Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Бордюгов Леонід Григорович. Теоретичні та методичні основи судової гірничотехнічної експертизи : дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Харківський національний ун-т внутрішніх справ. — Х., 2006. — 225арк. — Бібліогр.: арк. 176-205.



Анотація до роботи:

Бордюгов Л.Г. Теоретичні та методичні основи судової гірничотехнічної експертизи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, Харків, 2007.

Дисертація являє собою розв’язання на монографічному рівні проблем судово-експертного дослідження надзвичайних подій, пов’язаних з порушеннями вимог правил охорони праці та техніки безпеки на підприємствах гірничої промисловості.

Визначено теоретичні та методичні засади судової гірничотехнічної експертизи, а саме: досліджуються питання про предмет, об’єкти, визначення судової гірничотехнічної експертизи та її процесуальну сутність. Досліджено проблеми, що виникають під час призначення та проведення експертизи даного виду. Здійснено аналіз задач, що вирішуються під час експертного дослідження. Розроблена структура інформаційного забезпечення автоматизованого робочого місця (АРМ) судового експерта. Створено алгоритм вирішення ситуалогічної експертної задачі гірничотехнічної експертизи.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявилося у розробці основних теоретичних положень нового роду судової експертизи – гірничотехнічної. За результатами дослідження можна сформулювати такі основні висновки:

1. Встановлені основні гносеологічні і процесуальні передумови формування нового виду судової експертизи – гірничотехнічної – на основі інтеграції і диференціації наукових знань. При цьому вказується, що науковою основою судової гірничотехнічної експертизи є своєрідна, інтеграційна інженерно-технічна і правова галузь знань, яку пропонується назвати судовою гірничотехнікою.

2. Окреслено місце судової гірничотехнічної експертизи у загальній теорії судової експертизи. Звернуто увагу на актуальність питання щодо розробки теоретичних та методичних основ судової гірничотехнічної експертизи. Визначено, що судова гірничотехнічна експертиза це самостійний вид судової експертизи в класі інженерно-технічних, яка характеризується своїм предметом, об’єктом, завданнями, методами дослідження. Запропоновано авторське визначення понять судової гірничотехнічної експертизи, понять предмету та об’єктів судової гірничотехнічної експертизи.

3. Визначені основні ознаки судової гірничотехнічної експертизи та її процесуальна природа як нового виду судової експертизи.

4. Виокремлено спеціальні знання судового гірничотехнічного експерта з системи наукових знань.

5. Запропоновано поділити судово-гірничотехнічні дослідження за такими напрямками:

- дослідження обставин надзвичайних подій на підприємствах гірничої промисловості та в підземних умовах;

- дослідження технічного стану гірничих машин та обладнання;

- дослідження технічного стану гірничого електроустаткування.

6. Проведено аналіз судово-експертної діяльності в галузі судової гірничотехнічної експертизи, як єдиної динамічної системи. Досліджено зміст принципів судово-експертної діяльності. Визначено, що основний зміст судово-експертної діяльності в галузі судової гірничотехнічної експертизи складає організація і проведення судової гірничотехнічної експертизи.

7. Запропоновано авторське визначення понять “спеціаліст” та “судовий експерт”, які дотепер у кримінальному судочинстві не конкретизовані. На підставі зазначеного вище вказано на подібні та відмінні риси процесуального статусу експерта і спеціаліста.

8. Обґрунтовано доцільність призначення судової гірничотехнічної експертизи під час розслідування злочинів, пов’язаних з порушеннями вимог правил охорони праці та техніки безпеки на підприємствах гірничої промисловості та в підземних умовах.

9. Встановлено специфіку призначення судової гірничотехнічної експертизи. Певну увагу приділено особливостям збирання необхідних для призначення судової експертизи даних, яке здійснюється під час проведення слідчих дій (оглядів, обшуків, виїмок і таке ін.). Обґрунтовано необхідність залучення спеціаліста в гірничій справі до участі у провадженні первісних слідчих дій (а саме, огляду місця події та огляду документів).

10. Обґрунтована доцільність призначення та проведення судової гірничотехнічної експертизи до порушення кримінальної справи, коли без проведення експертизи неможливо визначити наявність підстав для порушення кримінальної справи, з відповідними доповненнями до ст.75 КПК України.

11. Визначено зміст ідентифікаційних, класифікаційних, діагностичних та ситуалогічних завдань судової гірничотехнічної експертизи Проведена систематизація питань судової гірничотехнічної експертизи за категоріями експертних завдань. Основні завдання судової гірничотехнічної експертизи та питання що нею вирішуються було внесено до Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз.

