Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Заліська Ольга Миколаївна. Теоретичні основи та практичне викори-стання фармакоекономіки в Україні : Дис... д-ра наук: 15.00.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Заліська О.М. Теоретичні основи та практичне використання фармакоекономіки в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Міністерство охорони здоров‘я України, Львів, 2003.

Дисертаційна робота присвячена обґрунтуванню теоретичних основ та практичного використання методів фармакоекономічної оцінки лікарських засобів для оптимізації лікарського забезпечення населення та відповідної освітньої підготовки спеціалістів фармації з фармакоекономіки. Вперше проведено системне вивчення предмету, об’єктів досліджень, методів аналізу нової науки фармакоекономіки. Теоретично обґрунтовані, розроблені методи фармакоекономічного аналізу “вартість-ефективність”, “мінімізація вартості” лікарських засобів для використання в Україні.

Науково обгрунтована і реалізована “Програма фармакоекономічної оцінки лікарських засобів”, яка включена у Реєстр галузевих нововвоведень МОЗ України. Опрацьовані методики фармакоекономічного аналізу на прикладі лікарських засобів для лікування цукрового діабету ІІ типу, туберкульозу, захворювань сечостатевої системи, ревматоїдного артриту дозволяють розробляти формуляри відповідно до “Державної програми забезпечення населення лікарськими засобами”. Науково обгрунтована структура бази даних про лікарські засоби з фармакоекономічними параметрами для забезпечення раціонального використання державних, страхових фондів. Опрацьовано метод аналізу споживання у “встановлених добових дозах” лікарських засобів, апробовано на прикладі пероральних гіпоглікемічних засобів, протитуберкульозних препаратів. Розроблено фармакоекономічну модель витрат на протитуберкульозні засоби залежно від їх ефективності при забезпеченні стаціонарних хворих.

Обґрунтовано концепцію безперервного навчання з фармакоекономіки фармацевтичних фахівців. Уперше в Україні створено навчальні програми, навчальні посібники з фармакоекономіки, узгоджені у МОЗ України для підготовки студентів, курсантів. Комплекс навчально-методичних матеріалів з фармакоекономіки впроваджено у навчальний процес 12 вищих навчальних медичних (фармацевтичних) закладів України та країн СНД.

  1. У дисертації наведено узагальнення теоретичних основ фармакоекономіки і нове вирішення наукової проблеми з розробки методів та методик фармакоекономічного аналізу лікарських засобів на прикладі препаратів для лікування цукрового діабету ІІ типу, туберкульозу, ревматоїдного артриту, захворювань сечостатевої системи, враховуючи епідеміологічні показники, маркетингові характеристики фармацевтичного ринку України, що актуально при виконанні “Державної програми забезпечення лікарськими засобами на 2004-2010 рр.”, зокрема, для створення формулярів. Обґрунтовано напрями впровадження фармакоекономічної складової в охороні здоров’я, розроблено відповідні методичні рекомендації. Показано, що інтегральна структура бази даних про лікарські засоби повинна включати їх фармакоекономічні параметри Опрацьовано фармакоекономічні підходи до аналізу споживання та визначення потреби в лікарських засобах для раціонального використання коштів на фармакотерапію. Обґрунтовано концепцію навчання студентів з нової дисципліни на до – і післядипломному етапах та вперше розроблено необхідне навчально-методичне забезпечення підготовки з фармакоекономіки в Україні.

  2. Аналіз закордонних джерел показав, що предмет досліджень фармакоекономіки становлять доведена ефективність, безпечність лікарських засобів та їх вартість при альтернативних схемах фармакотерапії (профілактики, діагностики) захворювань з метою раціонального використання коштів системи охорони здоров’я, хворого та суспільства в цілому. Об’єктами досліджень є лікарські засоби різних фармакотерапевтичних груп, показники їх споживання, зокрема, у вартісних величинах, для цього застосовують специфічні методи фармакоекономічного аналізу “вартість-ефективність”, “мінімізація вартості”, “вартість захворювання”, “вартість-вигода”, “вартість-користь”. Систематизовано напрями їх використання, уніфіковано основні терміни з фармакоекономіки для українських фахівців на основі міжнародного глосарію.

