефлексивним тренінгом особистісного зростання, який сприяє становленню особистості професіонала як суб’єкта життєдіяльності.

16. ППТ доцільно використовувати для психологічного супроводження практично усіх видів правоохоронної діяльності, починаючи від профорієнтації на основні напрями правоохоронної діяльності професії і закінчуючи етапом звільнення працівників ОВС у відставку та їх реінтеграцією у суспільне життя поза системою МВС України.

Перспективи дослідження дисертант пов’язує з поглибленим вивченням психології правоохоронної діяльності, її специфіки щодо різних служб ОВС з метою уточнення актуальних напрямів професійної підготовки, тематики, цілей, завдань і змісту ППТ, подальшим удосконаленням психотехнологій цілеспрямованого становлення особистості професіонала у процесі тренінгів.

Публікації автора:

Монографії

1. Мороз Л.І. Теоретичні засади та організація психологічного тренінгу в органах внутрішніх справ: (Монографія). – К.: Вид. ПАЛИВОДА А.В., 2005. – 236 с.

2. Мороз Л.І. Професійно-психологічний тренінг у становленні особистості фахівця (на прикладі працівників ОВС): (Монографія). – Івано-Франківськ: ЗАТ „Наддвірнянська друкарня”, 2007. – 312 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Мороз Л.І. Психологічне забезпечення навчально-виховного процесу у вищих навчальних закладах // Проблеми пенітенціарної теорії і практик: Щорічний бюлетень. – К.: КІВС; МП Леся, 2002. – № 6. – С. 277-283.

  2. Мороз Л.І. Принципи організації та проведення тренінгу професійно-психологічного спрямування // Психологія і суспільство. – 2003. – № 3. – С.133-140.

  3. Мороз Л.І. Психолого-педагогічні засади запровадження тренінгових технологій у підготовку персоналу ОВС // Проблеми пенітенціарної теорії і практики: Щорічний бюлетень. – К.: КІВС, МП Леся, 2003. – № 7. – С. 285-291.

  4. Мороз Л.І. Комунікативний тренінг для жінок, що звільнилися з місць позбавлення волі // Вісн. Харк. ун-ту. – 2003. – № 599. – С. 235- 238.

  5. Мороз Л.І. Психологічний тренінг: до питання валідності та надійності психотехнічних вправ // Практична психологія та соціальна робота. – 2003. – № 8. – С. 68-71.

  1. Мороз Л.І. Вимоги до ведучих професійно орієнтованих тренінгів для персоналу правоохоронних органів // Психологія: Зб. наук. праць. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2004. – Вип. 23. – С. 283-290.

  2. Мороз Л.І. Професійно-психологічний тренінг в ОВС як засіб розвитку особистості професіоналу // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць Ін-ту психол. ім. Г.С. Костюка АПН України. – К., 2004. – Т. 5. – С. 112-129.

  3. Мороз Л.І. Психолого-педагогічні засади використання тренінгових технологій у системі безперервної освіти персоналу органів внутрішніх справ // Психологічні перспективи. – 2004. – Вип. 6. – С.101-108.

  4. Мороз Л.І., Яковенко С.І. Розвиток комунікативних умінь працівників міліції // Проблеми пенітенціарної теорії і практики: Щорічний бюлетень. – К.: КІВС, 2004. – № 8. – С. 362-369.

  5. Мороз Л.І. Розвиток комунікативних умінь у працівників міліції (тренінг): Ч. 1 // Практична психологія та соціальна робота. – 2004. – № 12. – С. 51-54.

  6. Мороз Л.І. Розвиток комунікативних умінь у працівників міліції (тренінг): Ч. 2 // Там само. – 2005. – № 1. – С. 38-45.

  7. Мороз Л.І. Розвиток комунікативних умінь у працівників міліції (тренінг): Ч. 3 // Там само. – № 2. – С. 61-68.

  8. Мороз Л.І. Розвиток комунікативних умінь у працівників міліції (тренінг): Ч. 4 // Там само. – № 3. – С. 28-36.

  9. Мороз Л.І. Нові інформаційні технології у професійно-психологічному тренінгу працівників міліції // Актуальні проблеми психології: Психологічна теорія і технологія навчання / За ред. С.Д. Максименка, М.Л. Смульсон. – К.: Міленіум, 2005. – Т. 8. – Вип. 1. – С. 165-172.

  10. Мороз Л.І. Вирішення комунікативних завдань працівниками міліції // Проблеми пенітенціарної теорії і практики: Щорічний бюлетень. – К.: КІВС, 2006. – № 10. – С. 569-576.

