Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Козлакова Галина Олексіївна. Теоретичні і методичні основи ступеневої підготовки майбутніх фахівців з комп'ютеризованих систем у технічних університетах : дис... д-ра пед. наук: 13.00.04 / Інститут вищої освіти АПН України. — К., 2004. — 490арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 412-463.



Анотація до роботи:

Козлакова Г.О. Теоретичні і методичні основи ступеневої підготовки майбутніх фахівців з комп’ютеризованих систем у технічних університетах. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти. – Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С.Сковороди, Харків, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і методичних основ ступеневої підготовки студентів технічного університету – майбутніх фахівців з комп’ютеризованих систем, створенню і використанню відповідних систем інформаційного і програмного забезпечення (ІПЗ) у навчальному процесі. На основі порівняльного аналізу виявлено методичні особливості формування ІПЗ до різних блоків дисциплін (гуманітарних, загальнонаукових, фахових) у навчальних планах підготовки майбутніх бакалаврів, спеціалістів, магістрів.

Визначено систему базових знань і умінь з комп’ютеризованих систем, які використано при укладанні відповідних освітньо-професійних програм. Запропоновано структуру, склад і методику використання ІПЗ ступеневої підготовки майбутніх фахівців у вигляді інтелектуалізованого проблемно-орієнтованого навчаючого комплексу, досліджено ефективність його використання у навчальному процесі ступеневої підготовки студентів.

Обґрунтовано необхідність створення спеціальних навчальних курсів щодо вивчення комп’ютеризованих систем відповідного призначення і включення їх до системи ступеневої підготовки майбутніх фахівців. Визначено перспективні напрями розвитку інформатизації освітньої діяльності та дистанційного навчання у технічних університетах.

1.Аналіз теорії і практики функціонування вищої технічної освіти, зокрема, у технічних університетах, дозволяє вважати, що на сучасному етапі її розвитку головна мета і завдання ступеневої підготовки майбутніх фахівців не завжди відповідають рівню науково-технічного прогресу, досягнень в галузі інформатизації і комп’ютеризованих систем. Тому форми і методи організації навчання в технічних університетах за змістом не завжди адекватні до поставлених завдань і визначеної мети.

2.У практичній реалізації змісту вищої освіти у технічних університетах і ступеневої підготовки майбутніх фахівців з комп’ютеризованих систем і технологій, існує ряд організаційно-педагогічних і технічних проблем, які ускладнюють їх поглиблену професійну підготовку. Існує певна дисгармонія між змістом одержуваного рівня освіти і рівнем інформаційного, програмного і методичного забезпечення ступеневої підготовки майбутнього фахівця з комп’ютеризованих систем до подальшої професійної діяльності.

3.Аналіз діючих навчальних планів у технічних ВНЗ України та особливостей підготовки спеціалістів в університетах зарубіжних країн, зокрема, США, ФРН, Польщі показує, що ступеневу підготовку майбутніх фахівців з комп’ютеризованих систем у технічному університеті можливо здійснювати на основі визначених концептуальних засад інформатизації діяльності випускаючої кафедри, які складають підґрунтя ефективної професійної підготовки майбутніх випускників.

4.Здійснений аналіз існуючих концепцій інформатизації освіти, практики освітньої діяльності в технічних університетах та їх підрозділах дозволяє вважати, що у цих концепціях передбачаються: шляхи і способи розв’язання завдань, пов’язаних з інформатизацією діяльності викладачів випускаючих кафедр; методологічні, технічні і педагогічні основи розроблення ІПЗ до викладання окремих навчальних дисциплін; розв’язання ряду проблем, пов’язаних з доступністю змісту ІПЗ при їх використанні як навчальних засобів; виявлення ІПЗ, які поглиблюють загальнонаукове, фундаментальне і професійно-орієнтоване значення комп’ютеризованих систем і технологій.