  3. Методологія фармакоекономіки включає положення про необхідність проведення фармакоекономічного аналізу лікарських засобів, з врахуванням рівня стандартизації схем лікування захворювань, епідеміологічних, економічних показників, стану фармацевтичного ринку конкретної держави. Обґрунтовано, що при фармакоекономічному аналізі в Україні необхідно брати до уваги специфічні маркетингові характеристики ринку: номенклатура лікарських засобів практично сформована, проте суттєво більша кількість оптових постачальників, ніж за кордоном, при цьому різниця в оптових цінах становить до 36 %, препарати вітчизняного виробництва складають меншу половину арсеналу, серед них переважають генеричні препарати. Для уніфікації фармакоекономічних обчислень запропоновано методичний підхід визначення вартості схем фармакотерапії з використанням мінімальної оптової ціни препарату в ринку, з встановленим державою рівня націнки 10 % для стаціонарного та 35 % - амбулаторного забезпечення хворих.

  4. Опрацьовано алгоритми методів фармакоекономічного аналізу “вартість-ефективність”, “мінімізація вартості” в умовах України, що грунтуються на положенні про визначення показників доведеної ефективності лікарських засобів за даними доказової медицини (фармації), фармакоепідеміологічних досліджень. Вказані підходи промодельовано на гіпоглікемічних засобах для терапії цукрового діабету ІІ типу; протитуберкульозних засобах (для стаціонарних хворих); препаратах специфічної дії для лікування захворювань сечостатевої системи; нестероїдних протизапальних засобах – для ревматоїдного артриту.

  5. За результатами фармакоекономічного аналізу пероральних гіпоглікемічних засобів обгрунтовано перелік ефективних, безпечних препаратів, зокрема, глібенкламід (ТОВ ФК “Здоров’я”), діанормет (ВАТ “Фармак”), що мають нижчі витрати на річний курс лікування у порівнянні з аналогами, тому їх можна рекомендувати для включення у Формуляр, а також імпортні препарати глюренорм, гліклазид, манініл, сіофор. Опрацьовано модель витрат для забезпечення диференційованої потреби в гіпоглікемічних препаратах, вартість якої нижча на 30% у порівнянні з реальною моделлю споживання, що актуально при забезпеченні з бюджетних коштів.

  6. Методом “мінімізація вартості” проведено фармакоекономічний аналіз проти-туберкульозних лікарських засобів залежно від їх дози, форми випуску, оптової ціни упаковки. Встановлено, що найбільш економічно вигідні на курс лікування препарати: ізоніазид (ВАТ “Луганський ХФЗ”), піразинамід, етамбутол (ОПХРІ “Біостимулятор”), рифампіцин (“Белмедпрепарат”, ЗАТ ФФ “Дарниця”), які можна рекомендувати для включення у Формуляр. Виявлено, що витрати на вітчизняні препарати є на 15-54 % нижчі у порівнянні з ліками індійського виробництва, якими на час дослідження забезпечуються стаціонарні хворі.

  7. Запропоновано методику аналізу “вартість-ефективність”, враховуючи показник безпечності лікарського засобу, яку реалізовано на прикладі сучасних нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗЗ) для лікування ревматоїдного артриту. Встановлено, що для збільшення на 1 % безпечності лікування при застосуванні нового препарату (целебрексу) необхідні додаткові витрати 1,9 грн., а при прийомі диклофенаку натрію з гастропротективними засобами 61,8-80,6 грн. Промодельовано витрати на лікування виразки, індукованої прийомом цими НПЗЗ. Встановлено, що загальні витрати на фармакотерапію ревматоїдного артриту при використанні більш безпечного целебрексу знижуються на 72 %.

