Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка будівництва


140. Івлєва Наталія Петрівна. Теоретичні та методичні основи визначення ціни науково-технічної продукції в будівництві: дис... канд. екон. наук: 08.07.03 / Київський національний ун-т будівництва і архітектури. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Івлєва Н.П. Теоретичні та методичні основи визначення ціни науково-технічної продукції в будівництві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.03 – Економіка будівництва. Київський національний Університет будівництва і архітектури, Київ, 2005.

Дисертація присвячена вирішенню проблеми визначення ціни науково-технічної продукції в будівництві. Об'єктивною необхідністю є удосконалення теоретичної та методичної системи реформування ціноутворення та розробка нормативної бази для визначення достовірної та обґрунтованої ціни наукової продукції.

Запропоновано метод нормування науково-технічної продукції в будівництві з урахуванням класифікації технічних факторів, виконуваних науково-дослідних робіт. Встановлена залежність трудомісткості робіт від новизни і складності розробки науково-технічної продукції. Розроблена структура створення нормативів витрат труда на розробку НТП. Розрахунок ціни пропозиції НТП пропонується двома методами - калькуляційним або нормативним. Розглянута залежність маси прибутку від трудомісткості робіт і виду науково-технічної продукції з урахуванням її новизни і складності. Розраховані диференційовані величини прибутку, що враховують новизну та складність НТП. Запропоновано вести паспортну систему обліку фактичних витрат, у порівнянні їх із плановими показниками трудомісткості, що дозволить періодично коригувати нормативну базу, допоможе її удосконалити, що сприятиме зростанню продуктивності праці, удосконаленню організаційно-господарської діяльності та підвищенню ефективності роботи наукових організацій і прискоренню впроваджень результатів наукових розробок.

  1. В дисертації отримані нові науково-обґрунтовані результати, які у сукупності розв’язують теоретичні і методологічні питання, щодо визначення ціни НТП в будівництві і нове вирішення проблеми економічного обґрунтування ціни пропозиції на підставі розробленої нормативної бази. Запропоновані методи визначення вартості НТП: нормативний або калькуляційний з урахуванням складності і новизни робіт та розрахунку прибутку, що адаптований до ринкових умов.

  2. Встановлено, що суттєві недоліки застарілого механізму ціноутворення наукової будівельної продукції зумовлюють необхідність реформування. Механізм ціноутворення НТП досліджений не достатньо, і в сучасному уявленні про це маються певні протиріччя. Це стосується, з одного боку, об'єктивного обґрунтування ціни пропозиції на основі наявних методичних підходів і індивідуальних витрат трудових і матеріальних ресурсів, з другого боку - обліку ринкового попиту та пропозицій на НТП.

  3. Визначені головні напрямки розробки механізму ціноутворення НТП: класифікація НДР, як об’єкта нормування ; врахування факторів, що впливають на методологію нормування ; розробка методів визначення ціни пропозиції НТП ; зміна порядку розрахунку прибутку.

  4. Класифікація НДР за видами НТП, виявила специфіку виконуваних етапів робіт. Встановлено, що найбільшу питому вагу займають теоретичні (30,3 %) і експериментальні дослідження (31 %). Відповідно 16 % і 18,7 % приходиться на вибір напрямку досліджень і оцінку їх результатів, 4 % трудомісткості займає розробка технічного завдання.

  5. Встановлені коефіцієнти рейтингу виконання окремо кожного підетапу робіт, дозволяють визначити базову трудомісткість розробки НТП, що є головною основою для об'єктивного економічного обґрунтування ціни пропозиції науково-технічної продукції.

  6. Встановлено, що окремі етапи НДР відрізняються технічною і якісною характеристикою. Зроблений добір основних технічних і якісних характеристик дозволив установити фактори, що найбільше впливають на трудомісткість розробки НТП - «новизна» і «складність» розробки, «вид» досліджуваного об'єкта й умови виконання робіт. Вплив цих факторів враховується відповідними коефіцієнтами, що розраховані. Встановлено, що збільшення трудомісткості робіт, у залежності від категорії складності, складає 2,0 рази, а від рівня новизни НДР - збільшення складає 1,67 рази. Для робіт з найбільшою категорією складності і вищим рівнем новизни трудомісткість збільшується в 2,67 рази.

