Максімова Валентина Федорівна. Теоретичні та методологічні засади формування цілісної системи внутрішнього контролю в управлінні промисловим підприємством : дис... д-ра екон. наук: 08.06.04 / Одеський держ. економічний ун-т. — О., 2006. — 581арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 410-444.
Анотація до роботи:
Максімова В.Ф. Теоретичні та методологічні засади формування цілісної системи внутрішнього контролю в управлінні промисловим підприємством. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. – Київ, 2006.
Дисертацію присвячено поглибленню теоретичних і вдосконаленню методологічних засад внутрішнього економічного контролю на вітчизняних промислових підприємствах. Обґрунтовано застосування системного підходу, який визначає логіку дослідження, сутність і взаємозв’язок покладених в його основу аналітичних, теоретичних, концептуальних і методичних рішень.
Обгрунтовано тлумачення змістовної сутності економічного контролю як функції управління, організаційної системи і системи методів, уточнено предмет, об’єкти, понятійний апарат. Удосконалено класифікацію контролю. Розширено теоретичне уявлення стосовно законів, принципів, підходів і механізмів формування його цілісної системи, визначення цільових орієнтирів, оцінки стану і цілеспрямованості її функціонування. Виділено економічні, технічні, організаційні, наукові передумови вдосконалення системи внутрішнього економічного контролю. Визначено загальну концепцію цілісної системи, яка полягає в інтеграції внутрішнього економічного контролю в двох площинах – у горизонтальній та у вертикальній – на основі цільового спрямування. Запропоновано концептуальний підхід, що передбачає розгляд і оцінку системи внутрішнього економічного контролю в статичному стані та динаміці функціонування.
У дисертації теоретично узагальнено та запропоновано розв’язання наукової проблеми, яка полягає у здійсненні подальшого удосконаленя теорії, методології та практики створення цілісних систем внутрішнього економічного контролю на промислових підприємствах. Відповідно до мети і завдань дисертаційного дослідження одержано результати, які, на думку автора, по-перше, розширюють теоретичне уявлення стосовно законів, принципів і підходів до формування цілісної системи внутрішнього економічного контролю, визначення її цілей, оцінки стану і цілеспрямованості функціонування, а по-друге, – сприяють практичному їх використанню на промислових підприємствах. Основними є такі висновки.
На теоретичному рівні:
1. Власник має організувати такі системи обліку і контролю фінансово-господарської діяльності підприємства, які створюють інформаційні можливості, необхідні для управління. Отже, слід розглядати передумови, що перебувають у межах компетенції підприємства і дають змогу на їх основі вдосконалювати систему внутрішнього економічного контролю. З огляду на останнє виділено економічні, технічні, організаційні та наукові передумови.
2. Логіка системного підходу потребувала обґрунтування теоретичного тлумачення поняття внутрішнього економічного контролю, його організації, впровадження на практиці, оптимізації й удосконалення. Критичний аналіз термінів (господарський, фінансовий та фінансово-економічний, фінансово-господарський контроль) показав, що всі вони є не що інше, як ідентифікація внутрішнього контролю за сферами діяльності, які виступають складовими єдиного глобального об’єкта внутрішнього контролю – економіки промислового підприємства. Принципово некоректним є також розподіл внутрішнього контролю на стратегічний, акціонерний, управлінський і фінансовий.
3. Кожна з функцій управління тісно пов’язана з контролем. Однак безпосередньо внутрішньому економічному контролю притаманні такі основні функції: перевірочна, інформаційна, діагностична, комунікаційна, орієнтуюча, захисна. Для чіткого теоретичного обґрунтування і поглиблення змістовного тлумачення внутрішнього економічного контролю потрібна його класифікація, яка може бути придатною для застосування різними за власністю, структурною складністю, галузевою належністю суб’єктами. Запропоновано кілька класифікаційних декомпозицій, пріоритетними системоутворюючими критеріями яких є: контролюючі суб’єкти; об’єкти контролю; методологія та методика контролю; комунікаційні відносини.
4. Внутрішній економічний контроль є відкритою системою з властивими їй прямим і зворотним зв’язками, спроможністю обмінюватись інформацією із зовнішнім середовищем. Інформація, яку отримує система контролю із зовнішнього середовища, суттєво впливає на її стан. Більш того, вплив зовнішнього середовища такий, що він задає цілі та параметри функціонування системи контролю.