5.Визначення методологічних засад, способів формування ІПЗ і методів його застосування у ступеневій підготовці має здійснюватися з урахуванням інваріантної частини навчання, мети, принципів і структури ступеневої вищої технічної освіти та діючих навчальних програм. Опрацювання концепції інформатизації профілюючих кафедр обґрунтовується необхідністю застосування ІПЗ до фундаментальної і професійної (прикладної) підготовки студентів із дотриманням принципів наступності, доцільності та одержання логічно і змістовно завершеної ступеневої вищої технічної освіти у ланцюгу: молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр.

6.Здійснений аналіз різноманітних систем і методик застосування комп’ютеризованих систем і технологій у технічних університетах України і зарубіжних країнах дає підстави вважати, що вони (системи і методики) різнопланові, але мають окремі важливі спільні елементи, які обумовлюють необхідність включення їх до змісту, форм і методів доуніверситетської, університетської і післядипломної роботи із вступниками, студентами, спеціалістами-фахівцями, до фахової діяльності викладачів загальнонаукових і випускаючих кафедр.

7.Порівняльний аналіз існуючих сьогодні вітчизняних і зарубіжних систем і методик запровадження інформаційних технологій до ступеневої підготовки майбутніх фахівців дозволяє констатувати той факт, що за рівнем закладеної перспективності вітчизняні технології не поступаються зарубіжним. Але технічне їх виконання і використання потребує вдосконалення, покращання і мовної адаптації. Зокрема, потребує удосконалення зміст навчальних програм і відповідного ІПЗ з напряму гуманітарної освіти майбутніх фахівців, уможливлення використання банків і баз даних світових центрів науково-технічної інформації.

8.До основних тенденцій розвитку і розв’язання проблеми ступеневої підготовки майбутніх фахівців у технічних університетах необхідно віднести: а) виявлення можливостей ІТН, ІПЗ і комп’ютерної техніки у цілому як педагогічного інструмента для викладача, навчального засобу для студента, інтелектуального інструмента для інженера-фахівця при виконанні реальних проектних завдань, б) визначення інформаційних функцій, дидактичної ролі (вагомості) і педагогічного призначення окремих комп’ютеризованих систем у навчальному процесі, в) розроблення методик комплексного застосування ІПЗ з традиційними навчальними засобами, г) визначення змісту критеріїв оцінювання перспективних наслідків застосування ІТН, ІПЗ у ступеневій підготовці майбутніх фахівців.

9.На основі комплексного аналізу змісту і завдань гуманітарної освіти майбутнього інженера і можливостей комп’ютеризованих систем та інформаційних технологій нами встановлено, що саме систематичне застосування ІТН, відповідного ІПЗ створює сприятливі умови для інтенсифікації і раціоналізації процесу ступеневої підготовки та формування його змістовного, інваріантного і варіативного компонентів.

При цьому важливо враховувати: а) необхідність створення спеціально обладнаних кабінетів, технічних центрів у межах кафедри, факультету, університету, б)проектування, розроблення і створення комплектів спеціального ІПЗ у складі кафедральних, факультетських, університетських фондів, в)розроблення раціональних методик організації занять і застосування інформаційних фондів у комплексі з іншими засобами навчання, г) визначення дидактичних вимог до структури і характеристик інтерфейсу при організації діалогу студента з комп’ютерною інформаційно-навчаючою системою.

10.На основі здійснених теоретичних, емпіричних та експериментальних досліджень нами встановлено, що ІТН і відповідне ІПЗ можуть ефективно застосовуватися при викладанні мовних та інших гуманітарних дисциплін у технічних університетах. Однією з форм вдосконалення ступеневої підготовки майбутніх фахівців є навчання студентів одночасно з іноземної мови і спеціальної дисципліни та запровадження наскрізного викладання/вивчення однієї або декількох з профільних фахових дисциплін іноземною мовою.

11.У наш час, коли використання принципово нових комп’ютеризованих систем і технологій з новими технічними, системними та інформаційними можливостями щодо накопичення, оброблення, зберігання і передавання інформації, проблема підвищення рівня математичної підготовки студентів у технічних університетах стає більш актуальною. Проте, у повному обсязі поки що не створено необхідних вітчизняних компонентів ІПЗ викладання/вивчення математичних дисциплін, у тому числі, спецкурсів з математичних комп’ютеризованих систем, до цього часу є обмеженими обсяги математичної підготовки майбутніх фахівців у технічних університетах в Україні та інших державах.

