Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія навчання


Гуз Костянтин Жоржович. Теоретичні та методичні основи формування цілісності знань про природу учнів загальноосвітньої школи : Дис... д-ра наук: 13.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Гуз К. Ж. Теоретичні та методичні основи формування цілісності знань про природу учнів загальноосвітньої школи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук зі спеціальності 13.00.09 – теорія навчання. – Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди. – Харків, 2008.

У дисертації вперше теоретично обґрунтовано та експериментально апробовано модель цілісної неперервної природничо-наукової освіти для початкової, основної, старшої школи; розроблено концепцію цілісної природничо-наукової освіти 1-12 класів, методичну систему та навчально-методичний супровід втілення в навчальний процес цілісності знань про природу через систему навчальних програм, підручників, посібників для учнів та вчителів до освітніх галузей «Людина і світ», «Природознавство». Розкрито зміст і структуру понять «цілісність знань про природу», «образ світу», «образ природи», «природничо-наукова картина світу», «онтодидактичний стрижень освітньої галузі», «ядро природничо-наукових знань». Узагальнено педагогічні умови формування цілісності знань про природу, визначено критерії, показники, рівні сформованості в учнів цілісності знань про природу. Розроблено педагогічні засади навчання учителів початкової школи та предметів природничого циклу у післядипломній освіті, підготовку їх до викладання цілісності змісту освітньої галузі.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в розробці концепції цілісної природничо-наукової освіти і методичної системи формування у навчальному процесі цілісності знань про природу в учнів загальноосвітньої школи та конкретизується у наступному.

1. Розроблено концепцію цілісної природничо-наукової освіти, методичну систему формування цілісності знань про природу учнів загальноосвітньої школи; теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено ефективність розробленої концепції та методичної системи; вирішено проблему цілісності змісту навчально-методичного забезпечення освітніх галузей «Людина і світ», «Природознавство».

2. Обґрунтовано теоретико-методологічні основи формування цілісності знань про природу в учнів загальноосвітньої школи в умовах переходу на
12-річний термін навчання, галузевий підхід у формуванні змісту освіти і його реалізацію в навчальному процесі, що конкретизується в таких вихідних положеннях:

— цілісність знань є умовою їх розуміння, досягнення високого рівня інтелекту учнів та зміцнення стану їхнього здоров’я;

— експлікатом цілісності знань є підлягання всіх елементів, що складають цілісність, загальним закономірностям;

— цілісність навчального процесу обумовлюється навчальним планом та змістом освіти, який містить скрізний стрижень інтеграції знань, методи і форми організації навчальних занять, контролю і корекції знань;

— поняття образу світу, образу природи при викладі навчального матеріалу предметів природознавчого циклу є вихідним пунктом і результатом пізнавального процесу.

3. Розкрито сутність поняття цілісності знань про природу як результату неперервної сутнісної інтеграції трьох потоків інформації, які учень отримує в кожний момент, на кожному етапі навчання: під час безпосереднього вивчення реальних об’єктів довкілля; під час засвоєння соціального досвіду на уроках з предметів природознавчого циклу; під час узагальнення індивідуального досвіду, набутого в процесі самостійної роботи в школі та вдома.

Розкрито зміст основи неперервного формування цілісності знань про природу відповідно до вікових особливостей учнів: у 1-6 класах такою основою слугує зміст загальних закономірностей природи (збереження, спрямованості самочинних процесів до рівноважного стану, періодичності процесів у природі) та понять, пов’язаних з ними; у 7-12 класах Ї ядро природничо-наукових знань, що являє собою систему загальних та часткових законів природи, які вивчаються в предметах природничого циклу.

4. Концепція цілісної природничо-наукової освіти втілює психолого-педагогічні умови формування цілісності знань про природу на п’яти рівнях: рівні теоретичного аналізу змісту природничо-наукової освіти (до розподілу його на предмети); рівні формування змісту природознавчих предметів; рівні формування змісту системи програм; рівні формування змісту системи навчальних комплектів до освітніх галузей «Людина і світ» та «Природознавство»; рівні результатів навчання з природознавчих предметів.