  8. Проведено фармакоекономічний аналіз лікарських засобів, що використовуються при захворюваннях сечостатевої системи: зокрема, для діагностики (урографії) доцільно використовувати вітчизняний препарат тріомбраст, що вимагає на 47 % менше витрат, та рентгенівські плівки № 100, які знижують витрати на 55 % витрати у розрахунку на100 стаціонарних хворих. Встановлено економічні переваги препарату цистон для профілактики сечокам’яної хвороби. Показано, що для лікування аденоми передміхурової залози серед препаратів з доведеною ефективністю найбільш економічно вигідні дальфаз, простаплант, простамол уно. Методом „мінімізація вартості” обгрунтовано економічну доцільність генеричного препарату “доксазозин-ратіофарм”, яким можна пролікувати 188 хворих у порівнянні зі 100 хворими, що приймають оригінальний засіб кардура при однакових витратах на річний курс фармакотерапії.

  9. Для системної реалізації наукових досліджень з фармакоекономіки в Україні розроблена “Програма фармакоекономічної оцінки лікарських засобів”, що узагальнює напрями використання фармакоекономіки та стандартизує методи фармакоекономічного аналізу (включена у Реєстр галузевих нововведень МОЗ України за № 195/17/02 за 2002 рік). З метою впровадження в практику результатів фармакоекономічних досліджень видано: методичні рекомендації “Використання методів фармакоекономічної оцінки лікарських засобів в Україні” та інформаційний лист “Методика фармакоекономічного аналізу “вартість-ефективність” лікарських засобів для уточненого визначення потреби в них”.

  10. Вперше в Україні створена науково обґрунтована концепція системи підготовки спеціалістів фармації з нової дисципліни - фармакоекономіки залежно від базового рівня освіти (студенти, курсанти) та вимог освітньо-кваліфікаційної характеристики спеціаліста за спеціальністю “клінічна фармація” та “фармація” на до- та післядипломному етапах навчання. Втілено у практику та відповідно узгоджено:

- навчальна програма з фармакоекономіки для студентів вищих фармацевтичних навчальних закладів і фармацевтичних факультетів вищих медичних навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації;

робоча програма дисципліни вільного вибору “Основи фармакоекономіки”,

навчальний посібник “Основи фармакоекономіки”,

програма розділу “Фармакоекономіка” уніфікованої програми та навчальних планів передатестаційних циклів провізорів за спеціальностями “Організація та управління фармацією” та “Загальна фармація”.

У результаті лекції та семінарські заняття з фармакоекономіки проведено для слухачів передатестаційних циклів за спеціальностями „Організація і управління фармацією”, „Загальна фармація” у Волинській, Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській, Рівненській, Тернопільській, Чернівецькій областях за 2000-2003 навчальні роки, а також для провізорів-інтернів.

  1. Проаналізовано основні періодичні джерела літератури, що містять результати фармакоекономічних досліджень в Україні та за кордоном. Виділена “ядерна сукупність” включає серед вітчизняних: “Еженедельник Аптека”, “Клінічна фармація”, “Провизор”, “Фармацевтичний журнал”, серед іноземних: “PharmacoEconomics”, “Journal of Research in Pharmaceutical Economics”, “Value in Health” .

Розроблена концептуальна модель бази даних про лікарські засоби з фармакоекономічними параметрами. Опрацьована структура бази даних включає показники про терапевтичну ефективність лікарського засобу за даними літератури, фармакоепідеміологічних досліджень, величину витрат на основі мінімальної оптової ціни в ринку відповідно до стандартної схеми на один день та курс фармакотерапії. Обґрунтовано, що система фармакоекономічної інформації про лікарські засоби має ієрархічну структуру, показана доцільність діяльності центру інформації про лікарські засоби, яка спрямована на вивчення, збір, зберігання, оцінки та надання фармакотерапевтичної інформації лікарям, провізорам, хворим.