12.Аналіз планів підготовки майбутніх фахівців з галузі комп’ютеризованих систем і технологій та практичної діяльності випускників на промислових підприємствах свідчить про існування певного протиріччя між сучасними можливостями комп’ютерної підтримки інтелектуальної діяльності фахівців на виробництві і реальними можливостями спеціальної підготовки студентів у технічних університетах.

Одним із шляхів розв’язання позначеної проблеми є запровадження системи поглибленої ступеневої підготовки майбутніх фахівців з комп’ютеризованих систем і технологій. На кожному ступені можна виокремити обсяги і зміст підготовки за навчальними програмами, які визначають: по-перше, вивчення загальних можливостей використання комп’ютеризованих систем у даній професійній галузі, по-друге, застосування комп’ютерних засобів до постановки і моделювання навчальних завдань, по-третє, опрацювання професійних завдань і створення реальних програмних проектів професійного призначення.

Кожний ступінь навчання передбачає вивчення конкретного навчального матеріалу, поглиблення і розширення знань з інформатики, вищої математики, загально-інженерних дисциплін, комп’ютеризованих систем і технологій. Тому існуюче ІПЗ до ступеневої підготовки майбутнього фахівця потребує відбору, певної адаптації, систематизації та апробації відповідно до змісту нормативних документів (ОПП підготовки бакалавра, спеціаліста, магістра), у робочих навчальних планах і методичному забезпеченні навчального процесу.

13.Зміст ІПЗ навчання за окремою дисципліною, за циклом дисциплін або за конкретним навчальним планом ступеневої підготовки студентів визначається комплексом загальних і спеціальних вимог до їх наповнення і структурної побудови. До загальних вимог можна віднести особливості організації навчального процесу в технічному університеті. До спеціальних вимог можна віднести проблемну орієнтацію ступеневої підготовки студентів на певний вид професійної інженерної діяльності.

Вихідною базою побудови комплектів загальнонаукового і спеціального ІПЗ стає інтегрований проблемно-орієнтований навчальний комплекс (ІПОНК), в якому передбачається застосування єдиних методичних підходів до моделювання, конструювання і змістовного наповнення технологій ступеневої підготовки на завершальному рівні навчання та дотримання усіх взаємопов’язаних дидактичних принципів при розв’язанні навчальних завдань.

14.Систематичне використання відповідного ІПЗ у складі ІПОНК до ступеневої фахової підготовки майбутніх фахівців у технічних університетах забезпечує позитивний педагогічний, технічний і професійний ефект, тому що у навчальному процесі воно органічно пов’язується з формуванням рейтингової оцінки знань студентів на кожному ступені навчання.

Оперативне одержання даних про успішність кожного студента сприяє їх своєчасному аналізу та визначенню за необхідністю конкретних рекомендацій щодо корекції набутих теоретичних знань, практичних умінь і взагалі процесу навчальної діяльності. Як правило, рейтингова оцінка успішності студентів застосовується двічі за семестр.

15.Здійснення теоретичних та емпіричних досліджень щодо запровадження ступеневої підготовки майбутніх фахівців з комп’ютеризованих систем у технічних університетах, опрацювання конкретних рекомендацій щодо застосування ІПЗ навчання на кожному ступені та його впливу на підвищення якості фахової підготовки майбутніх фахівців дають підстави вважати, що одержані наслідки є позитивними, але не вичерпують усіх можливостей удосконалення навчального процесу.

16.До основних напрямів модернізації ступеневої вищої освіти, найбільш перспективних у найближчі 5-10 років, на нашу думку, можна віднести:

а) створення комп’ютерних мереж кафедрального, факультетського, університетського і регіонального значення, б) проектування, створення і апробацію проблемно-орієнтованих комплектів ІПЗ до пріоритетних фахових напрямів ступеневої вищої освіти, в) визначення дидактичних основ проектування, розроблення і створення комплектів ІПЗ до різних ступенів вищої технічної освіти з метою їх стандартизації, г) розроблення теоретичних основ і методичних засад створення і функціонування типових дистанційних навчальних систем ступеневої вищої технічної освіти на основі порівняльного і доцільного принципів визначення їх змісту і структури.