  11. Мороз Л.І. Корисність як властивість психологічного тренінгу та окремих психотехнічних вправ // Наук. записки Ін-ту психол. ім. Г.С.Костюка АПН України: У 4-х т. / За ред. акад. С.Д. Максименка. – К.: Главник, 2005. – Вип. 26. – Т. 3. – С.148-152.

  12. Мороз Л.І., Яковенко С.І. Встановлення психологічного контакту працівниками внутрішніх справ при спілкуванні з різними категоріями громадян: Ч. 1 // Практична психологія та соціальна робота. – 2005. – № 11. – С. 21-37.

  13. Мороз Л.І., Яковенко С.І. Встановлення психологічного контакту працівниками внутрішніх справ при спілкуванні з різними категоріями громадян: Ч. 2 // Там само. – № 12. – С. 16-29.

  14. Мороз Л.І., Яковенко С.І. Встановлення психологічного контакту працівниками внутрішніх справ при спілкуванні з різними категоріями громадян: Ч. 3 // Там само. – 2006. – № 1. – С. 33-42.

  15. Мороз Л.І., Яковенко С.І. Встановлення психологічного контакту працівниками внутрішніх справ при спілкуванні з різними категоріями громадян: Ч. 4 // Там само. – № 2. – С. 28-29.

  16. Мороз Л.І. Психологічна та юридична допомога потерпілим від кримінальних злочинів // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць Ін-ту психол. ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. акад. С.Д. Максименка. – К.: ГНОЗІС, 2006. – Т. 8. – Вип. 1. – С. 245-250.

  17. Мороз Л.І., Яковенко С.І. Запобігання злочинності неповнолітніх у контексті мікрокримінології та соціальної екології // Актуальні проблеми соціології, психології, педагогіки: Мат-ли наук.-практ. конф. „Тенденції розвитку психології в Україні: історія та сучасність”. – К.: Либідь, 2006. – С. 469-475.

  18. Мороз Л.І. Активні методи запобігання кримінальній віктимності неповнолітніх // Проблеми організації та діяльності психологічної служби: реалії, досвід і перспективи: Гуманіт. вісн. Переяслав-Хмельницького держ. пед. ун-ту ім. Г.С. Сковороди. – 2006. – № 10. – С. 147-150.

  19. Мороз Л.І. Теоретичне та прикладне обґрунтування алгоритму складання програми тренінгу професійно-психологічного спрямування // Практична психологія та соціальна робота. – 2006. – № 3. – С. 7-11.

  20. Мороз Л.І. Професійно-психологічний тренінг „Сучасні стратегії запобігання злочинності неповнолітніх” // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць Ін-ту психол. ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка. – К.: ГНОЗІС, 2007. – Т. 9. – Ч. 1. – С. 287 – 292.

  21. Мороз Л.І. Засоби досягнення передбачуваних змін особистості учасника професійно-психологічного тренінгу // Практична психологія та соціальна робота. – 2007. – № 2. – С. 48-51.

  22. Мороз Л.І. Інтерактивні методи навчання курсантів ВНЗ МВС запобіганню злочинності неповнолітніх // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць Ін-ту психол. ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка. – К., 2007. – Т. VII. – Вип. 9 – С. 236– 239.

  23. Мороз Л.І. Тренінг особистісного зростання та його психологічний супровід // Актуальні проблеми психології: Психологічна теорія і технологія навчання / За ред. С.Д. Максименка, М.Л. Смульсон. – К.: Міленіум, 2007. – Т. 8. – Вип. 4. – С. 91-99.

Навчальні посібники

  1. Мороз Л.І. Основи професійно-психологічного тренінгу (у запитаннях та відповідях): Навч. посіб. (Рекомендовано МОН України, протокол №47/1-150 від 4 лютого 2004 р.). – К.: КЮІ МВС, 2004 .– 112 с.

  2. Мороз Л., Сопек П., Яковенко С. Практична психологія у правоохоронній діяльності: Навч.-метод. матеріали. – К.: Вид. ПАЛИВОДА А. В., 2005. – 164 с.

  3. Яковенко С.І., Максимова Н.Ю., Мороз Л.І., Мороз Л.А. Злочинність неповнолітніх: причини, наслідки та шляхи запобігання: Навч. посіб. (Рекомендовано МОН України, лист №1/11-531 від 03.02 2006 р.). – К.: Вид. ПАЛИВОДА А.В., 2006. – 260 с.

