Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


8. Гладух Євгеній Володимирович. Теоретичне та експериментальне обгрунтування складу і технології таблеток і мазі з поліфенольними сполуками рослин роду вільха: дис... д-ра фармац. наук: 15.00.01 / Національний фармацевтичний ун-т. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Гладух Є.В. Теоретичне та експериментальне обґрунтування складу і технології таблеток і мазі з поліфенольними сполуками рослин роду вільха. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Національний фармацевтичний університет, Харків 2004.

Робота присвячена теоретичному та експериментальному обґрунтуванню, розробці підходів до створення на науковій основі складів та технологій твердих та м’яких лікарських препаратів з поліфенольними сполуками рослини вільха для застосування при захворюваннях шлунково-кишкового тракту і гнійних ран.

Вперше на підставі вивчення фізико-хімічних, кристалографічних та технологічних властивостей поліфенольних комплексів рослинного походження обґрунтовано теоретичні та експериментальні підходи до створення оптимальних складів та технологій твердих та м’яких лікарських форм.

Проведено комплекс теоретичних та експериментальних досліджень з вивченню впливу допоміжних речовин на технологічні властивості субстанції та таблеток-ядер, а також залежність якості таблеток від застосованого зволожувача.

Експериментально встановлена і теоретично обґрунтована залежність стабільності, дисперсності та структурно-механічних властивостей емульсій типу м/в від концентрації та природи емульгаторів, природи та кількості масляної фази, домішок неводних гідрофільних розчинників, швидкості змішування та кількості мазі.

Вперше розроблені і впроваджені в промисловість технології виробництва таблеток альтану, покритих оболонкою і мазі альтанової 2 %. Розроблено аналітично-нормативну документацію та технологічні промислові регламенти виробництва на запропоновані препарати.

  1. Теоретично та експериментально на основі проведених технологічних, фізико-хімічних, біофармацевтичних, мікробіологічних та біологічних досліджень вперше запропоновано підходи до створення твердої та м’якої лікарських форм з поліфенольними сполуками рослин роду вільха, які мають високу біодоступність, достатню стабільність та стійкість при зберіганні.

  2. Вперше запропонована промислова технологія одержання лікарських препаратів на основі поліфенольних сполук вільхи, яка впроваджена у виробництво на Науково-виробничому центрі “Борщагівський ХФЗ” (м. Київ).

  3. Досліджено вплив допоміжних речовин на фізико-хімічні властивості таблеткових мас із поліфенолами, що дозволило прогнозувати групи допоміжних речовин для одержання таблеток.

  4. Вперше створено склад і розроблена технологія таблеткової форми альтану:

вивчено його фізико-хімічні, технологічні та біофармацевтичні властивості в порівнянні з іншими поліфенольними рослинними комплексами, що дало змогу розробити підходи до створення раціональних таблеткових форм на їх основі;

розроблено технологічний регламент на виробництво таблеток альтану, покритих оболонкою, та аналітично-нормативну документацію;

доведена необхідність використання методу вологої грануляції при виробництві таблеток;

вперше розроблено математичну модель оптимізації складу таблеткової маси з альтаном, що може бути використано для створення інших лікарських препаратів на основі поліфенольних комплексів;

запропоновано методи нанесення оболонки на таблетки-ядра.

  1. Вперше запропоновано склад та технологію виробництва мазі альтанової:

досліджено вплив технологічних факторів на фізико-хімічні властивості емульсій першого роду – порядок змішування фаз, швидкість гомогенізації, співвідношення фаз;

встановлено, що для виготовлення емульсій першого роду на основі масла вазелінового з метою одержання найменшого розміру часток масляної фази необхідно вводити водну фазу до масляної (технологія з використанням методу інверсії фаз);

встановлено, що при одержанні емульсій методом інверсії фаз спостерігається залежність розміру часток олійної фази від кількості отриманої емульсії;

вивчена осмотична активність неводних розчинників, що широко використовуються в технології м’яких лікарських форм. За осмотичною активністю розчинники слід розташувати в ряду ПЕО-400>пропіленгліколь>гліцерин.

  1. Вперше розроблено математичну модель технологічного процесу одержання емульсії першого роду з залученням технологічних факторів виробництва – температурних режимів змішування фаз та швидкості гомогенізації, яка може бути застосована при дослідженнях цього процесу для інших м’яких лікарських форм на основі емульсій масла вазелінового.