Системі внутрішнього економічного контролю притаманні основні системні властивості – стійкість (взаємозалежність структури і середовища), адаптивність (спроможність до сприйняття впливу зовнішнього середовища), цілісність (можливість характеристики системи опосередковано, сукупністю властивостей її елементів), структурність (здатність до розподілу на підсистеми та можливість опису системи контролю характеристикою її структури), синергійність (здатність створювати нову якість), комунікативність (наявність прямих і зворотних зв’язків), доцільність функціонування, упорядкованість (взаємозалежність елементів системи контролю у просторі та в часі).
На методологічному рівні:
5. Удосконалення внутрішнього економічного контролю має на меті підвищення його дієвості та впливовості на об’єкт. Отже, предметом внутрішнього економічного контролю є стан організаційних, управлінських, економічних, інформаційних характеристик підприємства як організованої системи, які досліджують для виявлення недоліків у фінансово-господарській діяльності підприємства та їх причин, а також розробки пропозицій, спрямованих на поліпшення його функціонування.
6. У контексті висвітлення цілісності системи внутрішнього економічного контролю його об'єктами є окремі та (або) взаємопов'язані елементи, підсистеми й системи функціонування підприємства, в тому числі система управління, на яку спрямовано контрольні дії.
Специфічність управління як об’єкта контролю полягає у подвійності підходу до його дослідження. По-перше, управління – це процес, що відбувається в сукупності його функцій. По-друге, управління – це сукупність самостійних, взаємопов’язаних стадій управлінського процесу, серед яких контроль виступає як відстеження процесу управлінської діяльності та її ефективності. Тобто для цілей контролю управління слід сприймати як цілісний процес чи систему та як окремі стадії процесу або функції системи.
7. Метод внутрішнього економічного контролю визначено як сукупність специфічних прийомів, які використовую за додержання відповідних принципів для вивчення законності, доцільності, достовірності фінансово-господарських операцій на основі облікової, звітної, нормативної та іншої інформації в поєднанні з дослідженням фактичного стану підконтрольних об'єктів. Суть методу полягає в зівставленні отриманої інформації про стан системи з очікуваним її станом (за законами, інструкціями, планами, розрахунками, дійсним станом об’єкта за документами чи в реальному вимірі тощо). Оцінка результату зівставлення й розробка коригуючих заходів – це реалізація результатів застосування методу контролю в управлінні підприємством. Елементами цього методу є безпосередньо спрямовані на об’єкт конкретні контрольні дії – контрольні прийоми, вибір яких з метою здійснення контролю кожного конкретного об’єкта зумовлено певними цілями, для досягнення яких проводиться робота на підконтрольному об’єкті Під механізмом внутрішнього економічного контролю слід розуміти технологію його процесу, яка є проявом методу. Тобто фактично механізм внутрішнього економічного контролю проявляється в здійсненні контрольних процедур згідно з цілями, завданнями, формами.
8. Внутрішній економічний контроль – одна із функцій системи управління, тому система внутрішнього контролю не може бути створена відокремлено від організаційної структури системи управління в цілому. Логіка її побудови є підґрунтям для визначення та добору конкретних форм організації контролю. Вона має бути такою, щоб забезпечити цілісність системи та вирішувати висунуті перед нею завдання. Серед складових елементів системи першими ми виділили суб’єкт контролю. Принципом створення структури суб'єктів внутрішнього економічного контролю є відповідність загальній логіці організації управління. Він втілює лінійний функціональний принцип, який передбачає розподіл обов'язків з контролю між окремими службами та їх керівниками.
Оптимальне співвідношення централізованої та децентралізованої форм організації внутрішнього економічного контролю – це принцип, покликаний визначити загальну спрямованість контролю на вибір таких його організаційних форм, які дають можливість реалізувати принципи їх системної впорядкованості, ієрархічності побудови системи, доцільного наближення контролю до об'єктів, делегування його повноважень і відповідальності, взаємодії з іншими функціями управління, впровадження функції контролю в центри прийняття управлінських рішень.
9. Система внутрішнього економічного контролю підпорядковується певним законам: необхідної різноманітності; синергійності; концентрації; інформованості. Проявом цих законів пропонуємо вважати принципи системи у розрізі трьох груп: загальносистемні принципи внутрішнього економічного контролю; принципи створення структури системи; принципи функціонування системи.