5. Методична система формування цілісності знань про природу в учнів 1-12 класів втілена в концептуально обґрунтованій системі навчальних програм та навчально-методичних комплектів до освітніх галузей «Людина і світ», «Природознавство». Складовими системи є підручники «Я і Україна. Довкілля» (1-4 кл.), «Природознавство. Довкілля» (5 кл.), «Природознавство» (6 кл.), «Фізика» і «Біологія» (7 кл.), відповідні навчальні посібники для учнів, в тому числі на електронних носіях, методичні посібники для вчителів. Навчально-методичне забезпечення широко апробоване, удосконалене впродовж 1994-2007 років при безпосередній участі автора дослідження.

6. Розроблено та експериментально перевірено систему підготовки у післядипломній педагогічній освіті вчителів початкових класів та предметів природничого циклу до взаємоузгодженого формування в учнів цілісності знань про природу, природничо-наукової картини світу та особистісно значимої системи знань — образу природи.

7. У ході експериментального дослідження повністю підтверджено припущення про те, що цілісність знань про природу може неперервно формуватися в учнів початкової, основної, старшої школи за умов цілісності змісту природничо-наукової освіти, втілення у навчальний процес методичної системи формування цілісності змісту освітніх галузей «Людина і світ» та «Природознавство».

Цілісність знань про природу, високі та достатні рівні розуміння природничо-наукових понять виявлено у 56,4-78,8 % учнів експериментальних класів. Здатність моделювати різні рівні цілісності знань мають 55,4-66,6 % учнів 4-11 експериментальних класів; у контрольних класах таких учнів не виявлено.

Виявлено значний вплив цілісного курсу «Довкілля» (у 1-6 класах) на мотивацію навчання, розвиток інтелекту, позитивний емоційний стан та стан здоров’я учнів.

8. Досягнуто мету дослідження — теоретично і експериментально обґрунтовано концепцію цілісної природничо-наукової освіти, методичну систему формування цілісності знань про природу учнів загальноосвітньої школи.

Розв’язані поставлені в дослідженні завдання:

— досліджений сучасний стан розробленості та доведена актуальність обраної проблеми дослідження;

— проаналізовані основні дидактичні категорії та поняття, пов’язані з цілісністю знань про природу, на основі аналізу розроблений термінологічно-понятійний апарат, необхідний для впровадження методичної системи формування цілісності знань про природу в практику загальноосвітньої школи;

— виявлена сутність і структура понять цілісності знань про природу та розроблена теоретична концепція формування цілісності знань про природу, запропоновані зміни до Державного стандарту загальноосвітньої школи та модель методичної системи цілісної природничо-наукової освіти;

— створена система навчально-методичних комплектів (програми, підручники, навчальні посібники для учнів 1-8 класів та методичні посібники для вчителів), які впроваджені в практику школи;

— узагальнені наслідки експерименту та вказані основні напрями удосконалення природничо-наукової освіти: введення в Стандарт освітніх галузей «Людина і світ», «Природознавство» змісту скрізного онтодидактичного стрижня інтеграції знань про природу; вивчення реальних об’єктів безпосередньо в довкіллі; забезпечення вчителів початкових класів і природничого циклу загальноосвітньої школи методичною системою формування цілісності знань про природу; створення концептуально обґрунтованої системи навчально-методичного забезпечення до освітніх галузей.

9. Школи країни забезпечені навчально-методичними комплектами для учнів 1-7 класів 12-річної школи. Учні навчаються за підручниками, виданими за державні кошти: «Я і Україна. Довкілля» (1-4 кл.), «Природознавство. Довкілля» (5 кл.), «Природознавство» (6 кл.), «Фізика» та «Біологія» (7 кл.).