Основні матеріали дисертації викладено у працях:

Монографії

1.Козлакова Г.О. Інформаційно-програмне забезпечення дистанційної освіти: зарубіжний і вітчизняний досвід: Монографія. – К.: Просвіта, 2002. – 230 с.

2.Козлакова Г.О. Теоретичні і методичні основи застосування інформаційних технологій у вищій технічній освіті: Монографія. – К.: ІЗМН, ВІПОЛ, 1997. – 180 с.

3.Козлакова Г.О., Маригодов В.К., Слободянюк А.А. Вища технічна освіта (педагогічний, дидактичний та соціально-психологічний аспекти):Монографія. – Севастополь: Вид-во СевДТУ, 2001. – 268 с.(авторські с. 5-35,43-46, 1,8 д.а.)

Навчальні посібники

4.Козлакова Г.О. Комп’ютеризовані технології обробки ділової інформації: Навч. посібник / За ред. В.І.Костюка. - Рівне:РДТУ,2001. - 256 с.

5.Інтелектуалізовані проблемно-орієнтовані засоби навчання: Навч. посібник для студентів спец. 7.0914.03 / Козлакова Г.О., Остапченко К.Б., Удовенко С.І., Ямпольський Л.С. – К.:ІЗМН,НТУУ-КПІ,1996. – 118 с. - 3,3 авт.арк.

6.Козлакова Г.О., Лисиця Н.В., Милов О.В. Інформатика для студентів, які вивчають англійську мову: Навч. посібник /За ред. В.Ю.Бикова. – К.: ІСДО, 1994. – 167 с. – 3,5 авт.арк.

7.Козлакова Г.О., Кагадій Л.П., Чуднов К.У. Математика: Навч. посібник для вступників до вузів України /За ред. А.В.Павленка. – К.: ІСДО, 1994. – 167 с. - 4 авт.арк.

8.Козлакова Г.О., Савицький А.Й. Практикум до організації роботи у дисплейному класі: Навч. посібник. – К.:ІСДО,КПІ,1993. – 96 с. – 4 авт.арк.

9.Височинський Ю.І., Козлакова Г.О. Інформатика та обчислювальна техніка в англо-українських текстах і вправах: Навч. посібник. – К: НМК ВО, 1991. – 220 с. – 5 авт.арк.

Методичні рекомендації , навчально-методична література

10.Дидактичні засоби і навчальна техніка. Комплексна програма Державної національної програми ”Освіта. Україна ХХІ століття”: Проект / Укл. В.П.Волинський, А.М.Гуржій, Г.О.Козлакова. – К.: ІСДО, 1994. - 40 с. - 0,7 авт.арк.

11.Каталог дидактичних і технічних засобів навчання, представлених на Республіканський виставці “Розробка нових засобів навчання” 17-19 травня 1994 р. / Укл. Г.О.Козлакова, І.А.Топольський, О.В.Петряева та ін. – К.: ІСДО, 1994. – 24 с. – 0,2 авт.арк.

12.Математика: пособие для поступающих в вуз / А.В.Павленко, Г.А.Козлакова, Л.П.Кагадий и др. – Днепропетровск: ДМетИ, 1992. - 148 с. - 1,5 авт.арк.

13.Использование ЭВМ при изучении дисциплины «Высшая математика»: Методические рекомендации для студентов технических вузов / Сост. Ю.А. Мушенков, Л.П.Кагадий, Г.А.Козлакова и др.- К.: УМК ВО, 1991. – 72 с. – 0,7 авт.арк.

14.Методические указания к самостоятельной работе по курсу «Алгоритмические языки и программирование» для студентов специальности «Робототехнические системы и комплексы» / Сост. Козлакова Г.А., Таранченко Е.Г. – К.: КПИ, 1989. – 36 с. – 1,1 авт.арк.