  7. Розрахунок ціни пропозиції НТП пропонується двома методами. Визначення ціни пропозиції НТП нормативним методом ґрунтується на встановленні фізичних обсягів виконуваних робіт і визначення їхньої вартості відповідно до розробленої нормативної бази, що враховує всі елементи витрат і розраховані на одиницю трудомісткості окремо виконуваних етапів робіт. Алгоритм розрахунку ціни НТП калькуляційним методом ґрунтується на розробці калькуляції за окремими статтями витрат, що включають розрахунок трудомісткості і прямих витрат на оплату праці, а також визначенні складових елементів витрат за статтями.

  8. Особливістю нормування прикладних досліджень є те, що нормативи встановлюються на фізичні обсяги виконуваних робіт (будівельний об’єм споруди, кількість конструктивних елементів, кількість проведених вимірів чи випробувань,тощо) з урахування відповідних коригуючих коефіцієнтів на складність об'єкта нормування, вид та умови виконання робіт.

  9. Прибуток в умовах ринкової економіки є основним показником господарської діяльності наукових організацій, величина якого включається до складу ціни НТП. Формування маси прибутку для НДР, повинно враховувати наступні фактори: вид роботи і джерело її фінансування ; новизну і складність НДР ; конкурентноспроможність продукції і кон'юнктуру ринку. Запропоновані диференційовані величини прибутку в процентному відношенні до собівартості робіт від 8 % до 21,4 %, дозволяють врахувати перераховані фактори, що характеризують НТП. При наявності нормативної бази витрат труда на розробку НТП, пропонується величину прибутку встановлювати пропорційно трудомісткості виконання робіт. у грошовому вираженні, в розрахунку на одиницю витрат труда.

  10. Результати досліджень дисертанта апробовані та впроваджені при розробці: Державних будівельних норм «Правила визначення вартості науково-дослідних робіт у будівництві», які регламентують правила визначення вартості НТП у будівництві ; “Методичних рекомендацій щодо економічного обґрунтування вартості науково-дослідних робіт у будівництві” – які розроблені в розвиток норм ; “Збірник нормативів для визначення вартості робіт з оцінки технічного стану та експлуатаційної придатності конструкцій будівель і споруд” і реалізуються на практиці.

  11. Запропонована нова система паспортизації розроблена у вигляді облікового документа на виконання відповідних науково-дослідних робіт. Даний техніко-економічний паспорт включає технічну і якісну характеристику об'єкта дослідження, технологію виконання етапів (видів робіт), область застосування, базову трудомісткість і вартість НТП, з урахуванням наступного коригування нормативів на основі встановлених фактичних витрат.

  1. Нормування пошукових і прикладних НДР у будівництві дозволяє забезпечити контроль над витратами труда, що сприяє зростанню продуктивності праці, удосконаленню організаційно-господарської діяльності та підвищенню ефективності роботи науково-дослідних організацій і прискоренню впровадження результатів наукових розробок.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях, які входять до переліку,

затвердженого ВАК України

1. Івлєва Н.П. Економічне обґрунтування величин прибутку при визначенні ціни науково-технічної продукції в будівництві. //Збірник наукових праць, випуск

№ 13. : КНУБА, - Київ,2004. – С. 27-32.

2. Івлєва Н.П. Економічна необхідність нормування наукової праці в будівництві //Економіка та держава. 2004,–№ 4. – С.19-21

3. Івлєва Н.П. Проблема вартісної оцінки науково - технічної продукції в будівництві. // Актуальні проблеми економіки. 2004 – № 8 – С.140 – 144.

4. Івлєва Н.П. Економічне обґрунтування вартості науково – технічних розробок у будівництві. //“Коммунальное хозяйство городов”, выпуск № 56. Серия: экономические науки. ХНАГХ-Київ “Техніка”, 2004.-С.157-160.

5. Івлєва Н.П. Проблема обґрунтування договірної ціни на науково-технічну продукцію в будівництві. // Будівництво України.2004 – № 8’ – С. 8-10.

Додаткові публікації, матеріали конференцій

1. Ивлева Н.П. Нормирование научно-технической продукции в сфере строительства // Збірник статей конференції “Перспективи розвитку будівельних конструкцій, будівель, споруд і їх основ” № 58, -К:НДІБК -2003. – С. 445-450.

2. Івлєва Н.П. Вплив фактора “новизна” на трудомісткість науково-технічних розробок в галузі нових технологій.// Програма 64-ї науково - практичної конференції КНУБА.-К.: КНУБА, 2003.- С.55

3. Ивлева Н.П. Особенности определения стоимости работ по оценке эксплуатационной надежности зданий и сооружений в условиях сейсмического воздействия. // Збірник статей конференції “Будівництво в сейсмічних районах України № 60: НДІБК, Київ - 2004. – С. 692-697.