Доцільно ставити питання про створення при Міністерстві охорони здоров’я України органу з фармакоекономічної оцінки лікарських засобів, який координуватиме науково-дослідну роботу з фармакоекономічних досліджень лікарських засобів з метою використання їх результатів при розробці формулярів.

  1. Уперше обгрунтовано необхідність використання фармакоекономічного аналізу у системі досліджень з визначення потреби у лікарських засобах. Опрацьовано метод аналізу споживання у “встановлених добових дозах” лікарських засобів на прикладі гіпоглікемічних засобів для амбулаторних хворих, протитуберкульозних препаратів – для стаціонару. Розроблено фармакоекономічну модель потреби, яка враховує залежність між вартістю та ефективністю схем фармакотерапії туберкульозу для оптимізації витрат на їх забезпечення.

  1. Уперше окреслено напрями та втілено різні форми міжнародної співпраці з фармакоекономіки з „Міжнародним товариством фармакоекономічних досліджень” для розвитку теоретичних, наукових підходів та інтеграції України у світову та європейську систему фармакоекономічних досліджень.

  2. Соціально-економічна значущість наукових досліджень полягає у тому, що за їх результатами розроблені методичні рекомендації, інформаційний лист та навчальна програма,, які затверджені ПК “Фармація” МОЗ та АМН України та узгоджені у МОЗ України, їх впроваджено у діяльність Інституту терапії АМН України, Українського НДІ урології і нефрології АМН України, аптечних об’єднань, фармацевтичних відділів управлінь охорони здоров’я обласних держадміністрацій, у навчальний процес вищих медичних (фармацевтичних) закладів України, Грузії, Молдови.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Парновський Б.Л., Заліська О.М., Слабий М.В. Проблематика фармацевтичного маркетингу в Україні // Фармац. журн.–1998.–№ 4.– С.15-18. Особистий внесок: обґрунтовано сукупність маркетингових факторів, які впливають на фармакоекономічні дослідження в Україні, написано статтю.

  2. Заліська О.М., Парновський Б.Л., Калинюк Т.Г. Досвід канадської системи страхування щодо фармацевтичного забезпечення хворих // Фармац. журн.–1998.–№ 6.– С.16-18. Особистий внесок: опрацьовано фармакоекономічні підходи до створення формуляра, забезпечення лікарськими засобами у Канаді, написано статтю.

  3. Інформаційні аспекти фармакоекономіки /Б.Л.Парновський, Г.Ю.Яцкова, О.М.Заліська, М.В.Слабий // Клінічна фармація.–1999.–Т.3, № 2.– С.50-52. Особистий внесок: обґрунтовано необхідність інформаційного забезпечення про результати фармакоекономічних досліджень.

  4. Заліська О.М. Методика маркетингового аналізу ринку урологічних лікарських засобів // Фармац.журн.– 2000.– № 1.– С. 45-50.

  5. Заліська О.М. Фармакоекономіка: теорія і практика // Фармац. журн.–2000.–№ 2.– С.10-16.

  6. Заліська О.М. Страховий перелік специфічних препаратів для урологічних хворих з урахуванням досвіду медичної системи Канади // Фармац. журн.–2000.–№ 3.– С.19-21.

  7. Заліська О.М., Парновський Б.Л., Слабий М.В. Уніфіковані стандарти медичних технологій як база фармакоекономічних досліджень в Україні // Ліки України.– 2000.– № 9.–

С.13-14. Особистий внесок: опрацьовано методику фармакоекономічного аналізу стандартів медичних технологій в Україні на прикладі лікування урологічних захворювань, проведено обчислення, написано статтю.

  1. Заліська О.М. Напрямки досліджень з фармакоекономіки // Фармац. журн.–2000.–№ 4.–С.20-23.

  2. Заліська О.М., Парновський Б.Л. Теоретичні основи фармакоекономіки та їх використання в урологічній практиці // Клінічна фармація.–2000.–Т.4, № 4.–С.40-44. Особистий внесок: систематизовано теоретичні основи науки фармакоекономіки, її взаємозв’язки з іншими дисциплінами, обґрунтовано напрями використання при урологічних захворюваннях.