12. Доведено, що методологічним базисом розробки методики експертного гірничотехнічного дослідження, є основні положення загальної теорії криміналістики і загальної теорії судової експертизи.

13. Обґрунтовано, що дослідження надзвичайних ситуацій на підприємствах гірничої промисловості та в підземних умовах можливо проводити за єдиною схемою:

етап 1 – підготовча стадія (попереднє дослідження);

етап 2 – основне дослідження, що включає аналітичну, порівняльну, синтезуючу стадії;

етап 3 – оцінка всіх результатів дослідження і формулювання висновку.

Запропоновано використовувати при цьому метод ситуалогічного моделювання, тобто ситуалогічне дослідження виконується на основі формування експертом оперативно-інформаційної моделі досліджуваної ситуації (яка будується на основі порівняння уявної динамічної моделі надзвичайної події на підприємстві гірничої промисловості та в підземних умовах та ідеальної моделі дій працюючих, що відповідають вимогам правил безпеки та охорони праці). Для побудови експертом оперативно-інформаційної моделі досліджуваної ситуації запропоновано використовувати комунікативне знакове моделювання.

14. Розроблено алгоритм вирішення ситуалогічного експертного завдання в судовій гірничотехнічній експертизі.

15. Визначена структура сучасної експертної технології дослідження надзвичайних подій на підприємствах гірничої промисловості та в підземних умовах. Технологія експертного дослідження складається з декількох елементів, а саме: 1) методичних основ експертного дослідження та алгоритму дій експерта; 2) структури експертного висновку; 3) критеріїв оцінки проміжних даних, що одержує експерт під час дослідження; 4) формулювання остаточних висновків; 5) оформлення результатів дослідження.

16. Запропоновано структуру технічного та інформаційного забезпечення автоматизованого робочого місця (АРМ) судового експерта з дослідження надзвичайних подій на підприємствах гірничої промисловості та в підземних умовах, яка складається з певного комплексу обладнання, бази даних експертних висновків і літературних джерел стосовно цього виду судово-експертного дослідження, законодавчої бази тощо.

17. Розглянуто основні визначення, що стосуються судової гірничотехнічної експертизи, а саме поняття, а також умови, в яких призначаються повторна, додаткова, комісійна, комплексна експертизи, та їх правова особливість.

Публікації автора:

Монографія та науково-практичний словник:

1. Бордюгов Л.Г., Дружинін Г.М., Дузь Л.Є., Кир’янов Ю.А. Кривченко Ю.О., Крупка А.А., Моїсєєв О.М. Судова гірничотехнічна експертиза: організаційні та методичні основи. – Донецьк: Донеччина, 2005. – 455 с.

2. Судова експертиза з питань охорони праці. Гірничотехнічна експертиза. Тлумачний словник основних термінів / Укладачі Кир’янов Ю.А., Дружинін Г.М., Крупка А.А., Дузь Л.Є., Бордюгов Л.Г., Кир’янов С.Ю. – Донецьк: ДНДІСЕ, 2001. – 196 с.

Cтатті у наукових фахових виданнях:

1. Бордюгов Л.Г. Зміст предмета судової гірничотехнічної експертизи // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. Зб. наук. пр.– Донецьк: Донецький ін-т внутр. справ. – 2004. – Вип. 1. – С. 220-227.

2. Бордюгов Л.Г. Об’єкти судової гірничотехнічної експертиза // Вісник Національного університету внутрішніх справ. / Міністерство внутрішніх справ України. Ред. колегія: О.М. Бандурка, О.Н. Ярмиш, П.М. Львова та ін. – Харків, 2004. – Вип. 25. – С.194-199.

3. Бордюгов Л.Г. Особливості огляду місця події при розслідуванні аварій на підприємствах гірничої промисловості // Вісник Національного університету внутрішніх справ. / Ред. колегія: О.М. Бандурка, О.Н. Ярмиш, П.М. Львова та ін. – Харків, 2004. – Вип. 27. – С.164-168.

4. Бордюгов Л.Г. Основи формування гірничотехнічної судової експертизи та судової гірничотехніки // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. Збірник науково-практичних матеріалів / Міністерство юстиції України, Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз імені Засл. проф. М.С. Бокаріуса, Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого; Ред. колегія: М.Л. Цимбал, В.Ю. Шепітько, Л.М. Головченко та ін. – Харків: Право, 2005. – Вип. 5 – С.372-377.

5. Бордюгов Л.Г. Висновок судової гірничотехнічної експертизи (СГТЕ) і оцінка його результатів слідчим і судом // Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС імені 10-річчя незалежності України. “Виявлення, фіксація та використання доказів у процесі досудового слідства”. Спеціальний випуск у двох частинах. – Луганськ: РВВ ЛАВС. – 2005. – Ч. 1. – С.197-206.