Загальносистемні принципи – відповідність загальним закономірностям побудови систем, адаптивність системи контролю, принцип достатності контролю. Принципи створення структури системи контролю – принцип системної впорядкованості, відповідність загальній логіці організації управління, оптимальне співвідношення централізованої та децентралізованої форм організації контролю. Принципи функціонування системи контролю – пріоритетність превентивного контролю, пріоритетність контролю критичних точок, безперервність контролю в часі, спадкоємність складових контролю в просторі та в часі.
На практичному рівні:
10. Цільова неврегульованість внутрішнього економічного контролю погіршує його якість. Головна мета функціонування системи формулюється як сприяння максимізації ринкової вартості підприємства, досягненню цілей організаційної системи та її життєдіяльності на засаді розвитку й удосконалення системи прийняттям і додержанням правильної політики для певного її суб’єкта, власної ефективності, оптимального взаємопроникнення і чіткої взаємодії з іншими управлінськими функціями. В дисертації запропоновано цільову модель системи внутрішнього економічного контролю промислового підприємства, де сформульовано цілі системи в статиці: загальносистемні; цілі системи внутрішнього контролю в динаміці, тобто такі, що пов’язані з функціонуванням об’єкта і відношенням до нього; цілі, пов’язані з функціонуванням системи управління та окремими її складовими.
11. Перспективним напрямом дослідження є вдосконалення оцінки внутрішнього економічного контролю, яке запропоновано здійснювати з метою визначення відповідності системним характеристикам, основним принципам організації та функціонування системи контролю, стану системи в статиці, динаміки функціонування системи. Розроблено принципи, критерії та реальний для застосування на практиці механізм оцінки.
Публікації автора:
Монографії, навчальні посібники, підручники:
Максімова В.Ф. Внутрішній контроль економічної діяльності промислового підприємства – системний підхід до розвитку: Монографія. – К.: АВРІО, 2005. – 262 с. – 17,5 друк. арк.
Максимова В.Ф. Качество бухгалтерского учета: Учеб. пособие. – К.: УМК ВО, 1992. – 52 с. – 3,25 друк. арк.
Максімова В.Ф. Організація контролю та ревізії: Навч. посібник. – Одеса: ОДЕУ, 2001. – 90 с. – 5,75 друк. арк.
Максімова В.Ф. Контроль і ревізія: Навч. посібник. – Одеса: Автограф, 2003. – 334 с. – 21,00 друк. арк.
Статті у наукових фахових виданнях:
Крамаровский Л.М., Максимова В.Ф. О количественной оценке качества нормативного метода учета затрат // Бухгалтерский учет. – 1987. – № 3. – С. 13 – 15. – 0,36 друк. арк. (Особистий внесок: запропоновано концепцію кількісної оцінки якості обліку – 0,18 друк. арк.).
Крамаровский Л.М., Максимова В.Ф. Организация контрольно-ревизионной работы в кооперативах // Бухгалтерский учет. – 1992. – № 2. – С. 15 – 21. – 0,43 друк. арк. (Особистий внесок: викладено концепцію організації внутрішнього контролю в діючих на той час господарських утвореннях – кооперативах. – 0,21 друк. арк.).
Крамаровский Л.М., Максимова В.Ф. Аудиторские свидетельства // Бухгалтерский учет и аудит. – 1994. – № 5. – С. 14 – 17. – 0,50 друк. арк. (Особистий внесок: сформульовано вимоги щодо аудиторських доказів і визначено процедури їх отримання. – 0,25 друк. арк.).
Крамаровский Л.М., Максимова В.Ф. Процедуры выявления обмана и ошибок // Бухгалтерский учет и аудит. – 1994. – № 6. – С. 15 – 17. – 0,44 друк. арк. (Особистий внесок: сформульовано визначення порушень і викладено механізм їх оцінки. – 0,22 друк. арк.).
Максімова В.Ф. Логіка підходу до оцінки стану системи обліку та контролю / Ринкові важелі та стимули розвитку господарчих систем; Зб. наук. праць молодих учених ОДЕУ. – Одеса, 1998. – С. 74 – 78. – 0,30 друк. арк.
Максімова В.Ф. Підсилення ефективності управлінського обліку та контролю / Вісник технологічного університету Поділля. Сер.: Економічні науки. – Ч. 2. – Хмельницький: ТУП, 2000. – №5. – С. 21 – 24. – 0,40 друк. арк.