  2. Розроблено методики визначення якісного та кількісного вмісту діючих речовин в розроблених лікарських препаратах, які закладені в основу аналітичної нормативної документації. Експериментально доведена стабільність таблеток та мазі з альтаном при зберіганні протягом 3 та 2 років відповідно при кімнатній температурі.

  3. Розроблені і впроваджені в промисловість технології виробництва таблеток альтану, покритих оболонкою (реєстраційне посвідчення № Р.11.99/01159, ТФС 42У-4/42/37-1120-99, технологічний тимчасовий регламент затверджено технологічною комісією Коммедбіопрому ТТР 64-23518596-166-99 від 31 серпня 1999 р.); мазі альтанової 2 % (реєстраційне посвідчення № Р.04.00/01605, ТФС 42У-4/42-1298-99, технологічний тимчасовий регламент затверджено технологічною комісією Коммедбіопрому ТТР 64-23518596-200-2000 від 22 лютого 2000 р.).

  4. Результати досліджень впроваджено у навчальний процес вищих навчальних закладів.

Публікації автора:

  1. Экспериментальные исследования по изучению осмотических свойств модельных систем с целью выбора носителя мази с сухим экстрактом яндака / Сахатов Є.С., Чуешов В.И., Керимов Г.А., Гладух Е.В., Петрусенко В.Е., Бердиниязов Н.М. // Сб. науч. тр. Ашгабатского мед. и-та «Современные исследования в технологии и использовании лекарственных препаратов». – Ашгабат. – 1993. – С. 230-235 (Участь в дослідженні, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень. Підготовка статті).

  2. Сравнительные исследования антимикробной активности сухого экстракта яндака в составе мази и выбор его оптимальной концентрации / Гладух Е.В., Керимов Г.А., Сахатов Э.С., Чуешов В.И., Петрусенко В.Е., Сапаров М.С., Бердыниязов Н.М. // Сб. науч. тр. Ашгабатского мед. и-та «Современные исследования в технологии и использовании лекарственных препаратов». – Ашгабат. – 1993. – С. 235-239 (Участь в дослідженні, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень. Підготовка статті).

  1. Изучение реологических свойств мазевых основ и мази с сухим экстрактом яндака / Керимов Г.А., Гладух Е.В., Сахатов Э.С., Чуешов В.И., Петрусенко В.Е., Бердыниязов Н.М. // Сб. науч. тр. Ашгабатского мед. и-та «Современные исследования в технологии и использовании лекарственных препаратов». – Ашгабат. – 1993. – С. 239-246 (Участь в дослідженні, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень. Підготовка статті).

  2. Вивчення структурно-механічних властивостей поліетиленоксидних основ і мазі з гентаміцину сульфатом і димексидом / О.А. Рубан, М.А. Цейтлін, І.М. Перцев, Є.В. Гладух // Вісник фармації. – 1997. – № 2 (16). – С. 26-29 (Розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень. Підготовка статті).

  3. Вивчення осмотичної активності мазі з гентаміцину сульфатом і димексидом / Рубан О.А., Дикий І.Л., Чуєшов О.В., Цейтлін М.А., Гладух Є.В., Сайко І.В. // Вісник фармації. – 1998. – № 1 (17). – С. 35-37 (Розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень. Підготовка статті).

  4. Дослідження з використання поверхнево-активних речовин у технології фармацевтичних емульсій / Н.Ф. Орловецька, Є.В. Гладух, О.О. Ляпунова, І.В. Сайко // Вісник фармації. – 1998. – № 2 (18). – С. 65-67 (Участь в дослідженні, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

  5. Перспективи створення та розвитку твердих лікарських форм пролонгованої дії / Чуєшов В.І., Заболотний В.О., Супрун О.В., Гладух Є.В., Бобрицька Л.А. // Вісник фармації. – 1998. – № 2 (18). – С. 58-64 (Участь в дослідженні, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

  6. Альтан – новое отечественное эффективное средство ранозаживляющего, противовоспалительного, антимикробного действия / Сербин А.Г., Яковлева Л.В., Хворост О.П., Гладух Е.В., Комиссаренко Н.Ф., Бондарь В.С., Болотов В.В., Шаламай А.С. // Провизор. – 1998. – № 18. – С. 40-41 (Зареферовані наукові джерела, сплановано алгоритм проведення досліджень, підготовка статті).