  3. Заліська О.М. Теоретичні розробки методичних підходів фармакоекономічного аналізу в Україні // Фармац. журн.–2000.–№ 5.– С.15-19.

  4. Заліська О.М. Апробація методики фармакоекономічного аналізу на прикладі урологічних захворювань // Фармац. журн.–2000.–№ 6.– С.17-22.

  5. Заліська О.М. Фармакоекономіка та її практичне використання для підготовки спеціалістів // Фармац. журн.–2001.–№ 1.– С.27-32.

  6. Заліська О.М., Парновський Б.Л., Герболка Н.Л. До проблеми створення бази даних з фармакоінформатики // Фармац. журн.–2001.–№ 2.– С.36-41. Особистий внесок: обгрунтовано структуру бази даних про лікарські засоби з фармакоекономічними параметрами в сучасних умовах, написано статтю.

  7. Заліська О.М. Розробка Програми фармакоекономічної оцінки лікарського забезпечення – складова частина процесу стандартизації в охороні здоров’я Україні // Фармац. журн. – 2001. – № 3. – С.3-10.

  8. Заліська О.М., Парновський Б.Л. Розробка методології фармакоекономічного аналізу, особливості його використання в Україні // Фармац. журн.–2001.–№ 6.– С.7-12. Особистий внесок: обгрунтовано сукупність специфічних факторів, які враховуються для розробки методів фармакоекономічного аналізу лікарських засобів Україні, написано статтю.

  9. Заліська О.М., Парновський Б.Л. Досвід викладання фармакоекономіки в Україні для післядипломної підготовки провізорів // Фармац. журн.–2002.–№ 2.– С.12-15. Особистий внесок: узагальнено світовий досвід викладання фармакоекономіки за кордоном та висвітлено результати впровадження фармакоекономіки у навчальний процес передатестаційних циклів провізорів.

  10. Заліська О.М. Фармакоекономічна оцінка пероральних гіпоглікемічних засобів в Україні на основі доказової фармації // Фармац. журн.–2002.– № 3.– С.11-19.

  11. Заліська О.М. Фармакоекономічний аналіз використання целебрексу та інших нестероїдних протизапальних засобів для лікування ревматоїдного артриту в Україні // Фармац. журн.–2002.–№ 6.– С.7-12.

  12. Заліська О.М., Величко А.Я. Використання фармакоекономічної оцінки при створенні формуляра на прикладі пероральних гіпоглікемічних засобів // Клінічна фармація.–2002.–Т.6, №2.– С.16-21. Особистий внесок: опрацьовано базу даних доказової медицини, закордонні реко-мендації про ефективність гіпоглікемічних засобів, проведено фармакоекономічні обчислення курсу лікування препаратами, написано статтю.

  13. Заліська О.М. Створення системи підготовки провізорів з фармакоекономіки // Фармац. журн.–2003.–№ 1.– С.33-36.

  14. Заліська О.М., Парновський Б.Л. Фармакоекономічні підходи до розвитку теорії та практики визначення потреби в лікарських засобах // Фармац. журн.–2003.–№ 3.– С.25-31. Особис-тий внесок: опрацьовано теоретичні підходи фармакоекономіки до аналізу споживання лікарських засобів

  15. Заліська О.М., Парновський Б.Л. Система визначення потреби в лікарських засобах на основі фармакоекономічних підходів (на прикладі протитуберкульозних засобів) // Ліки України. –2003.– № 7-8.– С.53-56. Особистий внесок: опрацьована методика аналізу споживання у “встанов-лених добових дозах” на прикладі протитуберкульозних препаратів.

  16. Заліська О.М. Розробка фармакоекономічних моделей потреби в лікарських засобах (на прикладі протитуберкульозних препаратів) // Фармац. журн. – 2003. – № 4. – С.28-32.