Водночас проведене дисертаційне дослідження не вичерпує всього комплексу проблем, пов’язаних з переходом вітчизняної освіти на галузевий принцип формування змісту освіти і навчання учнів у 12-річній загальноосвітній школі. Потребують подальшого дослідження цілісність змісту інших освітніх галузей та визначення для кожної з них онтодидактичного стрижня формування цілісності знань, єдиної основи формування образу світу на всіх етапах навчання школярів; дослідження впливу цілісності знань про дійсність на стан здоров’я учнів, розвиток їхнього інтелекту, соціальної зрілості.

Публікації автора:

Монографії

  1. Гуз К. Ж. Теоретичні та методичні основи формування в учнів цілісності знань про природу. – Полтава: Довкілля-К, 2004. – 472 с.

  2. Образовательная модель «Логика природы». Концептуальные основы интеграции естественнонаучного образования: (Монография) / В. Р. Ильченко, К. Ж. Гуз. – М.: Народное образование. Школьные технологии, 2003. – 206 с. – 6,2 авт. арк.

  3. Освітня програма «Довкілля». Концептуальні основи інтеграції змісту природничо-наукової освіти: (Монографія) / В. Р. Ільченко, К. Ж. Гуз. – Київ-Полтава, 1999. – 125 с. – 3,1 авт. арк.

Підручники, навчальні та методичні посібники

  1. Гуз К. Ж., Ільченко В. Р., Собакар С. І. Я і Україна. Довкілля: Підручник для 1 класу. – Полтава: Довкілля-К, 2003. – 112 с. – 2,1 авт. арк.

  2. Гуз К. Ж., Ільченко В. Р., Собакар С. І. Я і Україна. Довкілля: Підручник для 1 класу. – Полтава: Довкілля-К, 2007. – 112 с. – 2,1 авт. арк.

  3. Гуз К. Ж., Ільченко В. Р., Собакар С. І. Моє довкілля: Підручник для 1 класу чотирирічної школи. – Полтава: НМЦ інтеграції змісту освіти АПН України, 2001. – 63 с. – 1,7 авт. арк.

  4. Гуз К. Ж., Ільченко В. Р. Я і Україна. Довкілля: Підручник для 2 класу. – Полтава: Довкілля-К, 2003. – 128 с. – 2,3 авт. арк.

  5. Гуз К. Ж., Ільченко В. Р. Довкілля-1. Запитую довкілля: Підручник. – Полтава: Постметодика, 1997. – 68 с. – 1,6 авт. арк.

  6. Гуз К. Ж., Ільченко В. Р., Ільченко О. Г., Собакар С. І. Довкілля-2(3). Спостерігаю довкілля: Підручник. – Полтава: Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, 2000. – 104 с. – 2,2 авт. арк.

  7. Гуз К. Ж., Ільченко В. Р., Ільченко О. Г., Собакар С. І. Довкілля-2: Пробний підручник для учнів 2(3) класу. – Полтава: Постметодика, 1998. – 104 с. – 2,2 авт. арк.

  8. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Ільченко О. Г. Я і Україна. Довкілля: Підручник для 3 класу. – Полтава: Довкілля-К, 2003. – 176 с. – 2,9 авт. арк.

  9. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Водолазська Т. В., Ільченко О. Г. Довкілля-3(4). Досліджую довкілля: Підручник для 3(4) класу. – Полтава: Полтавський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників, 1999. – 132 с. – 3,1 авт. арк.

  10. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Водолазська Т. В., Ільченко О. Г. Я і Україна. Довкілля: Підручник для 4 класу. – Полтава: Довкілля-К, 2004. – 176 с. – 2,0 авт. арк.

  11. Ильченко В. Р., Гуз К. Ж. Я и Украина. Окружающий мир: Учебник для 4 класса общеобразов. учеб. завед. – К.: Генеза, 2004. – 176 с. – 3,5 авт. арк.