15.Методические указания по курсу «Алгоритмические языки и программирование» для студентов специальности «Робототехнические системы и комплексы» вечерней формы обучения / Сост. Таранченко Е.Г., Козлакова Г.О. - К.: КПИ, 1988. – 48 с. – 2,35 авт.арк.

16.Методические указания по курсу «Математические основы кибернетики» для студентов специальности «Робототехнические системы» / Сост. Козлакова Г.А., Чумаков В.М. – К.: КПИ, 1986. – 48 с.– 1,5 авт.арк.

Статті у наукових і науково-методичних виданнях

17.Козлакова Г.О. Інноваційні підходи до використання математичних комп’ютерних систем у підготовці майбутнього інженера // Вісник НТУУ-КПІ. – К.: ІВЦ ”Політехніка”,2003. - № 1(7). – С.193-200.

18.Козлакова Г.О. Зміна діяльнісної парадигми викладача при дистанційному навчанні // Вища освіта України. – 2003. – Вип.4(10). – С.91-95.

19.Козлакова Г.О. Інформаційні технології: інтелектуалізація навчання у вищій школі // Вища освіта України. – 2002. – Вип.1(3). – С.48-52.

20.Козлакова Г.О. Тенденції розвитку основних наукових напрямів в українській педагогічній науці // Нові технології навчання: науково-метод. збірник. – К.: НМЦ ВО, 2002. – Вип.33. – С.3- 9.

21.Козлакова Г.О. Форми і методи реалізації інформаційно-програмного забезпечення дистанційної освіти // Вісник НТУУ-КПІ. Філософія. Психологія. Педагогіка: Зб. наук. праць. – К.: ІВЦ “Політехніка”, 2002. - № 2. – С.129 –140.

22.Козлакова Г.О. Порівняння структури інтерактивних навчальних курсів з технічних дисциплін // Наукові записки ВДПУ ім. М.Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія. – Вінниця: Державна картографічна фабрика,2002. – Вип.7. – С.149-153.

23.Козлакова Г.О. Використання засобів Інтернет у навчальному процесі // Наукові записки ВДПУ ім. М.Коцюбинського. Серія: педагогіка і психологія. – Вінниця: Державна картографічна фабрика,2001.– Вип.6. - С.39-41.

24.Козлакова Г.О. Визначення рівня готовності студентів до впровадження електронних навчальних курсів // Теоретичні питання культури, освіти і виховання.–К.: КНЛУ,2001. - Вип.19. – С. 158-161.

25.Козлакова Г.О. Модель неперервної освіти в галузі інформаційних технологій // Теоретичні питання освіти і виховання. – К.:КНЛУ,2001. – Вип.16. – С.107-109.

26.Козлакова Г.О. Про концепцію інформатизації діяльності випускаючої кафедри університету // Наукові записки (педагогічні та історичні науки) / Укл. П.В.Дмитренко, О.Л.Макаренко, В.П.Сергієнко. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2001. – Вип. XLIII. – С.32-37.

27.Козлакова Г.О. Вибір структури навчального посібника для організації і проведення фахових занять іноземною мовою // Теоретичні питання освіти і виховання. – К.: КНЛУ,2001. - Вип.17. – С.107-109.

28.Козлакова Г.О. Інформатизація в діяльності кафедри технічної кібернетики НТУУ-КПІ // Освіта і управління. – 2001. – Том 4.Числа 1-2. – С. 132-136.

29.Козлакова Г.О. Персональний комп’ютер і підготовка фахівця // Світло. – К.: 2000. - Число 4. – С. 32-35.

30.Козлакова Г.О. Структуризація знань і вмінь використання інформаційних технологій у системі ступеневої вищої технічної освіти // Теоретичні питання освіти і виховання. – К.: КДЛУ, 2000. – Вип.7. - С.102-105.

31.Козлакова Г.О. Інформатизація навчальної діяльності в сучасних умовах: досвід, проблеми, перспективи // Наука і сучасність. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2000. – Вип.2. – С.74-82.

32.Козлакова Г.О. Нові технології підготовки фахівців: від програм і експериментів до втілення у вищих закладах освіти // Соціалізація особистості. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова,2000. – Вип.2. – С. 203-211.