Максимова В.Ф. Принципиальная модель внутреннего аудита (на примере производственных запасов) // Бухгалтерский учет и аудит. – 2001. – № 12. – С. 52 – 55. – 0,43 друк. арк.
Максімова В.Ф. Щодо стратегії розвитку внутрішньогосподарського контролю / Вісник соціально-економічних досліджень; Зб. наук. праць. – Вип. 10. – Одеса: ОДЕУ, 2001. – С. 344 – 347. – 0,31 друк. арк.
Максімова В.Ф. Цілі і засоби контролю стану системи бухгалтерського обліку / Вісник соціально-економічних досліджень; Зб. наук. праць. – Вип. 12. – Одеса: ОДЕУ, 2002. – С. 235 – 238. – 0,34 друк. арк.
Максімова В.Ф. Організаційна структура системи аудиту // Підприємництво, господарство і право. – 2002. – №1. – С. 93 – 95. – 0,32 друк. арк.
Максімова В.Ф. Організаційний аспект контролю підприємницької діяльності / Укр. наука: минуле, сучасне, майбутнє. – Вип. 6. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – С. 197 – 204. – 0,50 друк. арк.
Максімова В.Ф. Системний підхід до розвитку функції контролю / Вісник соціально-економічних досліджень; Зб. наук. праць. – Вип. 15. – Одеса: ОДЕУ, 2003. – С. 189 – 193. – 0,45 друк. арк.
Максімова В.Ф. Чи є альтернатива контролю? / Наук. праці Кіровоградського державного економічного університету. – Сер.: Економічні науки. – Вип. 5. Ч. 2. – Кіровоград: КДЕУ, 2004. – С. 280 – 291. – 0,68 друк. арк.
Максімова В.Ф. Інформаційна сутність внутрішнього корпоративного контролю з точки зору системного підходу / Наук. вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. – Сер.: Економічні науки. – Вип. 6. – Полтава: ПУСП, 2004. – № 4 (12). – С.41 – 45. – 0,37 друк. арк.
Максімова В.Ф. Функція контролю з точки зору теорії систем (методологічний аспект) / Зб. наук. праць Черкаського ДТУ. – Сер.: Економічні науки. – Вип. 11. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 115 – 120. – 0,50 друк. арк.
Максімова В.Ф. Закони і принципи організації системи внутрішнього корпоративного економічного контролю / Труди Одеського політехнічного університету: Наук. та виробничо-практ. зб. з технічних та природничих наук; Спецвипуск у 3-х т. – Т. 3. – Одесса: ОПУ, 2004. – С. 90 – 93. – 0,45 друк. арк.
Максімова В.Ф. Класифікація методів оцінювання якості внутрішнього контролю / Вісник соціально-економічних досліджень. – Вип. 18. – Одесса: ОДЕУ, 2004. – С. 220 – 229. – 0,62 друк. арк.
Максімова В.Ф. Системні принципи оцінки якості внутрішнього контролю / Вісник ЖДТУ. – Сер.: Економічні науки. – Вип. №4 (30). – Житомир: ЖДТУ, 2004. – С. 147 – 157. – 0,68 друк. арк.
Максімова В.Ф. Класифікація господарських процесів для цілей внутрішнього контролю / Формування ринкової економіки в Україні; Наук. зб.: Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні. – Спецвипуск 15. Ч. 2. – Львів: Інтереко, 2005. – С. 187 – 191. – 0,50 друк. арк.
Максімова В.Ф. Проблеми ефективності у системі внутрішнього контролю / Науч. труды Крымского государственного агротехнологического университета. – Вып. № 87. – Симферополь: КГАУ, 2005. – С. 219 – 227. – 0,56 друк. арк.
Максімова В.Ф. Оцінка цілеспрямованості внутрішнього контролю / Торгівля і ринок України: Тематич. зб. наук. праць. – Вип. 17. Т. ІІІ. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – С. 47 – 57. – 0,68 друк. арк.
Максімова В.Ф. Система об’єктів внутрішнього економічного контролю // Економіст. – 2005. – № 4. – С. 71 – 75. – 0,80 друк. арк.
Максімова В.Ф. Ресурси підприємства у системі об’єктів внутрішнього контрою / Наук. праці Кіровоградського національного технічного університету. – Сер.: Економічні науки. – Вип. 7. Ч. ІІ. – Кіровоград: КНТУ, 2005. – С. 177 – 185. – 0,69 друк. арк.