  12. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Булава Л. М. Природознавство: Підручник для 5 класу загальноосв. навч. закл. – 2-ге вид., перероб. – К.: Генеза, 2003. – 144 с. – 2,3 авт. арк.

  13. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж, Булава Л. М. Природознавство: Підручник для 5 класу. – К.: Генеза, 1999. – 150 с. – 2,3 авт. арк.

  14. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж. Довкілля-5: Підручник для 5 класу. – Полтава: Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, 2000. – 108 с. – 2,8 авт. арк.

  15. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж. Довкілля-5. Посібник з інтегрованого курсу знань для учнів 5 класу: Навч. посіб. – К.: Торг.-вид. бюро ВНV, 1996. – 305 с. – 4,3 авт. арк.

  16. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж. Довкілля-5. Посібник з інтегрованого курсу знань для учнів 5 класу: Навч. посіб. – Полтава: Полтавський літератор, 1994. – 67 с. – 1,8 авт. арк.

  17. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж. Довкілля-6: Підручник для 6 класу середніх загальноосвіт. шк. – Полтава: НМЦ інтеграції змісту освіти АПН України, 2000. – 96 с. – 2,9 авт. арк.

  18. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Рибалко Л. М. Природознавство: Підручник для 6 класу загальноосвіт. навч. закл. – Полтава: Довкілля-К, 2006. – 160 с. – 3,1 авт. арк.

  19. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж. Природознавство. Довкілля: Підручник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів – Полтава: Довкілля-К, 2005. – 160 с. – 3,2 авт. арк.

  1. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж. Довкілля-6: Навч. посіб. з інтегрованого курсу знань для учнів 6 класу. – К.: Торг.-вид. бюро ВНV, 1996. – 304 с. – 3,9 авт. арк.

  2. Ильченко В. Р., Гуз К. Ж., Рыбалко Л. Н. Природоведение: Учебник для 6 класу – Полтава: Довкилля-К, 2006. – 160 с. – 3,1 авт. арк.

  3. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Ільченко О. Г., Водолазська Т. В. Викладання довкілля в початковій школі. Загальні питання: Посіб. для вчителів. – Полтава: Довкілля-К, 2003. – 37 с. – 0,9 авт. арк.

  4. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Ільченко О. Г., Водолазська Т. В. Викладання курсу «Я і Україна. Довкілля» в 1 класі: Посіб. для вчителів. – Полтава: Довкілля-К, 2006. – 80 с. – 1,2 авт. арк.

  5. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Водолазська Т. В. Викладання курсу «Я і Україна. Довкілля» в 2 класі: Посіб. для вчителів. – Полтава: Довкілля-К, 2006. – 48 с. – 0,7 авт. арк.

  6. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Ільченко О. Г., Водолазська Т. В. Викладання курсу «Я і Україна. Довкілля» в 3 класі: Посіб. для вчителів. – Полтава: Довкілля-К, 2003. – 152 с. – 2,7 авт. арк.

  7. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Водолазська Т. В., Ільченко О.Г. Викладання курсу «Я і Україна. Довкілля» в 4 класі: Посіб. для вчителів. – Полтава: Довкілля-К, 2004. – 128 с. – 2,5 авт. арк.

  8. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Ільченко О. Г. Методика викладання курсу «Природознавство. Довкілля» в 5-6 класах: Посіб. для вчителів. – Полтава: Довкілля-К, 2005. – 144 с. – 2,6 авт. арк.

31. Гуз К. Ж. Наукові основи інтеграції природничих знань у стандарті природничо-наукової освіти // Технології інтеграції змісту освіти: Зб. наук. праць. – Київ-Полтава: НМЦ інтеграції змісту освіти АПН України, 2002. – Вип. 1. – С. 63-67.

32. Гуз К. Ж. Концептуальні основи цілісної природничо-наукової освіти // Формування природничо-наукової картини світу в учнів середньої школи: Навч. посіб. – Полтава: Довкілля-К, 2005. – С. 4-16.