  7. Гладух Є.В., Пашнєв П.Д., Орловецька Н.Ф. Вивчення фізико-хімічних та технологічних властивостей альтану // Вісник фармації. – 1999. – № 2 (20). – С. 85-87 (Розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень. Підготовка статті).

  8. Гладух Є.В., Тіманюк В.О., Горбуненко Б.Ф. Термогравіметричний аналіз мазі альтанової // Фізіологічно активні речовини. – 2002. – № 1 (33). – С 61-63 (Участь в дослідженні, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

  9. Гладух Є.В, Чуєшов В.І. До питання розробки фармацевтичних препаратів у вигляді мікроемульсій // Вісник фармації. – 2002. – № 2 (30). – С. 16-17 (Розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень. Підготовка статті).

  10. Карбушева І.В. Гладух Є.В. Вивчення впливу альтану і салозапіридазину на функціональну активність шлунково-кишкового тракту // Клінічна фармація. – 2002. – Т. 6, № 2. – С 66-69 (Участь в дослідженні, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

  11. Гладух Є.В. Порівняльна оцінка поліфенольних сполук рослинного походження // Фармац. журн. – 2002. – № 3. – С. 92-94.

  12. Гладух Є.В., Стрілець О.П. Вивчення протимікробної активності мазі альтанової // Фармац. журн. – 2002. – № 4. – С. 90-93 (Участь в дослідженні, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

  13. Гладух Є.В. Вивчення осмотичної активності емульсій першого роду // Вісник фармації. – 2002. – № 4 (32). – С. 38-41.

  14. Гладух Є.В. Вивчення фізико-хімічних властивостей мазі альтанової // Фармац. журн. – 2002. – № 6. – С. 57-61.

  15. Гладух Є.В. Вплив параметрів гомогенізації на дисперсність емульсій першого роду // Фармац. журн. – 2003. – № 1. – С. 76-78.

  16. Гладух Є.В., Тіманюк В.О. Термографічний аналіз таблеток альтану // Медична хімія. – 2003. – Т. 5, № 1. – С 86-88 (Участь в дослідженні, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

  17. Гладух Є.В., Чуєшов В.І. Дослідження вивільнення поліфенолів з мазевих основ // Зб. наук. ст.. Запорізького державного медичного університету “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики”. – 2003. – Випуск Х. – С. 18-19 (Розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень. Підготовка статті).

  18. Карбушева І.В. Яковлєва Л.В. Гладух Є.В. Експериментальне вивчення гепатотропних властивостей альтану // Ліки. – 2003. – № 1-2. – С. 82-85 (Участь в дослідженні, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

  19. Гладух Є.В. Вплив гомогенізації на дисперсність фармацевтичних емульсій першого роду // Фармац. журн. – 2003. – № 2. – С. 78-81.

  20. Гладух Є.В., Пашнєв П.Д. Розробка складу та технології таблеток альтану // Фармаком. – 2003. – № 2. – С. 85-90 (Розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень. Підготовка статті).

  21. Гладух Є.В., Бондар В.С., Болотов В.В. Кількісне визначення димексиду в мазі альтановій // Фармац. журн. – 2003. – № 4. – С. 72-75 (Участь в дослідженні, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

  22. Яковлєва Л.В., Ткачова О.В., Гладух Є.В. Вивчення лікувальної дії мазі альтанової на моделі контактного скипидарного дерматиту у щурів // Зб. наук. ст. КМАПО. – 2003. – Випуск 12, Книга 1. – С. 1000-1005 (Участь в дослідженні, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

  23. Гладух Є.В., Шаламай А.С. Вивчення швидкості вивільнення дубильних речовин з лікарських форм альтану // Фармац. журн.. – 2003. – № 6. – С. 78-81. (Участь в дослідженні, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

  24. Гладух Є.В., Малоштан Л.М., Клімова О.М. Вивчення імунологічної активності альтану // Зб. наук. ст. Запорізького державного медичного університету “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики”. – 2004. – Т. ІІ. – С. 133-137. (Розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень. Підготовка статті).