Публікації в інших виданнях

  1. Шляхи інтеграції фармацевтичної системи України у світову фармацію / Б.Л.Парновський, Т.Г.Калинюк, В.С.Комар, О.М.Заліська // Українські медичні вісті: Матеріали українсько-канадської конф. “Партнери в охороні здоров’я”.– К., 1997.– С.168.

  2. Парновський Б.Л., Калинюк Т.Г., Заліська О.М. Національна політика Молдови у сфері фармацевтичного забезпечення // Фармац.журн.–1998. – № 6. – С.19-20.

  3. Заліська О.М. Фармакоекономічні аспекти лікарського забезпечення урологічних хворих // Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті: Матеріали V Національного з’їзду фармацевтів України.– Х.: Вид-во УкрФА, 1999.– С.80-81.

  4. Заліська О.М., Парновський Б.Л. Фармакоекономічні методи аналізу антибіотикотерапії в урологічній практиці // Матеріали наукових праць Першого українсько-польського симпозіуму урологів “У ХХІ сторіччя – з новітньою медициною”.– Львів, 2000.– С.242-247.

  5. Залиская О.Н., Парновский Б.Л. Фармакоэкономика: теоретические и практические направления исследований // Провизор.–2000.–№ 13.– С.32-34.

  6. Заліська О.М. Фармакоекономіка, її термінологія // Аптека Галицька.–2000.– № 5.– С.22.

  7. Заліська О.М. Основи фармакоекономіки: класифікація фармакоекономічних витрат // Аптека Галицька. –2000.–№ 6.– С.10

  8. Заліська О.М. Основи фармакоекономіки: фармакоепідеміологія – базова частина фармакоекономіки, її термінологія // Аптека Галицька.–2000.–№ 8.– С.9.

  9. Заліська О.М. Фармакоекономічний підхід до аналізу споживання лікарських засобів // Аптека Галицька.–2000.–№ 19.– С.9-11.

  10. Заліська О.М., Парновський Б.Л. Фармакоекономічні аспекти лікування хронічної ниркової недостатності // Клінічна фармація.–2000.–Т.4, № 4.– С.76 (Тези наук.-практ. конф. “Клінічна фармація в Україні”).

  11. Заліська О.М. Фармакоекономічний аналіз, його значення для охорони здоров’я // Аптека Галицька.–2000.–№ 24.–С.18-19.

  12. Залиская О.Н., Парновский Б.Л. Разработка фармакоэкономических методик, их апробация в урологической практике // Проблемы стандартизации в здравоохранении.–2000.–№ 4.– С.88 (Тезисы докл. ІІ Конгресса “Фармакоэкономика на рубеже третьего тысячелетия”).

  13. Заліська О.М. Фармакоекономічний аналіз “вартість-ефективність”// Аптека Галицька.–2001.–№ 1.–С.16-17.

  14. Заліська О.М. Основи фармакоекономіки. Фармакоекономічний аналіз “вартість-користь”// Аптека Галицька.–2001.–№ 5. – С.15.

  15. Залиская О.Н., Парновский Б.Л. Система стандартизации при обучении специалистов фармакоэкономике // Проблемы стандартизации в здравоохранении.–2001.–№ 1.– С.141 (Тезисы докл. научн.-практ. конф. “Проблемы стандартизации в здравоохранении”).

  16. Парновский Б.Л., Залиская О.Н. Состояние и перспективы государственной программы внедрения фармакоэкономических исследований в Украине // Проблемы стандартизации в здравоохранении.–2001.–№ 1.– С.157 (Тезисы докл. научн.-практ. конф. “Проблемы стандартиза-ции в здравоохранении”).

  17. Заліська О. Системні дослідження з фармакоекономіки в Україні: реальність і перспективи // Еженедельник Аптека. 2001. № 28 (299).С.8.