33. Водолазська Т. В., Гуз К. Ж., Криштопа Н. В. Я і Україна. Довкілля. Зошит для 1 класу: Навч. посіб. – Полтава: Довкілля-К, 2006. – 51 с. – 1,1 авт. арк.

34. Водолазська Т. В., Гуз К. Ж., Криштопа Н. В. Я і Україна. Довкілля. Зошит для 2 класу: Навч. посіб. – Полтава: Довкілля-К, 2006. – 39 с. – 0,6 авт. арк.

35. Гуз К. Ж., Ільченко О. Г., Сєдих К. В. Я і Україна. Довкілля: Щоденник досліджень для 3 класу: Навч. посіб. – Полтава: Довкілля-К, 2003. – 35 с. – 0,7 авт. арк.

36. Гуз К. Ж., Водолазська Т. В., Ільченко О. Г. Я і Україна. Довкілля. Щоденник досліджень: Навч. посіб. для 4 класу – Полтава: Довкілля-К, 2006. – 56 с. – 1,3 авт. арк.

37. Ільченко О. Г., Мащенко О. М., Гуз К. Ж. Зошит та щоденник досліджень з природознавства: Навч. посіб. для 5 класу – Полтава: Довкілля-К, 2003. – 68 с. – 1,4 авт. арк.

38. Гуз К. Ж., Мащенко О. М., Ільченко О. Г. Природознавство. Довкілля. Зошит та щоденник досліджень: Навч. посіб. для 5 класу загальноосвітн. навч. закл. – Полтава: Довкілля-К, 2006. – 56 с. – 1,0 авт. арк.

  1. Гуз К. Ж., Ільченко В. Р., Рибалко Л. М. Природознавство. Зошит та щоденник досліджень: Навч. посіб. для 6 класу загальноосвіт. навч. закл. – Полтава: Довкілля-К, 2006. – 48 с. – 0,9 авт. арк.

Програми

  1. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж. Я і Україна // Програми для середньої загальноосвітньої школи. – К.: Початкова школа, 2001. – С. 187-200. – 0,2 авт. арк.

  2. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж. Я і Україна (Довкілля). 1-4 класи. Довкілля. 5-6 класи // Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Природознавство: Довкілля. Я і Україна: Довкілля. Фізика. Хімія. Біологія. Географія. Еволюція природничо-наукової картини світу. 1-11 класи. – Полтава: Довкілля-К, 2003. – С. 7-44. – 0,9 авт. арк.

  3. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж. Я і Україна. Довкілля // Програми для середньої загальноосвітньої школи (1-4 класи). – К.: Початкова школа, 2006. –С. 277-303. – 0,3 авт. арк.

  4. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж. Довкілля. 1-6 класи // Програми для середньої загальноосвітньої школи. Природознавство: Довкілля. Я і Україна: Довкілля. Фізика. Хімія. Біологія. Еволюція природничо-наукової картини світу. – К.: Перун, 1996. – С. 14-62. – 0,5 авт. арк.

  5. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж. Я і Україна. Довкілля // Програми для середньої загальноосвітньої школи. 3-4 класи. – К.: Початкова школа, 2003. – С. 185-200. – 0,3 авт. арк.

  6. Гуз К. Ж., Ільченко В. Р., Булава Л. М. Природознавство. 5 клас. // Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Шкільний світ, 2001. – С. 9-13. – 0,1 авт. арк.

  7. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Ільченко О. Г. Фізика. 7-9 класи // Програми для середньої загальноосвітньої школи. Природознавство: Довкілля. Фізика. Хімія. Біологія. Еволюція природничо-наукової картини світу. – К.: Перун, 1996. – С. 180-190. – 0,2 авт. арк.