33.Козлакова Г.О. Структура типової інформаційної бази даних науково-дослідної лабораторії // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 1999. – Вип.3. – С. 130-135.

34.Козлакова Г.О. Дослідження ефективності авторських методичних розробок //Педагогіка і психологія професійної освіти.–1998. – Вип.5. – С.35-39.

35.Козлакова Г.О. Інформаційні технології навчання для гуманітарної освіти // Проблеми освіти. – К.: ІЗМН, 1997. - Вип.7. – С. 10-19.

36.Козлакова Г.О., Осадчий О.Б. Проблеми створення і використання університетських Web-ресурсів // Вісник НТУУ-КПІ. – К.: ІВЦ ”Політехніка”, 2003. - № 2(8). – С.117--122. – 0,3 авт.арк.

37.Козлакова Г.О., Хаскін В.Ю. Тематичний аналіз авторефератів захищених в Україні дисертацій з напрямів “математика, інформатика”// Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2003. - № 3. - С.3-6. – 0,4 авт.арк.

38.Козлакова Г.О., Волинський В.П. Методика проведення педагогічних досліджень у вищій школі // Проблеми освіти. – К.: ІЗМН, 1999. – Вип.17. – С. 35-45. – 0,4 авт.арк.

39.Козлакова Г.О., Городничий А.О. Застосування інформаційно-навчальних систем у вивченні іноземних мов // Проблеми освіти. – К.: ІЗМН, 1999. – Вип.16. - С. 111 – 117. - 0,4 авт.арк.

40.Козлакова Г.О., Цибанев В.І. Підсистема автоматизованого управління випускаючою кафедрою // Проблеми освіти. - К.: ІЗМН, 1998. – Вип. 9. – С.35-44. – 0,4 авт.арк.

41.Особливості створення проблемно-орієнтованих інтегрованих учбових комплексів / Козлакова Г.О., Остапченко К.Б., Ткач М.М., Удовенко С.І., Ямпольський Л.С // Проблеми освіти. - К.: ІСДО, 1995. – Вип.3.– С. 57-63. - 0,3 авт.арк.)

42.Волинський В.П., Козлакова Г.О. Проблеми і перспективи розвитку і впровадження дидактичних засобів і навчальної техніки у закладах освіти України // Уряду України. Президенту, законодавчій, виконавчій владі: Аналітичні розробки, пропозицій наукових і практичних працівників / Керівник авт. колл. А.І.Комарова. – К.: НДІ “Проблем людини”, 1995. – Том 3. - С.119 - 122. – 0,5 авт.арк.

43.Козлакова Г.О., Мушенков Ю.А. До проблеми комп’ютеризації математичної освіти у технічному вузі // Нові технології навчання. - К.: НМК ВО, 1992. - Вип. 5. – С. 44-51. – 0,4 авт. арк.

44.Козлакова Г.О. Комп’ютерні технології і вища технічна освіта у Європі // Вісник КНУ імені Тараса Шевченка “Військово-спеціальні науки”. – К.: Видавн. центр “Київський університет”, 2000. – Вип. 3. – С.37-40.

45.Козлакова Г.О. Методичні підходи до викладання профільних дисциплін іноземною мовою у технічному університеті // Праці наукові Вищої школи педагогічної в Ченстохова. Серія: Виховане технічне. – Польща, Ченстохова: 1999. – Вип.9. - С. 273-281.

46.Козлакова Г.О. Використання систем типу мультимедіа (Myltimedia) у навчальному процесі вищого закладу освіти // Сучасна вища школа: психолого-педагогічний аспект: Монографія / За ред. Н.Г.Ничкало. - К.: ВІПОЛ, 1999. - С.235-245.

47.Козлакова Г.О. Порівняння досвіду застосування інформаційних технологій навчання // Кн.: Сучасні системи вищої освіти: порівняння для України /За ред. В.Зубка. – К.: НаУКМА,1997. – С.153-168.