  18. Парновський Б.Л., Заліська О.М. Сучасні аспекти впровадження фармакоекономіки у навчальні програми підготовки провізорів // Вісник фармації.2001.№ 3.С.107 (Матеріали наук.-практ. конф. “Сучасні проблеми фармацевтичної науки і практики”).

  19. Zaliska O.N. The First Steps of Pharmacoeconomics in Ukraine // ISPOR 4th Annual European Congress: Program. Сannes, France.2001.–P.21.

  20. Залиская О.Н., Парновский Б.Л. Разработка методологии фармакоэкономического анализа в Украине //Проблемы стандартизации в здравоохранении.– 2001.–№ 4.–С.119 (Тезисы ІІІ Конгресса “Фармакоэкономика на рубеже третьего тысячелетия”).

  21. Залиская О.Н. Система стандартизация в сфере лекарственного обеспечения. Опыт Российской Федерации // Провизор. – 2001. – № 9.- С.15-16.

  22. Заліська О.М. Фармакоекономічний аналіз нестероїдних протизапальних препаратів для лікування хворих на ревматоїдний артрит в Україні // Український ревматологічний журнал.–2002.–№ 3.– С.27-31.

  1. Заліська О.М. Використання методів фармакоекономічної оцінки лікарських засобів в Україні: Метод. рек. / Міністерство охорони здоров’я України, Український центр науково-медичної інформації і патентно-ліцензійної роботи. –Львів, 2002. – 23 с.

  2. Zaliska O. N. The cost-effectiveness analysis of celecoxib and NSAIDs with gastroprotective agents for treatment of rheumatoid arthritis in Ukraine // ISPOR 5th Annual European Congress: Program. – Rotterdam, Netherlands. –2002. – P.17.

  3. Заліська О.М., Парновський Б.Л. Актуальні методи фармакоекономічної оцінки лікарських засобів в Україні // Клінічна фармація.–2002.–Т.6, № 3.– С.66 (Тези наук.-практ. конф. “Клінічна фармація в Україні”).

  4. Заліська О.М. Упровадження системи підготовки провізорів з фармакоекономіки у ВМ(Ф)НЗ МОЗ України // Матеріали наук.-метод. конф. “Актуальні проблеми підготовки фахівців у вищих медичних та фармацевтичному навчальних закладах України”.–Чернівці, 2002.– С.204-205.

  5. Залиская О.Н., Парновский Б.Л. Состояние и перспективы фармакоэкономических исследований в Украине // Проблемы стандартизации в здравоохранении.–2002.–№ 5.– С.77-78 (Тезисы IV Всероссийского Конгресса “Фармакоэкономика”).

  6. Залиская О.Н. Фармакоэкономическая оценка целебрекса и других НПВС для лечения ревматоидного артрита в Украине // Проблемы стандартизации в здравоохранении.–2002.–№ 5.–С.78 (Тезисы IV Всероссийского Конгресса “Фармакоэкономика”).

  7. Zaliska O., Zchuravchak A. Costs and clinical consequences of alfuzosin and doxazozin in benigh prostatic hyperplasia in Ukraine // ISPOR 8th International Meeting.–Programm: Arlington,USA.–2003.–P.22.

  8. Заліська О.М. Фармакоекономічні підходи до реформування визначення потреби в лікарських засобах в Україні // Матеріали щорічної наук.-практ. конф. ”Соціально-економічна ефективність державного управління: теорія, методологія та практика” / За заг.ред.А.Чемериса. – Львів: ЛРІДУ УАДУ, 2003. – Ч.1. – С.351-353.

  9. Заліська О.М. Фармакоекономіка. // Фармацевтъ-практикъ.–2003.–№ 3.– С.50-51.

  10. Заліська О.М. Фармакоекономіка. Фармакоекономічний аналіз “вартість-ефективність” //Фармацевтъ-практикъ.–2003.–№ 4.– С.38-39.

  11. Заліська О.М. Фармакоекономіка. Доказова фармація та доказова медицина // Фармацевтъ-практикъ.–2003.–№ 5.– С.46-47.