  8. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Ільченко О. Г. Фізика з елементами астрономії. 7-11 класи // Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Природознавство: Довкілля. Я і Україна: Довкілля. Фізика. Хімія. Біологія. Географія. Еволюція природничо-наукової картини світу. 1-11 класи. – Полтава: Довкілля-К, 2003. – С. 45-75. – 0,5 авт. арк.

  9. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Коваленко В. С. Еволюція природничо-наукової картини світу. 10-11 класи // Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Природознавство: Довкілля. Я і Україна: Довкілля. Фізика. Хімія. Біологія. Географія. Еволюція природничо-наукової картини світу. 1-11 класи. – Полтава: Довкілля-К, 2003. – С. 167-178. – 0,2 авт. арк.

Статті у провідних фахових виданнях

49. Гуз К. Ж. Інтеграція як дидактичний принцип формування природничо-наукових знань учнів // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 1998. – № 6, ч. ІІ. – С. 130-131.

50. Гуз К. Ж. Досягнення і перспективи освітньої програми «Довкілля» // Постметодика. – 1999. – № 2. – С. 34.

51. Гуз К. Ж., Ільченко В. Р. Програми інтегрованого курсу «Довкілля» для 1-3(4) класів // Початкова школа. – 1999. – № 10, 11. – С. 58-61, с. 51-54. – 0,5 авт. арк.

52. Гуз К. Ж. Довкілля – предмет загальноосвітньої школи // Початкова школа. – 1999. – № 10. – С. 57-58.

53. Гуз К. Ж. До продуктивної освіти // Постметодика. – 2000. – № 3. – С. 9-11.

54. Гуз К. Ж. Державний стандарт природничо-наукової освіти з огляду на її цілісність // Педагогіка і психологія. – 2000. – № 7. – С. 29-36.

55. Гуз К. Ж. Природовідповідність освітньої програми «Довкілля» // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. праць. – Київ-Запоріжжя, 2000. – № 17. – С. 107-113.

56. Гуз К. Ж. Методологічні основи експертної оцінки технології // Імідж сучасного педагога. – 2001. – № 3-4. – С. 18-23.

57. Гуз К. Ж. Модель освіти «Довкілля» в аспекті продуктивності природничо-наукових знань школярів // Наукові записки. – Кіровоград: РВЦ Кіровоградський державний педагогічний університет, 2001. – Вип. 32, Ч. І. – С. 91-95.

58. Гуз К. Ж. Новая образовательная модель «Логика природы» («Довкілля») в учебном плане украинских школ // Народное образование. – 2002. – № 1. – С. 131-141.

59. Гуз К. Ж. «Довкілля» у вашій школі // Початкова школа. – 2002. – № 7. – С. 35-38.

60. Гуз К. Ж. Цілісність знань про дійсність та школи здоров’я // Імідж сучасного педагога. – 2002. – № 8-9. – С. 28-32.

61. Гуз К. Ж. До критеріїв оцінювання цілісності знань учнів про природу // Імідж сучасного педагога. – 2002. – № 2. – С. 24-28.

62. Гуз К. Ж. Цілісність знань як умова їх розуміння // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. праць – Запоріжжя, 2002. – Вип. 24. – С. 69-73.

63. Гуз К. Ж. До питання «система», «системний підхід» // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. праць. – Запоріжжя, 2002. – Вип. 25. – С. 127-132.

64. Гуз К. Ж. До цілісності та продуктивності знань про природу через узагальненість і фундаментальність // Імідж сучасного педагога. – 2003. – № 4. – С. 6-9.

65. Гуз К. Ж. Методи та форми організації навчання в процесі формування цілісності знань про природу // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. праць. – Київ-Запоріжжя, 2003. – С. 85-92.

66. Гуз К. Ж. Зміст уявлення про матерію та матеріальну єдність світу в процесі формування цілісності знань про природу в учнів загальноосвітньої школи // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. праць. – Київ-Запоріжжя, 2003. – Вип. 26. – С. 27-35.

67. Гуз К. Ж. Цілісність змісту дошкільної та шкільної освіти // Нова педагогічна думка. – 2003. – № 11. – С. 4-7.