48.V.Bykov, G.Kozlakova. On some Results of using Computer Technologies for Teacher's Training and Retraining // New Media and Telеmatics Technologies for Education in Eastern European Countries / Ed. by P.Kommers. - USA, New York: 1995. - Р.411-415. – 0,3 авт.арк.

Матеріали конференцій, тези доповідей

49.Козлакова Г.О. Перетворення діяльнісної парадигми викладача при дистанційному навчанні // Матеріали 4-ої Міжнар. науково-практ. конф. “Сучасні проблеми науки та освіти”.–Харків:ХНУ ім.В.Н.Каразіна,2003.–С.201.

50.Kozlakova G.O. Innovative Approaches in the Use of Mathematical Computer Systems while Training Future Engineers // International Conf. on Higher Education Innovations: Abstracts of Presentations. – Ніжин: НДПУ, 2003. - С. 105.

51.Козлакова Г.О. Інформаційно-програмне забезпечення: місце і роль у підтримці педагогічної дистанційної освіти // Зб. матеріалів 2-ї Всеукр. науково-практ. конф. “Комп’ютери у навчальному процесі” / Під ред. М.В.Дудика. – Умань: Алмі, 2002. – С.31-32.

52.Козлакова Г.О. Навчальний посібник як основа організації і проведення фахових занять іноземною мовою // Зб. матеріалів науково-метод. конф. “Проблеми підручника для вищої школи”. – Вінниця: “Універсум-Вінниця”, 2001. – Том 2. - С.155-159.

53.Козлакова Г.О. Ступенева структура знань і умінь використання інформаційних технологій в освіті інженера // Зб. наук. праць Першої міжнар. науково-практ. конф. “Теоретико-методичні засади вдосконалення підготовки кадрів у вищих закладах освіти 1-2 рівнів акредитації”. – Запоріжжя: ЗДТУ, 2000. – С.59-62.

54.Козлакова Г.О. Основні напрями вдосконалення природничо-математичної та інженерної освіти в умовах інформатизації суспільства //Тези доп. 5-ої Всеукр. наук. конф. “Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики”. – К.: НПУ, 2000. - С.37.

55.Козлакова Г.О. Сучасні проблеми організації комп’ютерного навчання // Зб. наук. праць методол. семінару “Філософія освіти ХХІ століття: проблеми і перспективи” / За заг. ред. В.П.Андрущенка. - К.: Товариство “Знання” України, 2000. - Вип.3. - С.426- 432.

56.Козлакова Г.О., Хаскін В.Ю. Технічна освіта і комп’ютерна технологія у Європі // Тези доп. 5-ї Міжнар. наук.-метод. конф. ”Проблеми та шляхи розвитку вищої технічної освіти”. - К.: НТУУ”КПІ”, 2000. - С.111-113.

57.Козлакова Г.О. Підготовка студентів технічного університету до використання інформаційних технологій у навчанні і професійній діяльності // Матеріали Першої міжнародної наук.-метод. конф. “Викладання психолого-педагогічних дисциплін у технічному університеті”. – К.: НТУУ-КПІ, 1999. – С. 124 - 127.

58.Козлакова Г.О. Педагогічні дослідження з проблем застосування інформаційних технологій у вищій школі України // Матеріали конф. “Використання персональних ЕОМ у навчальному процесі вищих та середніх навчальних закладів”. – Львів: ЛДУ, 1998. - С 55-56.

59.Козлакова Г.О. Нові технології підготовки фахівців і програма експерименту на базі вищих закладів освіти // Зб. статей за матер. 4-ої наук.-метод. конф. “Нові інформаційні технології навчання в учбових закладах України”. – Одеса: ІЗМН, ОДМУ, 1997. – С. 8-13.

60.Козлакова Г.О., Цибанев В.І. Інтегрована інформаційна система вищого закладу освіти (ІІС-ВЗО) // Зб. статей за матер. 4-ої наук.-метод. конф. “Нові інформаційні технології навчання в учбових закладах України”. – Одеса: ІЗМН, ОДМУ, 1997. – С. 60-61. – 0,1 авт.арк.