  25. Пат. 44321 Україна, 7А61К35/87, С07Н3/02. Спосіб отримання суми поліфенолів / Безпалько Л.В. Крицька Т.М. Шаламай А.С. Бікбулатова Т.Н. Сербін А.Г. Хворост О.П. Яковлева Л.В. Сова Є.О. Гладух Є.В. Бондар В.С. Зупанець І.А. Черних В.П. (Україна). – Заявл. 16.12.97; Опубл. 15.02.02, Бюл. № 2. 1 с (Участь в патентному пошуку, розробка способу одержання суми поліфенолів, формулювання винаходу, участь в підготовці опису до патенту).

  26. Пат. 56771 А Україна, 7А61К35/87. Спосіб отримання протимікробного, кровоспинного та цитотоксичного засобу / Хворост О.Л., Гречін П.В., Мироненко Л.Г., Гладух Є.В., Сербін А.Г., Маркова В.М., Малоштан Л.М., Ждамарова Л.А. (Україна). – Заявл. 05.09.2002; Опубл. 15.05.2003, Бюл. № 5. 4 с (Участь в патентному пошуку, розробка способу одержання засобу, формулювання винаходу, участь в підготовці опису до патенту).

  27. Разработка мази «Альтан» для лечения гнойно-воспалительных заболеваний / А.Г. Сербин, Е.В. Гладух, Ю.А. Губин, Н.Е. Шевелева // Матер. науч.-практич. конф. «Актуальные вопросы фармацевтической науки и практики». – Курск. – 1991. – С. 124-125.

  28. Создание лекарственных форм антимикробного и противовоспалительного действия на основе природных субстанций / Гладух Е.В., Силаева Л.Ф., Сорокина Э.В., Хворост О.П., Дудниченко А.С., Баштан В.П., Хохлова Л.Н., Половко Н.П., Петрусенко В.Е. // Матер. науч.-практич. конф. «Лекарственные средства Украины, синтез, научные исследования производство, реализация». – Харьков. – 1992. – С. 17.

  29. Перспективи створення м’якої лікарської форми альтану / О.В. Задорожний, В.І. Чуєшов, Є.В. Гладух, О.О. Ляпунова // Матер. наук.-практич. конф. присвяченої 75 річчю УкрФА. «Досягнення сучасної фармації – в медичну практику». – Харків. – 1996. – С. 98-99.

  30. Влияние рН на биофармацевтические свойства мази «Гентаксид» / Е.А. Рубан, И.Л. Дикий, В.И. Чуєшов, Е.В. Гладух // Междунар. сб. матер. по созданию и апробации новых лекарственных средств «Лекарства-человеку». – Москва. – 1997. – Т. IV. – С. 475-477.

  31. Ткачева О.В., Гладух Е.В., Кальф-Калиф С.С. Разработка и фармакологическое изучение нового ранозаживляющего препарата – мази «Рекутан» // Матер. між нар. конф. присвяченої 75-річчю з дня народження проф. Сало Д.П. «Теорія і практика створення лікарських препаратів”. – Харків. – 1998. – С. 294-298.

  32. Гладух Є.В. Розробка лікарських форм альтану. // Матер. V нац. з’їзду фармац. України. «Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті». – Харків. – 1999. – С. 138.

  33. Гладух Є.В. Технологічні особливості створення таблеток з поліфенольними сполуками рослинного походження. // Матер. наук.-практич. конф. “Вчені України – вітчизняній фармації”. – Харків. – 2000. – С. 59-61.

  34. Гладух Є.В. Використання поліфенольних сполук вільхи у гастроентерології. // IX Конгрес світової федерації Українських лікарських товариств. 19-22 серпня 2002 р. – Луганськ. – 2002. – С. 24-25.

  35. Гладух Є.В. Розробка складу оболонки для покриття таблеток альтану. // Матер. Всеукр. наук.-практич. конф. “Фармація ХХІ століття”. – Харків. – 2002. – С. 33-34.

  36. Гладух Є.В. Вивчення структури таблеток альтану. // Матер. ІІІ Між нар. наук.-практич. конф. “Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія”. – Харків. – 2003. – С. 76.