Максімова В.Ф. Системний підхід до створення концепції внутрішнього економічного контролю діяльності промислового підприємства // Проблеми науки. – 2005. – № 5. – С. 22 – 28. – 0,73 друк. арк.
Максімова В.Ф. Трансформація принципів цілеутворення у системі внутрішнього економічного контролю // Проблеми науки. – 2005. – № 6. – С. 31 – 37. – 0,61 друк. арк.
Максімова В.Ф. Критерії якості внутрішнього контролю // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 7. – С. 146 – 151. – 0,60 друк. арк.
Максімова В.Ф. Методи визнання первинних точок контролю // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 8. – С. 70 – 73. – 0,47 друк. арк.
Максімова В.Ф. Генезис підходів до визначення головної цілі функціонування системи внутрішнього економічного контролю / Вісник Львівської державної фінансової академії: Зб. наук. статей. Сер.: Економічні науки. – Львів: Львівська державна фінансова академія, 2005. – №7. – С. 350 – 357. – 0,64 друк. арк.
Максімова В.Ф. Проблеми цілестворення у системі внутрішнього контролю / Наук. праці Донецького національного технічного університету. Сер.: Економічна. – Вип. 91. – Донецьк: ДонНТУ, 2005. – 230 с. – С.195 – 201. – 0,64 друк. арк.
Максімова В.Ф. Вимоги до оцінки якості внутрішнього економічного контролю // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 7. – С. 56 – 62. – 0,67 друк. арк.
Максімова В.Ф. Метод економічного контролю // Проблеми науки. – 2005. – № 9. – С. 23 – 29. – 0,73 друк. арк.
Максімова В.Ф. Визначення об’єктів формування витрат // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 10. – С. 150 – 160. – 0,54 друк. арк.
Максімова В.Ф. Фактори удосконалення внутрішнього економічного контролю / Вісник соціально-економічних досліджень. – Вип. 20. – Одеса: ОДЕУ, 2005. – С. 197 – 203. – 0,53 друк. арк.
Максімова В.Ф. Проблематика сучасних досліджень у сфері внутрішнього контролю / Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського: Сер.: Економічні науки. – Вип. 4 (28). – Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2005. – С. 185 – 192. – 0,58 друк. арк.
Публікації в інших виданнях:
Крамаровский Л.М., Максимова В.Ф. Аудиторские доказательства. Процедуры выявления обмана и ошибок // Аудит: Практическое пособие / А. Кузьминский и др.; Под ред А. Кузьминского. – К.: Учетинформ, 1996. – 283 с. – 15,12 друк. арк. (Особистий внесок: розроблено процедури виявлення помилок, джерела формування аудиторських доказів та їх види – 0, 53 друк. арк.).
Крамаровский Л.М., Максимова В.Ф. Оценка качества бухгалтерского учета на предприятиях. – М: Финансы и статистика,1990. – 191 с. – 11,93 друк. арк. (Особистий внесок: зроблено аналіз стану обліку і контролю матеріалів на підприємствах; визначено методологічні принципи оцінки якості бухгалтерського обліку і контролю; розроблено критерії та показники якості; викладено пропозиції з організації управління якістю обліку і контролю матеріалів; запропоновано шляхи її удосконалення. – 5,96 друк. арк.).
Максимова В. Ф. Ревизия состояния бухгалтерского учета и достоверности отчетности: В кн.: Крамаровский Л. М. Ревизия деятельности производственного кооператива. – М.: Финансы и статистка, 1993. – 144 с. – 9,00 друк. арк. (Особистий внесок: визначено завдання, джерела ревізії та викладено методику перевірки стану бухгалтерського обліку і достовірності показників фінансової звітності підприємств; розроблено критерії та показники оцінки якості бухгалтерського обліку і звітності. – 0,96 друк. арк.).
Максимова В.Ф. Управление качеством учета и контроля за сохранностью и использованием материальных ресурсов в условиях внутрихозяйственного хозрасчета / Хозрасчет, финансы и кредит; Респуб. межвед. науч. сб. – К.: Вища шк., 1987. – С. 24 – 29. – 0,36 друк. арк.