  4. Мороз Л.І., Ірхін Ю.Б., Левенець О.А. Сучасні стратегії запобігання злочинності неповнолітніх: Посіб. для тренерів / За заг. ред. С.І. Яковенка. – К.: Вид. ПАЛИВОДА А.В., 2006. – 120 с.

Статті, навчально-методичні розробки, матеріали конференцій

  1. Мороз Л.І. Професійно-психологічний тренінг у системі МВС // Проблеми розвитку педагогіки вищої школи в ХХІ столітті: теорія і практика: Мат-ли Всеукр. наук.-практ. конф., 30-31 травня 2002 р. – Одеса: НДРВВ ОЮІ НУВС, 2002. – Ч. ІІ. – С. 83-86.

  2. Мороз Л.І. Формування у працівників міліції толерантного ставлення до представників маргінальних груп населення // Толерантне суспільство в Україні: Мат-ли міжнар. конф. – К.: КМА, 2002. – С. 62-66.

  3. Мороз Л.І., Яковенко С.І. Професійне самовизначення та формування ціннісних орієнтації у персоналу ОВС // Створення системи забезпечення психологічної надійності персоналу. Організація та проведення психопрофілактичної роботи в органах внутрішніх справ: Мат-ли І Всеукр. наук.-практ. семінару, 10-12 жовтня 2002 р. – К.: КІВС, 2003. – С. 82-99.

  4. Права людини. Робота міліції з маргінальними групами населення України: Посіб. для тренерів / Укл.: Л. Мороз і С. Яковенко. – К., 2003. – 204 с.

  5. Мороз Л.І. Професійно-психологічний тренінг фахівців соціальної сфери // Актуальні проблеми професійної підготовки фахівців соціальної роботи в Україні і за рубежем: Мат-ли Міжнар. наук.-практ. конф., 5-6 травня 2002 р. – Ужгород: Мистецька лінія, 2003. – С. 230-232.

  6. Мороз Л.І. Основи соціально-психологічного тренінгу: Навч. програма. – К.: КІВС, 2003. – 24 с.

  7. Мороз Л.І. Проблемні питання застосування психологічного тренінгу при підготовці персоналу ОВС // Теорія та досвід використання тренінгових технологій у практичній психології: Мат-ли Всеукр. наук.-практ. конф., м. Київ, 22 листопада 2003 р. – К.: КІВС, 2003. – С. 16 -22.

  8. Мороз Л.І. Формування ґендерної культури курсантів Київського юридичного інституту МВС України // Впровадження ґендерних підходів у діяльність правоохоронних органів України: Мат-ли наук.-практ. конф., Євпаторія, 18-20 травня 2005 р. – К.: Міленіум, 2005. – С. 120-123.

  9. Мороз Л.І. Тренінг професійно-психологічного спрямування як засіб підвищення кваліфікації працівників ОВС // Теоретико-методологічні проблеми розвитку особистості в системі неперервної освіти / За ред. акад. С.Д. Максименка. – К., 2005. – С. 243-250.

  10. Мороз Л.І. Комплекс вправ для формування уміння встановлювати стосунки, засновані на довірі // Теорія та досвід застосування тренінгових технологій у практичній психології: Мат-ли II Всеукр. наук.-практ. конф., м. Київ, 20 жовтня 2005 р. – К., 2005. – С. 206-210.

  11. Мороз Л.І. Діагностика розвитку комунікативного потенціалу працівників міліції // Юридична психологія та педагогіка: Зб. наук. пр. – 2007. – № 1. – С. 84-94.

  12. Мороз Л.І. Підготовка працівників кримінальної міліції у справах неповнолітніх до проведення профілактичної роботи // Психопрофілактична робота з персоналом: науково-методичні та організаційно-практичні питання: Мат-ли наук.-практ. конф., Київ, 28 лютого 2007 р. / Ред. кол.: Є.М. Моісеєв, В.Я. Горбачевський, О.М. Джужа та ін. – К.: КНУВС, 2007. – С. 31-34.

13. Мороз Л., Яковенко С. Проактивная модель профилактики преступности несовершеннолетних // Безопасность и защита прав несовершеннолетних: Междунар. науч.-практ. конф., Латвия, Рига, 22-24 января 2008 г. – Рига: Академия полиции Латвии, 2008. – С. 288-291.

14. Мороз Л.І. Відомча освіта у філософському та прикладному аспектах // Філософські, методологічні і психологічні проблеми права: Тези доповідей наук.-теорет. конф., 26 січня 2008 р. – К.: КНУВС, 2008. – С. 119-121.