6. Бордюгов Л.Г. Принципи і зміст судово-експертної діяльності в галузі судової гірничотехнічної експертизи // Криміналістичний вісник: наук.-практ. збірник / ДНДЕКЦ МВС України; КНУВС; Редкол.: Є.М. Моісеєв (голова. ред.) та ін. – К.: “Ін Юре”, 2006. – № 1(5). – 53-59.

Публікації в інших наукових виданнях та тези наукових доповідей

1. Бордюгов Л.Г. Профилактика правонарушений в деятельности экспертных учреждений Украины // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. Зб. наук. праць – Донецьк: Донецький ін-т внутр. справ. – 1998. – Вип. 2. – С. 129-133.

2. Бордюгов Л.Г. Судова гірничотехнічна експертиза як джерело доказів у кримінальному судочинстві // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. Збірник науково-практичних матеріалів. / Міністерство юстиції України, Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз імені Засл. проф. М.С. Бокаріуса, Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого; Ред. колегія: А.П. Заєць, М.Л. Цимбал, В.Ю. Шепітько та ін. – Харків: Право, 2004. – Вип. 4 – С.342-347.

3. Бордюгов Л.Г., Кир’янов Ю.А. Изъятие и осмотр документов для проведения экспертных исследований по уголовным делам о нарушениях техники безопасности на предприятиях горной промышленности // Криміналістичний вісник. Наук.-практ. зб. / ДНДЕКЦ МВС України; НАВСУ; Редкол.: Я.Ю. Кондратьєв (голова ред.) та ін. – К.: Вид. Бюл. ВАК України”, 2004. – № 1 (1). – С.102-107.

4. Бордюгов Л.Г., Кир’янов Ю.А. Застосування методів судової гірничотехнічної експертизи у роботі по запобіганню та розкриттю злочинів, пов'язаних з аваріями техногенного характеру на підприємствах вугільної промисловості // Актуальні проблеми криміналістики: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Харків) 25-26 верес. 2003 р. / Ред. кол.: М.І. Панов (голов. ред.), В.Ю. Шепітько, В.О. Коновалова та ін. – Х.: Гриф. 2003. – С.264-267.

5. Бордюгов Л.Г. Використання спеціальних знань при розслідуванні кримінальних справ по фактах порушень вимог правил охорони праці і техніки безпеки на підприємствах гірничої промисловості // Матеріали III міжнар. наук.-практ. конф. „Динаміка наукових досліджень 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том 5. Право.– С.61-63.

6. Бордюгов Л.Г. Гносеологічні і процесуальні передумови формування нового напрямку судово-експертної діяльності – судової гірничотехнічної експертизи // Матеріали I міжнар. наук.-практ. конф. „Науковий потенціал світу 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том 51. Право. – С.35-38.

7. Бордюгов Л.Г. Предмет, об’єкти і задачі судової гірничотехнічної експертизи // Матеріали VII міжнар. наук.-практ. конф. „Наука і освіта 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004.–Том 49. Право. – С. 4-6.

8. Бордюгов Л.Г. Задачі судової гірничотехнічної експертизи // Сб. научн. труд. по материалам научно-практической конференции “Современные проблемы и пути их решения в науке, транспорте, производстве и образовании”. – Одесса: Черноморье, 2005. – Том 6. Экономика, юридические и политические науки. – С.69-73.

9. Бордюгов Л.Г. Про зміст, структуру та значення теорії судової гірничотехнічної експертизи // Матеріали VIII міжнар. наук.-практ. конф. „Наука і освіта 2005”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Том 45. Право. – С.26-28.

10. Бордюгов Л.Г. Етапи експертного дослідження при проведенні судової гірничотехнічної експертизи // Материалы І междунар. наук.-практ. конф. „Наука и технологии: шаг в будущее - 2006”. – Белгород: Руснаучкнига, 2006. – Том 9. Право. – С.25-28.

11. Бордюгов Л.Г. Основні форми використання спеціальних знань при розслідуванні кримінальних справ // Матеріали II міжнар. наук.-практ. конф. „Сучасні наукові дослідження – 2006”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Том 3. Право. – С.34-38.

12. Бордюгов Л.Г. Формування нової галузі судово-експертних знань - судової гірничотехніки // Materials of international scientifical-practical conference “The science: theory and practice”, July, 20 th – August, 5th, 2005, Publishing House “Education and Science”, Prague Nauka i osvita, Dnepropetrovsk, Rusnauchkniga, Belgorod, 2005. – Volume 19. Jurisprudence. – С. 31-34.