Крамаровский Л.М., Максимова В.Ф. Некоторые вопросы теории качества бухгалтерского учета / Материалы зональной науч.-практ. конф. «Учет, контроль и экономический анализ в условиях совершенствования хозяйственного механизма». – Ярославль: ЯГУ, 1989. – С. 127 – 129. – 0,18 друк. арк. (Особистий внесок: запропоновано підхід до кількісної оцінки якості бухгалтерського обліку – 0,09 друк. арк.).
Крамаровский Л.М., Максимова В.Ф. Новое в теории бухгалтерского учета / Материалы всесоюз. науч.-практ. конф. «Проблемы и перспективы учета, контроля и экономического анализа в новых формах хозяйствования». – Самара: СПИ, 1991. – С. 3 – 7. – 0,31 друк. арк. (Особистий внесок: зроблено обґрунтування доцільності оцінки якості систем бухгалтерського обліку на промислових підприємствах – 0,15 друк. арк.).
Максимова В.Ф., Иванченко С.Ф., Реминяк В.Н. Принципы оценки качества системы управления предприятием / Матеріали підсумкової наук.-практ. конф. „Проблеми удосконалення бухгалтерського обліку, аудиту, статистики та інформаційних технологій”. – Одеса: ОДЕУ, 1995. – С. 28. – 0,06 друк. арк. (Особистий внесок: сформульовано принципи оцінки якості системи управління підприємством – 0,02 друк. арк.).
Максімова В.Ф. До питання удосконалення внутрішньогосподарського контролю / Матеріали підсумкової наук.-практ. конф. „Проблеми удосконалення бухгалтерського обліку, аудиту, статистики та інформаційних технологій”. – Одеса: ОДЕУ, 1995. – С. 29. – 0,06 друк. арк.
Максимова В.Ф., Реминяк В.Н. Коммуникационные аспекты учета / Матеріали міжнародної наук.-практ. конф. "Проблеми обліку та аудиту за умов нестабільної економіки". – Хмельницкий: ТУП, 1996. – С. 60 – 62. – 0,18 друк. арк. (Особистий внесок: сформульовано низку аспектів, за якими доцільно аналізувати функціонування системи обліку – 0,09 друк. арк.).
Максимова В.Ф. Проблема номер один / Сучасні інформаційні системи та методи управління підприємствами. Додаток до Вісника соціально-економ. досліджень. – Вип. 1. – Одеса, 1997. – С. 99 – 101. – 0,12 друк. арк.
Максимова В.Ф., Самострол С.В. Центры ответственности в системе оценки качества бухгалтерского учета / Сучасні інформаційні системи та методи управління підприємствами. Додаток до Вісника соціально-економ. досліджень. – Вип. 1. – Одеса, 1997. – С. 101-102. – 0,12 друк. арк. (Особистий внесок: показано значення центрів відповідальності та підходи до оцінки якості обліку та контролю. – 0,06 друк. арк.).
Максімова В.Ф. Стосовно проблеми запровадження внутрішньогосподарського контролю та визначення його ефективності / Сучасні інформаційні системи та методи управління; Зб. наук. праць. – Вип. 4. – Одеса: ОДЕУ, 1999. – С. 129 – 132. – 0,32 друк. арк.
Максімова В.Ф. Управлінський контроль запасів / Тези доповідей наук.-практ. конф. 16 – 18 жовтня 2000 р. „Удосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні”. – К.: КНЕУ, 2000. – С. 62 – 64. – 0,15 друк. арк.
Максімова В.Ф. Деякі проблеми організації аудиту в Україні / Зб. тез та текстів виступів на республ. наук.-практ. конф. з аудиту „Удосконалення національних нормативів аудиту”. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 150 – 154. – 0, 31 друк. арк.
Максімова В.Ф. Загальний підхід до організації системи внутрішньогосподарського контролю / Бухгалтерський облік та господарський контроль. Вісник № 19. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – С. 174 – 179. – 0,52 друк. арк.
Максімова В.Ф. Методологічні аспекти дослідження контролю / Тези доповідей сьомої Міжнар. наук.-техніч. конф. „Контроль і управління в складних системах”. – Вінниця: ВНТУ, 2003. – С. 56. – 0,06 друк. арк.
Максімова В.Ф. Класифікація внутрішнього економічного корпоративного контролю / Вісник Львівської комерційної академії. – Сер.: Економічна. – Вип. 16. – Львів: Львівська комерційна академія, 2004. – С. 316 – 323.– 0,50 друк. арк.