68. Гуз К. Ж. Модель освіти «Довкілля» в світлі ідей В. О. Сухомлинського // Імідж сучасного педагога. – 2003. – № 9. – С. 34-36.

69. Гуз К. Ж. Уявлення про рух матерії в процесі формування цілісності знань про природу // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. праць. – Київ-Запоріжжя, 2003. – Вип. 27. – С. 124-130.

70. Гуз К. Ж. Інтерактивні уроки серед природи під час вивчення курсу «Довкілля» // Постметодика. – 2004. – № 5. – С. 19.

71. Гуз К. Ж. Модель світу учня і вчителя // Імідж сучасного педагога. – 2004. – № 6. – С. 47-51.

72. Гуз К. Ж. Вивчення довкілля як умова формування природовідповідного образу світу учня // Зб. наук. праць Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка. – Полтава, 2005. – Вип. 6. – С. 123-128.

73. Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Коваленко В. С. Концептуальні основи формування інтегрованих природознавчих курсів у старшій школі // Імідж сучасного педагога. – 2005. – № 9-10. – С. 24-27. – 0,2 авт. арк.

74. Гуз К. Ж. Системотвірні чинники формування змісту природознавчих курсів профільної школи // Імідж сучасного педагога. – 2006. – № 5-6. – С. 63-66.

75. Гуз К.Ж., Водолазська Т.В. Методичні рекомендації для вчителів щодо вивчення «Довкілля» в 1-4 класах // Початкова школа. – 2006. – № 11. – С. 18-21. – 0,2 авт. арк.

76. Гуз К.Ж. Теоретичні та методичні основи формування змісту освітньої галузі // Імідж сучасного педагога. – 2007. – № 3. – С. 11-13.

Матеріали наукових конференцій

77. Гуз К. Ж. Система інтегрованих курсів з природознавства в загальноосвітній школі // Педагогічна практика та філософія освіти: Міжн. наук.-практ. конф. 25-26 листопада 1997 р. – Полтава: Полтавський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників, 1997. – С. 46-48.

78. Гуз К. Ж. Оздоровлення дітей на уроках серед природи під час вивчення курсу «Довкілля» // Роль народних традицій у формуванні здорового способу життя: соціально-педагогічні проблеми (на виконання Національної програми «Діти України»): Наук.-практ. конф. Полтава, 25-26 листопада 1998 р. – Полтава, 1998. – С. 38-40.

79. Гуз К. Ж. Продуктивна природничо-наукова освіта як втілення ідей М. В. Остроградського // Педагогіка математики і природознавства: IV Всеукр. читання, присвячені пам’яті М. В. Остроградського. 4-5 жовтня 2000 р. – Полтава: Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, 2000. – С. 98-101.

80. Гуз К. Ж. Трудова школа в аспекті продуктивності освіти // Професійно-педагогічна підготовка вчителя початкових класів: Всеукр. наук.-практ. конф. 1-3 березня 2000 р. – Полтава, 2000. – С. 79-83.

81. Гуз К. Ж. Цілісність природничо-наукових знань як умова їх продуктивності // Науково-методичні підходи до викладання природничих дисциплін в освітніх закладах ХХІ століття: Всеукр. наук.-практ. конф. – Полтава, 2001. – С. 23-24.

82. Гуз К. Ж. Предмет довкілля як основа продуктивності природничо-наукових знань учнів загальноосвітньої школи // М. В. Остроградський – видатний математик, механік і педагог: Конф., присвячена 200-річчю з дня народження М. В. Остроградського. 26-27 вересня 2001 р. – Полтава: Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, 2001. – С. 97-99.

83. Гуз К. Ж. До теоретичних основ цілісності природничо-наукової освіти // Звітна наук. конф. Інституту педагогіки АПН України. 30-31 березня 2004 р. – К.: Педагогічна думка, 2004. – С. 55-56.