  12. Заліська О.М. Фармакоекономіка. База даних Кокрейна // Фармацевтъ-практикъ.–2003.–№6.– С.28-29.

  13. Заліська О.М. Фармакоекономіка. Формулярна система лікарського забезпечення //Фармацевтъ-практикъ.–2003.–№ 9.– С.38-39.

  14. Заліська О.М., Парновський Б.Л. Використання фармакоекономічного аналізу лікарських засобів для визначення потреби в них // Тези доповідей ІІІ Міжнародної наук.-практ. конф. “Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація і біотехнологія”.–Харків, 2003.– С.125.

  15. Zaliska O., Yanishyn U. Costs of pulmonary tuberculosis in Ukraine // ISPOR 6th Annual European Congress.–Program: Barselona, Spain. –2003– P.21.

  16. Парновский Б.Л., Яцкова Г.Ю., Залиская О.Н. Клиническая фармация и ее роль в профессиональном обучении провизоров аптек // Провизор. –2003. – № 6. – С.34-37.

  17. Заліська О.М. Інтеграція України в міжнародну систему фармакоекономічних досліджень // Провизор.–2003. –№ 9.– С.15-17.

  18. Заліська О.М. Методика фармакоекономічного аналізу “вартість-ефективність” лікарських засобів для уточненого визначення потреби в них: Інформ. лист / Міністерство охорони здоров’я України, Український центр науково-медичної інформації і патентно-ліцензійної роботи:. – К., 2003.- 3 с.

Навчальні посібники

1. Заліська О.М. Фармакоекономіка: Навчальний посібник / За ред. Б.Л.Парновського.–Львів: Простір-М, 2000. – Ч.1.Теоретичні основи фармакоекономіки.– 64 с.; Ч.2. Фармакоекономічний аналіз.– 71 с.,

2. Заліська О.М. Основи фармакоекономіки: Навчальний посібник / За ред. Б.Л. Парновського / МОЗ України. – Львів, ВФ “Афіша”, 2002. – 360 с.

Навчальні програми

1. Заліська О.М., Парновський Б.Л. Програма з фармакоекономіки для студентів вищих фармацевтичних навчальних закладів і фармацевтичних факультетів вищих медичних навчальних закладів освіти ІІІ-ІV рівнів акредитації / Міністерство охорони здоров’я України. – Київ, 2001.- 26 с.

2. Навчальний план та уніфікована програма передатестаційного циклу зі спеціальності “Організація і управління фармацією” / О.Ф.Пімінов, В.М.Толочко, М.С.Пономаренко, Б.Л.Парновський, С.О.Тихонова, Р.С.Коритнюк, І.П.Банний, О.М.Гриценко, В.А.Загорій, Д.Л.Великий, І.В.Міщенко, М.В.Чешева, О.М.Должнікова, О.В.Ахмад, І.О.Солдатова, О.М.Заліська, Н.Б.Вовк, М.Л.Сятиня, В.В.Огороднік, В.О.Борищук, Л.О.Печенізька, Г.І.Квітчата. – Харків: НФаУ, 2003. – 47 с.

3. Навчальний план та уніфікована програма передатестаційного циклу зі спеціальності “Загальна фармація” / О.Ф.Пімінов, С.О.Тихонова, Р.С.Коритнюк, І.М.Перцев, В.М.Толочко, І.П.Банний, Б.Л.Парновський, М.С.Пономаренко, О.М.Гриценко, Л.О.Печенізька, Г.Л.Квітчата, З.Р.Сафіуліна, О.М.Заліська, О.Л.Халєєва, Л.Л.Давтян, Т.В.Торхова, Т.В.Шумило, Л.О.Шишкова, В.В.Руденко. – Харків: НФаУ, 2003. – 27 с.

Окрім вказаних вище друкованих праць дослідження за темою дисертації знайшли відображення ще у 15 статтях, тезах конференцій.