61.Козлакова Г.О. Порівняльна структура навчальної літератури, що видається в США і Україні // Тези доповідей міжнар. наук. конф. “Порівняльний аналіз сучасних систем вищої освіти” / Ред. кол. В.Зубко, В.Козаков, К.Корсак. – К.: НАУКМА, 1996. – С. 262-264.

62.Козлакова Г.О., Волинський В.П. Система інструктивно-нормативних матеріалів впровадження ДЗ і НТ в освітніх закладах України // Матеріали другої Всеукр. конф. викладачів фізики педінститутів та університетів “Проблеми удосконалення фундаментальної та професійної підготовки вчителів фізики”. – К.: УДПУ ім. М.П.Драгоманова, ІСДО, 1996. – С. 242-246. – 0,15 авт.арк.

63.Козлакова Г.О., Горбік М.Д. Концептуально-програмний підхід до проблеми оновлення засобів і технологій навчання для ступеневої вищої технічної освіти // Матеріали науково-метод. конф. “Ступенева система вищої технічної освіти: досвід, проблеми, перспективи”. – К.: ІЗМН, 1996. – С.103-105. - 0,1 авт.арк.

64.Козлакова Г.О. Розвиток комп’ютерних технологій в технічному вузі як важливий напрям реалізації державних освітніх програм // Матеріали конф. ”Комп’ютерні технології в організації та проведенні навчального процесу в технічному вузі”. – К.: КДТУБА, 1995. – С. 5-7.

65.Гуржій А.М., Козлакова Г.О. Основні засади концепції і програми інформатизації освіти України // Матеріали науково-метод. конф. “Програмно-технічні засоби інформатизації освіти”. – К.: ІСДО, Електронмаш, 1995. – С. 3-11. – 0,4 авт.арк.

66.Проблемно-орієнтовані інтегровані навчальні комплекси /Козлакова Г.О., Остапченко К.Б., Удовенко С.І., Ямпольський Л.С. // Матеріали 5-ї міжнар. конф. “Укрсофт’95”. – Львів: Львівська політехніка, 1995. – С. 112-118. – 0,1 авт.арк.

67.Козлакова Г.О., Волинський В.П. Проблеми програмно-методичного забезпечення навчальних закладів України // Матеріали науково-метод. конф. “Програмно-технічні засоби інформатизації освіти”/ За ред. Г.О.Козлакової. – К.: ВІПОЛ, 1995. – С. 18-26. – 0,2 авт.арк.

68.Козлакова Г.О., Носенко Ю.Л. Проблеми організації вищої математичної освіти в єдиному інтелектуальному просторі // Матеріали наук. конф. “Спектральні та еволюційні задачі” (КРОМШ-2). - К.: НМК ВО, СімфДУ, 1993. – С. 172-177. – 0,2 авт.арк.

69.Козлакова Г.О., Цибанев В.І. Створення інформаційного та програмного забезпечення технологічної і конструкторської підготовки фахівців // Матеріали доповідей конф. “Всесвітній форум українців”. – К.: ІСДО,1993. - С. 65-67. – 0,1 авт.арк.

70.Козлакова Г.О. Формування комплексних навчальних програм спецкурсів з використання інформаційних технологій // Матеріали ХУ11 Міжнар. конф. “Інженерні процеси в охороні довкілля”. – Ополе, Польща: Опольський ун-т, 2000. - С. 64-66.

71.Козлакова Г.О. Розвиток перспективних технологій навчання в університетах України (польською мовою) // Матеріали ХУ Міжнар. конф. “Інженерні процеси в охороні довкілля”. – Ополе, Польща: Опольський ун-т, 1998. - С. 50 - 53.

72.V.Bykov, A.Gurzhiy, G.Kozlakova. The Development of Computer Education in Ukrainian Higher Technical Schools // Proc. of the 13-th World Computer Congress.– Hamburg, Germany: 1994. – Vol. 2. – Р.678-681. – 0,3 авт.арк.

73.V.Bykov, G.Kozlakova, V.Strjuchenko. The Educational Information complexes - // Рroc. of the East-West International Conference.. — Crimea, Ukraine: 1994. – Part 2. – Р.42- 44. – 0,3 авт.арк.