Максімова В.Ф. Категорія ефективності в оцінці стану і функціонування системи внутрішнього контролю / Актуальні проблеми державного управління; Зб. наук. праць Одеського регіонального інституту державного управління. – Вип. №4 (20). – Одеса: ОРІДУ, 2004. – С. 303 – 319. – 0,43 друк. арк.
Максімова В.Ф. Функція контролю з точки зору теорії систем (методологічний аспект) / Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. “Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 96 – 98. – 0,15 друк. арк.
Максімова В.Ф. Категорія ефективності в оцінці стану і функціонування системи внутрішнього контролю / Матеріали щорічної наук.-практ. конф. “Державна стратегія управління місцевим та регіональним розвитком: форми, методи та актуальні проблеми реалізації”. Т. І. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2004. – С. 245 – 247. – 0,18 друк. арк.
Максімова В.Ф. Системні принципи оцінки якості внутрішнього контролю / Тези доповідей Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Розвиток менеджменту в Україні: реалії, проблеми, перспективи”. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – С. 117 – 119. – 0,12 друк. арк.
Максімова В.Ф. Сучасний стан проблеми впровадження цілісної системи внутрішнього контролю / Вісник національного технічного університету ХПІ. – Вип. 58. – Т. 2. – Харків: ХПІ, 2005. – С. 151 – 155. – 0,37 друк. арк.
Максімова В.Ф. Формалізація системного дослідження внутрішнього економічного контролю / Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции: Монография. – Житомир – Краматорск: ЧП Рута, 2005. – С. 339 – 349. – 0,57 друк. арк.
Максімова В.Ф. Передумови оптимізації системи внутрішнього контролю / Зб. доповідей учасників ІІІ наук. конф. “Розвиток систем обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи”. – К.: ДАСОА, 2005. – С. 52 – 58. – 0,50 друк. арк.
Максімова В.Ф. Форми оцінювання якості внутрішнього контролю / Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “М.І.Туган-Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації”. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 193 – 196. – 0,25 друк. арк.
Максімова В.Ф. Нотатки про застосування системного підходу в економічному контролі / Матеріали Першої Всеукраїнської науково-практ. конф. „Сучасні проблеми фінансово-господарського контролю”. – Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ, 2005. – С. 186 – 188. – 0,15 друк. арк.
Максімова В.Ф. Невирішені питання у дослідженнях із внутрішнього контролю / Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. „Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення”. Т. І. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 24 – 27. – 0,23 друк. арк.
Максімова В.Ф. Елементний зріз структури внутрішнього економічного контролю / Зб. матеріалів ІІ Міжнар. наук. конф. 28 – 30 вересня 2005 р. „Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень у постсоціалістичних країнах”. – Черкаси: ЧНУ ім. Б.Хмельницького, 2005. – С. 302 – 306. – 0,57 друк. арк.
Максімова В.Ф. Методологічні основи економічого контролю в промислових підприємствах / Матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. 5 – 7 жовтня 2005 р. „Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 112 – 114. – 0,13 друк. арк.
Максімова В.Ф. Нотатки до визначення центрів контролю / Матеріали Всеукраїнської науково-практ. конф. „Європейський університет і модернізація освіти в Україні”. – Нікополь, 17 травня 2005 р. – К: Вид-во Європ. ун-ту, 2005. – С. 29 – 32. – 0,22 друк. арк.
Максімова В.Ф. Класифікація господарських процесів як об’єктів внутрішнього контролю / VI наук.-практ. конф. „Наукове забезпечення процесів реформування економічних відносин в умовах ринкової економіки”. – Сімферополь: КІБ, 2005. – С. 49 – 51. – 0,12 друк. арк.
Максімова В.Ф. Стан практики внутрішнього економічного контролю в промислових підприємствах / Труди Міжнар. наук.-практ. конф. 17 – 18 листопада 2005 року „Розвиток обліку і аудиту як основи інформаційно-аналітичної системи підприємства”. – Харків: ХПІ, 2005. – С. 114 – 115. – 0,07 друк. арк.
Максімова В.Ф. Дискусійні положення теорії та методології контролю / Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні: Тези доп. Міжнар. наук. конф. 16 – 17 берез. 2006 р.; Відп. за вип. В. Г. Лінник. – К.: КНЕУ, 2006. – 496 с. – С. 250 – 255. – 0,25 др. арк.